UNDE mergem anul asta ? (Non Grecia)

Re: UNDE mergem anul asta ? (Non Grecia)

Mesaj necititde valentinag » Mie Apr 23, 2014 5:37 pm

Alinuta, Praga e absolut superba, m-as mai duce si eu, ca n-am vazut tot!
valentinag
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 23, 2014 5:32 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 9 times

Re: UNDE mergem anul asta ? (Non Grecia)

Mesaj necititde Razvan » Mie Apr 23, 2014 7:55 pm

alinuta123 scrie:Anul acesta am fost in Kaprun (Viena in tranzit) si Barcelona (again!!! :crazy: )...
Acum chiar nu mai am nimic planificat pt restul anului. :(

Ca City Break-uri imi doresc in viitorul apropiat Praga/ Roma, iar ca "mini-vacante" de neuitat eu visez la TOSCANA (mai ales partea ei rurala)!!!
Suntem oamenii momentului asa ca, daca vom fi sanatosi si ni se va oferi disponibilitatea, sigur vom evada (macar in toamna) cateva zile pe undeva... ;)


Viena nu trebuie in tranzit :). o saptamana cel putin de petrecut acolo .. iar in perioada Craciunului in fiecare an :D
Razvan
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Apr 23, 2014 1:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: UNDE mergem anul asta ? (Non Grecia)

Mesaj necititde Alinuta » Mie Apr 23, 2014 8:53 pm

valentinag scrie:Alinuta, Praga e absolut superba, m-as mai duce si eu, ca n-am vazut tot!

Atunci sper din toata inima ca ai sa deschizi un topic despre Praga, in care sa ne lamuresti care, cum si ce...
Ne-ar fi mult mai util decat sa cautam informatii in "n"-shpe locuri! :D
Razvan scrie:Viena nu trebuie in tranzit :)

Stiu asta si de aceea vreau sa ii acord un sejur intreg si nu numai un City Break. ;)
Ramane sa mai rezolvam insa si problema cu TIMPUL disponibil, care ne cam lipseste de la o vreme incoace...
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: UNDE mergem anul asta ? (Non Grecia)

Mesaj necititde Sorin » Joi Apr 24, 2014 7:44 am

Gata, mi-am rezervat bilete de avion si cazare in Roma. Toata socoteala asta 1200 de lei (600 avionul si 600 apartamentul pt. 4 nopti, doua persoane). In Iunie :D. Din observatiile mele, la companiile low cost, cele mai ieftine bilete sunt cu aproximativ o luna si jumatate inaintea zborului, ieftin insemnand, de exemplu, 360 de lei dus-intors pentru doua persoane. Pretul asta se poate obtine in extrasezon, cu zborul in Februarie, Martie sau Septembrie dar binenteles cu achizitionarea dupa cum am mentionat mai sus.Am dat exemple aceste luni pt. ca , in special septembrie, sunt perioade bune de vizitat Roma.
Cazare am gasit pe booking.com, tot parterul unei case particulare, recent pusa in circuit si ca atare si mai ieftin decat la cunoscutul camping din oras. Casa e ceva mai departe de centru' (40 de minute cu autobuzul)dar prefer zona periferica din mai multe motive.
Sorin
 
Mesaje: 35
Membru din: Sâm Apr 05, 2014 1:05 pm
Localitate: Chitila
Has thanked: 86 times
Been thanked: 117 times

Re: UNDE mergem anul asta ? (Non Grecia)

Mesaj necititde Lizicat » Joi Apr 24, 2014 3:02 pm

@Sorin eu ma bucur pentru tine. Dar cazarea la marginea Romei nu-i tocmai OK. Asa am stat si noi, dar n-as mai repeta experienta. Nu-i nevoie sa fie o zona dubioasa ci doar necirculata ca sa te simti inconfortabil seara. In plus, o locatie noua si ieftina mie mi-ar suna dubios. Mai ales ca vorbim de Italia, unde preturile la cazari sunt mari peste tot.
Lizicat
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 21, 2014 8:55 pm
Localitate: Cluj Napoca
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: UNDE mergem anul asta ? (Non Grecia)

Mesaj necititde Sorin » Vin Apr 25, 2014 8:02 am

Lizicat scrie:@Sorin eu ma bucur pentru tine. Dar cazarea la marginea Romei nu-i tocmai OK. Asa am stat si noi, dar n-as mai repeta experienta. Nu-i nevoie sa fie o zona dubioasa ci doar necirculata ca sa te simti inconfortabil seara. In plus, o locatie noua si ieftina mie mi-ar suna dubios. Mai ales ca vorbim de Italia, unde preturile la cazari sunt mari peste tot.

Merci frumos. :) Sunt linistit in ceea ce priveste si zona si cazarea. Am mai stat odata in aceeasi zona si pot spune ca e foarte buna, fara motive de stres. Cu propietareasa am comunicat destul de mult prin mail si nu i-am trimis decat un avans, dupa ce booking ne-a pus in legatura.
Distanta de la casa asta pana la Vatican este de 4 km, ceea ce nu e mult iar statia de autobuz este la 50 de metri de locul unde stau si duce direct la Vatican, locul de unde pot schimba pt. alte directii.
Referitor la "ieftin", asta este un termen impropriu doar pt. a face o diferenta intre celelalte oferte.
Sorin
 
Mesaje: 35
Membru din: Sâm Apr 05, 2014 1:05 pm
Localitate: Chitila
Has thanked: 86 times
Been thanked: 117 times

Re: UNDE mergem anul asta ? (Non Grecia)

Mesaj necititde kitty82 » Vin Apr 25, 2014 8:12 am

Si noi am stat la periferie si trecea doar un autobuz pe acolo. De la hotel la Termini era minibus, dar uneori nu mai aveai loc. Teoretic circula bine transportul lor in comun, dar noi am prins o zi cu greva. Pana in oras am mers cu minibus-ul dar la intoarcere am venit pe jos si dupa o zi de vizitat nu a fost deloc placut. :(
Distractie placuta!
Avatar utilizator
kitty82
Fan Thassos
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Ian 21, 2014 7:15 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 579 times
Been thanked: 2146 times

Re: UNDE mergem anul asta ? (Non Grecia)

Mesaj necititde Sorin » Vin Apr 25, 2014 8:42 am

Sper sa fie bine si de data asta. N-or sa poata duce sandalele cat putem noi sa mergem, ma cunosc si-mi cunosc si tovarasii de drum. Nu ne sperie mersul pe jos ci durerile de ceafa: dupa o zi de holbat la tavane pictate si alte minuni, simt nevoia de a privi numai in jos.:) Iar daca trebuie sa sufar, sufar, ca imi place :))
Sorin
 
Mesaje: 35
Membru din: Sâm Apr 05, 2014 1:05 pm
Localitate: Chitila
Has thanked: 86 times
Been thanked: 117 times

Re: UNDE mergem anul asta ? (Non Grecia)

Mesaj necititde Bosley » Vin Apr 25, 2014 9:33 am

Anul asta incercam un all-inclusive turcesc la Kusadasi Ephesia Holiday Beach Club.
Sper sa fie ok, pana acu am fost doar la bulgari all-inclusive, dar din punctul meu de vedere nu as mai repeta experienta.
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: UNDE mergem anul asta ? (Non Grecia)

Mesaj necititde gabriel » Vin Apr 25, 2014 9:46 am

Bosley scrie:Anul asta incercam un all-inclusive turcesc la Kusadasi Ephesia Holiday Beach Club.
Sper sa fie ok, pana acu am fost doar la bulgari all-inclusive, dar din punctul meu de vedere nu as mai repeta experienta.

turcii sunt mult peste bulgari, e altceva, am fost la "SUSESİ LUXURY RESORT" in Antalya :)
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: UNDE mergem anul asta ? (Non Grecia)

Mesaj necititde April » Dum Iun 15, 2014 2:39 pm

Câteva zile la Paris, la sfârșit de iunie.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: UNDE mergem anul asta ? (Non Grecia)

Mesaj necititde April » Vin Iul 04, 2014 8:47 am

http://www.mae.ro/node/27713
Atenționare de călătorie – Bulgaria, Data: 03.07.2014

"Ministerul Afacerilor Externe informează cetăţenii români care intenţionează să călătorească în Bulgaria, sau care se află deja pe litoralul bulgăresc al Mării Negre, asupra faptului că, potrivit informațiilor publicate de specialiștii bulgari în hepatologie, în urma inundațiilor provocate de ploile puternice care au afectat portul Varna și unele stațiuni bulgărești la Marea Neagră, există riscul ridicat ca apa mării să fie infectată cu virusul hepatic A.

S-a constatat un rezultat nefavorabil al indicatorilor de analiză microbiologică " Escherichia coli" și ”enterococi intestinali ".

Specialiștii recomandă turiștilor să nu consume midii crude, să utilizeze duşul după băile în mare, să respecte cu strictețe regulile igienico-sanitare și, pentru siguranță, cei care își petrec vacanța pe litoralul bulgăresc în acest an, să se vaccineze împotriva hepatitei A."
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: UNDE mergem anul asta ? (Non Grecia)

Mesaj necititde mischaela » Vin Iul 04, 2014 11:29 am

foarte tare ...
daca nu ai voie in mare ... dar in piscina :o
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: UNDE mergem anul asta ? (Non Grecia)

Mesaj necititde teo » Vin Iul 04, 2014 12:16 pm

LOL :lol:
MAE candideaza cu succes la Darwin Awards :lol:
ditamai ministerul si sa aiba asa fracturi de logica....mai rar :lol:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: UNDE mergem anul asta ? (Non Grecia)

Mesaj necititde demential » Sâm Iul 05, 2014 5:56 pm

demential scrie:
demential scrie:daca vrea cineva (din Bucuresti) sa mearga la Sziget Fest in Budapesta, in august, sa imi zica :) poate ne combinam la transport :)

nimeni ? :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Calatorii in Europa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


cron