Theologos

Limenas, Limenaria, Potos, Skala Potamia, Panagia si alte localitati

Theologos

Mesaj necititde Catalin S. » Lun Ian 13, 2014 3:40 pm

Theologos a fost prima capitala a Insulei Thassos.

Orasul este situat la vreo 10 km de Potos, si chiar daca mai este numit oras istoric, fata de Kastro este foarte animat datorita monumentelor arhitectonice cum ar fi "Prima scoala (de fete)", primul "Muzeul Folcloric", "Fabricuta de pantofi / sandale", etc.

Se mananca bine (remember deja celebra taverna Augoustos), gasiti suveniruri autentice, este locul unde istoria de mii de ani a asezarii se imbina cu modernul, cu contemporanul, chiar daca nu pare sa arate. Recomand ca un "must", mai ales ca nu se ajunge greu... 5-10 minute cu auto sau vreo 45 minute pe jos.

Las pozele sa vorbeasca de la sine.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ei rad de mine pentru ca sunt diferit. Eu rad de ei pentru ca sunt toti la fel.

My music (metal) -> http://www.facebook.com/HatemodeBand
My music (tehno / dubstep) -> http://www.facebook.com/HolyFlameRomania
Avatar utilizator
Catalin S.
Fan Thassos
 
Mesaje: 160
Membru din: Mar Ian 07, 2014 7:24 pm
Localitate: Bucuresti, etajul 4
Has thanked: 31 times
Been thanked: 179 times

Re: Theologos

Mesaj necititde raitar » Mar Ian 28, 2014 12:23 pm

Un loc de "ne ratat" pentru amatorii de miel sau ied la protap este taverna Stelios.
http://blogulluiiocan.wordpress.com/
Sa-ti cunosti limitele este foarte important, sa-ti recunosti limitele este de admirat.
Avatar utilizator
raitar
 
Mesaje: 124
Membru din: Joi Ian 09, 2014 4:01 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 291 times

Re: Theologos

Mesaj necititde damblagiu » Mar Ian 28, 2014 9:57 pm

raitar scrie:Un loc de "ne ratat" pentru amatorii de miel sau ied la protap este taverna Stelios.


Sau Yatru ceva mai sus de Stelios. Mielul bun ca in Theologos nu se mananca nicaieri pe insula.

P1090554.JPG
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Theologos

Mesaj necititde florin04 » Sâm Feb 22, 2014 2:52 am

De prin Theologos...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Theologos

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Feb 22, 2014 8:25 am

Primele dous arata Theologos vazut de sus. Scuze pt. calitate. Se defectase aparatul.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Theologos

Mesaj necititde adriaticad » Dum Feb 23, 2014 5:04 am

Bun gasit dragii mei !
In drumurile noastre din insula ,am descoperit Taverna Stelios ocrotita de cativa arbori bogati, umbrosi, ce tineau caldura deoparte si lasau racoarea sa ne patrunda usor, odata cu o stare de mare relaxare . Dupa un drum scurt parcurs intre Potos si Theologos ,serpuind pe drumuri inguste printre casele vechi ale satului am ajuns la Stelios, proprietarul tavernei al carei nume il poarta . Stelios este o gazda primitoare , foarte simpatic si ospitalier .
Dupa ce am reusit sa parcam masinile pe langa zidurile groase de piatra ale tavernei , am urcat cateva trepte si am descoperit o terasa generoasa ,ferita de soarele arzator al Thassosului , pastrata in stilul traditiei grecesti .
Dupa un salut de ,, bun venit " , am primit din partea casei peste si uzo , apoi am comandat vestita friptura de miel , adevaratul motiv pentru care am ajuns in aceasta parte a insulei . Ce a urmat , va las sa descoperiti singuri:)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Adriatica
adriaticad
Fan Thassos
 
Mesaje: 248
Membru din: Mar Feb 11, 2014 12:01 pm
Has thanked: 2897 times
Been thanked: 2534 times

Re: Theologos

Mesaj necititde sorindrag » Dum Feb 23, 2014 1:19 pm

Legat de Taverna Stelios din Theologos vreau sa spun ca am mâncat cea mai imensa și delicioasa porție de ied la proțap și am băut un "vinuțul casei" excelent.
Theologos-Stelios reclama.jpg
Ospătarul care ne-a servit ( un pusti de pana în 20 ani) o rupea binișor în română a "făcut o față" când am cerut fiecare câte o porție de ied, a cărui uimire am înțeles-o abia după ce le-a adus la masa: porția era imensă (de 2 persoane) și cum făcusem greșeala ca înainte sa ne îndopam cu pâinea ( calda care mirosea de-ți lasă gura apa) și măslinele stafidite din partea casei, pe care bineînțeles ca le-am stropit cu vinul roșu adus tot din partea casei. Ei bine spre marea noastră rușine nu am reușit sa dovedim tot din farfurii.

Atenție cum conduceți prin Theologos străduțele sunt foarte înguste și unele sunt înclinate la 30 de grade, dacă ai greșit drumul posibilitatea de a te întoarce este extrem de dificilă!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima! Este complice!
George Orwell
Avatar utilizator
sorindrag
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 761
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:44 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1208 times
Been thanked: 1460 times

Re: Theologos

Mesaj necititde damblagiu » Dum Feb 23, 2014 10:45 pm

sorindrag scrie:Atenție cum conduceți prin Theologos străduțele sunt foarte înguste și unele sunt înclinate la 30 de grade, dacă ai greșit drumul posibilitatea de a te întoarce este extrem de dificilă!


Oricum nu poti intoarce pt. ca strazile sunt cu sens unic. Pe una urci si pe cealalta cobori.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Theologos

Mesaj necititde gabriel » Mar Mar 18, 2014 11:04 pm

Pentru ca tot se vorbeste de Taverna Stelios, pun si eu cateva poze cu ied la proțap pregatit de celebrul Stelios :D
o portie de ied si celebra sperietoare de viespi :P fumul zatului de cafea :thumbup:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Theologos

Mesaj necititde fanelul » Joi Apr 10, 2014 6:02 am

Si, ca sa mai iesim din lumea culinara....
Imagine

Am inteles ca pe la 15 august este un festival frumos in Theologos
fanelul
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Apr 07, 2014 8:14 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 71 times

Re: Theologos

Mesaj necititde Maria » Joi Apr 10, 2014 10:47 pm

Da, pe 15 August (sau in jurul acestei date - in functie de ziua saptamanii in care "pica") in Theologos este festivalul de "nunta traditionala".
Practic, se "reface" o nunta ca pe vremuri. Costume traditionale, obiceiuri, muzica si lume multa :)
Se aleg din timp mirele si mireasa - tineri frumosi din localitate sau de prin imprejurimi si se casatoresc ca in LA :))))
Se strang fetele si femeile satului la casa viitoarei mirese si se spala zestrea, se intinde pe franghii - sa vada lumea.
Cu o zi inainte, un fel de petrecerea burlacelor: se strang din nou fetele la mireasa acasa, canta, beau tsipuro si mananca saragli (prajitura traditionala a Thassos-ului - foaie cu ulei, nuca si miere).
Flacaii il imbraca pe mire si se duc sa ia mireasa. In loc sa fure mireasa, ii incuie usa sa nu intre mirele. Mirele da mita si isi ia nevasta, pe urma se pun pe petrecut.
Aaaa, si soacra mica le da mirilor sa manance miere sau dulceata de nuca verde.

Have fun!
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Theologos

Mesaj necititde demential » Mie Apr 16, 2014 11:38 am

in 2010 nu am reusit sa ajung, dar in 2012 si 2013 am vizitat acest orasel de munte.
arhitectura, linistea, oamenii, sentimentul de traditional grecesc m-au coplesit de fiecare data.
am mancat o singura data la Stelios, desi nu sunt fan miel. si a fost ok.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Theologos

Mesaj necititde Alinuta » Mar Apr 29, 2014 6:18 am

Izvorul cu apa potabila din Theologos... :)

DSC04450.jpg

... si alte instantanee din zona:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Theologos

Mesaj necititde florin04 » Dum Iun 29, 2014 11:17 pm

O mai fi de vanzare?
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Theologos

Mesaj necititde demential » Mie Iul 09, 2014 2:33 pm

Si in 2014 am vizitat oraselul Theologos. Mi s-a parut mai trist, mai parasit ca anii trecuti .
Prima parte de poze :
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Următorul

Înapoi la Localitati in Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


cron