Cumpărături în Grecia

Generalitati, mancare traditionala, muzica greceasca etc.

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde Ade » Joi Iul 30, 2015 4:22 pm

Mihaela scrie:Tocmai de aceea cumparam la sticla de 1l. Am luat in primul an bidon de 5 l si nu am folosit mai mult de 1 l din el pt ca s-a rancezit.

Eu l-am pus in sticle de sticla si e bun si acum de anul trecut. Nu stiu ce sa fac cu el, probabil sa il folosesc la gatit.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde dflc03 » Joi Iul 30, 2015 6:42 pm

Ade scrie:
Mihaela scrie:Pretul la ulei cam asa e peste tot. Ma asteptam sa fie mai ieftin la fabrica de ulei din Skala Rachoni, dar a scris April ca e 35 euro bidonul.

...

Era bio cel luat de April, si eu m-am mirat de pret initial.
Oricum 20,90 e cel mai bun pret de anul acesta. Am mai vazut cu 21-23.


file.php.jpg

Άλτις Κλασικό
- ελαιόλαδο αποτελούμενο από εξευγενισμένα ελαιόλαδα και παρθένα ελαιόλαδα (ulei de măsline din uleiuri rafinate de măsline și uleiuri virgine de măsline)

Probabil de aceea e (doar) 20.90 EUR la alimentara.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde Ade » Joi Iul 30, 2015 6:57 pm

Hai ca ma speriasi :lol:
Cel de Thassos pare ok.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde robyvol333 » Mie Aug 05, 2015 5:09 pm

demential scrie:
dragos2007 scrie:De unde as putea cumpara mirodenii pentru musaca, gyros si altele .....pentru a putea incerca si acasa cate ceva din gustoasele mancaruri grecesti?

Cum spunea si Ade, in Limenas viewtopic.php?f=40&t=168&start=45 , vizavi de Taverna Zorbas
IMG_5338.JPG
gasesti un magazin cu produse traditionale si preturi ok. doamna care vinde acolo stie si putina romana, deci sigur o sa gasesti ce cauti :)
IMG_5337.JPGIMG_5340.JPGIMG_5341.JPG
poti sa mergi in plimbare spre portul vechi, pe "pietonala" cu magazine, mai gasesti si alte magazine cu produse traditionale, sa vezi daca gasesti mai ieftin. ce am cautat eu (ulei, susan si kourabie) nu am gasit mai ieftin.



Si eu tot de acolo am luat o gramada de produse (Y) recomand ..doamna din poza super de treaba si te invata multe chesti + preturi bune
robyvol333
 
Mesaje: 21
Membru din: Mie Apr 29, 2015 12:12 pm
Has thanked: 238 times
Been thanked: 86 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde robyvol333 » Mie Aug 05, 2015 5:15 pm

Si citeva cumpraturi din Grecia dar si de prin Bulgaria... Aflandune' pentru prima data in Grecia nu ne-am putut aptine.... ;) :crazy: ...in poza se afla produsele ce am inceput sa mancam din ele si cele neincepute... O alta parte nu se mai afla in poza deoarece :crazy: nu ne-am putut aptine ;)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
robyvol333
 
Mesaje: 21
Membru din: Mie Apr 29, 2015 12:12 pm
Has thanked: 238 times
Been thanked: 86 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde Ade » Mie Aug 05, 2015 5:18 pm

robyvol333 scrie:Si citeva cumpraturi din Grecia dar si de prin Bulgaria... Aflandune' pentru prima data in Grecia nu ne-am putut aptine.... ;) :crazy: ...in poza se afla produsele ce am inceput sa mancam din ele si cele neincepute... O alta parte nu se mai afla in poza deoarece :crazy: nu ne-am putut aptine ;)

Ce sunt chestiile alea din punga mare portocalie :wtf:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde robyvol333 » Mie Aug 05, 2015 5:31 pm

Ade scrie:
robyvol333 scrie:Si citeva cumpraturi din Grecia dar si de prin Bulgaria... Aflandune' pentru prima data in Grecia nu ne-am putut aptine.... ;) :crazy: ...in poza se afla produsele ce am inceput sa mancam din ele si cele neincepute... O alta parte nu se mai afla in poza deoarece :crazy: nu ne-am putut aptine ;)

Ce sunt chestiile alea din punga mare portocalie :wtf:


Sunt alune invelite intrun fel de aluat cu arome... ;)
robyvol333
 
Mesaje: 21
Membru din: Mie Apr 29, 2015 12:12 pm
Has thanked: 238 times
Been thanked: 86 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde Mihaela » Mie Aug 05, 2015 10:26 pm

robyvol333 scrie:Si citeva cumpraturi din Grecia dar si de prin Bulgaria... Aflandune' pentru prima data in Grecia nu ne-am putut aptine.... ;) :crazy: ...in poza se afla produsele ce am inceput sa mancam din ele si cele neincepute... O alta parte nu se mai afla in poza deoarece :crazy: nu ne-am putut aptine ;)


Produsele bulgaresti de unde le-ai cumparat? Cand am fost la Veliko Tarnovo am cumparat 6 sapunuri de trandafir care au imparfumat baia cu parfumul lor, dar mai avem doar 2 si trebuie refacut stocul.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde robyvol333 » Mie Aug 05, 2015 10:30 pm

Mihaela scrie:
robyvol333 scrie:Si citeva cumpraturi din Grecia dar si de prin Bulgaria... Aflandune' pentru prima data in Grecia nu ne-am putut aptine.... ;) :crazy: ...in poza se afla produsele ce am inceput sa mancam din ele si cele neincepute... O alta parte nu se mai afla in poza deoarece :crazy: nu ne-am putut aptine ;)


Produsele bulgaresti de unde le-ai cumparat? Cand am fost la Veliko Tarnovo am cumparat 6 sapunuri de trandafir care au imparfumat baia cu parfumul lor, dar mai avem doar 2 si trebuie refacut stocul.



Avand in vedere ca am fost cu autocarul si i-si urmeaza traseul lor,la una din opririle lor parca i-i spune <La Bomboane>....
robyvol333
 
Mesaje: 21
Membru din: Mie Apr 29, 2015 12:12 pm
Has thanked: 238 times
Been thanked: 86 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde ender25 » Sâm Aug 08, 2015 9:04 am

Peste cateva zile o sa mergem in Thassos. Suntem 2 familii cu cate un copil de respectiv 5 si 6 ani.
De unde putem face mici cumparaturi gen apa plata , ceva bere aromatizata naturala fara colorantii si arome ciudate , etc, la preturi mai decente?
Eventual ceva recomandari de locatii ar fi de mare folos. Intreb pentru ca nu doresc sa ma aprovizionez cu produse la suprapret si care sa fie tinute la temperaturi crescute si sa risc vreo indigestie ...
ender25
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Iul 30, 2015 10:10 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 7 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde HHR » Sâm Aug 08, 2015 8:27 pm

ender25 scrie: ... ceva bere aromatizata naturala fara colorantii si arome ciudate , etc, la preturi mai decente?


Un ginger ale de casa (home made) poti gasi pe plaja salonikios.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde ender25 » Dum Aug 09, 2015 11:50 pm

demential scrie:Salut si bine ai venit pe forum :)
Iti recomand sa citesti acest topic : viewtopic.php?f=20&t=291 si tot acolo sa continui cu intrebarile :)


Multumesc mult pentru link. Am citit tot.
Dar Gyros-ul cel mai bun unde il gasesc? O sa fiu cazat in Prinos.
ender25
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Iul 30, 2015 10:10 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 7 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde ender25 » Dum Aug 09, 2015 11:52 pm

HHR scrie:
ender25 scrie: ... ceva bere aromatizata naturala fara colorantii si arome ciudate , etc, la preturi mai decente?


Un ginger ale de casa (home made) poti gasi pe plaja salonikios.


O sa vizitez plaja si o sa incerc si ginger-ul.
ender25
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Iul 30, 2015 10:10 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 7 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde demential » Lun Aug 10, 2015 6:24 am

ender25 scrie:Dar Gyros-ul cel mai bun unde il gasesc? O sa fiu cazat in Prinos.

Taverne recomandate de forumthassos : viewforum.php?f=77 .
Despre tavernele insulei : viewforum.php?f=57 .
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9339
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22408 times
Been thanked: 19850 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde Paula M » Mie Aug 12, 2015 6:47 pm

Hello de seara,

Anul trecut am luat ulei de masline de la fabrica din Panagia - Sotirelis; anul acesta am vrea sa schimbam.

Ce imi recomandati anul acesta? De unde sa achizitionez?

Seara faina.
Paula M
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Aug 11, 2015 3:11 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 33 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Grecia

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 106 vizitatori


cron