OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Politica, evenimente etc.

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde teo » Mie Noi 18, 2015 9:49 am

pozeDECAT scrie:Eu zic ca voi face tot posibilul sa vin sa contradictoriem :angel: . Daca te indemni la o palinca poate reusesc si sa te fac sa raspunzi la intrebarile de baza si mai putin la comentariile complementare :thumbup: Adica sper ca sangele ala de pe diamantele din Sierra Leone nu e de la balenele norvegiene ca nu stiu ce impact ar avea asta asupra Rosiei :mrgreen:

ce zici sa mai citesti odata toate mesajele? :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Noi 18, 2015 4:29 pm

Teo, am facut ce mi-ai zis si am ajuns la pasajele astea:
Pai trebuie sa lamurim un lucru inainte sa ne imprastiem cu discutia pe toate fronturile. Bogatia aia trebuie sa o exploatam pentru ca: 1. vrem sa ne luam partea acum? Noi, tu, eu, restul cetatenilor proprietari ai resursei subsolului conform constitutiei? Sau trebuie sa 2: o exploatam pentru ca altfel mor de foame rosienii? Ca e o diferenta.

La care am revenit cu:
Asa ca reiau: Bogatia aia trebuie sa o exploatam pentru ca: 1. vrem sa ne luam partea acum? Noi, tu, eu, restul cetatenilor proprietari ai resursei subsolului conform constitutiei? Sau trebuie sa 2: o exploatam pentru ca altfel mor de foame rosienii? Ca e o diferenta.


M-am uitat prin ce ai scris tu, am sarit peste diamantele sangeroase din sierra leone si peste balenele omorate de norvegieni in ritm de 1200 si ceva pe an, am vazut problema greenpeace, uniti-salvam, marxismul feroce, datoria islandezilor, padurile austriecilor ... n-am gasit insa raspunsul tau la motivele pentru care e imperativ nevoie sa exploatam acum minereurile de la Rosia. Tot ce am comentat eu are legatura cu titlul topicului - a opta in final pentru una din variantele din alternativa: ori "terminam tot in 10 ani si avem grija apoi inca 100 de lacul de cianuri", ori "ne ne ocupam sa exploatam peisajul cultural 100 de ani de acum incolo si lasam stranepotilor sa exploateze ei aurul in 10 ani daca or mai avea nevoie". Ce zici sa imi indici unde sa ma uit mai atent in mesajele de care ziceai ca au raspunsul la intrebarile mele ? :mrgreen:
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde teo » Mie Noi 18, 2015 7:25 pm

intrebarile 1 si 2 sunt manipulatorii :mrgreen:

legat de rosia aveai raspunsul :mrgreen:

teo scrie:- ba sa avem pardon. este obligatoriu sa-ti exploatezi bogatiile. pentru ca-ti aduce prosperitate pe toate planurile. prosperitate care te ajuta sa rezolvi problemele. sa ne uitam la norvegia.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Noi 22, 2015 11:48 am

E, acum ca l-ai facut cu rosu, imi dau si eu seama ca asta era raspunsul tau. Initial am crezut ca e doar o forma de a-l cita pe Hagi, adica "daca facem bine n-are cum sa fie rau". E un postulat asta, ca daca-ti exploatezi resursele ai scapat de toate problemele? Nu de alta dar chiar tu aminteai de oarece sange pe diamantele din Sierra Leone ceea ce-ti contrazice oarecum axioma lansata ...
De altfel, o lista cu cele mai subdezvoltate tari cuprinde multe dintre tarile care au resurse minerale cacalau, Sierra Leone inclusa: http://www.nationsonline.org/oneworld/l ... ntries.htm
Vedem acolo si Niger, vedem si Angola, tari cu vaste resurse: http://www.resourcegovernance.org/count ... industries, http://www.resourcegovernance.org/count ... r/overview, https://www.issafrica.org/af/profiles/A ... atRes.html
Mai spuneam eu ca, dimpotriva, cele mai dezvoltate natiuni in lume sunt lipsite aproape total de resurse minerale: Luxemburg, Olanda, Elvetia, Japonia. Deci ca exista niste cai ce trebuie folosite (ca destule creiere aveam si noi), ca sa fim si noi ca ei, nu ca Sierra Leone, Angola sau Niger. Si dca avem resurse dupa care nu ne arde buza, sa mai lasam cate ceva si copiilor sau nepotilor nu sa papam noi tot acum.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Dec 02, 2015 7:37 pm

Tribunalul Cluj a dat o sentință ce ar putea deveni istorică pentru zona turistică din Munții Apuseni.
Soluția pe scurt: ”Admite cererea de chemare în judecata formulata de reclamanti. Anuleaza Hotarârea Consiliului local al comunei Rosia Montana nr. 45/19.07.2002 privind aprobarea Planului Urbanistic General modificat pentru Comuna Rosia Montana si Hotarârea Consiliului local nr. 46/19.07.2002 privind aprobarea Planului de Urbanism Zonal pentru zona de dezvoltare industriala Rosia Montana Gold Corporation S.A.
Potriviti avocatului Liviu Marius Harosa care a reprezeentat reclamanții, cele două planuri urbanistice de acum 13 ani prevedeau că în zonă se pot construi doar mine. ”Sentința de ieri este un foarte mare succes. Am anulat planul urbanistic după ce avizul de mediu e anulat, certificatul de urbanism e suspendat irevocabil, au mai facut exceptii la legea monumentelor care au fost respinse. De zece ani nu putea nimeni contrui in zona decat mine. Dacă se câștigă irevocabil, oamenii o sa poate face pensiuni și s-ar da drumul la turism”, a spus avocatul.
Sursa: http://www.clujust.ro/tribunalul-cluj-a ... ru-turism/
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde HHR » Mie Dec 02, 2015 9:48 pm

E misteaux daca se da drumul la turism;
o sa poata pleca localnicii la mare, in Bulgaria. :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Sep 29, 2016 2:29 pm

Exista de multa vreme o framantare legata de strangerea legilor legate de patrimoniul cultural intr-un cod. Iata, cine are curiozitatea si rabdarea sa citeasca o forma preliminarea prevazuta in cursul initiativelor legislative de felul asta, poate sa o faca aici: http://cultura.ro/uploads/files/TEZE_PR ... NIULUI.pdf

Textul de prezentare zice asa:
"Patrimoniul cultural naţional este o resursă esenţială pentru identitatea României şi pentru dezvoltarea unei societaţi prospere bazată pe incluziune socială şi participativitate. Este timpul pentru o gestionare modernă a acestei resurse strategice, care să adauge comunităţii plus valoare economică, socială şi culturală. Instrumentele necesare acestei gestionări moderne se vor regăsi în Codul Patrimoniului Cultural Naţional.

Tezele prealabile, pe care Ministerul Culturii le prezintă spre consultare publică timp de 14 zile, vor reprezenta, în forma lor finală, fundaţia acestui Cod. Ele statornicesc pentru viitorconcepţia generală, principiile, noile orientări şi principalele soluţii, menite să transforme patrimoniul cultural naţional într-o zestre care să fie transmisă generaţiilor viitoare.

Propunerile și observațiile referitoare la tezele prealabile ale Codului Patrimoniului Național pot fi transmise în scris pe adresa Ministerului Culturii, Bdul Unirii nr. 22, sector 3, București, pe fax, la nr. 021.223.49.51 sau la adresa de e-mail codul.patrimoniului@cultura.ro până la data de 10 octombrie 2016."
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Noi 30, 2016 11:31 am

damblagiu scrie:
pozeDECAT scrie:Oina


Se mai joaca asa ceva!? Eu credeam ca a disparut odata cu Dacii


Ieri seara, in sedinta Guvernului, s-a adoptat HG de aprobare a Tezelor Prealabile ale Codului Patrimoniului Cultural. La partea rezervata patrimoniului cultural imaterial se gaseste aceasta orientare:

"O a treia chestiune importantă legată de patrimoniul imaterial neutilizată suficient este capacitatea de a susține acțiuni ce țin de politica externă și de susținere a unor campanii de branding de țară. Pe de o parte, elementele de patrimoniu imaterial cuprinse în lista patrimoniului universal UNESCO nu au un cadru suficient de promovare.
Pe de altă parte, din aceeași linie de brand de țară se desprinde o componentă a patrimoniului imaterial, din grupa jocurilor și sporturilor tradiționale, respectiv sportul recunoscut cu sintagma „sport național”. În realitate, ca urmare a dezinteresului instituțional, „sportul național” este aproape cu desăvârșire necunoscut. Oina a fost un element esențial în reforma învățământului produsă de Spiru Haret în urmă cu mult peste un secol, a fost un sport practicat obligatoriu în școli, cu un sistem de competiții interșcolare bine pus la punct, a fost practicat de multe personalități istorice și a intrat în literatură.
Tratarea specială a acestei componente de patrimoniu imaterial este prevăzută de propunerea de cod, atât ca element de dezvoltare prin sport a tinerilor dar, mai ales, ca instrument de coeziune ce poate fi utilizat în relație cu comunitățile românești din diaspora. Nu este lipsit de importanță în acest sens de subliniat că în Republica Moldova încă mai există o federație a acestui sport tradițional car ar putea genera un bun suport pentru acțiuni de strângere a relațiilor divizate de Prut. Este cunoscut faptul că în școlile din Noua Zeelandă, unde rugby-ul este considerat un sport ce definește foarte bine imaginea în lume a acestei țări, acesta este practicat obligatoriu în școli. Această linie este avută în vedere de Codul Patrimoniului, prin stabilirea unor obligații ale sistemului public de a prevedea acțiuni specifice pentru salvgardarea acestui element de identitate imaterială. Prin urmare, este necesar ca ministerele responsabile cu cultura, educația, tineretul și sportul precum și unitățile administrativ teritoriale să capete atribuții specifice în acest sens : studii și promovare culturală, programe școlare adecvate, asigurarea cadrului competițional și a bazei materiale."

In structura titlului referitor la imaterial se gaseste asta:
"CAPITOLUL 3 – Elemente speciale
Secțiunea 1 – Marca tradițională distinctivă
Secțiunea 2 – Tezaure Umane Vii
Secțiunea 3 – Oina, sport naţional"

Cum vi se pare?
Ultima oară modificat de pozeDECAT pe Mie Noi 30, 2016 11:41 am, modificat 1 dată în total.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde HHR » Mie Noi 30, 2016 11:39 am

Mă îndoiesc că exstă șanse de reușită.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Noi 30, 2016 11:44 am

Daca vine PSD, probabil ca va trage din nou frana d emana pesubiectul asta si va ramane la nivelul asta. Nivelul urmator ar fi scrierea articolelor de lege (care in mare cam sunt scrise din cate stiu) de catre o comisie ce trebuie numita in acest scop. Apoi lansata initiativa care parlament unde o sa zaca vreo doi-trei-patru ani. Pana la urma e important cateodata sa stim si cine vrea si cine nu, cine poate si cine nu. Adica e si asta un castig din cand in cand.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde iuliangrecu » Vin Oct 05, 2018 12:41 pm

Ce e linistea asta asa grea aici?

Ce facem/decidem la referendumul asta?
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde teo » Vin Oct 05, 2018 1:12 pm

Boicot
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde iuliangrecu » Vin Oct 05, 2018 1:16 pm

La referendum, unde există condiția de cvorum, boicotule o formă de vot.

La celelalte alegeri (prezidențiale, parlamentare, europarlamentare, locale), prezența la vot e absolut necesară
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Oct 05, 2018 2:28 pm

Parerea mea e ca daca votul nul (stampilat multiplu, lasat alb, cu scrieri obscene sau de alt fel care sa duca la anularea votului) ar fi luat in calcul politic al rezultatului scrutinului, atunci si boicotul ar fi ceva mai mic. Cand zic sa fie luat in calcul ma gandesc la a nu mai fi considerat a fi accident ci o forma de manifestare premeditata. Ma duc la vot si votez nul ca sa arat ca tema pe care se voteaza e o batjocura/lipsita de interes public sau ca cei care candideaza (in special la faza care pe care din turul doi) sunt niste indezirabili. In felul asta, daca ar fi 34 % voturi pentru un candidat, 33% pentru celalalt si 33% voturi nule, atunci ar fi mai bine sa se refaca alegerile si sa nu fie declarat castigator ala cu 34% care altfel ar avea majoritatea doar in raport cu voturile "valabil exprimate".
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde iuliangrecu » Vin Oct 05, 2018 2:32 pm

pozeDECAT scrie:Parerea mea e ca daca votul nul

Da dar ce te faci cu noile reglementări în privința votării?

https://www.nwradu.ro/2018/10/cum-sa-fu ... eferendum/
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori