Filme

Teatru, muzica, filme, carti, fotografie etc.

Re: Filme

Mesaj necititde April » Lun Noi 14, 2016 11:05 pm

I.T. (2016)
http://www.imdb.com/title/tt2679552/?ref_=ttkw_kw_tt
Sa ne iasa pe nas dependenta de calculator, internet, case smart, telefoane, masini inteligente...
Si astia cu IT-ul - niste ciudati in cel mai bun caz.
Probabil ca scenariul este deja mult depasit de realitate si stam mult mai rau.
Nu mi-a placut ce se intampla pe acolo, dar bun filmul!
Recomand!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9341
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31082 times
Been thanked: 28922 times

Re: Filme

Mesaj necititde HHR » Mar Noi 15, 2016 9:14 pm

Snowden (2016)
http://www.imdb.com/title/tt3774114/
https://www.youtube.com/watch?v=QlSAiI3xMh4
Snowden spune povestea fostului agent CIA și NSA ale cărui dezvăluiri în mai 2013 au dat peste cap comunitatea de informații din întreaga lume. Mai exact povestea a nouă ani zbuciumați din viața lui Snowden: de la racolarea în cadrul CIA și până la fuga sa peste hotare, împreună cu o mulțime de informații compromițătoare despre modul în care serviciile încalcă dreptul la libertate și viață privată în SUA.Cei nouă ani în care tânărul dornic să-și servească patria cu orice preț (inițial s-a înscris în US Army pentru a lupta în Irak) s-a transformat în “cel mai mare trădător al tuturor timpurilor”, un adevărat Most Wanted al vremurilor noastre.

http://www.meteorpress.ro/carti-1342-De ... n_lume.php
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Filme

Mesaj necititde HHR » Mie Noi 16, 2016 10:10 am

The Man Who Knew Infinity
The Man Who Knew Infinity este un film britanic biografic-dramă bazat pe cartea cu același nume publicată în anul 1991 de autorul Robert Kanigel. Protagonistul filmului este actorul Dev Patel, care îl interpretează pe Srinivasa Ramanujan, un matematician care după ce a crescut în sărăcie în Madras, India, reușește să fie admis la Universitatea Cambridge în timpul Primului Război Mondial. Sub îndrumarea profesorului său, G. H. Hardy (interpretat de Jeremy Irons), el devine un pionier al teoriilor matematice și unul dintre cei mai mari matematicieni ai secolului al XX-lea.

Mie nu mi-au plăcut niciodată matematicile. Ziceau ai mei că sunt de formaţie umană. Aşa îmă şi planificaseră viitorul, undeva la uman. Evoluţia stranie şi destul de prost gestionată a lucrurilor m-a făcut să ajung, în cele din urmă, într-un liceu de matematică şi fizică fiind astfel câştigătorula patru ani de complexe legate de neputinţa înţelegerii frumuseţii matematicilor.

Nimeni, niciodată, nu mi-a explicat că matematicile sunt forma abstractă şi accesibilă a universului. De abia, la târzie maturitate am înţeles acest lucru din lecturi (Stephen Hawking, Carl Sagan). Filmul pune în antiteză două moduri de a înţelege matematicile. Modul analitic şi raţional, specific comunităţii ştiinţifice occidentale şi modul revelat, divin, de sorginte orientală. Srinivasa Ramanujan nu este un matematician în sensul formal al termenului, un produs al şcolilor vremii, cu diplome, masterate şi doctorate. Ramanujan s-a născut matematician, este prieten cu numerele şi fiecare formulă este o şoaptă a divinului. Pentru el adevărul fiecărei formule este imuabil, transcedental şi independent de demonstraţie. Matematica lui se întemeiază pe preceptul crede şi nu demonstra.

Una din cele mai romantice povestiri despre matematici, merită să băgaţi un ochi !
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Filme

Mesaj necititde HHR » Mie Noi 16, 2016 4:52 pm

Azi m-am învoit de acasă şi vreau să bag un ochi la Inferno.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Filme

Mesaj necititde HHR » Joi Noi 17, 2016 7:53 am

îmi amintesc că am băgat ceva dume despre film .... :wtf:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Filme

Mesaj necititde HHR » Joi Noi 17, 2016 12:39 pm

Am fost aseară la Inferno. Fain, sală guală, fără ochelari trei de, popcorn unu la preţ de trei, apa la preţ de bere irlandeză şi un film cinetic. Spun că a fost cinetic dar, nu sunt sigur dacă profesorul Langdon se grăbea să salveze umanitatea sau regizorul să lanseze filmul pe piaţă inainte de alegerea lui Trump. Cert e că s-a alergat ca la olimpiadă, s-au descifrat enigme contra timp, personajele au glisat dinspe pozitiv spre negativ şi invers total aleatoriu. Nu am înţeles de ce un mesaj simplu gen, băi ceea ce căutaţi este la Istanbul a fost scris pe spatele măştii lui Dante, în cercuri, într-o şaradă greu inteligibilă chiar şi pentru profesorul Langdon care, în mod impardonabil pentru talia lui de autoritate în materie, a confundat Istambulu cu Veneţia, ceea ce a servit regizorului pe tavă prezentarea unui city-break parţial în Veneţia. În Veneţia personajul central a fost o ţigancă din Strehaia care, contra a o sută de euro, a făcut un gest caritabil. Gestul s-a dovedit a fi exact pe invers, pentru că, cea eliberată era de fapt personajul negativ. Asta ca invăţătură de minte pentru ţigani. Şi atunci cănd vor să facă bine, iese prost. Cert este că pe la trei sferturi se decantează cadrul procesual astfel că spectatorul află cu cine trebuie să ţină şi cu cine trebuie să nu ţină. Negrul era personaj negativ deja vorbea o franceză cursivă, femeia tânără şi frumoasă era cea mai negativă, iar blonda bătrână era pozitivă. Intriga pare copiată din scenariul Triple X cu vin diizel. Un tip nebun vrea să omuare jumate din populaţia pământului în scopul de a salva cealaltă jumătate. Cam incert, pentru că, nu s-a precizat care jumătate. Totuşi, plasarea bombei cu microbi la Istambul, lasă loc unor determinări aproximative în contextul geopolitic actual. În fine depinde şi de direcţia vântului din zonă. Per ansamblu, filmul putea fi promovat de o firmă de turism, pentru că, în afară de trei city breakuri parţiale la Florenţa, Veneţia (din greşeală) şi Istambul (ostentativ), restul nu este decât o poveste diluată ca un şpriţ de vară.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Filme

Mesaj necititde April » Joi Noi 17, 2016 1:02 pm

HHR scrie:îmi amintesc că am băgat ceva dume despre film .... :wtf:

ce dume?!
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9341
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31082 times
Been thanked: 28922 times

Re: Filme

Mesaj necititde iuliangrecu » Joi Noi 17, 2016 1:04 pm

HHR scrie:Azi m-am învoit de acasă şi vreau să bag un ochi la Inferno.

Solist??
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Filme

Mesaj necititde damblagiu » Joi Noi 17, 2016 1:08 pm

iuliangrecu scrie:Solist??

.....si asezat in ultimul rand?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6886
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21180 times

Re: Filme

Mesaj necititde HHR » Joi Noi 17, 2016 2:05 pm

Am invitat o colegă dar, a zis că ne ies vorbe ..., în plus, trebuia să-i iau popcorn, suc ...etc.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Filme

Mesaj necititde HHR » Joi Noi 17, 2016 4:24 pm

Deseară am de gând să antamez, cu soţia, problematica extraterestră, poate obţin o învoire pentru nou apărutul S.F. - Arrival. Mai stă şi dânsa cu copiii, mai cimentează relaţiile cu ei. O las să se mai odihnească săracuţa de ea.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Filme

Mesaj necititde HHR » Joi Noi 17, 2016 10:29 pm

April scrie:War Dogs
http://www.imdb.com/title/tt2005151/
Scenele din Albania sunt filmate in Romania, cu actori romani, vorbind romaneste...
Bani, coruptie, visul american.
Comedie e mult spus, pana pe la jumatatea filmului se misca greut, cam plicticos. Spre final, se mai redreseaza.

"Regizorul trilogiei „Marea Mahmureală”, Todd Phillips, revine cu o nouă comedie, bazată pe fapte reale, „War Dogs: tipii cu arme”, care îi are în rolurile principale pe Jonah Hill şi Miler Teller.

Războiul din Irak devine cea mai profitabilă afacere pentru doi tineri prieteni din Miami, mai ales după ce o iniţiativă guvernamentală permite micilor întreprinzători să liciteze pentru contracte cu armata americană. Rapid, cei doi încep să învârtă sume uriaşe de bani, ducând o viaţă plină de lux şi extravaganţe.

Lucrurile scapă de sub control în momentul în care încheie un contract de 300 de milioane de dolari cu armata afgană, căreia trebuie să îi livreze un stoc uriaş de arme. Pe lângă figurile periculoase implicate, în tranzacţie mai intervine ameninţător şi guvernul american. " http://www.cinemagia.ro/filme/war-dogs-580250/


Bun ! :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Filme

Mesaj necititde HHR » Vin Noi 18, 2016 9:08 am

Hacksaw Ridge (2016)
http://www.imdb.com/title/tt2119532/
Minunat. O să revin asupra lui când o să am timp.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Filme

Mesaj necititde HHR » Vin Noi 18, 2016 4:05 pm

Filmul lui Gibson spune povestea contestatarului adventist Desmond Doss, care a refuzat să ucidă sau să poarte arme datorită convingerilor sale religioase, dar a servit ca medic, alături de americanii care au luptat împotriva japonezilor în Pacific. Filmul se concentrează pe bătălia de la Okinawa din 1945, unde Doss s-a ocupat de unul singur de 75 de răniți, chiar sub focul inamic. A fost decorat cu Medalia de Onoare a Congresului pentru curajul său, de președintele american Harry Truman. Premiera a avut loc la data de 04.09.2016 a.c.c la festivalul de film de la Veneţia. Două chestiuni mi-au sărit în retină. În primul rând, alegerea mai mult decât inspirată a protagonistului Andrew Garfield. În al doilea rând, magistrala regizare a ofensivei ale americanilor asupra poziţiilor japoneze. Deşi acţiunea se derulează pe fodul războiului, este un film pacifist, profund pacifist. Filmul nu este unul subtil, este unul violent, mai ales în partea deidcată asaltului asupra poziţiilor japoneze, o violenţă necizelată artistic decât în mică măsură, pentru a pune în antiteză brutalitatea confruntării cu principiul fundamental după care se călăuzeşte personajul central, să nu ucizi. Gibson nu este adeptul subtilităţilor, vezi Patimile sau Braveheart. Scenele de luptă care reprezintă partea principală a filmului mi-au evocat scenele debarcării din Saving private Ryan. Ambele filme sunt din categoria celor care îţi marchează prejudecăţile romanţate asupra a ceea ce reprezintă civilizaţia şi umanitatea. Pacifismul lui Desmond Doss este o poziţie asumată conştient. Desmond alege calea cea mai grea între datoria faţă de ţară şi preceptele religioase, să participe la luptă fără armă, singura prelungire materială a simţului de autoconservare, în momentele în care umanitatea îşi abandonează propria condiţie. Filmul este dur şi în părţile premergătoare scenelor de război, când Desmond se află în tabăra de instruire militară şi riscă Curtea Marţială datorită hotărârii de a pune mâna pe armă. Întreg filmul stă sub semnul conflictului între brutalitatea războiului şi inocenţa elegantă a unui soldat ce a hotărât să participe activ dar, fără armă. Până la acest moment mi se pare cea mai bună realizare cinematografică a anului 2016.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Filme

Mesaj necititde April » Sâm Noi 19, 2016 5:25 pm

HHR scrie:The Man Who Knew Infinity
Nimeni, niciodată, nu mi-a explicat că matematicile sunt forma abstractă şi accesibilă a universului. De abia, la târzie maturitate am înţeles acest lucru din lecturi (Stephen Hawking, Carl Sagan). Filmul pune în antiteză două moduri de a înţelege matematicile. Modul analitic şi raţional, specific comunităţii ştiinţifice occidentale şi modul revelat, divin, de sorginte orientală. Srinivasa Ramanujan nu este un matematician în sensul formal al termenului, un produs al şcolilor vremii, cu diplome, masterate şi doctorate. Ramanujan s-a născut matematician, este prieten cu numerele şi fiecare formulă este o şoaptă a divinului. Pentru el adevărul fiecărei formule este imuabil, transcedental şi independent de demonstraţie. Matematica lui se întemeiază pe preceptul crede şi nu demonstra.

Una din cele mai romantice povestiri despre matematici, merită să băgaţi un ochi !

Demonstrarea imposibilului.
Exceptional! Multumesc pentru recomandare!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9341
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31082 times
Been thanked: 28922 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cultura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 106 vizitatori