comunicat Guvernul Grec valabil de la 1 Iulie 2020

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

comunicat Guvernul Grec valabil de la 1 Iulie 2020

Mesaj necititde buruceagga » Mie Iul 01, 2020 9:20 am

Protocol pentru sosirea la frontierele terestre
Sosirea persoanelor la punctul de control. Toate persoanele care intră în țară trebuie să depună un formular de localizare a pasagerilor (PLF) completat la sosirea lor.
Pașaportul și controlul vamal se efectuează și la codul QR unic de răspuns rapid (QR) al fiecărei persoane sosite in vizita in Grecia si QR este verificat pe ecranul telefonului mobil sau pe formularul tipărit . Vezi : https://travel.gov.gr/?fbclid=IwAR1fVS2 ... Enj0#/form

În funcție de codul lor, persoanele care intră sunt direcționate de către personalul de securitate, fie către zona de screening sau pot să își continue călătoria până la destinația finală din țară, primind instrucțiuni de la personalul de frontieră, cu privire la, în special, la acțiunile necesare în cazul în care apar simptome, de infecții respiratorii, caz în care trebuie să contacteze imediat Centrul de operații al Organizației Naționale de Sănătate Publică (EODY). Dacă persoanele care sosesc intenționează să aibă multiple opriri în Grecia, trebuie să declare acest lucru și să raporteze destinația inițială și itinerariul lor de călătorie pentru următoarele 7 zile. Unitățile mobile de sănătate EODY (KOMY) vor funcționa continuu la punctele de control la frontiera terestră.

Dupa caz până când rezultatele screeningului devin disponibile, persoanele care sosesc care sunt testate pentru noul coronavirus SARS-CoV-2 sunt obligate să se autoizoleze la adresa destinației finale, așa cum este declarată pe formularul de localizare al pasagerilor (PLF). Datele lor sunt introduse în sistemul de informații EODY, care este conectat la registrul COVID pentru a facilita urmărirea contactelor în cazul în care cineva se dovedește pozitiv. După finalizarea proiecției, aceștia intră în țară, primind instrucțiuni cu privire la auto-izolare până la anunțarea rezultatelor screeningului.

Toți pasagerii trebuie să respecte toate măsurile de igienă preventivă necesare (utilizarea măștilor și distanțarea fizică / socială).


RECOMANDARE Completati formularul on line cu doua zile inainte de plecare. E de asemenea bine sa il aveti printat. Merge si pe telefon ...dar maraie vamesul .
buruceagga
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Sep 08, 2016 10:10 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 26 times

Re: comunicat Guvernul Grec valabil de la 1 Iulie 2020

Mesaj necititde iuliangrecu » Mie Iul 01, 2020 10:58 am

Trebuie completata doar de persoanele peste 18 ani – dar in declaratie trebuie sa fie mentionate si persoanele minore care calatoresc cu ele.

Cum se completeaza declaratia on-line pentru intrarea in Grecia cu incepere de la 1 iulie:
https://www.imperatortravel.ro/2020/06/ ... iulie.html
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: comunicat Guvernul Grec valabil de la 1 Iulie 2020

Mesaj necititde ambmihai » Mie Iul 07, 2021 12:03 pm

buna,
plec sambata 10 iulie
daca stie cineva :e musai sa intri prin punctul de frontiera declarat in plf sau poti schimba ?
merci
ambmihai
 
Mesaje: 25
Membru din: Joi Aug 11, 2016 7:05 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 55 times

Re: comunicat Guvernul Grec valabil de la 1 Iulie 2020

Mesaj necititde April » Mie Iul 07, 2021 1:06 pm

Incercati sa editati PLF-ul sau faceți altul pe numele altei persoane cu care călătoriți.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

National ID - introducere date corecte

Mesaj necititde Mateo » Dum Sep 05, 2021 10:07 am

Buna,

Saptamana viitoare plec spre Thassos. Am completat PLF-ul, iar in campul ,,National ID'' am trecut CNP-ul. Este ok? Am gasit informatii cum ca acolo ar fi trebuit trecuta seria si numarul cartii de identitate. Am incercat sa editez din dashboard, dar acel camp nu este editabil. Trebuie sa fac alt PLF pe numele altei persoane care vine cu mine, sau este ok si asa, cu CNP in loc de numar si serie ? Nu as vrea sa am probleme prin vama. Multumesc!
Mateo
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 23, 2018 3:21 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: National ID - introducere date corecte

Mesaj necititde Tabby » Dum Sep 05, 2021 10:24 am

Mateo scrie:Buna,

Saptamana viitoare plec spre Thassos. Am completat PLF-ul, iar in campul ,,National ID'' am trecut CNP-ul. Este ok? Am gasit informatii cum ca acolo ar fi trebuit trecuta seria si numarul cartii de identitate. Am incercat sa editez din dashboard, dar acel camp nu este editabil. Trebuie sa fac alt PLF pe numele altei persoane care vine cu mine, sau este ok si asa, cu CNP in loc de numar si serie ? Nu as vrea sa am probleme prin vama. Multumesc!


Bună
Nu vei avea probleme că ai completat CNP-ul in loc de seria CI.
Drum bun și vacanță plăcută și te așteptăm și pe grupurile noastre pe Facebook:
Forum Thassos https://www.facebook.com/groups/ForumTh ... ?ref=share
Forum Grecia
https://www.facebook.com/groups/ForumGr ... ?ref=share
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5672 times
Been thanked: 4603 times

Re: National ID - introducere date corecte

Mesaj necititde Mateo » Dum Sep 05, 2021 11:08 am

Tabby scrie:
Mateo scrie:Buna,

Saptamana viitoare plec spre Thassos. Am completat PLF-ul, iar in campul ,,National ID'' am trecut CNP-ul. Este ok? Am gasit informatii cum ca acolo ar fi trebuit trecuta seria si numarul cartii de identitate. Am incercat sa editez din dashboard, dar acel camp nu este editabil. Trebuie sa fac alt PLF pe numele altei persoane care vine cu mine, sau este ok si asa, cu CNP in loc de numar si serie ? Nu as vrea sa am probleme prin vama. Multumesc!


Bună
Nu vei avea probleme că ai completat CNP-ul in loc de seria CI.
Drum bun și vacanță plăcută și te așteptăm și pe grupurile noastre pe Facebook:
Forum Thassos https://www.facebook.com/groups/ForumTh ... ?ref=share
Forum Grecia
https://www.facebook.com/groups/ForumGr ... ?ref=share



Buna,

Multumesc mult pentru info!
Toate cele bune!
Mateo
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 23, 2018 3:21 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times


Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori