prima oara grecia=thassos,copil +nevoie de liniste.unde?

Aici gasesti informatii despre cazarea testata de membrii forumului in insula Thassos

prima oara grecia=thassos,copil +nevoie de liniste.unde?

Mesaj necititde ralucaG » Dum Apr 19, 2015 11:30 pm

Buna ziua tuturor,
citesc de zile intregi mesaje si raspunsuri pe forum si mi se pare uimitor sa descopar cati oameni pot impartasi pasiunea pentru un loc atat de fain cum pare a fi thassos. Anul acesta am zis sa mergem in grecia si dupa cercetari si ganduri am ales thassos. Vacanta va dura cam 7 zile,cu masina si o copila de 5 ani in "carlinga". ne gandim undeva la sfarsitul lunii iunie...oferte sunt dar f greu sa alegem. ar trebui desigur
plaja fara pietre
mai ales intrare lina in apa, nu arici de mare nu potentiale rani...
ar trebui ceva gradina cu vegetatie,
ar trebui un leagan macar pt pustoaica noastra,
ar trebui un self catering...deci studios sau bungalows sau...orice de gen, dar nu cu patul langa plita si dusul deasupra toaletei (cum am vazut in cateva imagini...)
sau daca e hotel cu mic dejun ,ehee, caz fericit si cu o piscina (desi e doleanta fetei si a sotului) dar nu e "musai" deloc...
Insa nu stiu ce e indicat sa aleg... am stabilit ca sutem ok sa dam cca 70euro/noapte numai sa nu fie dati ...fara cap. ne-am uitat la http://www.lysistrata.gr/index.php/en/ apoi la http://www.ktimapapaoikonomou.gr/location.html, am gasit si asta : http://www.studiokalalas.gr/index.php/en ( si aici e o dilema...nu am gasit acest loc niciunde in reviews sau impresii ...doar un blog al unei englezoaice parca in care se vb ca este "nice" si apoi pe un forum nemtesc de unde am tradus vai de mine cu google translate si totul era vag si departe de a elucida ceva...) daca are cineva vreo informatie, vreo sugestie,vreun sfat..va rog sa ne fiti de ajutor... am stat cu orele si ziua si noapte, am senzatia ca mi s-a "matuit" ochiul cumva si ma uit de 7 ori la acelasi loc, am facut liste si short-lists si new lists si tot asa...
Va multumesc de pe acum si cu nerabdare astept opiniile/sugestiile din partea voastra dat fiind ca in majoritate sunteti super cunoascatori intr-ale insulei cu tot ce presupune ea...iar eu abia acum,incet sper sa descopar
ralucaG
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Apr 19, 2015 11:01 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Re: prima oara grecia=thassos,copil +nevoie de liniste.unde?

Mesaj necititde Ade » Lun Apr 20, 2015 5:43 am

Bine ai venit Raluca!
Nu stiu pe unde ai mai fost in afara de Grecia(poate ne spui?!), dar unele cerinte sunt un pic neadaptabile:
-piscina chiar e ceva total nenecesar, noi nu am folosit-o anul trecut deloc, desi aveam la dispozitie. Apa marii e superba si e pacat sa stai la piscina.
-ceea ce te limiteaza foarte mult in alegeri este prezenta spatiului de gatit care sa NU fie langa pat(in multe cazuri asa e, fiind vorba de doar o camera). Spui ca vrei o cazare care poate ajunge si la 70 eur, dar obligatoriu cu loc de gatit, presupun deci ca asta nu se datoreaza unei dorinte de imense economie?! Pentru ca in aceeasi perioada ati putea gasi o camera tripla la poate jumatate din pret, iar restul de bani sa ii folositi la taverna. exemplu concret(29 eur): http://www.forumthassos.ro/viewtopic.php?p=20295#p20295
E un pic dus la extrem exemplul fiind vorba de o oferta speciala, dar intelegi ideea.
In plus uite-te la taverne si iti mai piere cheful de gatit :), eu gatesc tot anul, in vacanta NU :)
http://www.forumthassos.ro/viewforum.php?f=57

Sfatul meu ar fi sa iti restrangi cautarile intr-o singura zona si acolo sa alegi hotelul. Cele 3 cazari sunt in Potos si Rachoni, localitati total diferite. Prima e cea mai agitata si plina de entertainment de pe insula, a doua printre cele mai linistite.

La prima vedere, cum am vazut ca alesesei deja Potos, mi-a venit in minte ceva ce indeplineste cam toate conditiile: http://www.forumthassos.ro/viewtopic.php?f=78&t=529

O alta recomandare ar fi sa NU va limitatia a sta toate cele 7 zile pe plaja de langa hotel, oricat de frumoasa ar putea fi, sunt altele si mai si :lol:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: prima oara grecia=thassos,copil +nevoie de liniste.unde?

Mesaj necititde mischaela » Lun Apr 20, 2015 11:27 am

Daca ar fi sa repet experienta Thassos, tot Limenaria as alege.
Hotelul la care am stat bifeaza aproape tot pe lista ta ... mai putin nisipul de pe plaja.
Mie una ... exact plaja cu nisip la care am fost nu mi-a placut. Daca vreau nisip pot merge pe litoralul romanesc.
Daca vreau peisaje incantatoare le gasesc mai sigur printre stanci si pietroaie.
Si la noi piscina a fost obligatorie, si intradevar am petrecut dupaamiezi superbe in ea.
Si cu kicineta sunt de acord, intradevar mancarea la taverna e bestiala ... dar sunt anumiti copii ... ca a mea de ex. care nu se adapteaza asa usor la schimbarile culinare. Si sa ii dau cartofi prajiti in fiecare zi ... nici chiar asa.
O descriere a hotelului Limenaria Beach o gasesti pe undeva prin topicurile de aici.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: prima oara grecia=thassos,copil +nevoie de liniste.unde?

Mesaj necititde ralucaG » Lun Apr 20, 2015 1:58 pm

va multumesc mult pentru raspunsuri si buna primire <3 . M.am gandit ca piscina nu e necesara( dar sotul si fi-mea au o mica obsesie -cu toate ca, mai mult decat probabil , vor fi nevoiti sa renunte la gand :D ) iar spatiul acela de gatit ar fi pentru "alinarea" ingrijorarii (tot a sotului,recunosc) ca sigur am falimenta daca am lua 2 mese pe zi ,zilnic, la taverna (desi i-am spus ca am citit pe acest subiect o gramada de postari care indicau ca nu e tocmai cazul unui astfel de faliment...). Desigur, perspectiva de a gati in concediu este una... brrr, dar mi-am zis hai sa impac si capra si varza (nu stiu exact cine, ce rol are :) )...chit ca fac o omleta sau un piure. Nu am inlaturat insa categoric nici ideea de hotel.

In schimb, cu adevarat ma gandesc ca plaja de langa respectiva unitate de cazare ,oricare ar fi ea pana la urma, ar fi de preferat sa fie una adecvata pt copii. Chiar daca sigur o sa mai ...migram pentru a vedea cat se poate (cat putem,mai bine spus) din insula.

In ceea ce priveste locurile pe unde am mai fost, nu multe dar, slava domnului, si acelea cateva au fost frumoase, de vreo 2 ori prin Venetia (obsesia mea-de dinainte de copil-cand tot umblaam si umblam pe stradute cu o bucurie care si acum, din amintire, ma face sa zambesc, apoi ceva scurt prin Danemarca si la fel Norvegia. Anul trecut am incercat prima iesire peste granita in 3, aici la vecinii bulgari, la Albena, in complex Gergana-hotel Slavuna,(vrand nevrand all inclusive ca asa erau mai toate variantele gasite pe ultima suta ) unde toate bune si ok daca nu ne-am fi ales pe rand cu probleme digestive, sotul a deschis sirul (am crezut ca singura solutie era sa chem salvarea la un moment dat, pe la 3a.m.) iar fi-mea a incheiat epopeea cu varsaturi in jet. Dar acestea sunt alte povesti.
Eu inca o data va multumesc si daca mai exista propuneri/idei cu drag le astept . A, un sfat inca, va cer... daca nu gasesc informatii (cum este cazul pt acel studio Kalalas) suficiente, este ceva bizar in ...poveste sau e o usoara paranoia din partea mea sa gandesc asta? Ma intreb ,e riscant sa ajung la fata locului ,luand de bune doar info de pe site-ul lor,pentru a gasi acolo nici macar..vopsit gardul si inauntru leopardul?
ralucaG
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Apr 19, 2015 11:01 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Re: prima oara grecia=thassos,copil +nevoie de liniste.unde?

Mesaj necititde Ade » Lun Apr 20, 2015 2:42 pm

Referitor la cele 3 cazari alese de tine:
Nu stiu ce sa iti zic de Kalalas, arata bine, dar info putine. Posibil as risca :)
Dintre primele doua Papaoikonomou ar fi de ales, plaja micuta si retrasa, mie imi place, depinde ce va doriti si voi si care sunt diferentele de pret.
Te-am intrebat de alte locuri unde ati mai fost pt a nu cadea in "pacatul" de a face comparatii cu allinclusive din Turcia, vazand ca va doriti foarte mult piscina, sa nu credeti ca gasiti prin Thassos asa.
Daca ai timp poate ne povestesti despre locurile unde ati fost, unele sunt mai putin vizitate :thumbup:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: prima oara grecia=thassos,copil +nevoie de liniste.unde?

Mesaj necititde mischaela » Lun Apr 20, 2015 3:07 pm

ralucaG scrie:aici la vecinii bulgari, la Albena, in complex Gergana-hotel Slavuna,(vrand nevrand all inclusive ca asa erau mai toate variantele gasite pe ultima suta ) unde toate bune si ok daca nu ne-am fi ales pe rand cu probleme digestive, sotul a deschis sirul (am crezut ca singura solutie era sa chem salvarea la un moment dat, pe la 3a.m.) iar fi-mea a incheiat epopeea cu varsaturi in jet.


dar ce ati mancat acolo???
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: prima oara grecia=thassos,copil +nevoie de liniste.unde?

Mesaj necititde Ade » Lun Apr 20, 2015 3:12 pm

Referitor la bulgari, si niste prieteni de ai nostri au patit la fel toata familia, cu internare in spital si tot tacamul la un hotel de 5 stele destul de scumput din Nisipuri. Motivul: refolosirea grosolana a mancarii. Anul trecul aceeasi familie a fost cu noi in Thassos 9 zile, am mancat doar de la taverna si a fost ok.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: prima oara grecia=thassos,copil +nevoie de liniste.unde?

Mesaj necititde ralucaG » Lun Apr 20, 2015 4:17 pm

Minschaela,culmea este ca am incercat sa ne tinem "aproape" doar de ceea ce parea sigur, evitand sosurile si carnea tocata. Si noi auziseram povestile altora legate de pataniile din Bulgaria la all inclusive ... Nu am reusit sa imi dau seama de la ce s-a intamplat povestea. In cazul fetitei suspectez ca a fost vorba de o pizza (fara salam de,ex) pe care sotul vazand ca e proaspat ..facuta s-a gandit ca ar fi ok sa i-o aduca. Se pare ca nu a fost... El a patit-o cred de la lapte,posibil...a luat cereale cu lapte...altfel nu stiu ce sa fi fost. Eu, habar nu am. am luat niste creveti, in general aceia se terminau repejor iar eu sunt fan fructe de mare si nu m-am gandit ca poate nu sunt tocmai proaspat..decongelati,atunci.Poate asa am sfeclit-o. Cert este ca mi-a parut rau pentru ca altfel atmosfera era ok, in zona, fata parea fericita cu marea sub nasuc si castele de nisip. Era la sfarsit de august. Cred ca Ade are dreptate legat de refolosirea mancarii.
ralucaG
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Apr 19, 2015 11:01 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Re: prima oara grecia=thassos,copil +nevoie de liniste.unde?

Mesaj necititde mischaela » Lun Apr 20, 2015 4:48 pm

nasol moment ... intradevar ...
noi nu am patit-o .. nu stiu, poate din cauza ca nu ne-am dus la un resort de ala urias ...
... din pacate ... se pare ca de la navodari pana la sunny beach ... tot reusesti sa o pui de o enterocolita ...

de aia merg eu cu rulota :P
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: prima oara grecia=thassos,copil +nevoie de liniste.unde?

Mesaj necititde teo » Lun Apr 20, 2015 4:58 pm

sau apa? :angel:
exista o preocupare a autoritatilor sanitare bulgare fata de enterocolitele aparute in timpul verii in resorturile bulgaresti de la malul marii.
hai sa zicem ca explicatia lor ar fi ascunderea mizeriei sub pres, dar....nu-i cred atat de idioti incat sa nu controleze strict mancarea din resorturi.
explicatia lor e ca apa potabila in statiunile bulgaresti este infestata in cele mai multe din cauze. cauze multiple: lipsa canalizarilor, extragerea apei din surse necontrolate, acolo unde exista surse publice controlate, exista infiltratii din fose, fose care sunt construite aproape de mare-dejectiile ajung in apa marii etc astfel gheata din bauturi, apa cu care va spalati dimneata pe dinti, apa in care inotati ajunge in mucoase etc pot fi sursele enterocolitei
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: prima oara grecia=thassos,copil +nevoie de liniste.unde?

Mesaj necititde mischaela » Lun Apr 20, 2015 5:12 pm

hmmm ... atatea resorturi moderne cu hazna sub ele?
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: prima oara grecia=thassos,copil +nevoie de liniste.unde?

Mesaj necititde Mihaela » Mar Apr 21, 2015 11:23 am

ralucaG scrie:Buna ziua tuturor,
citesc de zile intregi mesaje si raspunsuri pe forum si mi se pare uimitor sa descopar cati oameni pot impartasi pasiunea pentru un loc atat de fain cum pare a fi thassos. Anul acesta am zis sa mergem in grecia si dupa cercetari si ganduri am ales thassos. Vacanta va dura cam 7 zile,cu masina si o copila de 5 ani in "carlinga". ne gandim undeva la sfarsitul lunii iunie...oferte sunt dar f greu sa alegem. ar trebui desigur
plaja fara pietre
mai ales intrare lina in apa, nu arici de mare nu potentiale rani...
ar trebui ceva gradina cu vegetatie,
ar trebui un leagan macar pt pustoaica noastra,
ar trebui un self catering...deci studios sau bungalows sau...orice de gen, dar nu cu patul langa plita si dusul deasupra toaletei (cum am vazut in cateva imagini...)
sau daca e hotel cu mic dejun ,ehee, caz fericit si cu o piscina (desi e doleanta fetei si a sotului) dar nu e "musai" deloc...
Insa nu stiu ce e indicat sa aleg... am stabilit ca sutem ok sa dam cca 70euro/noapte numai sa nu fie dati ...fara cap. ne-am uitat la http://www.lysistrata.gr/index.php/en/ apoi la http://www.ktimapapaoikonomou.gr/location.html, am gasit si asta : http://www.studiokalalas.gr/index.php/en ( si aici e o dilema...nu am gasit acest loc niciunde in reviews sau impresii ...doar un blog al unei englezoaice parca in care se vb ca este "nice" si apoi pe un forum nemtesc de unde am tradus vai de mine cu google translate si totul era vag si departe de a elucida ceva...) daca are cineva vreo informatie, vreo sugestie,vreun sfat..va rog sa ne fiti de ajutor... am stat cu orele si ziua si noapte, am senzatia ca mi s-a "matuit" ochiul cumva si ma uit de 7 ori la acelasi loc, am facut liste si short-lists si new lists si tot asa...
Va multumesc de pe acum si cu nerabdare astept opiniile/sugestiile din partea voastra dat fiind ca in majoritate sunteti super cunoascatori intr-ale insulei cu tot ce presupune ea...iar eu abia acum,incet sper sa descopar


Iti urez si eu bine ai venit pe forum! Daca nu ma inseala memoria, Studio Kalalas sunt in port, deci plaja nu tocmai ok pt un copil de 5 ani. In Skala Rachoni la intrarea in apa sunt alge, cam 20-30 m de la mal dar gasesti si cate un culoar fara. In Skala Rachoni este cel mai mare si cel mai ieftin supermarket dupa insula. Daca iei in calcul varianta de a gati in camera am vazut pana si cascaval gata ras pt a pune peste paste.
In primul rand trebuie sa va hotarati daca vreti cazare intr-o zona mai linistita sau intr-o zona mai animata. Daca ati alege Hotel America din Skala Prinos care are un pret mic la cazare de diferenta pana la 70 euro ati putea manca doar la taverne. Trebuie sa te gansdesti la faptul ca fiind prima vizita pe insula va veti plimba mult si pana la urma nu e asa de importanta localitatea unsde va cazati.
Noi am facut prima vacanta in 3 pe insula cand baietelul avea doar 1 an si 1 luna si am mancat doar de la taverne. Peste tot se gasesc ciorbe, legume preparate in toate felurile, peste si carne la gratar.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: prima oara grecia=thassos,copil +nevoie de liniste.unde?

Mesaj necititde ralucaG » Mar Apr 21, 2015 7:19 pm

Mihaela, multumesc pentru sfaturi. ai dreptate ar trebui sa iau in calcul si o cazare ieftina plus masa la taverna. Sunt in pline cercetari:) cand si cum apuc. Despre studio Kalalas m-a dat inapoi lipsa de informatie. Chiar sa nu fi fost oameni cazati ever acolo cat sa impartaseasca experienta? Nitel bizar...Intre timp fac comparatii, matematici si dau mailuri :)
ralucaG
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Apr 19, 2015 11:01 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Re: prima oara grecia=thassos,copil +nevoie de liniste.unde?

Mesaj necititde demential » Mar Apr 21, 2015 9:14 pm

ralucaG scrie:...ar trebui sa iau in calcul si o cazare ieftina plus masa la taverna...

Buna ! Iti urez si eu "Bine ai venit" pe forum !
In legatura cu decizia in ceea ce priveste masa, iti recomand acest topic : viewtopic.php?f=20&t=617 .
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times


Înapoi la Cazare Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori


cron