Buşteni - Cascada Valea Spumoasă

Buşteni - Cascada Valea Spumoasă

Mesaj necititde dowdow » Vin Oct 16, 2020 10:12 am

O alternativă la bine-cunoscuta (implicit mult-vizitata) cascada Urlătoarea...au fost zile când n-am putut lua o poză doar cu cascada...la care se ajunge la fel de uşor, dar pe un traseu NEmarcat astfel: de la intersecţia traseului care urcă pe Jepii Mici cu poteca marcată pt cascada Urlătoarea, urmaţi drumul forestier înainte, treceţi un pod, ajungeţi la captarea Borsec şi la stanga de ea ( pe sub firul telecabinei) , urmaţi poteca spre refugiul Salvamont Valea Spumoasă .
Cu opriri pt poze (şi tras sufletul) aş estima că în maximum 30-40 minute aţi ajuns !
[youtube]https://youtu.be/BGVBeZACVr8[/youtube]
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Şi un sequoia la un moment dat a fost sămânţă !
Avatar utilizator
dowdow
 
Mesaje: 118
Membru din: Mar Aug 29, 2017 7:08 pm
Has thanked: 379 times
Been thanked: 904 times

Re: Buşteni - Cascada Valea Spumoasă

Mesaj necititde damblagiu » Vin Oct 16, 2020 12:14 pm

dowdow scrie:O alternativă la bine-cunoscuta (implicit mult-vizitata) cascada Urlătoarea..


Mamă ce drum mișto de biclă! Daca iti spun de ATV mă înjuri ....si ai dreptate. Mai bine pe Baiului

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Buşteni - Cascada Valea Spumoasă

Mesaj necititde dowdow » Vin Oct 16, 2020 12:34 pm

damblagiu scrie:
dowdow scrie:O alternativă la bine-cunoscuta (implicit mult-vizitata) cascada Urlătoarea..


Mamă ce drum mișto de biclă! Daca iti spun de ATV mă înjuri

Drumul forestier e mişto de bicicletă, dar ultima porţiune între drum şi cascadă e potecă îngustă care urcă abrupt ...deci dacă eşti pregătit să cari bicla în spate...ok :)
Cât despre atv, cred că te înjură toţi cei care beau "Borsec"...deci your choice ! :D
Şi un sequoia la un moment dat a fost sămânţă !
Avatar utilizator
dowdow
 
Mesaje: 118
Membru din: Mar Aug 29, 2017 7:08 pm
Has thanked: 379 times
Been thanked: 904 times

Re: Buşteni - Cascada Valea Spumoasă

Mesaj necititde damblagiu » Vin Oct 16, 2020 12:51 pm

dowdow scrie:Drumul forestier e mişto de bicicletă, dar ultima porţiune între drum şi cascadă e potecă îngustă care urcă abrupt ...deci dacă eşti pregătit să cari bicla în spate...ok :)

Cine nu știe să care bicla în spate nu e MTB er.
Cât despre atv, cred că te înjură toţi cei care beau "Borsec"...deci your choice ! :D

Știu. Nici eu nu-i suport pe ăștia cu atv urile. Abia mă suport pe mine. :D Oricum nu ne vom întâlni p' acolo. Pentru mine V. Prahovei e închisă. Poate dacă vor construi ăștia autostradă în timpul vieții mele.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Buşteni - Cascada Valea Spumoasă

Mesaj necititde dowdow » Vin Oct 16, 2020 1:11 pm

Eu cu trenul, deci no problem cu DN1 !
Cum am spus, am recomandat acest traseu, pentru cei ce vor să evite aglomeraţia Urlătoarei, exista şi posibilitatea de campare ( CU ACORDUL PREALABIL SALVAMONT), pe platoul din faţa refugiului ! Pentru mine e un loc de meditaţie din care întotdeauna cobor cu "bateriile încărcate" :) şi cu un termos de apă de munte !
Şi un sequoia la un moment dat a fost sămânţă !
Avatar utilizator
dowdow
 
Mesaje: 118
Membru din: Mar Aug 29, 2017 7:08 pm
Has thanked: 379 times
Been thanked: 904 times


Înapoi la Munte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori