Intrebari despre cazare 2014 - 2017

Aici gasesti informatii despre cazarea testata de membrii forumului in insula Thassos

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde senzor » Dum Dec 28, 2014 4:13 pm

Va multumesc mult pentru raspunsuri si va urez Sarbatori fericite!
senzor
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Dec 20, 2014 10:58 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde April » Vin Ian 02, 2015 12:18 pm

Sfatul - pe care mi-l dau mie intai si intai :P este sa ne apucam serios de alegerea si rezervarea cazarii, daca nu am facut-o deja.
Cu ocazia telefoanelor de felicitari date in Thassos, am aflat ca deja s-au ocupat din cazari. Deja nu au liber, toata perioada in care mergem in iulie, apartamentul pe care il voiam??!!
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9340
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31080 times
Been thanked: 28922 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde irinik2004 » Dum Ian 04, 2015 1:14 pm

Buna seara! Suntem o familie cu 2 copii de 7 si 1 an si vrem in vara sa mergem in Thassos. Acum nu stiu...ce si cum....vrem o stațiune in care intrarea in a sa fie lina si plaja cu nisip, sa fie multe taverne pt a putea alege....in care sa găsim o farmacie si un punct sanitar....va rog sa ne ajutați cu recomandări pt următoarele:
--- ce stațiune se pliază pe dorințele noastre
--- cum anume caut pe net cazare...sau daca puteți sa ne recomandați ceva
Multumesc anticipat!
irinik2004
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Dec 14, 2014 11:49 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde demential » Dum Ian 04, 2015 1:21 pm

irinik2004 scrie:Buna seara! Suntem o familie cu 2 copii de 7 si 1 an si vrem in vara sa mergem in Thassos. Acum nu stiu...ce si cum....vrem o stațiune in care intrarea in a sa fie lina si plaja cu nisip, sa fie multe taverne pt a putea alege....in care sa găsim o farmacie si un punct sanitar....va rog sa ne ajutați cu recomandări pt următoarele:
--- ce stațiune se pliază pe dorințele noastre
--- cum anume caut pe net cazare...sau daca puteți sa ne recomandați ceva
Multumesc anticipat!

Buna si bine ai venit la noi pe forum !
Pentru ca eu nu am copii, nu stiu sa iti recomand ceva punctual :D Doar generalitati :
Info despre "puncte sanitare" (si nu numai) gasesti aici : viewtopic.php?f=17&t=177
Cazare testata de utilizatorii forumului gasesti aici : viewforum.php?f=6
Recomandari de cazare (si discounturi !) gasesti aici : viewforum.php?f=78
Ca localitati unde sa cauti cazare iti recomand : Limenas, Potos, Limenaria, Golden Beach, Skala Prinos.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9342
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22408 times
Been thanked: 19851 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde April » Dum Ian 04, 2015 3:40 pm

in completare, ai topicul Cu copiii in Thassos viewtopic.php?f=17&t=330
Fa-ti o idee despre ce statiune / cazare ti s-ar potrivi si vino cu "lista scurta" sa vedem ce mai stim punctual.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9340
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31080 times
Been thanked: 28922 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde Mihaela » Dum Ian 04, 2015 7:55 pm

irinik2004 scrie:Buna seara! Suntem o familie cu 2 copii de 7 si 1 an si vrem in vara sa mergem in Thassos. Acum nu stiu...ce si cum....vrem o stațiune in care intrarea in a sa fie lina si plaja cu nisip, sa fie multe taverne pt a putea alege....in care sa găsim o farmacie si un punct sanitar....va rog sa ne ajutați cu recomandări pt următoarele:
--- ce stațiune se pliază pe dorințele noastre
--- cum anume caut pe net cazare...sau daca puteți sa ne recomandați ceva
Multumesc anticipat!

Bine ai venit! Aproape toate statiunile din Thassos au ceea ce ai scris in cerinte. Spital este in Prinos, medici competenti.
Cel mai bine vi s-ar potrivi Golden Beach - Skala Potamia. Cazare aici poti cauta http://www.go-thassos.gr/visiting-thassos/hotels
Am fost cu baietelul cand avea putin peste 1 an si s-a acomodat tare bine. Manca ciorba de peste sau pui care de fapt sunt niste supe peste care isi adauga fiecare lamaie in functie de preferinte. Mai manca peste si pui la gratar, legume, iaurturi. Sunt multe mini market-uri la fiecare colt de strada unde gasiti de toate pentru copii, chiar si mancare la borcanel.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde irinik2004 » Lun Ian 05, 2015 2:57 pm

April scrie:in completare, ai topicul Cu copiii in Thassos viewtopic.php?f=17&t=330
Fa-ti o idee despre ce statiune / cazare ti s-ar potrivi si vino cu "lista scurta" sa vedem ce mai stim punctual.



Am găsit ceva...astept oferta de preț...filio studios in potamia....stie si altcineva ceva despre ei? Mie mi-a fost recomandata de cineva...
irinik2004
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Dec 14, 2014 11:49 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde dragos2007 » Lun Ian 05, 2015 4:00 pm

teo scrie:
dragos2007 scrie:3. Agatha Studios Paradise Beach

agatha e chiar la plaja(ma rog, cand cobori spre ea). partea proasta e ca seara nu ai ce face acolo, trebuie sa mergi in skala potamia.

dragos2007 scrie:4. Stefania Studios Golden Beach

distanta pana la mare e undeva la 200-250m. pentru plaja cobori strada cu carrefour-ul. esti aproape de plaja si de zona cu taverne

multumesc pentru informatii... inca nu am ales... am mai primit oferte, inca mai analizez.
dragos2007
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Dec 09, 2014 7:39 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 41 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde dragos2007 » Lun Ian 05, 2015 4:04 pm

April scrie:Ati mai fost in Thassos?
Vreti sa stai la o plaja sau sa si vizitati insula?
Mergeti cu masina?
Conteaza daca aveti masina si sunteti dispusi sa mergeti in fiecare zi in alt loc sau nu aveti posibilitatea /vreti sa stati la plaja langa cazare.

Nu cunosc nici una dintre cazarile enumerate.
La prima vedere, luand in consideratie doar localitatile in care sunt, primele doua nu cred ca au plaja la care sa stati tot sejurul.
Cea de-a treia, in zona Paradisos, are plaja frumoasa in apropiere (de verificat exact distanta pana la plaja), in schimb pare cam izolata de localitatile mai marisoare, cu taverne, cu ceva animatie pentru seara.
Cea de=a patra este in Skala Potamia, cu plaja frumoasa in apropiere (dar este dincolo de sosea, deci e ceva de mers pana la plaja), taverne, animatie.

1. Este pentru prima data cand mergem in Thassos
2. Vom merge cu masina
3. Am vrea sa fim aproape de o plaja dar suntem dispusi si sa vizitam alte plaje.
4. Inca mai primesc oferte si mai analizez...multumesc pentru sfaturi.
dragos2007
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Dec 09, 2014 7:39 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 41 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde dragos2007 » Lun Ian 05, 2015 4:09 pm

demential scrie:
dragos2007 scrie:Am primit cateva oferte pentru august 2015 care zic eu ca sunt foarte bune. Nu stiu la care sa ma hotarasc. Suntem o familie cu un copil de 8 ani. Poate ma ajuta cineva cu informatii despre cazarile de mai jos:
1. Amfitriti Studios Skala Sotiros
2. Blue Horizon Studios Skala Kallirachi
3. Agatha Studios Paradise Beach
4. Stefania Studios Golden Beach

Sotiros si Kallirachi sunt orasele mai mici, mai rustice, mai linistite.
Paradise este intr-o zona "retrasa", "salbatica", "izolata".
Personal, eu as prefera si ti-as recomanda (din aceste 4 variante), cazarea din Golden Beach. Presupun ca e si cea mai scumpa :)

Multumesc pentru informatii. Toate au acelasi pret... de aceea imi este mai greu sa ma hotarasc. Inca mai primesc oferte.
Din cate am citit majoritatea recomanda Skala Potamia/Golden Beach
dragos2007
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Dec 09, 2014 7:39 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 41 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde April » Lun Ian 05, 2015 7:52 pm

Dupa ce te decizi, il chestionezi bine pe proprietar despre ce studio iti da -
la parter, la etaj,
cu / fara see view, - uneori see view inseamna sa vezi marea in zare, la 500 m in zbor planat, pe drum fiind 5 km pana la mare (vezi Lefkada ;) )
cu balcon, cu copertina,
plasa tantari (daca nu au luati aparate cu chimicale)
daca bucataria e utilata - si cu ce anume
daca AC si piscina sunt incluse (daca au),
despre loc de parcare,
despre ora la care incepe / se termina cazarea,
despre fumat (daca e cazul),
despre apa calda
despre net
despre TV
daca au gratar in curte (noi nu folosim, dar intreb nu cumva sa fie exact sub balconul nostru - cu mirosurile si chiraiala aferente)
despre consumabile; despre lenjerie / prosoape - la cate zile le schimba
magazine, taverne in apropiere
are / n-are curte
are / n-are taverna la parter
are / n-are sezlonguri pe plaja incluse in pret
cum, cat si cand trimiti avansul - aici mai se adauga un comision pe care tu il platesti
eu cer si cancellation policy
coordonatele GPS
......
Bun, selectezi ce te intereseaza.
Cam asa ii bag eu in sperieti, emailurile le semnez cu numele sotului ;) si cand gazdoiul il vede face to face pe sotul, care este o bunatate de om, nu intelege ce se intampla. Si nici sotul nu stie ce "lupte" dau eu pentru o informare corecta, pentru ca alegerea cazarii este sarcina mea.
.....

Sa afli exact si sa tipărești mesajul cu raspunsul, just in case - putin probabil, dar daca ceea ce primesti nu este conform celor stabilite, sa ai o baza de discutii.
Si despre pret, incearca o usoara negociere, poti obtine discount cam 5 (max 10 Euro - daca stai mai mult) /noapte fata de primul pret.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9340
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31080 times
Been thanked: 28922 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde dragos2007 » Lun Ian 05, 2015 8:13 pm

April scrie:Dupa ce te decizi, il chestionezi bine pe proprietar despre ce studio iti da - ....


Iti multumesc pentru sfaturi... Chestia cu negocierea am facut-o deja si la unele am obtinut si discounturi chiar de 10 euro/noapte.
dragos2007
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Dec 09, 2014 7:39 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 41 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde lorenzo » Mar Ian 06, 2015 1:09 pm

salutare.ma gandeam ca anul acesta sa schimb putin si sa merg in limenaria.astept de la voi ceva sfaturi,pareri...impresii.e o alegere buna sau nu?
lorenzo
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Oct 30, 2014 8:51 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde April » Mar Ian 06, 2015 1:13 pm

lorenzo scrie:salutare.ma gandeam ca anul acesta sa schimb putin si sa merg in limenaria.astept de la voi ceva sfaturi,pareri...impresii.e o alegere buna sau nu?

Unde ai mai fost si ce asteptari ai?
Plaja aproape, taverne, agitatie / liniste...?
Mergi cu masina sau inchiriezi ceva?
Cu / fara copii?
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9340
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31080 times
Been thanked: 28922 times

Re: Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde Mihaela » Mar Ian 06, 2015 7:53 pm

Imi plac intrebarile puse de April. Chiar foarte pertinente. Cam asa intreb si eu.
Ii sfatuiesc pe cei cu copii mici sa ceara camera la parter pt ca mereu mai e nevoie de cate ceva din camera si drumurile ne omoara cu cei mici. Ii mai sfatuiesc sa nu aleaga hoteluri care sunt la sosea pt ca am observat ca in Thassos multi merg cu motociclete si se aude destul de tare.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cazare Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 312 vizitatori