Macedonia - SKOPJE

Germania, Norvegia, Marea Britanie, Belgia, Ungaria, Cehia, Serbia, Slovacia, Macedonia, Elvetia, Polonia, Portugalia

Macedonia - SKOPJE

Mesaj necititde teo » Sâm Aug 23, 2014 12:12 pm

Frumos. Urat. Impunator. Kitschos.
Daca nu ii cunosti putin istoria si nu incerci sa-i intelegi contrastele, ar fi prima si ultima ta vizita in acest oras. Pentru mine Skopje a fost o destinatie surprinzatoare tocmai pentru acele contraste care te naucesc.

Intram in Skopje pe o ploaie torentiala. Bulevarde extrem de largi, multe zone verzi, un amestec ciudat de blocuri comuniste alaturi de constructiile ciudate ale arhitectului japonez angajat de Tito sa refaca Skopje dupa cutremurul din 1963, de biserici ortodoxe si moschei, de cladiri vechi, cu iz parizian alaturi de noile constructii opulente, pline de marmura, printre harburile pe patru roti(Zastava si Yugo) si printre ultimile modele de autoturisme de lux sau printre autobuze londoneze(btw, totusi Made in China) si peste tot steaguri imense.
1.jpg2.JPG3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg
Ploaia se opreste si-si face aparitia un curcubeu. O luam la pas spre centru. Ajungem pe malul Vardar-ului, destul de murdar de la ploaie si de la gunoaiele aruncate de constructori. Dam de o corabie de pirati, construita in rau, cu destinatie restaurant de lux. Un monument al kitschului. De-a lungul raului se mai construiesc alte doua, se vad pilonii si scheletul constructiilor. Din loc in loc, pe malul raului sunt construite piste pentru skateboard-uri si parkour.
7.jpg8.jpg9.JPG
Ajungem la Podul de Piatra si incepem sa ne lovim de statui. La unul din picioarele podului, o statuie cu o inotatoare. Facem cativa pasi pe pod ca sa vedem mai bine statuia impunatoare a lui Alexandru Macedon. Ca sa o poti prinde in totalitate in fotografie trebuie s-o fotografiezi de departe.
Ceva mai incolo, alte doua poduri, noi construite. Marmura la greu. Si statui. Nu una, doua. Zeci. Pur si simplu ai impresia ca n-o sa poti traversa acele poduri din cauza statuilor. Pe cealalta parte a Vardar-ului cladiri noi(muzee, institutii) opulente, contrasteaza cu apa murdara a raului(in care au construit ghivece de inox si-au plantat pomi in ele)
10.jpg11.jpg12.jpg13.JPG14.JPG15.JPG16.JPG
Ne oprim la terasa barului Trend Telekom, la parterul cladirii Telekom. Macedonia este prima tara din Europa in care Deutsche Telekom a implementat in totalitate reteaua bazata pe Internet Protocol(All IP). Gust pentru prima data Zlaten Dab, o bere macedoneana cu o culoare aproape …..incolora. Una dintre cele mai bune beri baute vreodata de mine. Vreau sa testez si lozova(rakja) lor galbena si sunt indecis daca sa aleg una normala sau ceva Gran Reserva. Ma lamureste chelnerul care-mi recomanda una normala „Za gran rizerva iz onli maketing ma’ frend”.
17.jpg18.jpg
Centrul(Piata Makedonja) este deschis cam doua treimi. O treime este in constructie, imprejmuita, nu stiu ce-or sa faca acolo, dar cu siguranta vor fi cateva statui. O luam spre statuia-fantana a lui Alexandru Macedon si ne lovim la propriu de alte statui. De exemplu doua pitzi care se machiaza.
Statuia-fantana a lui Alexandru Macedon este impresionanta, atat prin marimea ei cat si prin jocurile de apa si lumini ale fantanii. Cand se lasa intunericul arata bestial. La intervale orare, in difuzoarele din jurul fantanii se aud valsuri.
1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg
O luam printre statui(da, v-am spus ca te impiedici de ele) pe Ulitsa Makedonja, o strada plina de cafenele, baruri si magazine. Pe la mijlocul ei ajungem la asa zisa casa memoriala a Maicii Tereza. Langa ea o statuie cu o pitzi vorbind la telefon. Ca nuca-n perete. In capatul Ulitsei ajungem la cladirea vechii gari, azi muzeu. Limbile ceasului de pe cladire au incremenit la ora cutremurului din 1963.
10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg
Orasul plin de turisti, in special din Turcia dar si foarte multi americani si asiatici. Se lasa seara si vreau sa mananc intr-un restaurant-bomba de care citisem multe pe internet. Ghinion, numele si adresa restaurantului erau pe un biletel pe care il uitasem la hotel. Opresc un tanar si incep sa-i spun(in engleza) ce caut: un restaurant cu specific yugoslav, cu postere cu Tito pe pereti. Tanarul imi spune ca n-a auzit de el dar o sa ma ajute. Scoate telefonul si dupa cateva convorbiri imi spune ca nici prietenii lui n-au auzit de el, ca-mi poate recomanda alt restaurant sau daca vreau, ma poate insoti pana la hotel unde sa-mi caut hartiuta cu numele restaurantului. Ii multumesc si plecam. In fata unui mall mai incerc odata, rugand doi tineri sa ma ajute. Si acestia isi scot telefoanele, se apuca de sunat prietenii, dezamagiti ca nu gasesc restaurantul se ofera sa-mi recomande altele. Nu stiu ca-s ardelean si am si io un fix! Intre timp apare un biciclist, isi lasa bicicleta in mijlocul drumului si incepe si el sa dea telefoane sa-mi gaseasca restaurantul. Ghinion si de data asta. Decidem sa ne intoarcem in piata Makedonja si sa mancam la una dintre terasele de acolo. Pe drum dau de-un mos si-mi incerc norocul si cu el. Mosu nu stie engleza dar opreste o trecatoare sa ne ajute. Se apuca si ei de dat telefoane, dar rezultatul este acelasi, nimeni n-a auzit de el.
Luam cina la o terasa din Piata Makedonja, langa statuia-fantana care in semiintuneric arata de vis. Cer chelneritei sa-mi aduca o sticla mica de vin rosu sec, la alegerea ei. Imi aduce trei pahare cu vin sa gust si sa-mi aleg eu. Facem greseala sa ne luam un platou MIC de aperitive specifice macedonene. Nu mai suntem in stare sa mancam si felul doi.

Ne intoarcem la hotel cu taxiul, 67DMK(5 lei), ii dau taximetristului vreo 80-90DMK dar si ceva monede maruntis. Politicos imi returneaza o moneda si-mi spune ca e o moneda de 50DMK si i-am dat mult prea mult. Taxiurile sunt foarte ieftine(motorina in Macedonia costa 1,09euro/litrul) si TOATE au POS-uri! Alt lucru observat e ca toata lumea iti da bon fiscal, chiar si amaratul care vindea magneti la coltul strazii. Si alta: bauturile alcoolice se pot vinde in magazine, chioscuri, benzinarii doar pana la ora 21(vara) sau 19(iarna). Restaurantele si barurile pot vinde si dupa aceste ore, dar doar pentru consumul lor in acele spatii.

A doua zi dimineata facem o plimbare in parcul Stadionului National Filip al II-lea, aflat in fata hotelului dupa care luam un taxi sa mergem sa vizitam Old Bazaar-ul. Ajunsi acolo, taximetristul coboara si ne arata pe unde sa o luam, ce sa vizitam. Eram atentionati de receptionerul hotelului ca bazarul este inchis fiind Ramadan-Bairamul si doar cateva cafenele si carciumi sa fie deschise, recomandand sa incercam celebrii mici(kebab) cu fasole(iahnie).
a.JPGb.JPGc.JPGd.JPGe.JPGf.jpg
Bazarul dezamagitor, cladirile fiind prost intretinute, destul de murdar iar carciumile de acolo nu mi-ar inspira incredere sa beau apa imbuteliata, daramite sa mananc. Ne bucuram totusi de linistea si goliciunea stradutelor intortocheate. Ajungem la o mica biserica/muzeu unde este ingropat eroul lor national Goce Delcev(disputat si de bulgari. In timpul ocupatiei bulgare din cel de-al Doilea razboi Mondial, acestia l-au deshumat si dus in Bulgaria. Dupa razboi, la insistentele lui Stalin, osemintele au fost repatriate). Ghinon, este inchis. Un batranel ne striga si ne face semn ca putem da o raita prin curtea unde este ingropat eroul macedonean.
DSC00266.JPGDSC00267.JPGDSC00268.JPGDSC00273.JPGDSC00274.JPGDSC00276.JPGDSC00277.JPGDSC00279.JPGDSC00285.JPGDSC00286.JPGDSC00280.JPGDSC00287.JPGDSC00288.JPGDSC00289.JPGDSC00292.JPGDSC00297.JPGDSC00299.JPGDSC00306.JPG
Intorsi la hotel rog receptionerul sa-mi cheme un taxi sa ne duca la mult cautatul restaurant-bomba, Kaj Marsalot(Vechiul Felinar). In loc de taxi, hotelul ne pune la dispozitie masina lor gratuit. Restaurantul, o casa cu terasa, destul de ascuns, printre blocurile cu 10-12 etaje de pe un bulevard central. Tipic unei bombe, dar stiam ca acolo voi gasi adevarata bucatarie macedoneana. Ne intampina proprietarul, bucuros ca suntem primii clienti din acea zi(era la amiaza, dar macedonenii mananca pranzul destul de tarziu). Restaurantul chiar o bomba, tapetat cu poze cu Tito, partizani, fotografii uriase a fostilor dinari yugoslavi, steagurile actuale ale fostelor state yugoslave. Mergem pe mana proprietarului si alegem un platou cu diverse aperitive, printre care si o salsa facuta din ardei, rosii si ceapa coapte pe gratar. Am lins bolul. Felul doi aleg specialitatea restaurantului, o tocana din trei feluri de carne(pui, porc si vitel) cu legume si branza, facuta la cuptor in vas de lut. Dragilor, n-am mai tinut cont de nimic si i-am mai cerut paine(proaspata si calda) sa sterg cu ea farfuria. A fost B-E-S-T-I-A-L-A!
IMG_20140728_125721.jpgIMG_20140728_125751.jpgIMG_20140728_125756.jpgIMG_20140728_130629.jpgIMG_20140728_130914.jpgIMG_20140728_130923.jpgIMG_20140728_130938.jpgIMG_20140728_130950.jpgIMG_20140728_131004.jpgIMG_20140728_133334.jpgIMG_20140728_134120.jpgIMG_20140728_134922.jpg
Am dat o tura si pe la Gradina Zoologica, destul de mare dar nimic spectaculos
IMG_20140728_141951.jpgIMG_20140728_143955.jpgIMG_20140728_144143.jpg
Seara, la recomandarea receptionerului, am dat o tura in cartierul aflat in spatele hotelului. Un cartier linistit, boem, cu cladiri vechi amintind de Paris printre cladiri mai noi, parculete, foarte multi copaci umbrosi. O zona de cafenele si taverne dar suprinzator fara galagie. Am incheiat seara la Skopski Merak, considerat cel mai bun restaurant din Skopje, unde am avut un discount de 10% din nota de plata, oferit de hotel.
Am plecat din Skopje gandindu-ma la ce mi-a placut si ce nu mi-a placut. Mi-au placut oamenii. Poate asta e cea mai mare bogatie a lor.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Macedonia - SKOPJE

Mesaj necititde gabriel » Dum Aug 24, 2014 6:47 pm

Mi-ai facut pofta cu bomba ta de restaurant, trebuie sa-l vizitam :P
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Macedonia - SKOPJE

Mesaj necititde HHR » Lun Aug 25, 2014 9:00 am

Hmmm, pare un oras in care merita sa pierzi ceva timp.
Hotarasem sa`l calc acu trei ani, in drum spre (sau dinspre) lacul Ohrid; facusem chiar si o documentare serioasa despre ceea ce presupune FYROM.
A aparut ala micu si treaba a ramas nebifata. ;)
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Macedonia - SKOPJE

Mesaj necititde teo » Lun Aug 25, 2014 11:56 am

HHR scrie:Hmmm, pare un oras in care merita sa pierzi ceva timp.


cam o zi intreaga :) majoritatea punctelor de interes sunt concentrate pe o arie restransa. dimineata prin bazar, dupa amiaza prin muzee iar seara in centru. sau doua zile. in a doua sa vizitati canionul matka + crucea milenium
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Macedonia - SKOPJE

Mesaj necititde HHR » Lun Aug 25, 2014 1:18 pm

Ce mi-a adus Macedonia (FYROM, sa nu se supere grecii pe noi) in atentie e o fotografie de care am dat, colindand aiurea pe net, prin primavara lui 2011:
http://nl.wikipedia.org/wiki/Bestand:Ohrid_Lake.jpg
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Macedonia - SKOPJE

Mesaj necititde dflc03 » Sâm Aug 30, 2014 5:53 pm

teo scrie:...
Centrul(Piata Makedonja) este deschis cam doua treimi. O treime este in constructie, imprejmuita, nu stiu ce-or sa faca acolo, dar cu siguranta vor fi cateva statui. O luam spre statuia-fantana a lui Alexandru Macedon si ne lovim la propriu de alte statui. De exemplu doua pitzi care se machiaza...


Faina relatarea si pozele. :clap: :clap: :clap:

Poate cand ma adun de pe drumuri o sa gasesc ceva poze din vremurile dinainte...de statui.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: Macedonia - SKOPJE

Mesaj necititde dflc03 » Mar Sep 09, 2014 8:41 pm

Revin cu poze din 2003, cand am trecut de cateva ori prin Skopje - ultima data in drum spre prima mea vacanta in Thassos :D .
In comparatie cu ce se poate vedea din pozele lui Teo orasul arata dezolant, dar cu un aer de autenticitate...otoman-comunista.
Cateva poze facute cu ce aparate am gasit de imprumut pe vremea aia (unul era Sony Mavica cu floppy disk :wtf: ):
2003 Macedonia Skopje 1.jpg2003 Macedonia Skopje 2.jpg2003 Macedonia Skopje 3.jpg2003 Macedonia Skopje 4.jpg2003 Macedonia Skopje 5.jpg2003 Macedonia Skopje 6.jpg
Cateva poze facute cu prima "sapuniera" digitala proprietate personala:
2003 Macedonia Skopje 7.jpg2003 Macedonia Skopje 8.jpg2003 Macedonia Skopje 9.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times


Înapoi la Alte calatorii in Europa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


cron