Bancuri

Dispozitive mobile, bancuri, sport, animale de companie, shopping, etc.

Re: Bancuri

Mesaj necititde HHR » Sâm Oct 17, 2015 11:00 pm

Am venit sa iau analizele nevestei, o cheama Popescu. Pai, sunt doua paciente cu acelasi nume, una are diabet si cealalta are sida. Si io cum stiu care sunt analizele nevestei ? Simplu, o scoti la o prajitura si daca nu moare nu te culci cu ea.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Bancuri

Mesaj necititde iuliangrecu » Dum Oct 18, 2015 12:16 pm

Despre poezia contemporana


Nicolae Guta nu e o floare rara aparuta aproape prin miracol pe taramul Daciei apusene, este un astru tasnit din adancurile cerurilor de Rasarit, ca o marturie despre o civilizatie tanara si noua, dar inradacinata intr-un pamant de veche cultura si de severa traditie. Guta, Manelistul Nepereche cum l-ar fi numit George Calinescu, realizeaza prin poemul “Cand se preda smecheria” un adevarat bildungsroman in versuri. Printr-o maiestrie vecina cu perfectiunea, el reuseste sa transpuna in cuvinte momentul initiatic al deprinderii smecheriei. Adverbul de timp “când” plaseaza actiunea in timpul imemorial al copilariei atat de indepartate. Poetul ne sugereaza inca din primul vers ca parcurgem un drum invers, catre origini, un adevarat regressus ad uterum, o intoarcere in illo tempore, pe cand abia buchisea tainele “smecheriei”. Fin intelectual si cu un acut spirit de observatie, Nicolae Guta se deosebea inca din frageda pruncie de semenii sai. In timp ce alti copii nesocotesc binefacerile ulterioare stapanirii smecheriei, el este singurul care percepe importanta acesteia. Repercusiunile nu intarzie sa apara si toti “raman repetenti” la materia vietii:

“cand se preda smecheria
o invatam in clasa intaia
o invatam in clasa intaia
dar voi nu ati fost atenti
si ati ramas repetenti
si ati ramas repetenti”.

Totodata, putem interpreta aceasta prima strofa intr-o alta cheie: poetul a fost martor al Genezei, a luat parte la despartirea intunericului de lumina, deschizand actiunii o perspectiva… mitica. Antiteza om de rand-geniu isi face aparitia in cea de-a treia strofa:

“sunt urmarit general
pentru ca port ilegal
prea multa inteligenta
si nu dau la concurenta”

Tema geniului pustiu, “urmarit general”, omniprezenta in opera gutziana, denunta destinul tragic al omului superior intelectual semenilor sai. Urmand preceptele filosofiei schopenhauriene, omul de geniu, recte Gutza, este nevoit sa se izoleze, sa se indeparteze de tumultul efemer al vietii muritorilor de rand. Strofa a saptea reprezinta o invitatie adresata unei societati inferioare intelectual poetului. Este o fina ironie la adresa contemporanilor sai macinati de pizma:

“dati-ma in judecata
ca am mintea dezghetata”

Traind cu constiinta propriei valori, autorul nu se inspaimanta de prigoana cotidianului, el stie ca se poate refugia oricand in lumea ideilor. El nu se lasa prada efemerului: “puteti sa ma reclamati / ca mintea nu mi-o luati”
Intregul poem este construit in jurul antitezei intre geniul manelistic nepieritor si mediocritatea semenilor a caror viclenie le tine loc de inteligenta.Toate acestea ne demonstreaza ca Nicolae Guta lucreaza ca un bijutier, cizelandu-si versurile pana aproape de perfectiune


Sent from my afoneTapatalk
Ultima oară modificat de iuliangrecu pe Dum Oct 18, 2015 1:07 pm, modificat 1 dată în total.
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Bancuri

Mesaj necititde HHR » Dum Oct 18, 2015 12:21 pm

Da, un adevarat Arsenie Boca al stilului underground. Veriga noastra lipsa in lantul cultural si chezasia bunului gust ! :silent:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Bancuri

Mesaj necititde iuliangrecu » Dum Oct 18, 2015 8:02 pm

- Alo, Gicule, vino până la noi!
- De ce?
- Nu mai merge imprimanta!
- Ce nu face?
- Nu mai are curent!
- Cum?!
- Da ma, nu mai are curent!
- Cum ai observat că nu are curent?
- Imi apare pe calculator mesajul: “current printer is unavailable"


Sent from my afoneTapatalk
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Bancuri

Mesaj necititde iuliangrecu » Lun Oct 19, 2015 12:52 am

Un polițist își planifică concediul la mare, dar din cauza problemelor de la muncă decide ca soția lui și copilul să meargă înainte iar el să vină peste câteva zile.
Când ajunge și el la mare, în prima seară îi spune soției:
– Dragă, am stat o săptămână fără tine, am un chef nebun să facem dragoste.
– Și eu vreau, dar nu avem cum să o facem aici că se trezește copilul. Hai să mergem pe plajă.
Ajung pe plajă într-un loc mai retras și când erau în mijlocul acțiunii apare o patrulă de polițiști:
– Bună seara, am rugămintea să vă îmbrăcați și să mă urmați la secție ca să vă dau amendă!
Bărbatul, ușor stânjenit spune:
– Domnule, suntem colegi, poftim legitimația mea de polițist. Știi..am venit și eu la mare și…
În acel moment polițistul îl oprește și spune:
– Înțeleg, tu poți să pleci, dar pe asta chiar trebuie să o amendez! Asta este a 5-a oară când o prind pe plajă în ultimele trei zile!


Sent from my afoneTapatalk
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Bancuri

Mesaj necititde gabriel » Lun Oct 19, 2015 10:27 pm

O femeie pleacă fără soţul ei în vacanţă, în Caraibe. Imediat ce ajunge, aceasta face cunoştinţă cu un negru arătos. După o noapte de amor înflăcărat ea îl întreabă :

- Cum te cheamă?

- Nu pot să-ţi spun, îi răspunde el.

În fiecare seară ei se reîntâlnesc, fac dragoste, ea îl întreabă acelaşi lucru, iar el îi dă întotdeauna acelaşi răspuns.

Într-o seară, ea îi spune:

- Este ultima mea seară aici, mâine plec acasă. O să-mi spui totuşi cum te cheamă?

- Nu pot să-ţi spun, că o să razi de mine, zice negru'.

- Hai spune-mi, că nu rad, n-am de ce.

- Bine... Pe mine mă cheamă Zăpadă.

Tipa începe să râdă în hohote, la care negrul furios :

- Eram sigur că o să razi de mine, mai bine nu-ţi ziceam...!

- Nuuuu, mă gândeam că soţul meu n-o să creadă când o să-i spun că am avut 30 cm de zăpadă în fiecare zi în Caraibe...!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Bancuri

Mesaj necititde iuliangrecu » Mar Oct 20, 2015 3:22 pm

La inmormantare unei femei stateau unul langa altul sotul si amantul. Amantul plangea .
Sotul il consoleaza : Lasa ca ma insor iar :thumbup:
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Bancuri

Mesaj necititde HHR » Mar Oct 20, 2015 6:51 pm

Stau de vorba doi vecini: Mah, daca io i`o trag lu` nevasta`ta .... ce suntem noi ? Veri ? Cumetri ? Sogori ? Alalaltu` se gandeste umpic si zice: Nu, suntem CHIT !
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Bancuri

Mesaj necititde Maria » Mie Oct 21, 2015 11:36 am

Sa-l postez, sa nu-l postez...

La medic.
-Dom' doctor, io sunt foarte nehotarat in ultima vreme.
...dupa o mica pauza:
-Sau nu sunt?...
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Bancuri

Mesaj necititde gabriel » Joi Oct 22, 2015 1:05 pm

Soţul unei blonde vine acasă şi îşi găseşte soţia supărată:

- Sunt tristă şi mă simt îngrozitor, spune ea!

- Am vrut să-ţi calc costumul cel nou, dar nu am făcut decât o mare gaură pe turul pantalonilor.

- Nu-i nimic, draga mea, stai liniştită! Costumul are şi o pereche de pantaloni de rezervă...

- Pai tocmai ăsta a fost norocul meu, că am folosit a doua pereche ca să-i cârpesc pe cei arşi!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Bancuri

Mesaj necititde iuliangrecu » Vin Oct 23, 2015 1:14 pm

Un preot mai batran invata enoriasele sa nu-i mai spuna la spovedanie cu cine au facut-o si de cate ori, sa-i spuna ca au cazut de pe pod, o data, de doua ori, de trei ori, de cate ori au pacatuit.
Trece timpul preotul cel batran moare iar in locul lui vine unul tanar care de fiecare data cand spovedea auzea si cum cadeau bietele femei de pe pod, unele odata, altele de doua sau mai multe ori.
Intamplarea face ca si podul din localitate sa fie rupt. Hotarat preotul merge la primar sa-l roage sa faca podul pentru a nu se intampla necazuri si mai mari, explicandu-i acestuia in detaliu cele intamplate la spovedanie.
Primarul stiind despre ce este vorba se tinea cu mainile de burta nu alta de atata ras.
Suparat popa-i spune:
- Nu mai radeti domnule primar, ca si nevasta dumitale a cazut de vreo doua - trei ori!
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Bancuri

Mesaj necititde gabriel » Vin Oct 23, 2015 6:22 pm

ImageUploadedByTapatalk1445617356.110803.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Bancuri

Mesaj necititde Maria » Sâm Oct 24, 2015 12:18 pm

eu credeam ca cele mai multe bancuri sunt cu Bula, blonde, Alinuta...!

- Ah, inima! striga Maria,cand il vede dezbracat pe Ion,un tip foarte dotat!
- N-avea nicio grija, inima o ocolim...
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Bancuri

Mesaj necititde Maria » Sâm Oct 24, 2015 9:00 pm

Exact!!!

Un batran de 90 de ani ii spune doctorului sau:
- Nu m-am simtit niciodata atat de bine. Am o mireasa de 18 ani cu care voi avea un copil. Ce ziceti de asta?
Doctorul se gandeste un minut la intrebarea lui si apoi spune:
- Am un prieten mai in varsta care este vanator si nu lipseste de la nici un sezon. Intr-o zi cand se cam grabea a luat umbrela in loc sa ia pusca. Cand a ajuns la locul de vanatoare, a vazut un iepure care statea langa un rau. Si-a ridicat umbrela, a facut ‘bang, bang‘ si iepurele a cazut mort la pamant. Ce zici de asta?
Batranul raspunde:
- Eu as zice ca altcineva i-a omorat iepurele.
Doctorul:
- Exact.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Bancuri

Mesaj necititde iuliangrecu » Joi Noi 05, 2015 3:28 pm

"Toate speranțele noastre sunt în băiatul care plătește internetul la Cotroceni: dacă uită, rămânem fără președinte."


Sent from my afoneTapatalk
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 216 vizitatori