Thassos4ever!

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde Mihaela » Joi Iul 30, 2015 9:45 am

Am gasit acest articol care mi-a placut mult. Este extrem de complex, iar pozele sunt printre cele mai reusite poze cu insula Thassos pe care le-am vazut. Se vede ca autorul este fotograf http://www.cristian-negoita.ro/blog/ins ... sos-grecia
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde demential » Joi Iul 30, 2015 10:12 am

Mihaela scrie:Am gasit acest articol care mi-a placut mult. Este extrem de complex, iar pozele sunt printre cele mai reusite poze cu insula Thassos pe care le-am vazut. Se vede ca autorul este fotograf http://www.cristian-negoita.ro/blog/ins ... sos-grecia

Da, interesant :) Totusi nu mi s-a parut absolut deloc complex, mai degraba succint :) Iar pozele sunt cele mai editate pe care le-am vazut :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9341
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22408 times
Been thanked: 19851 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde Mihaela » Joi Iul 30, 2015 10:57 am

Isi povesteste vacanta in Thassos. A obtinut 312 aprecieri pe facebook, ceea ce spune multe. Sa fim subiectivi e usor. Prea multa editare nu vad la poze. A incadrat corect cadrele, a focalizat la fel de corect, a avut parte numai de zile cu mult soare. Mai bine sa puna o singura poza buna de la un obiectiv turistic decat 10 facute incorect si din acelasi unghi.
Eu una sunt realista si recunosc ca nu sunt in stare sa fac poze de asemenea calitate si nici sa scriu asa review care sa aiba sare si piper si sa ii atraga pe alti sa-si doreasca sa mearga in Thassos.
Ultima oară modificat de Mihaela pe Joi Iul 30, 2015 11:02 am, modificat 1 dată în total.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde demential » Joi Iul 30, 2015 11:01 am

Mihaela scrie:Isi povesteste vacanta in Thassos. A obtinut 312 aprecieri pe facebook, ceea ce spune multe. Sa fim subiectivi e usor. Prea multa editare nu vad la poze. A incadrat corect cadrele, a focalizat la fel de corect, a avut parte numai de zile cu mult soare. Mai bine sa puna o singura poza buna de la un obiectiv turistic decat 10 facute incorect si din acelasi unghi.

Da, o povesteste succint, nu complex.
312 aprecieri ? WOW ! :) si ?
Prea multa editare, dupa gusturile mele, face la poze. Devin deranjante chiar :) Ireale, mincinoase :)
Da, corect, a selectat cateva poze si le-a editat :) Super.
Unde ai vazut tu pe undeva "10 poze facute incorect si din acelasi unghi" ? Sunt curios cine e atat de retardat sa faca asa ceva :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9341
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22408 times
Been thanked: 19851 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde demential » Joi Iul 30, 2015 11:05 am

Mihaela scrie:Eu una sunt realista si recunosc ca nu sunt in stare sa fac poze de asemenea calitate si nici sa scriu asa review care sa aiba sare si piper si sa ii atraga pe alti sa-si doreasca sa mearga in Thassos.

Oricine poate sa faca un asemenea review succint :) Iti ia cateva ore, 2-3, cam asa :) Si vreo 10 ore de editat pozele alea :)
In plus, poate cel mai important, iti trebuie bani si timp si chef sa te plimbi pe insula sa vezi toate obiectivele turistice :) Ca daca NU te plimbi, si stai intr-o singura localitate, evident ca e absolut imposibil sa faci pozele alea, sa le editezi, sa faci review-ul ... etc :)
Deci nu e ceva iesit din comun la acel "review" de 312 like-uri :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9341
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22408 times
Been thanked: 19851 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde AlinE » Joi Iul 30, 2015 11:07 am

hai ne calmam? deme...hai sa fim seriosi eu unul as vrea sa fac astfel de poze precum cele de pe blog in ceea ce priveste claritatea, luminozitatea si coloristica lor. sa nu fim rai, sunt poze foarte reusite.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde AlinE » Joi Iul 30, 2015 11:11 am

demential scrie:Oricine poate sa faca un asemenea review succint :) Iti ia cateva ore, 2-3, cam asa :) ....


ca cel de aici nu? viewtopic.php?p=38261#p38261 :twisted:
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde demential » Joi Iul 30, 2015 11:16 am

AlinE scrie:hai ne calmam? deme...hai sa fim seriosi eu unul as vrea sa fac astfel de poze precum cele de pe blog in ceea ce priveste claritatea, luminozitatea si coloristica lor. sa nu fim rai, sunt poze foarte reusite.

cine nu e calm ? :))))
cine nu e serios ? :))))
inca o data, si pentru ultima oara : alea sunt poze normale, extrem de editate :) voua va place EDITAREA, nu poza in sine :) deci nu sunt poze reusite, sunt editari "reusite", adica pe placul vostru.
AlinE scrie:
demential scrie:Oricine poate sa faca un asemenea review succint :) Iti ia cateva ore, 2-3, cam asa :) ....


ca cel de aici nu? http://forumthassos.ro/viewtopic.php?p=38261#p38261 :twisted:

nu Alin, ala nu e un review succint :)
e doar o postare extrem de complexa. atat de complexa incat "este foarte greu de urmarit" pentru tine. si nu a durat 2-3 ore, ci cateva zeci de zile de munca :) si pe insula, si la intoarcerea din sejur :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9341
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22408 times
Been thanked: 19851 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde AlinE » Joi Iul 30, 2015 11:36 am

demential scrie:inca o data, si pentru ultima oara : alea sunt poze normale, extrem de editate :) voua va place EDITAREA, nu poza in sine :) deci nu sunt poze reusite, sunt editari "reusite", adica pe placul vostru.

vezi la foto pe intelesul tuturor de cate ori am condamnat editarea foto. dar hai sa facem o diferenta intr-o editare ulterioara brutala si folosirea unor filtre circulare de polarizare. poate ne lamureste dflc03 sau pozeDECAT sau florin04 , dar mie imi pare sa fi folosit filtru circular de polarizare la unele poze.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde Ade » Joi Iul 30, 2015 11:43 am

Mi s-ar parea fascinant articolul, daca n-as fi fost niciodata in Thassos. Cum am fost de cateva ori mi se pare ca e povestirea unui om caruia i-a placut foarte mult sau a fost stimulat sa ii placa(entuziasm maxim privind La Scala, dezamagire Aliki).
Pe langa pozele supra-prelucrate si realitatea e supra-optimista, de ex: insulele sunt stat in stat, nu se poate intampla nimic...sa vad eu ce stat in stat sunt insulele daca nu mai vin cisternele cu benzina sau nu mai merge ferry.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde mischaela » Joi Iul 30, 2015 11:52 am

frumoase pozele asa editate cum sunt ... dar din pacate pentru cele cu mancare nu a mai avut timp ... :crazy:
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde AlinE » Joi Iul 30, 2015 11:53 am

mischaela scrie:frumoase pozele asa editate cum sunt ... dar din pacate pentru cele cu mancare nu a mai avut timp ... :crazy:


sunt si cu mancare...deschide o poza si dai din sageti.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde Ade » Joi Iul 30, 2015 11:56 am

AlinE scrie:
mischaela scrie:frumoase pozele asa editate cum sunt ... dar din pacate pentru cele cu mancare nu a mai avut timp ... :crazy:


sunt si cu mancare...deschide o poza si dai din sageti.

N-a avut timp sa editeze :)
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde mischaela » Joi Iul 30, 2015 11:57 am

eu o vad doar pe asta, care e cat se poate de natur ...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde AlinE » Joi Iul 30, 2015 11:58 am

la mancare nu se foloseste filtrul circular de polarizare :D
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 163 vizitatori