O mana de ajutor, nu ma descurc sa aleg...!

Aici gasesti informatii despre cazarea testata de membrii forumului in insula Thassos

O mana de ajutor, nu ma descurc sa aleg...!

Mesaj necititde mircea mihail » Dum Mai 17, 2015 10:07 am

Buna ziua! Sunt nou pe forum si vreau sa rog pe binevoitorii cu ceva experienta (ca eu nu am deloc), sa ma ajute cu alegerea unui sejur de 5 nopti in Thassos. Vrem sa mergem doi adulti si doi copii de 4 ani (am gemeni :) ). Undeva la inceput de septembrie, cu masina mea, nu cu autocar, cu loc de joaca pt copii, eventual si piscine pt ei... Credeti ca trebuie sa iau un all-inclusive sau doar demipensiune?! Intreb pt ca n-am mai fost in grecia si nu stiu cum sta treaba. A, bineinteles, nu prea scump, :)). Undeva pe la 500 euro... Multumesc anticipat!!!
mircea mihail
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mai 17, 2015 9:41 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 13 times

Re: O mana de ajutor, nu ma descurc sa aleg...!

Mesaj necititde sorindobrita » Dum Mai 17, 2015 11:47 am

Daca vrei pt 5 nopti este cam nasol. Nici bine nu ajungi ca trebuie sa pleci. Maxim 7 nopti. cazarea - sa iti iei cu demip[ensiune sau fara demipensiune. Preturi la taverne sunt foarte ok. All inclusive la greci nu se compara cu all inclusive de la turci ( CU 10 CLASE PESTE GRECI). NOi plecam un grup fff mare, la fel cum am fost si anul trecut , adica cu foarte multi copii si am mancat peste tot in thasos si nu am avut probleme. Iti recomand plaja Golden Beach( este foarte ok pentru copii) ai cam 200 de metri intrarea lina in apa. eu anul asta ma duc in prinos. Daca mai vrei detalii, scrie-mi. o zi frumoasa! cazare gasesti intre 300-500euro- 7 nopti fara mancare . O zi frumoasa!
sorindobrita
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Iun 08, 2014 3:23 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times

Re: O mana de ajutor, nu ma descurc sa aleg...!

Mesaj necititde Ade » Dum Mai 17, 2015 1:29 pm

mircea mihail scrie:Buna ziua! Sunt nou pe forum si vreau sa rog pe binevoitorii cu ceva experienta (ca eu nu am deloc), sa ma ajute cu alegerea unui sejur de 5 nopti in Thassos. Vrem sa mergem doi adulti si doi copii de 4 ani (am gemeni :) ). Undeva la inceput de septembrie, cu masina mea, nu cu autocar, cu loc de joaca pt copii, eventual si piscine pt ei... Credeti ca trebuie sa iau un all-inclusive sau doar demipensiune?! Intreb pt ca n-am mai fost in grecia si nu stiu cum sta treaba. A, bineinteles, nu prea scump, :)). Undeva pe la 500 euro... Multumesc anticipat!!!

Buna ziua si bine ai venit!
In primul rand lamureste-ne, bugetul de 500 de eur vrei sa fie pt cazare sau total?
Si eu as zice minim 7 zile, tinand cont ca veti calatori cu 2 copii, 2 zile vor fi pierdute.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: O mana de ajutor, nu ma descurc sa aleg...!

Mesaj necititde mircea mihail » Dum Mai 17, 2015 3:16 pm

sorindobrita scrie:Daca vrei pt 5 nopti este cam nasol. Nici bine nu ajungi ca trebuie sa pleci. Maxim 7 nopti. cazarea - sa iti iei cu demip[ensiune sau fara demipensiune. Preturi la taverne sunt foarte ok. All inclusive la greci nu se compara cu all inclusive de la turci ( CU 10 CLASE PESTE GRECI). NOi plecam un grup fff mare, la fel cum am fost si anul trecut , adica cu foarte multi copii si am mancat peste tot in thasos si nu am avut probleme. Iti recomand plaja Golden Beach( este foarte ok pentru copii) ai cam 200 de metri intrarea lina in apa. eu anul asta ma duc in prinos. Daca mai vrei detalii, scrie-mi. o zi frumoasa! cazare gasesti intre 300-500euro- 7 nopti fara mancare . O zi frumoasa!

Multumesc pentru raspunsul prompt! Dupa cum spuneam, nu am mai fost in Grecia si mai ales nu am mai fost cu doi copii. Asa.. Pai, eu am spus ca vreau 5 nopti de cazare, nu am luat in considerare drumul. Apropo, credeti ca fac chiar asa de mult? Eu stau in Calarasi, adica pana la thassos sunt vreo 600 si ceva de km... In fine.. Dumneavoastra cand plecati si unde? Poate ne lipim si noi de grupul acela mare de care vorbiti. Nu de altceva dar unde-s mai multi copii e mai bine :). In rest, va multumesc pentru sfaturi, am retinut treaba cu tavernele desi parca mi-e cam teama...
mircea mihail
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mai 17, 2015 9:41 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 13 times

Re: O mana de ajutor, nu ma descurc sa aleg...!

Mesaj necititde mircea mihail » Dum Mai 17, 2015 3:20 pm

In jur de 500 eur cazare si masa, as vrea eu...deci jumatate e rezolvat, eu vreau :)). 7 zile mi se pare cam mult, cred ca s-ar plictisi copiii, nu stiu...Iar perioada poate fi in septembrie, nu ma deranjeaza (de fapt chiar asa vreau). Multumesc pentru promptitudine!
mircea mihail
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mai 17, 2015 9:41 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 13 times

Re: O mana de ajutor, nu ma descurc sa aleg...!

Mesaj necititde mircea mihail » Dum Mai 17, 2015 3:26 pm

Al doilea mesaj a foat pentru Ade, din greseala am citat sorinoprita. scuze!
mircea mihail
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mai 17, 2015 9:41 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 13 times

Re: O mana de ajutor, nu ma descurc sa aleg...!

Mesaj necititde Ade » Dum Mai 17, 2015 4:38 pm

mircea mihail scrie:Al doilea mesaj a foat pentru Ade, din greseala am citat sorinoprita. scuze!

M-am prins! :thumbup:
Daca luati 5 nopti de cazare, rezulta 4 zile utile pentru plimbare, inot, soare, putin din punctul meu de vedere, tinand cont de drumul destul de lung parcurs cu 2 copii destul de mici. Drumul poate dura si 12h depinzand de starea copiilor la mers cu masina si desele opriri pe care veti fi nevoiti sa le faceti. Luand in considerare aspectele acestea eu as fi tentata sa recomand mai degraba litoralul Bulgaresc, dar daca alegeti Thassos un hotel care stiam ca ofera DP si la care puteti beneficia si de o oferta pentru membri forumthassos.ro: http://www.forumthassos.ro/viewtopic.php?f=78&t=529.
In alta ordine de idei septembrie(inceputul) e o perioada foarte buna de mers cu copii: apa marii foarte calda, temperatura aerului suportabila, nu foarte aglomerat.
Spor la ales si vacanta placuta!
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: O mana de ajutor, nu ma descurc sa aleg...!

Mesaj necititde sorindobrita » Dum Mai 17, 2015 5:47 pm

Salut. Nu ai cum sa te plictisesti. eu anul trecut am stat 9 zile si nu stiu cum au trecut (21.06-2 adulti si un copil de 7 ani) cazare, benzina si drumul l-qam impartit la 2 familii, mancare,cadouri, etc si am cheltuit 700 euro.dar crede-ma ca am mancat eu si familia mea tot ce am vrut . benzina - bucuresti-thasos - 1700 km (400 km i-am facut pe insula). Noi plecam din Bucuresti in Skala Prinos incepand cu 27.06 - 7 nopti si suntem 6 masini.
sorindobrita
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Iun 08, 2014 3:23 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times

Re: O mana de ajutor, nu ma descurc sa aleg...!

Mesaj necititde mircea mihail » Dum Mai 17, 2015 8:34 pm

va multumesc, sunteti foarte amabili si-mi sunteti de ajutor!
mircea mihail
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mai 17, 2015 9:41 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 13 times

Re: O mana de ajutor, nu ma descurc sa aleg...!

Mesaj necititde Mihaela » Dum Mai 17, 2015 11:31 pm

mircea mihail scrie:Buna ziua! Sunt nou pe forum si vreau sa rog pe binevoitorii cu ceva experienta (ca eu nu am deloc), sa ma ajute cu alegerea unui sejur de 5 nopti in Thassos. Vrem sa mergem doi adulti si doi copii de 4 ani (am gemeni :) ). Undeva la inceput de septembrie, cu masina mea, nu cu autocar, cu loc de joaca pt copii, eventual si piscine pt ei... Credeti ca trebuie sa iau un all-inclusive sau doar demipensiune?! Intreb pt ca n-am mai fost in grecia si nu stiu cum sta treaba. A, bineinteles, nu prea scump, :)). Undeva pe la 500 euro... Multumesc anticipat!!!


Bine ai venit pe forum! Felicitari pentru gemeni! Cum e cu doi deodata? Poate ne scrii pe topicul cu copiii, daca doresti.
Nu cred ca se vor plictisi in 7 zile de stat la mare, plaja, soare. Baietelul meu e cam de aceeasi varsta cu ai tai, iar anul trecut dupa 20 de zile de stat in Thassos am plecat cu el suparat si plangand pt ca mai voia sa stea.
Asa cum ti s-a mai recomandat, iti recomand si eu sa stati 7 nopti minim pentru ca in prima zi, poate chiar si a doua veti fi obositi dupa drum. La fel se va intampla cu ultima. Cu copiii posibil sa fiti nevoiti sa faceti mai multe pauze pe drum. Veti avea multe de vazut, nu va veti plictisi.
Nici eu nu iti recomand all inclusive. Mergem de cand avea cel mic 1 an si mereu ne-am descurcat cu mancarea pe la taverne sau de la supermarket.
Nu cred ca veti avea nevoie de piscina, avand marea atat de aproape, intrare lina pe anumite plaje.
Anul trecut la inceputul lui septembrie am prins celebra furtuna, care a racit apa marii si vreo 2 zile nu au fost de plaja. Pana la urma vremea tine de noroc.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: O mana de ajutor, nu ma descurc sa aleg...!

Mesaj necititde BogdanP » Mar Iun 02, 2015 9:44 pm

Salutare ,

Eu am fost anul trecut in Golden Beach.E o plaja mare si foarte linistita.Anul trecut am vizitat in fiecare zi cate o plaja si cea mai buna mi s-a parut Golden Beach.
Pt copii va fi super.Sunt destul de multe familii, peste 70 % romani.
Drumul l-am facut in 7,5 ore dar m-am oprit o singura data.Am plecat noaptea la 00:00 din Bucuresti , drumul prin Bulgaria si Grecia a fost fara evenimente si am ajuns la prima ora sa luam feribotul spre insula.
Sfat : daca nu suporti caldura , dute in septembrie.Eu am fost in septembrie, au fost 24 de grade si tot m-am ars de 2 ori pe spate , fata etc.
Seara poti dormi linistit , nu e ca la noi in Mamaia sa nu te poti odihni din cauza cluburilor.
Apa : este de vis,pur si simplu albastra.Stai pana la gat in apa si iti vezi degetele.
Mancarea : multe restaurante, peste 90 % din ele au meniul in limba romana.Daca nu vrei sa depinzi de anumite ore sa alergi sa mananci, nu iti recomand all inclusive.
Cazarea : oameni f draguti in general , nu am avut incidente.In septembrie am platit 35 E pe camera, dar plaja era la 50 m.

Una peste alta , merita 100 % !!
BogdanP
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 29, 2015 2:21 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times


Înapoi la Cazare Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori