Curse avion Low cost

Curse avion Low cost

Mesaj necititde AlinE » Mar Aug 04, 2015 10:48 am

Dedesubturile unei manevre pe “filiera” vola.ro-Wizz Air! Cum sunt mintiti clientii carora li se promit “bilete de avion ieftine”

Compania pare sa fi pus la punct un sistem prin care isi zapaceste clientii, sistem in care una dintre verigile importante este si site-ul vola.ro. Astfel, ungurii de la Wizz Air au preturi mai mari decat companiile concurente, ne referim la pretul final si nu la cel initial. Una iti zic la inceput, alta se intampla la final. Care este diferenta? Ne povesteste unul dintre pasagerii cursei W63131 de vineri, 31 iulie: “Am auzit de vola.ro, ca e simplu, usor si eficient sa iei bilete. Am intrat pe site si am rezervat doua bilete cu destinatia Milano. Pret final: 128.46 euro, adica ambele bilete 1156.5 ron.
“PRETUL FINAL” solicitat cumparatorului de catre vola.ro a fost de 128,46 de euro, insa, ulterior, acesta aproape ca s-a dublat!
A doua zi un amic s-a dus sa ia biletele. Nonsalanti, cei de la vola.ro au intrebat daca nu cumva avem si bagaj. “Nu, cum sa avem?!, mergem in vacanta cu randul de haine de pe noi… Normal ca avem!
Ca sa fac povestea scurta am platit NU 1156.5 ron, ci 1500 ron! Pentru ca am avut fiecare cate un bagaj normal de cala (normal, repet, nu vreo forma speciala sau extra-kilograme)“.
Aventura pasagerului nu s-a incheiat insa aici. Si acum urmeaza partea draguta. Vineri, pe 31 iulie, dimineata, zborul pleca la ora 06.10. “Am ajuns in aeroport, totul in ordine, pana cand operatorul de desk, doamna Stelica Barbu, daca nu gresesc, imi spune ca bagajul de mana e prea mare posibil si trebuie verificat. Bagajul meu de mana este unul standard pentru absolut toate companiile aeriene din toata lumea. L-am avut la mine in cel putin 100 de calatorii, niciodata, dar niciodata vreo linie aeriana sa nu ma lase sa-l iau in avion.
Ca sa-si supra-taxeze pasagerii, compania se foloseste de un tertip ieftin: un cadru metalic in care bagajele sunt introduse ca sa fie “masurate”, dar in care nu incape decat un bagaj cat o trusa de machiaj!
In alta ordine de idei, e o dimensiune standard de bagaj de mana. Langa desk era un schelet de fier cu un loc liber in care trebuia bagat bagajul. Daca intra, era ok. Daca nu… trebuia sa platesti extra! Evident, surprinzator de-a dreptul, bagajul n-a intrat! Si uite cum am mai platit 40 de euro. Instant.
Asta dupa ce am stat la o coada de cinci persoane, alti cinci fraieriti de baietii destepti de la Wizz Air“.

Sursa: http://www.radiofxnet.ro
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Curse avion Low cost

Mesaj necititde Ade » Mar Aug 04, 2015 11:19 am

Si eu am fost dezamagita in trecut de conditiile wizz si i-am evitat in calatoriile ulterioare, intarzieri f mari plus mania lor cu bagajele de mana, de fapt doar o schema de a face bani in plus.
Dar cine vrea sa calatoareasca low cost trebuie sa isi asume si sa cerceteze conditiile, altfel ajunge la costul unui bilet la o companie serioasa.
Nici o companie low cost nu are inclus in pretul biletului bagajul de cala, se plateste separat, nu tine cont daca omu se duce sau nu in vacanta si are haine multe(asta a fost funny). Iar dimensiunile bagajului de mana si alte restrictii sunt afisate pe siteul lor.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Curse avion Low cost

Mesaj necititde sir_ady » Mar Aug 18, 2015 8:57 am

Intr-adevar preturile la Wizz Air sunt cam mari, in sensul ca pentru un bilet de avion + bagaje de cala ai toate sansele sa ajungi la acelasi pret care ai fi dat la o companie de linie , poate chiar mai mult. (din acest motiv nu am zburat cu ei pana acum) Ideea la low cost e simpla : ai biletul de avion pe langa care adaugi sau nu optionale (bagaj mana mare - in cazul wizz , bagaj cala, loc preferential in avion etc).
Legat de bagaje exista niste limite pe care fiecare companie low cost si le fixeaza , 5-7-10 kg bagaj mana (pentru care au cadrul metalic la check in pentru verificari ... ce depaseste platesti), 20-32 kg pentru cala . Daca bagajul de mana nu incape in cadrul metalic , va fi transferat in cala avionului si de aici costul suplimentar.
Vola e o agentie de turism care vinde pachete turistice, bilete de avion etc . E logic ca un bilet de avion luat de la ei va fi mai scump decat daca-l iei de pe http://www.wizzair.com

Mi-e greu sa cred ca daca persoana in cauza avea "100 calatorii" si n-a vazut pana acum conditiile in care calatoresti zburand cu avionul . Fiecare companie are pe site afisate detalii referitoare la bagaje. Cu putina informare de pe internet sau de la compania revanzatoare (vola.ro) nu s-ar fi aflat in situatia aceasta.
sir_ady
 
Mesaje: 58
Membru din: Mar Oct 14, 2014 7:18 am
Has thanked: 77 times
Been thanked: 174 times

Re: Curse avion Low cost

Mesaj necititde kerkyra » Lun Feb 01, 2016 2:39 pm

Ajutati-ma, va rog, sa ma lamuresc cu ceva.
Aseara am facut si eu direct prima rezervare la Wizz, nu mi-au fost acceptate doua carduri la plata (suspectez banca, erau ambele la aceeasi) si am optat apoi pentru plata prin transfer bancar. Intrebarea mea este: ce suma trebuie trecuta cand fac acest transfer online? Sau mai exact, comisionul bancii la incasare este trecut in suma finala de plata? Comisionul pentru plata din banca mea banuiesc ca se va trage din cont. Nu as vrea sa ma trezesc ca pentru cativa lei nu e validata rezervarea. Nu am primit un mail pentru plata, datele cu suma de plata, contul, codul apareau in pagina de rezervare, eram logata. Iar la status-ul rezervarii este ceva de genul se asteapta plata. Inteleg ca voi primi confirmarea rezervarii in cateva zile, maxim 5.
Sper ca e totul ok, sunt legata de acel zbor, merg cu niste prieteni care si-au rezervat deja si ca sa fac o noua rezervare, daca aceasta e invalidata, au crescut mult preturile de aseara pana azi.
Multumesc!
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: Curse avion Low cost

Mesaj necititde florin04 » Lun Feb 01, 2016 2:49 pm

N-am incercat modalitatea asta de plata dar stiu ca daca faci transferul din aceeasi banca (transfer intre 2 conturi din aceeasi banca), comisionul este zero. In pagina de plata poti selecta numele bancii din care faci transferul si banca ta apare ca una din optiuni?
Daca e asa, atunci nu trebuie sa-ti faci probleme in privinta comisionului.
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Curse avion Low cost

Mesaj necititde demential » Lun Feb 01, 2016 2:51 pm

kerkyra scrie:Ajutati-ma, va rog, sa ma lamuresc cu ceva.
Aseara am facut si eu direct prima rezervare la Wizz, nu mi-au fost acceptate doua carduri la plata (suspectez banca, erau ambele la aceeasi) si am optat apoi pentru plata prin transfer bancar. Intrebarea mea este: ce suma trebuie trecuta cand fac acest transfer online? Sau mai exact, comisionul bancii la incasare este trecut in suma finala de plata? Comisionul pentru plata din banca mea banuiesc ca se va trage din cont. Nu as vrea sa ma trezesc ca pentru cativa lei nu e validata rezervarea. Nu am primit un mail pentru plata, datele cu suma de plata, contul, codul apareau in pagina de rezervare, eram logata. Iar la status-ul rezervarii este ceva de genul se asteapta plata. Inteleg ca voi primi confirmarea rezervarii in cateva zile, maxim 5.
Sper ca e totul ok, sunt legata de acel zbor, merg cu niste prieteni care si-au rezervat deja si ca sa fac o noua rezervare, daca aceasta e invalidata, au crescut mult preturile de aseara pana azi.
Multumesc!

Tu ar trebui sa trimiti cat ti-au solicitat ei, fara sa te intereseze de comisionul LOR la primire (e treaba lor).
DACA e transfer online intre banci diferite, o sa ai un comision pe care ti-l extrage tie banca ta, separat de suma transferata.
DACA e plata online (intermediata de una dintre platformele care se ocupa cu asa ceva in mod normal in Romania) NU o sa ai niciun comision. Unele site-uri insa iti solicita comision, dar este specificat atunci cand efectuezi plata.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Curse avion Low cost

Mesaj necititde kerkyra » Lun Feb 01, 2016 2:56 pm

Va multumesc pentru raspunsuri!
Am facut transfer online, din contul meu in contul lor (Unicredit - Citibank). In mod normal, si eu stiu ca pentru plata, comisionul ar trebui sa il traga din contul meu. Nu stiu insa ce se intampla acolo, la ei, la incasare: daca le mai opreste ceva, mi se parea normal sa apara in suma totala de plata, nu am eu de unde sa stiu acel comision (chiar l-am cautat, nu am gasit). Sa fiu sigura, am adaugat 4 lei; sper sa nu fie o problema, chiar e un stres pana vad daca e ok. In cat timp, din experienta voastra, am confirmarea?
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: Curse avion Low cost

Mesaj necititde Malex » Lun Feb 01, 2016 3:17 pm

Nu trebuia sa adaugi nimic, doar totalul de plata, comisioanele sunt extra si se scad direct din cont. DPDV al confirmarii, daca ai facut plata dupa ora 12:00, s-ar putea vedea transferul a doua zi tot pe la pranz (adica sa vada banii in cont).
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Curse avion Low cost

Mesaj necititde kerkyra » Lun Feb 01, 2016 3:28 pm

Mi-a fost teama de acel comision la incasare, precizau ca trebuie suportat de client. Acum sper sa nu fie asta o problema, ca am pus in plus. Plata am facut-o aseara online, azi la 10 banii erau trasi, poate maine am confirmarea de la ei?
Voi merge si la banca sa vad de ce nu am putut face plata cu cardul, am folosit doua.
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times


Înapoi la Calatorii in Europa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


cron