Croatia

Germania, Norvegia, Marea Britanie, Belgia, Ungaria, Cehia, Serbia, Slovacia, Macedonia, Elvetia, Polonia, Portugalia

Re: Croatia

Mesaj necititde teo » Sâm Aug 31, 2019 9:48 pm

Obiceiuri prin taverne

Zrnovski Makarun e mâncarea tradițională pe insulă.

IMG_1035.jpegIMG_1036.jpeg

Surprinzător, cafeaua a la turc o găsești în toate meniurile. Uneori e singurul fel de cafea din meniu, de obicei la agroturizam.

Pogacici sunt niște langoși mici, aluatul are fenicul în el. Se oferă de obicei ca gustare din partea casei. Într-o tavernă se oferea în loc de pâine.

Desertul insulei: smochine umplute cu alte fructe(mure, migdale, stafide) trase în ciocolată(variantă: trasă inițial în bezea și după aia în ciocolată) și congelate. Porția e de 3 bucăți.

e47bc516-c381-47ab-a6e4-cac4f940c820.jpg

Vinurile casei sunt de obicei alb: de Korcula, Posip și mai rar Grk, care e scump. roșu: Plavac Mali din peninsula Peljesac. Bere bună găsești rar. Foarte rar.

Din partea casei se oferă de obicei:
- înainte de masă: pogacici, un fel de turtițe din dovlecei si fenicul, băutură(travarica la bărbați si medica-grappa cu miere- pt. femei)
- după masă: digestiv home made(pelicovac sau un fel de cireșată), desertul insulei
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Croatia

Mesaj necititde April » Dum Sep 01, 2019 10:00 am

Pogacicile nu sunt ca pogacele cu jumari / cartofi / cascaval- pe care le cumpar de la Sibiu?
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Croatia

Mesaj necititde teo » Dum Sep 01, 2019 1:15 pm

April scrie:Pogacicile nu sunt ca pogacele cu jumari / cartofi / cascaval- pe care le cumpar de la Sibiu?


Pogaca(are o căciulă pe C) sunt exact ca alea care le mănânci în Sibiu, coapte în cuptor.
Pogacice sunt pătrate, prăjite în ulei, goale pe dinăuntru, foarte asemănătoare langoșilor
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Croatia

Mesaj necititde Tabby » Dum Sep 01, 2019 1:42 pm

teo scrie:Azi am schimbat coasta și am mers pe două plaje pustii...


@teo hai la concursul foto cu una din ele ;) :thumbup:
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5672 times
Been thanked: 4603 times

Re: Croatia

Mesaj necititde teo » Dum Sep 01, 2019 5:36 pm

Tabby scrie:@teo hai la concursul foto cu una din ele ;) :thumbup:


nee, nu le am cu fotografiatul, pozele mele nu-s de concurs, le fac cum apuc :angel:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Croatia

Mesaj necititde Tabby » Dum Sep 01, 2019 5:43 pm

teo scrie:
Tabby scrie:@teo hai la concursul foto cu una din ele ;) :thumbup:


...pozele mele nu-s de concurs... :angel:


S-ar putea să ai surprize :D
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5672 times
Been thanked: 4603 times

Re: Croatia

Mesaj necititde teo » Dum Sep 01, 2019 9:20 pm

În seara asta am dat o fugă în Korcula Town pentru mici cumpărături și cină.

Deși mă așteptam să mai scadă numărul de turiști, centrul istoric era arhiplin, majoritatea americani: de la super bogați veniți cu iahturile proprii, la bătrânei simpatici veniți cu chartere și puși pe băut vin la greu până la tineri rupți în k0r și cu jointul în colțul gurii. Toți, dar toți, extrem de relaxați.

Restaurantele de pe fortăreață, unele dintre ele menționate în ghidul Michelin, pline de clienți dar mi-au lăsat impresia că stau prost la capitolul mâncare. Am mâncat la unul dintre ele dar pe lângă că am fost dezamăgit de calitate am plătit destul de mult, undeva în jurul a 90 de euro în doi. Vinul a fost singurul care și-a meritat banii, un Posip de 25 de euro sticla.

IMG_1052.jpegIMG_1053.jpegIMG_1054.jpeg

Am observat că o parte din restaurante afișau că nu acceptă carduri, altele afișau +10% la plata cu cardul, la restaurantul unde am mâncat când să plătim ne-au spus că avem 10% reducere pentru plata cash. Oricum, toate- absolut toate- dau bon fiscalizat.

Parcarea costă peste tot 3 euro și ceva(25 kuna) ora și-o plătești prin sms sau cash la automate. Eu folosesc de anul trecut o aplicație prin care-mi pot plati parcările aproape în toată Croația. Tot legat de aplicații mai folosesc una pentru plata biletelor de ferry și una pentru autostradă-de anul ăsta mi-am luat aparat ENC ca să nu mai stau la cozi la porți plus că beneficiez de o reducere de aproximativ 22% la tarife.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Croatia

Mesaj necititde teo » Lun Sep 02, 2019 7:09 pm

...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Croatia

Mesaj necititde teo » Mar Sep 03, 2019 5:07 pm

Aseară cină la o tavernă din sat, rezervare pe mail, confirmată, când intrăm pe terasă primesc mail că au anulat rezervarea, sorry blabla..... și io blabla așa că s-au mobilizat, au găsit un locșor unde nu încurcam pe nimeni, mi-au adus o masă, două scaune și hai să începem dezmățul culinar.

Adevărul e că am exagerat aseară, la final abia am reușit să urc 50 m până la locul unde mi-am lăsat mașina.
- Zrnovo makaruni cu un sos de pasticada(o friptură de vită marinată 24h după care făcută lent la cuptor) aș spune excelentă dar după gustul meu avea puțin cam prea multă scorțișoară sosul
- Mix grill: vită excelent făcută, o bucată de porc, o bucată de pui, un cârnat foarte-foarte bun și-o pljeskavica. Cu ajvar, muștar și cartofi prăjiți pe lângă
- Rosata, un creme brulee îmbibată în lichior de flori de măceș
- un Posip extrem de local, făcut la câteva case mai încolo, foarte-foarte sec, asta parcă i-a stricat puțin gustul

1DA1D7D0-6130-445A-A700-C9BB55EBA218.jpg01F4F792-58CF-44EA-90C4-0E7B048C2005.jpg9C461C37-33C3-457B-9880-F89D1FF71735.jpg

În timpul ăsta taverna plină de pensionari americani aduși cu autobuzele, cred că le-au promis ceva de genul "all you can drink" că au rupt tot, chelnerii abia făceau față. Nu apucau să lase cana pe masă că deja strigau să mai aducă una.

Azi a plouat, am dat o raită prin mall-ul lor, mi-am luat un bax de Pipi de contrabandă și niște cosmetice de bărbierit de la Tabac.
În seara asta mergem la un agroturizam aici în sat iar dimneața la prima oră o luăm la pas și 2 ferry-uri spre patria mama.
La Pecs :mrgreen: Unde rămânem vreo două zile.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Croatia

Mesaj necititde Tabby » Mar Sep 03, 2019 5:20 pm

Desert ,nimic? :?
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5672 times
Been thanked: 4603 times

Re: Croatia

Mesaj necititde teo » Mar Sep 03, 2019 6:14 pm

Tabby scrie:Desert ,nimic? :?


Nu i-am mai făcut poze, dar arăta exact ca un creme brulee obișnuit. Gustul era mai divers din cauza lichiorului.
Legat de gust, tavernele și agroturizem-urile care foloseau materia primă proprie sau locală erau cele mai căutate. Gustul mâncării era total diferit.
Cartofii prăjiți erau ăia, curățați și tăiați manuali, imperfecți ca formă dar perfecți la gust, carnea avea gustul ăla de casă, de mâncare în familie, nimic din gustul "industrial". :crazy:
Să văd în seara asta unde mergem dacă au pogacici și le fac poze. Și sper să aibă cartofi cu mangold, slăbiciunea mea.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Croatia

Mesaj necititde Tabby » Mar Sep 03, 2019 6:35 pm

teo scrie: Și sper să aibă cartofi cu mangold, slăbiciunea mea.


Nu am mancat niciodata ,habar nu am cam cum e combinatia macar :think:
Pe mine ma fascineaza toate povestirile astea din calatorii , sunt transpusa deja acolo si daca mai pui si fotografii simt si gustul mancarii :lolno:
Distractie placuta in continuare si drum bun spre casa sau unde mai popositi in drum spre...
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5672 times
Been thanked: 4603 times

Re: Croatia

Mesaj necititde teo » Mar Sep 03, 2019 9:18 pm

Ultima cină la Gera
- Pogacici din partea casei

41ECA0E4-0568-4B74-B701-465CF7E5D037.jpeg

- un platouaș cu de toate

IMG_1071.jpeg

- caracatiță la grătar cu cartofi, mangold și dovlecei

IMG_1072.jpeg

- rosata

IMG_1075.jpeg

- plus o apă minerală mare, total 355kn, lăsat 400, aprox.55 euro

- luat o sticlă de ulei home made, 100 kn/1 litru, aprox 13-14 eur

7ABDAFDE-AE6A-421A-8E4E-D524E13CCF4C.jpeg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Anterior

Înapoi la Alte calatorii in Europa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori