Taverne in zona ALIKI-PARADISE-KINIRA-PSILI AMMOS

Unde se mananca bine / unde NU se mananca bine in Thassos ?

Taverne in zona ALIKI-PARADISE-KINIRA-PSILI AMMOS

Mesaj necititde teo » Dum Mai 11, 2014 7:59 pm

Aliky

CHANTRES

Situata pe mijlocul plajei. Preturi mici. Mancarea buna cu doua exceptii: salata de vinete si caracatita la gratar. Astea doua exceptii sunt....EXCEPTIONALE :D
Zona de plaja din fata este rezervata exclusiv clientilor tavernei, cu sezlonguri si umbrele free.

2.jpg1.jpg100_1545.JPG100_1544.JPG100_1508.JPG100_1841.JPG100_1840.JPG

Taverna este o afacere a unei familii din Serres, tot ei detin si Glaros, taverna de la scarile care duc la plaja
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Taverne din alte zone/ localitati

Mesaj necititde zanga2 » Mie Iul 02, 2014 7:52 pm

In Kinira

Sta Kala Kathoumena (chiar la sosea)

Pro:
Mancare f. buna
Portii generoase
Servire prompta
Preturi normale

Contra:
Nu am

PS: sa ii transmiteti salutari lui "mama" - bucatareasa sefa :) - o tanti f. draguta ce ne-a pregatit mancarea (afacere de familie)
PS2: recomand - caracatita uscata la soare si pregatita pe gratar, caracatita in sos de vin, scoici in sos, scoici la aburi, moussaka, chiar si banalii "grilled sardines".



Agorastos
Pro:
Vedere frumoasa catre mare
Servire rapida

Contra
Portii mititele si nici deosebite (calitativ)
Lipsa bonului
Preturi "premium" raportat la portii
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Taverne din alte zone/ localitati

Mesaj necititde Malex » Joi Iul 03, 2014 10:36 am

Aliki
Taverna Limanaki – “For you my friend today is free…”

Taverna Limanaki se afla spre capatul plajei si are, la fel ca toate celelalte taverne de aici, o zona de plaja amenajata cu sezlonguri si umbrelute. Am ajuns aici prima data in 2009 cu niste prieteni...si ne tot uitam unde sa ne asezam...fiind dimineata si putina lume la plaja, aveam de unde alege si ne-am indreptat spre capatul plajei, in zona celebrului copac uscat infipt in piatra...nici nu am apucat sa ne asezam bagajele cand, de pe terasa se repede spre noi un grec de vreo 120 kg si peste 1,85 inaltime si deja ne gandeam cum sa fugim mai repede.., dar grecul, odata ajuns in dreptul nostru ne zambeste larg si zice raspicat: “my friend, today for you is free...lunch at me”...initial nu intelegeam ce vroia de la noi, dar ne-a explicat in aceeasi engleza greceasca ca ne ofera gratuit sezlongurile daca mancam la pranz la el.....ahhhha ne-am zis noi “is free...lunch at me”.

Cum locul nostru de cazare era la Astris, la vreo 13 km de Aliki, ne-am gandit sa incercam. Asa ca la pranz, dupa ce ne-am strans bagajele, ne-am asezat la o masa la taverna Limanaki.

In primul rand am observat tentaculele de caracatita intinse la uscat pe o sfoara din curtea tavernei si ne-am gandit ca este bine, macar mancarea este proaspata daca grecul era putin de speriat...nu mai spun ca avea si un ospatar, tot grec, pe acelasi tipic (urias) si care se uita cam ciudat...parca ne apucasera remuscarile...dar lucrurile au decurs ok.

Mancarea a fost buna, portiile nu atat de generoase precum in alte locuri unde concurenta este mult mai mare, am stat la umbra sub bolta de vita de vie, iar preturile relativ ok pentru o taverna chiar pe malul marii...am testat ulterior si alte taverne din zona si nu am vazut diferente semnificative...

Nu stiu de ce anume, dar anii viitori am tot revenit aici cand am ajuns la Aliki...cred ca doream sa vedem ce mai face grecul nostru..si surpriza...in al doilea an grecul a sarit la fel de pe terasa, dar sa ne imbratiseze...ne-a recunoscut si am devenit cei mai buni prieteni...venea dimineata la noi, ne ducea in bucatarie si ne arata ce peste proaspat a mai adus, ne lasa se ne alegem si ne aducea cu mare bucurie bauturile pe plaja..noi invatati sa platim pe loc scoteam banii pt bautari si el simpatic: “you are my friend, no worry pay at lunch” si asa faceam si vreau sa va spun ca, desi uneori era 10-12 prieteni niciodata nu a gresit nota de plata...ce consumam la plaja pana la pranz aia era pe nota de plata...asa ca am ramas prieteni si de fiecare data cand ajungem acolo grecul ne asteapta cu bratele deschise.

Asa ca eu va urez pofta buna si vacanta placuta!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Taverne din alte zone/ localitati

Mesaj necititde damblagiu » Joi Iul 03, 2014 10:54 am

Malex scrie:Aliki
si de fiecare data cand ajungem acolo grecul ne asteapta cu bratele deschise.


De asta merg in insula de 9 ani cateodata de doua ori pe an
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Taverne din alte zone/ localitati

Mesaj necititde April » Joi Iul 03, 2014 11:23 am

Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Taverne din alte zone/ localitati

Mesaj necititde Malex » Joi Iul 03, 2014 5:03 pm

damblagiu scrie:De asta merg in insula de 9 ani cateodata de doua ori pe an

Asa este din pacate, dupa 20 de ani de mers la Eforie ne-am lasat de Marea Neagra...in fiecare an aceeasi delasare, mizerie si indiferenta..sa nu mai spun ca nu gaseai doi ani la rand un local unde sa manaci ok...dadeau faliment, aparea altceva, dar cu aceeasi atitudine de "Ce vreti?
Nu avem asta, nici asta, doar asta daca va convine".

Si spun din pacate pt ca asa este...pacat de geografia asta minunata a tarii pe care nu stiu sa o valorificam decat prin spoiala si atitudine tipica...asa ca pentru multi ani de aici inainte vom merge acolo unde suntem tratati corect si unde ne simtim bine in scurta noastra vacanta.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Taverne din alte zone/ localitati

Mesaj necititde demential » Mar Iul 08, 2014 3:28 pm

Taverna Beautiful Alice - Aliki
IMG_7764.JPG
din start va spun : NU AICI !
motivele pentru care NU AICI :
- preturi : EXAGERAT de mari.
- timpul de asteptare al mancarii : EXAGERAT DE MARE.
- timpul de asteptare al notei de plata : EXAGERAT DE MARE.
- portiile mici.
- cat timp astepti nota de plata, vasele murdare zac in fata ta zeci de minute.
- atmosfera : un birt imputit, unde doamna blonda te intreaba cu o scarba iesita din comun ce ai vrea sa mananci, si iti explica dezinteresata si plictisita, parca deranjata ca i-ai calcat in curte, ce are si ce nu are in meniu ; picolii sunt certati si injurati IN GURA MARE; batrana care vine (greu domnule, greu) sa iti incaseze, iti scrie elegant pe fata de masa cati bani ai sa-i dai, umfland preturile DEJA mari din meniu.
- desertul din partea casei : un gris nisipos, foarte nasol la gust, greu comestibil chiar si de catre cei lipsiti de pretentii culinare.
asadar, daca din greseala serviti masa aici, sa stiti la ce va asteptati si sa fiti FOARTE atenti la nota de plata !!!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Taverne din alte zone/ localitati

Mesaj necititde demential » Joi Iul 10, 2014 10:36 am

la Psili Ammos am mancat la taverna cu acelasi nume.
mancare buna, portii ok, preturi ok, servirea ok, desert din partea casei :)
las pozele sa vorbeasca de la sine :D
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Taverne din alte zone/ localitati

Mesaj necititde Mihaela » Joi Iul 10, 2014 2:57 pm

demential scrie:Taverna Beautiful Alice - Aliki
IMG_7764.JPG
din start va spun : NU AICI !
motivele pentru care NU AICI :
- preturi : EXAGERAT de mari.
- timpul de asteptare al mancarii : EXAGERAT DE MARE.
- timpul de asteptare al notei de plata : EXAGERAT DE MARE.
- portiile mici.
- cat timp astepti nota de plata, vasele murdare zac in fata ta zeci de minute.
- atmosfera : un birt imputit, unde doamna blonda te intreaba cu o scarba iesita din comun ce ai vrea sa mananci, si iti explica dezinteresata si plictisita, parca deranjata ca i-ai calcat in curte, ce are si ce nu are in meniu ; picolii sunt certati si injurati IN GURA MARE; batrana care vine (greu domnule, greu) sa iti incaseze, iti scrie elegant pe fata de masa cati bani ai sa-i dai, umfland preturile DEJA mari din meniu.
- desertul din partea casei : un gris nisipos, foarte nasol la gust, greu comestibil chiar si de catre cei lipsiti de pretentii culinare.
asadar, daca din greseala serviti masa aici, sa stiti la ce va asteptati si sa fiti FOARTE atenti la nota de plata !!!


A criticat si sotul meu acum 3-4 ani pe forumul softpedia aceasta taverna, a pus si poze cu paharele zgariate si I-au sarit majoritatea in cap, spunand ca realitatea e alta.
As mai adauga si faptul ca toaleta mizerabila este/era langa bucatarie, iar usa de la wc era mereu deschisa.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Taverne din alte zone/ localitati

Mesaj necititde demential » Joi Iul 10, 2014 3:02 pm

Mihaela scrie:
A criticat si sotul meu acum 3-4 ani pe forumul softpedia aceasta taverna, a pus si poze cu paharele zgariate si I-au sarit majoritatea in cap, spunand ca realitatea e alta.
As mai adauga si faptul ca toaleta mizerabila este/era langa bucatarie, iar usa de la wc era mereu deschisa.

daca sotul tau posta si aici, poate nu imi luam eu teapa anul asta :D
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Taverne din alte zone/ localitati

Mesaj necititde Mihaela » Joi Iul 10, 2014 3:13 pm

S-a intamplat in 2010 si de atunci nu am mai mancat acolo. Credeam ca de atunci s-au mai schimbat lucrurile.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Taverne din alte zone/ localitati

Mesaj necititde Delphinash » Lun Iul 14, 2014 11:25 am

Inca mai servesc la beautiful alice acel desert din gris ca un calcai ???? :D Noi am mancat acolo in 2006 prima si ultima oara dar se pare ca nu s-au schimbat lucrurile prea mult.
WC-ul era undeva prin spate, treceai printr-o bucatarie mizerabila, niste camera...
Eu ma mir si acum ca nu am ajuns la spital dupa masa de acolo :))))))))))
Delphinash
Reporter special in Thassos
 
Mesaje: 255
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:12 pm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 1071 times

Re: Taverne din alte zone/ localitati

Mesaj necititde -liviu- » Vin Aug 01, 2014 10:24 pm

Kinira - Sta Kala Kathoumena. Nu ratati aceasta taverna, caracatita este fabuloasa. Servire prompta, preturi ok.
-liviu-
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Mar 31, 2014 9:27 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 37 times

Re: Taverne din alte zone/ localitati

Mesaj necititde Ade » Mie Ian 07, 2015 1:19 am

Paradise Beach Restaurant
IMG_4692.JPG
Preturile parca putin mai mari decat in alte parti, dar portiile sunt imense si foarte bine gatite. Mix fish foarte bun pentru 2 pers cu legume la gratar & salata. Greu se prinde o masa la ora pranzului.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Taverne din alte zone/ localitati

Mesaj necititde demential » Dum Iul 05, 2015 12:05 pm

dupa ce am citit pe forum despre unde se mananca ok Aliki viewtopic.php?f=39&t=105&start=45, anul asta in iunie m-am decis sa vizitez si eu taverna Limanaki.
si nu mi-a parut rau :)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Următorul

Înapoi la Taverne in Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori