Chevron in România..

Politica, evenimente etc.

Chevron in România..

Mesaj necititde iuliangrecu » Sâm Feb 21, 2015 3:05 pm

Se pare ca am scapat de ei, tragand o linie, aveam numai de pierdut (bineinteles nu si clasa politica)..

"Chevron renunta la concesiunile de zacaminte de gaze de sist din Romania si va pleca din tara noastra, anunta publicatiile americane Bloomberg si The Wall Street Journal, citand oficiali ai companiei.

In 2014, Chevron Romania a finalizat activitatile de explorare a concesiunii Barlad, precum si un studiu geofizic 2-D realizat in doua dintre cele trei concesiuni din regiunea Dobrogea.

Chevron Romania confirma intentia de a renunta la planurile sale pentru aceste concesiuni in 2015. Aceasta este o decizie de afaceri luata in urma evaluarilor proiectului din Romania, care nu poate concura in acest moment intr-un mod favorabil cu alte oportunitati de investitie din portofoliul global al Chevron. Rezultatele lucrarilor din Romania vor fi predate ANRM si vor ramane in custodia statului.

Confidentialitatea informatiilor de acest gen este mentinuta in conformitate cu legislatia din Romania. Chevron nu comenteaza si nu dezvaluie cifre de business", se arata intr-un comunicat al companiei, transmis la solicitarea Digi24.

Premierul Victor Ponta anuntase inca de anul trecut ca Chevron nu a gazit zacaminte interesante economic in Romania.

Anul trecut, Chevron renuntase sa mai caute gaze de sist si in Polonia si Ucraina, pe fondul scaderii accelerate a preturilor la hidrocarburi.

Pe linga contextul comercial nefavorabil, Chevron s-a lovit in Romania si de o rezistenta acerba dinspre o parte a populatiei din zona unde avea concesiunile, precum si dintr-o zona a societatii civile. Chiar si mediul politic i-a fost ostil, USL organizind in anii 2011-2012, pe cind era in Opozitie, mitinguri impotrova companiei americane."

http://economie.hotnews.ro/stiri-energi ... .htm?cfnl=
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Chevron in România..

Mesaj necititde demential » Sâm Feb 21, 2015 3:21 pm

cand o tara ca a noastra este cat se poate de inapta si nu reuseste sa isi extraga zacamintele (indiferent de natura lor), mi se pare o prostie sa gonesti un investitor dispus sa iti faca munca.
ca unele contracte sunt dubioase, asta accept. dar sa ramai "bogat sarac", mi se pare o prostie.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Chevron in România..

Mesaj necititde iuliangrecu » Sâm Feb 21, 2015 3:29 pm

demential scrie:cand o tara ca a noastra este cat se poate de inapta si nu reuseste sa isi extraga zacamintele (indiferent de natura lor), mi se pare o prostie sa gonesti un investitor dispus sa iti faca munca.
ca unele contracte sunt dubioase, asta accept. dar sa ramai "bogat sarac", mi se pare o prostie.

Nu gasesc acum toate datele exacte despre cat castigam noi din aceasta afacere, le citisem undeva, dar tin minte ca era (iarasi) o mare lovitura a unor 'baroni', in detrimentul statului roman.
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Chevron in România..

Mesaj necititde demential » Sâm Feb 21, 2015 3:41 pm

asta am zis si eu : nu sunt de acord cu acele comisioane care ne fura sau cu contractele facute prost. la alea ma opun si eu. dar sunt pentru prelucrarea "bogatiilor", nu sa "dormim pe ele".
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Chevron in România..

Mesaj necititde teo » Sâm Feb 21, 2015 4:05 pm

demential scrie:cand o tara ca a noastra este cat se poate de inapta si nu reuseste sa isi extraga zacamintele (indiferent de natura lor), mi se pare o prostie sa gonesti un investitor dispus sa iti faca munca.
ca unele contracte sunt dubioase, asta accept. dar sa ramai "bogat sarac", mi se pare o prostie.


ti-am mai spus ca ai momente cand ma surprinzi placut? :P
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Chevron in România..

Mesaj necititde damblagiu » Dum Feb 22, 2015 3:10 pm

demential scrie:ca unele contracte sunt dubioase, asta accept. dar sa ramai "bogat sarac", mi se pare o prostie.

Prefer bogat sarac decat sarac sarac.
In rest nu ma pronunt ca nu am aprofundat subiectul si nu ma pricep
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times


Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori