Spre Thassos prin Makaza 2015

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde Sindrom » Dum Aug 02, 2015 7:34 am

Azi după amiaza o sa înfrunt și eu cozile de la vămi. Va țin la curent.
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde Mihaela » Dum Aug 02, 2015 9:52 am

Posibil sa fi fost aglomeratie mare doar ieri pt ca majoritatea turistilor pleaca sambata. Sa vedem ce va fi azi.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde HHR » Dum Aug 02, 2015 11:11 am

Duminica, 26.07. a.c., orele 8:45, pe sensul de iesire din Elada erau doo turisme (adica noi) iar pe sensul de intrare erau vreo 97 (+/-3) de turisme (adica ei).
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde alexd » Dum Aug 02, 2015 11:56 am

Conform mai multor pareri a unor publicatii online, aglomeratia de ieri din vama Giurgiu a fost cauzata de un val de masini aparut pe fondul concediilor din vest. Multi cetateni Romani, Bulgari, Greci sau Turci lucreaza sau "lucreaza" in occident , unde, zice-se, la 1 august se dau vacante. Ei bine, conform acestor surse, toti acesti "scapati" din ghearele corporatiilor imperialiste din vest s-au relaxat poposind la Giurgiu-Ruse. Peste asta s-a adaugat si ploaia, si camioanele. Nimic altceva nu a fost de vina, dupa respectivele pareri. Ei bine, eu cred ca este o mare incapacitate in dirijarea traficului pe acolo, si odata cu avansarea lucrarilor, aceasta incapacitate devine tot mai acuta...dar e doar parerea mea. Ultima oara cand am trecut podul, am stat 1 ora, pe sensul spre Giurgiu. Se blocasera ghiseele bulgaresti de plata a taxei de pod, nu mai misca nimic. Pret de 50 de minute au venit masini din sensul dinspre Giurgiu. Au venit atat de multe, incat s-a blocat si vama bulgareasca, iar coada la vama era pana la capatul romanesc al podului (adica pe toata lungimea), de unde se presupune ca se circula alternativ. Asadar, ambele sensuri erau blocate.Un sens cu masini care asteptau sa treaca de controlul pasapoartelor la bulgari, alt sens cu masini care asteptau unda verde sa traverseze podul. Haos. Imi imaginez cum a fost ieri, cand s-au "intors" si "corporatistii" de la munca. Nu inteleg de ce nu se circula alternativ 5 minute cu 5 minute, sau maxim 10 cu 10.
Cred ca urmatoarea trecere am sa o fac pe la Silistra, chiar daca imi lungesc traseul cu 190 km. Iar la Makaza daca e aglomeratie, o iau spre Zlatograd, pe unde mie imi place in mod deosebit (nu si sotiei).
Asa ca detalii cat mai concrete de la cei ce au trecut pe la Silistra vor fi apreciate. Am citit ce a scris HHR, dar am inteles mai mult ca a platit de 2 ori decat pe unde a luat-o si care este programul de trecere.

Am mai citit in diverse postari mai vechi despre unele asa zise noi radare fixe instalate pe drumurile bulgaresti. Stati linistiti ca nu sunt camere fixe, este o investitie pentru masurarea valorilor de trafic, si pentru pregatirea introducerii vignetei electronice. Articolul aici (bagati in google translate) : http://www.api.bg/index.php/bg/prescent ... te-ptisha/

Camer fixe care chiar functioneaza, pe traseul spre thassos, sunt doar 2 : una este pe sensul spre Thassos, in localitatea RADANOVO, spre sfarsitul localitatii, montata in dreptul unei benzinarii. A 2-a este pe sensul spre Giurgiu, in apropierea localitatii Ruse, cam cu 15 km inainte, semnalizata cu vreo 3 panouri pe care scrie "radar control". Camera este montata inainte de o curba lejera, nu prea ai cum sa depasesti 90 in zona aia nici daca vrei.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde HHR » Dum Aug 02, 2015 4:22 pm

alexd scrie:Asa ca detalii cat mai concrete de la cei ce au trecut pe la Silistra vor fi apreciate. Am citit ce a scris HHR, dar am inteles mai mult ca a platit de 2 ori decat pe unde a luat-o si care este programul de trecere.

Braila-Keramoti-723 km
L a Calarasi, potrivit anunturilor, bacurile circula din 15 in 15 minute (http://www.ziare.com/calarasi/articole/ ... i+silistra ). La dus am asteptat mai bine de juma de ora
(posibil ca ploaia sa fi fost de vina); la intors am intrat direct pe bac
(la mijlocul fluviului ne`am intersectat cu alt bac, aspect ce face plauzibila sustinerea ca trece din sfert in sfert de ora). Proasta semnalizarea celor doi operatori, astfel ca, te poti trezi pe bacul pentru care nu ai bilet si ori iesi cu masina (dificil) ... ori platesti si celui de`al doilea operator. Chiar si asa, pentru cei cu punct de plecare din est ruta mi se pare mai rezonabila. Intre Silistra si Shumen sosea buna, am prins`o neaglomerata. Intre Sumen si Haskovo ... sosea relativ ingusta dar, buna, traverseaza o zona colinara, pitoreasca as putea spune (ceva gen Buzau-Brasov via Intorsura Buzaului pana la Nehoiu). Apoi, se intra pe autostrada pana in apropiere de Haskovo. De acolo ...Kardzali, Makaza .... etc. La dus, luandu`ma dupa relatarile orale a unor cunostinte (vezi bah, ca sunt sate cu tigani), am evitat traseul asta si am pierdut timp (nejustificat) mergand pana la Ruse de la Silistra. La intoarcere nu l`am mai ratat si am realzat ca e bine sa fi sceptic fata de relatarile orale ale unuia sau altuia.
https://www.google.ro/maps/dir/Br%C4%83 ... 600774!3e0
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde rycy04 » Dum Aug 02, 2015 5:06 pm

Update Traseu 02.08/ pe sensul Kinira - Bucuresti doar la Giurgiu am traversat podul in approx 40 minute ( plecat Kinira 08.30 sosit Bucuresti 16.30 ) din păcate pe sensul Invers era groaznic, la Makaza era coloana de exact 5 km, iar la giurgiu era deasemenea coada de approx 1,5 km, drum bun si răbdare....merita!
rycy04
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 21, 2015 12:58 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 16 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde HHR » Dum Aug 02, 2015 5:36 pm

Aglomeratia/coada, prin raportare la tema discutata, este un fenomen complex; din perspectiva fizica, este o succesiune ordonata de turisme (numarul lor poate fi par sau impar, nu importa) situate pe acelasi sens de mers, aflate in stare de repaos total sau relativ. Deseori se foloseste sintagma "bara la bara" desi, ideal este ca barele sa nu se atinga. Din punct de vedere social, este o microaglomeratie de cetateni adusi laolalta de cauze conjuncturale (pod in lucru sau vama de la Makaza). Fiecare component uman al cozii este deopotriva cauza si efect. Cei din urma cozii constientizeaza mai pregnant latura de efect si atribuie celor din fata latura de cauza. Este un amalgam de sentimente in constiinta colectiva; de la cele religioase (pastele, cristosii, parastasul .... etc) pana la cele vulgar anatomice (baga`mi`as ...). Din aceste considerente temerarii din spatele cozii coboara din masini pentru a verifica ce se intampla in fata. Nu ca verificarea personala ar avea vreun efect pozitiv dar incearca sa mimeze un rol activ. Exista doua posibilitati, se intorc la turism si relateaza apartinatorilor ceea ce au constatat ex proprii sensibus, adica ceea ce oricum stia toata lumea dar, relatarea directa (prin ton si cuvintele folosite) aduc un plus de veridicitate faptului cunoscut. A doua posibilitate e sa se opresca la un dialog cu un alt temerar coborat din turism. Dialogul e simplu: extraordinar; mi`a spus un prieten, am citit undeva ca ... urmat de posibile solutii salvatoare la care, evident, autoritatile nu s`au gandit. Ar mai fi si cei care incearca sa fenteze coada dar, astia sunt doar nesimtiti cu o filosofie simpla si nu are rost sa facem vorbire despre ei.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde April » Dum Aug 02, 2015 6:00 pm

HHR scrie: Ar mai fi si cei care incearca sa fenteze coada dar, astia sunt doar nesimtiti cu o filosofie simpla si nu are rost sa facem vorbire despre ei.

Exemplificare - s-a strecurat pe langa coada - pod Giurgiu, 25 iulie 2015; cei din spate, de bunacredinta, au crezut ca mai e o banda; s-a creat blocaj
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9340
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31080 times
Been thanked: 28922 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde florinda77 » Dum Aug 02, 2015 6:28 pm

Din cate citesc, unii au fost mai norocosi si nu au stat 3 ore la podul din Giurgiu si Makaza. Cum as vrea sa avem si noi norocul acesta, ne gandim sa plecam pe la 11.30 -12.00 din Bucuresti. Voi pe la ce ora ati fost in vama de la Giurgiu ?
florinda77
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Iun 17, 2015 2:43 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 79 times
Been thanked: 45 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde alexd » Dum Aug 02, 2015 6:52 pm

Eu ultima oara am fost pe 19 iulie si am plecat din bucuresti, ca intotdeauna, pe la 10 a.m. Am stat 40-45 de minute la Giurgiu, dar am fost norocos, caci in urma mea se blocasera punctele de taxare, deci era haos. La intoarcere, pe 27 iulie, am stat mai bine de 1 ora, cu aceeasi problema a blocarii punctului de taxare, de data asta cel bulgaresc. Am trecut podul pe la ora 17.00.
Ma intorc pe insula pe 4 august. Planuiam sa o iau pe la Silistra, dar auzind despre haosul de la makaza, nu reduc mult timpii morti. Cred ca trec pe la Giurgiu si apoi o cotesc direct pe la Zlatograd.

Pentru cei ce nu stiu, Zlatograd este un alt punct de trecere al frontierei bg-gr, ascuns in mijlocul rodopilor. De pe drumul spre Makaza, cand mai sunt fix 20 km pana la vama, se face o bifurcatie semnalizata cu Zlatograd 22. Traseul prin bg este ok, problema este in Grecia. Desi mie imi place de mor acest traseu, nu este recomandat celor cu mai putina experienta, celor care au pasageri cu rau de masina sau celor care au masini mari ( late) ori echipate cu anvelope de sport, foarte joase (denivelari). Drumul este mai ingust decat normal, o buna bucata prin munte are cam o banda si jumate latime. Peisajul este superb, se trece prin niste sate turcesti uitate de lume, ce mai, o incantare. Viteza de deplasare este mica, dar se iese pe autostrada foarte aproape de keramoti, la 40 km. se evita si punctul de taxare, deci pentru cei care vor sa nu dea 2 eur 40 este ideal :)).
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde ionute201 » Dum Aug 02, 2015 7:48 pm

Buna seara,
Stie cineva programul bacului de la Zimnicea sau a celui de la Calarasi? Circula si noaptea?
ionute201
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iul 27, 2015 12:21 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde alexd » Dum Aug 02, 2015 9:46 pm

La Calarasi nu se stie nimic oficial, bacul este operat de romani si organizarea este caracteristica. Nu au website, nu au poze, nu au telefoane. Tu sa ai noroc.

La Zimnicea este operat de bulgari si au orar plus website, adica tot ce trebuie : http://www.ferry.bg/ferry_en.php
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde HHR » Lun Aug 03, 2015 6:33 am

Existenta unor puncte alternative de trecere, pe apa si pe uscat, repartizate oarecum echilibrat pe granita sudica a republicii, fac sa apara ca ciudata (sa nu`i spun altfel) insistenta pentru trecerea Giurgiu-Ruse, care a devenit cea mai dificila .... din cauza de reparatii la pod. Hai, sa aveti un drum bun si aglomeratie dupa sufletul fiecaruia .... :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde Sindrom » Lun Aug 03, 2015 9:14 am

Sa fac si eu un rezumat al drumului.

Plecare joi la ora 3AM din Buc (eram deja pe Soseaua Giurgiului). La pod am stat circa 45 de minute. Eram cred ca a 4-a masina.
Ajunsi la Makaza, in 15-20 min am trecut.

La intoarcere si anume ieri. In jur de ora 15.30 eram la coada la makaza, iar in 45-50 de min am trecut.
La Ruse am ajuns cred ca pe la 8.30. Coada se intindea cu vreun km jumate inaintea giratoriului, iar intr-o ora, deja eram pe pod treceam cu zdruncinaturile de rigoare.

Ca si incidente in trafic pe drum, doar la intoarcere, prima data la coada pentru plata podului la BG, au incercat niste baieti sa se bage in fata si au facut cale intoarsa. Iar ce m-a socat, la coada de pe pod au incercat sa depaseasca coloana. Cum din fata veneau camioane, singura varianta a fost sa exerseze mersul inapoi si sa se aseze la coada.
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde pozeDECAT » Lun Aug 03, 2015 9:50 am

HHR scrie:Existenta unor puncte alternative de trecere, pe apa si pe uscat, repartizate oarecum echilibrat pe granita sudica a republicii, fac sa apara ca ciudata (sa nu`i spun altfel) insistenta pentru trecerea Giurgiu-Ruse, care a devenit cea mai dificila .... din cauza de reparatii la pod. Hai, sa aveti un drum bun si aglomeratie dupa sufletul fiecaruia .... :mrgreen:

Recunosc ca panicat de vestile cu traversarea punctului de vama Giurgiu-Ruse, m-am uitat si pe varianta Zimnicea. Totusi, pare inacceptabil caci n-ai decat o trecere la 8.30 si una abia trei ore mai tarziu! Ca sa nu zic de costul de 14 euro - masina + pasageri (nediferentiat adult/copil) ... Deci daca ratezi imbarcarea la 8.30 te-ai facut de o asteptare de trei ore ... Pe punctul celalat de trecere, as studia sa reiau traversarea aproape de Drama insa variantele de traversare a Dunarii nu se combina prea bine cu punctul ala decat daca esti dispus la niste sute de km in plus. Pe care in 2009 le-am facut insa atunci nu era Makaza ... Pana la finele lui august sper sa se mai linisteasca traficul :eh:
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2562
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14141 times
Been thanked: 12776 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 218 vizitatori