Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Informatii despre toate plajele din Thassos

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde Ade » Vin Aug 21, 2015 8:49 pm

Catalin S. scrie:Mai erau sezlonguri?

Nu de alta, dar zilele trecute erau incarcate intr-un camion cu destinatia Limenas. De asemenea era politie in zona si nu aveai voie sa intri. Ulterior am aflat de la un grec din Skala Potamia ca cei care le-ar fi "plantat" acolo nu ar fi avut licenta de functionare.

Probabil se creaza acum o confuzie incurajata de cei de la Porto Vathi, lumea nu mai stie unde se duce, daca nu a fost anii trecuti. Si eu am vazut poze de ieri de la Marble si nu erau sezlonguri.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde Catalin S. » Sâm Aug 22, 2015 3:50 am

Hmmm, de fapt este o confuzie cumva planificata...

Nu degeaba din loc in loc pe drumul spre Marlble sunt afise / panouri frumos colorate cu Porto Vathi / Marble Beach. Adica cele doua denumiri stau impreuna, una sub alta. WTF? :shock:

Deci mare smecherie din partea celor care au castigat licenta la Vathi. Pare ca intentionat s-a facut asa ca sa se creeze confuzie. Cei noi pe insula, ma refer la cei care ajung prima data, cred ca de fapt Porto Vathi este Marble Beach... si cand mai vad si macaraua aia acolo plus cuburuile imense de marmura ce asteapta a fi urcate pe vapor, gata, cred ca au ajuns la Marble.

Partial adevarat daca ar fi sa ne luam dupa "decor", insa adevaratul Marble e cu vreo 200 metri mai in spate, intr-o zona superba care nu aduce cu nimic de genul "industrial / comercial / "excavational" insa din cauza furtunii de acum doi ani, pe mijlocul plajei a ramas un rest de "albie" pe unde s-au deversat apa si bucati de lemne, copaci, bolovani de pe munte. Probabil ca din aceasta cauza autoritatile nu mai acorda licenta pana ce dezvolatorul nu reface in primul rand plaja.

Din ce am inteles eu, repet... ce ar fi incercat sa faca oportunistii, a fost ca profitand de renumele vechii plaje, au plantat niste sezlonguri ca sa mai scoata un ban. Asta e tot.

Totusi, nu va opreste nimeni sa faceti plaja acolo dar vedeti ca de azi au inceput ploile. Stiind ca voi pleca de pe insula azi, sambata, aseara m-am culcat mai devreme, astfel ca acum, la aproape ora 5:00 AM, sunt treaz si vad cum ploua.

Distractie placuta va doresc, sa aveti vreme frumoasa, iar ploile sa se intoarca "la ele acasa". :wave:
Ei rad de mine pentru ca sunt diferit. Eu rad de ei pentru ca sunt toti la fel.

My music (metal) -> http://www.facebook.com/HatemodeBand
My music (tehno / dubstep) -> http://www.facebook.com/HolyFlameRomania
Avatar utilizator
Catalin S.
Fan Thassos
 
Mesaje: 160
Membru din: Mar Ian 07, 2014 7:24 pm
Localitate: Bucuresti, etajul 4
Has thanked: 31 times
Been thanked: 179 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde ThassosLover » Joi Aug 27, 2015 5:17 pm

Cum vii dinspre Limenas, dupa Saliara/Marble/Porto Vahti este o alta plaja minunata, Vahti! :)
Probabil s-a mai scris despre ea pe aici. Scuze daca ma repet. E o plaja "fara licenta" ca sa zicem asa, mai "wild" asa, neamenajata dar cu destul de mult nisip si umbra naturala de la ceva arbori dar si zona de soare.. linistita, intr-un golfulet pe unde poposesc navele cu turisti pentru cate vreo ora - asta ar putea fi un dezavantaj - in rest foarte placut! :) astazi am stat cateva ore pe acolo si a fost minunat! :) am descoperit'o ieri, cand am facut inspectia traseelor mai off'road de pe Atv.dar despre atv la rubrica lui :)
ThassosLover
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Aug 17, 2015 9:57 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 18 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde Ade » Joi Aug 27, 2015 6:06 pm

ThassosLover scrie:Cum vii dinspre Limenas, dupa Saliara/Marble/Porto Vahti este o alta plaja minunata, Vahti! :)
Probabil s-a mai scris despre ea pe aici. Scuze daca ma repet. E o plaja "fara licenta" ca sa zicem asa, mai "wild" asa, neamenajata dar cu destul de mult nisip si umbra naturala de la ceva arbori dar si zona de soare.. linistita, intr-un golfulet pe unde poposesc navele cu turisti pentru cate vreo ora - asta ar putea fi un dezavantaj - in rest foarte placut! :) astazi am stat cateva ore pe acolo si a fost minunat! :) am descoperit'o ieri, cand am facut inspectia traseelor mai off'road de pe Atv.dar despre atv la rubrica lui :)

Are fanii ei Vathi: http://www.forumthassos.ro/viewtopic.php?f=39&t=342
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde tacl2013 » Joi Aug 27, 2015 10:44 pm

Poate iese best of 2015 si nu se strica pana la anul :-)
tacl2013
Fan Thassos
 
Mesaje: 180
Membru din: Vin Apr 11, 2014 9:03 pm
Has thanked: 606 times
Been thanked: 951 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde Silviaaa » Mar Sep 01, 2015 3:56 pm

noi am fost pe 29 august la Marble beach , apa superba , imi place cum arata asa neamenajata
Silviaaa
Fan Thassos
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Aug 10, 2015 9:46 pm
Has thanked: 930 times
Been thanked: 374 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde Silviaaa » Mie Sep 02, 2015 9:40 pm

Marble pe inserat :)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Silviaaa
Fan Thassos
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Aug 10, 2015 9:46 pm
Has thanked: 930 times
Been thanked: 374 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde george_c_ro » Mie Sep 16, 2015 6:29 pm

este clara delimitarea intre marble beach /saliara si porto vathy ; in momentul cand ajungi la marble beach/saliara ai un indicator spre porto vathy :)
la saliara/marble beach ce nu mi-a placut este zgomotul generatorului de la taverna.......
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
george_c_ro
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Aug 31, 2015 11:47 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 82 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde Bosley » Joi Sep 17, 2015 2:00 pm

Oricum in septembrie mult mai bine la Marble decat la Portho Vathy.
E amenajata, dar nu la nivelul de acum 2 ani.
Daca vrei iti aduce sezlong, umbrela nenea care se ocupa de ea.
Exista minibarul mai sus de unde poti servi un sandvis, o bautura.

Sau poti veni cu ce vrei si te descurci.
Lada frigorifica, cearsaf, sezlong propriu, etc.
Noi am fost multumiti.

Acum 2 ani nu ne-a lasat cu lada frigorifica pe plaja.
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde Sonia8 » Vin Mai 20, 2016 11:25 am

Buna ziua,

Stie cineva ceva despre "safari-urile" care se organizeaza spre aceasta plaja? Am inteles ca sunt organizate cu niste masini de teren din cauza drumului greu accesibil.

Multumesc.
Sonia8
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Feb 09, 2016 11:58 am
Has thanked: 12 times
Been thanked: 20 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde demential » Vin Mai 20, 2016 11:59 am

Sonia8 scrie:Buna ziua,

Stie cineva ceva despre "safari-urile" care se organizeaza spre aceasta plaja? Am inteles ca sunt organizate cu niste masini de teren din cauza drumului greu accesibil.

Multumesc.

Citeste intreg topicul, te rog :)
Plaja Marble a fost EXTREM de accesibila anul trecut, drumul este foarte accesibil :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9341
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22408 times
Been thanked: 19851 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde Sonia8 » Sâm Mai 21, 2016 11:24 am

demential scrie:
Sonia8 scrie:Buna ziua,

Stie cineva ceva despre "safari-urile" care se organizeaza spre aceasta plaja? Am inteles ca sunt organizate cu niste masini de teren din cauza drumului greu accesibil.

Multumesc.

Citeste intreg topicul, te rog :)
Plaja Marble a fost EXTREM de accesibila anul trecut, drumul este foarte accesibil :)



Nu am citit tot topicul intr-adevar. am intrebat deoarece am vorbit cu 2 persoane care au fost in Thassos...una anul trecut si una anul acesta si mi-au zis ca au ales respectivele safari-uri ca sa mearga pe aceasta plaja pentru ca drumul e mai greu accesibil mai ales cu masini mici. Acum fiecare e cu parerea lui despre acest drum :) Noi oricum nu mergem cu masina personala si de aceea vroiam sa stiu ceva mai mult despre aceste safari-uri.

Multumesc :)
Sonia8
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Feb 09, 2016 11:58 am
Has thanked: 12 times
Been thanked: 20 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde demential » Sâm Mai 21, 2016 3:17 pm

Sonia8 scrie:Nu am citit tot topicul intr-adevar. am intrebat deoarece am vorbit cu 2 persoane care au fost in Thassos...una anul trecut si una anul acesta si mi-au zis ca au ales respectivele safari-uri ca sa mearga pe aceasta plaja pentru ca drumul e mai greu accesibil mai ales cu masini mici. Acum fiecare e cu parerea lui despre acest drum :) Noi oricum nu mergem cu masina personala si de aceea vroiam sa stiu ceva mai mult despre aceste safari-uri.
Multumesc :)

uite aici despre safari in Thassos viewtopic.php?f=13&t=230
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9341
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22408 times
Been thanked: 19851 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde Silviaaa » Lun Mai 23, 2016 6:12 pm

este foarte accesibil drumul , noi am fost cu honda jazz ..nu este asa joasa masina dar erau multi cu bmw care sunt foarte joase :)
Silviaaa
Fan Thassos
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Aug 10, 2015 9:46 pm
Has thanked: 930 times
Been thanked: 374 times

Re: Marble Beach / Plaja de Marmura / Saliara Beach

Mesaj necititde AdrianHH » Joi Iun 16, 2016 12:59 pm

A fost cineva anul asta la Saliara?S-a amenajat ceva sau a ramas virgina?Mai exista vreun fel de minibar?
AdrianHH
 
Mesaje: 31
Membru din: Mar Ian 21, 2014 10:14 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 40 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Plaje in Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 220 vizitatori