Transfagarasan

Transfagarasan

Mesaj necititde Maria » Sâm Oct 08, 2016 11:27 pm

Construit pe vremea comunistilor prin anii '60, este impresionant. Sunt multe povesti legate de construirea lui, cu multe victime, exista si un monument dedicat acestora, dar se spune ca sunt mult mai multe (victime).
Pentru ca in ultima vreme veneam din Thassos dupa ce se inchidea si plecam inainte de deschiderea lui, anul asta m-am sincronizat cat de cat si l-am "bifat".
I-am trezit pe ai mei la 6 dimineata, dar pt ca fratele meu credea cand era mic ca in tren te poti urca doar din mers, va puteti face o idee despre punctualitatea din familia mea ;)
In fine, la 8.50 am iesit din Bucuresti pe autostrada spre Pitesti. De aici spre Curtea de Arges si la scurt timp intram curiosi pe Transfagarasan. Afara ploua marunt si nepunctualii ma bombaneau sistematic ca nu i-am lasat acasa sa doarma. Le tot ziceam ca o sa iasa soarele, mai mult ca sa ma incurajez pe mine. Si urcam si urcam si cascam gurile la drum, la culori, la ploaia care se OPREAAA si iesea soarele. La Vidraru, prima oprire pe soare, deja deveneam vedeta esoterica a familiei. Eram noi, doi motociclisti greci si un inghetat care incerca sa faca focul pt un gratar. Continuam drumul pe langa lac, urcam si coboram (pe soare ;) ), pana incepe sa se vada in sus, printre o ceata deasa, urme de zapada. Urcam ce urcam, motociclistii dupa noi. Si era deasa de nu mai vedeai. Ne opreste o masina din sens opus sa ne intrebe cum e drumul de unde venim noi si ne spune (soferul, nu masina) ca la Balea se circula destul de bine, pe zapada, dar ca nu se vede nimic. Bai nene, dar nu se vedea chiar nimic. La 5 m in fata (sau in spate) bezna totala. Cam atat cu Balea si coboram, ceata se ridica (de fapt ramane in varf) si incepem sa vedem chiar si drumul :D
Un membru al familiei incepe sa se planga de urechi. OK, ni s-a intamplat tuturor. Dar nu asa, cu tras pe dreapta ca o sa ii explodeze capul. Nu ii explodeaza si continuam drumul. La Cartisoara puteam sa facem stanga spre Sibiu via Valea Oltului sau dreapta spre Brasov via Valea Prahovei. Am ales dreapta. RAU! A fost un accident (cica grav) la Azuga si am stat aproape o ora pe loc. Nu am ajuns in Bv, am ales varianta Rasnov-Paraul Rece - foarte frumos. Pe la 18.00 am intrat in Bucuresti, fericiti si obositi, cu planul sa mai mergem inca o data.
ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Transfagarasan

Mesaj necititde HHR » Dum Oct 09, 2016 2:08 pm

Când am făcut prima uară transfăgărăşanul aveam o dacie roşie şi eram brunet. Ameţitor, incântător, superb. Pe partea din Argeş drumul era prost, deh, muntenia sau oltenia, că nu mi-e clar egzact cum îs zonele astea istorice. Pe partea de Sibiu, drumul ca în palmă, deh, Sibiu ... Teo, ai legătura ! Sus era ceaţă şi frig de îngheţa urina în vezică. Am luat nişte ceva-uri de la nişte ţărani şi am coborât rapid, in fine, cît de rapid se putea dat fiind faptul că erau multe curbe (probabil că nu s-a diminuat numărul lor în timp) şi, din loc în loc, nişte ciobani cu oile în plină transhumanţă. Să nu uit, am mâncat ceva la o cabană de sus. Am cerut ciorbă de perişoare şi chelnerul, în fine, cetăţeanul care se juca de-a chelnerul în raion, ne-a adus ciorbă de porc. A zis că de perişoare nu mai era şi, ca să nu rămânem nemâncaţi, a ales el pentru noi. Fuarte bine, am zis, poţi să le mănânci matale pe ambele amândoo ! S-a supărat că nu i-am apreciat iniţiativa.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times


Înapoi la Munte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


cron