Nunta in Thassos

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Nunta in Thassos

Mesaj necititde pozeDECAT » Sâm Oct 29, 2016 12:04 pm

Asta cu pahare si farfurii e partea de pe urma. De partea de dinainte sa ziceti. Adica ce costuri sunt, daca sunt, cu ceremoniile. Oficiala la primarie (daca e cazul) si apoi la biserica. Ca o fi si pe acolo o taxa de popa ...
Cine stie? Poate dupa 16 ani de relatie imi vine si mie sa ma insor pana la urma :shifty:
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Nunta in Thassos

Mesaj necititde crazyaliblue » Mar Ian 17, 2017 3:00 pm

Buna, am vazut intrebarea ta, si eram curioasa daca ati reusit sa va organizati, si sa dai de vreun preot roman care sa oficieze acolo cununia religioasa.
Ne intereseaza si pe noi sa organizam tot in Thassos, nunta, anul acesta.

Multumesc anticipat,
crazyaliblue
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 17, 2017 2:35 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Nunta in Thassos

Mesaj necititde HHR » Sâm Ian 21, 2017 8:30 pm

A treia oară ... în Thassos mă însor, să dea naiba. Pentru cheltuială mai puțină puate găsesc o localnică plinuță, așa, ca să umple patul, cu niște măslini în spatele vilei pe care o trece pe numele meu. Promit să vă stabilesc prețuri decente pentru cazare ! La nuntă darul va fi cu stragare ....
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Nunta in Thassos

Mesaj necititde florin04 » Vin Ian 27, 2017 6:15 pm

HHR scrie:cu niște măslini în spatele vilei pe care o trece pe numele meu.

Pacat ca nu poti face vin sau rachiu de masline...
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Nunta in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Ian 28, 2017 8:14 am

HHR scrie:A treia oară ... în Thassos mă însor, să dea naiba. Pentru cheltuială mai puțină puate găsesc o localnică plinuță, așa, ca să umple patul, cu niște măslini în spatele vilei pe care o trece pe numele meu. Promit să vă stabilesc prețuri decente pentru cazare ! La nuntă darul va fi cu stragare ....


Nasul cine e? Ai, sau mai cauti?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Nunta in Thassos

Mesaj necititde andreeaplesa13 » Vin Feb 10, 2017 12:33 pm

Buna ziua ,m-ar interesa daca ati reusit sa faceti nunta in Thassos si daca aveti idee despre existenta unui preot roman pe insula .Eu si sotul am dori sa fcaem cununia religioasa in Thasso anul acesta.Va multumesc anticipat
andreeaplesa13
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 10, 2017 12:30 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Nunta in Thassos

Mesaj necititde u_constant » Mar Apr 25, 2017 10:48 am

Salutare ! Fecioru-meu vrea sa se cunune pe Thassos. Stie cineva cumva daca exista vre-un preot roman pe insula ? Va voi fi recunoscator pentru informatie.
u_constant
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Apr 25, 2017 10:35 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Nunta in Thassos

Mesaj necititde April » Mar Apr 25, 2017 11:16 am

Bine ai venit pe Forum!
Pana anul trecut nu era preot roman sau n-am dat de el. Vom intreba anul acesta, daca se poate rezolva o slujba oficiala.
Acum doi ani, la biserica din Rachoni viewtopic.php?f=40&t=818, preotul grec de acolo, pe care vi-l recomand, pentru har si ospitalitate, ne-a oficiat o slujba pentru 25 de ani de casnicie. In greaca.
20160502_154755.jpg20160502_155333.jpg20160502_161051.jpg
Am stabilit telefonic, cu cateva zile inainte si totul a fost simplu si frumos. Chiar am ramas in relatii bune si il vizitam pe preot in fiecare an, a acceptat sa mearga cu noi la o masa (obisnuita, nu meniu de nunta ;) ) la taverna viewtopic.php?f=77&t=956 din aceeasi curte cu biserica. Frumos!
Complicatiile au aparut dupa, la parohia din Bucuresti, de care apartinem, preotul ne-a zis ca "nu se pune" spovedirea de acolo, ca trebuie sa tinem post, sa ne spovedim la biserica romaneasca...
Asa ca pentru o slujba de cununie, dupa toate canoanele, trebuie sa verificati intai in Romania, ce conditii sa indeplineasca slujba tinuta in Thassos, iar cu un preot de acolo (grec) sa conveniti sa respecte "cerintele"; cred ca exista si un certificat de cununie - de intrebat daca le da din Grecia.
O varianta ar fi sa faca slujba "oficiala" in Romania, iar in Thassos o slujba suplimentara, de suflet, sa le mearga bine.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Nunta in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Mar Apr 25, 2017 11:33 am

April scrie:Bine ai venit pe Forum!
Pana anul trecut nu era preot roman sau n-am dat de el. Vom intreba anul acesta, daca se poate rezolva o slujba oficiala.
Acum doi ani, la biserica din Rachoni, preotul grec de acolo, pe care vi-l recomand, pentru har si ospitalitate, ne-a oficiat o slujba pentru 25 de ani de casnicie. In greaca.
Am stabilit telefonic, cu cateva zile inainte si totul a fost simplu si frumos. Chiar am ramas in relatii bune si il vizitam pe preot in fiecare an, a acceptat sa mearga cu noi la o masa (obisnuita, nu meniu de nunta ;) ) la taverna din aceeasi curte cu biserica. Frumos!
Complicatiile au aparut dupa, la parohia din Bucuresti, de care apartinem, preotul ne-a zis ca "nu se pune", ca trebuie sa tinem post, sa ne spovedim la biserica romaneasca...
Asa ca pentru o slujba de cununie, dupa toate canoanele, trebuie sa verificati intai in Romania, ce conditii sa indeplineasca slujba tinuta in Thassos, iar cu un preot de acolo (grec) sa conveniti sa respecte "cerintele"; cred ca exista si un certificat de cununie - de intrebat daca le da din Grecia.
O varianta ar fi sa faca slujba "oficiala" in Romania, iar in Thassos po slujba suplimentara, de suflet, sa le mearga bine.

Voi adauga linkurile si poze mai tarziu, acum am net slab.

Post cu de toate, ca șaorma?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Nunta in Thassos

Mesaj necititde pozeDECAT » Mar Apr 25, 2017 4:35 pm

April scrie:Complicatiile au aparut dupa, la parohia din Bucuresti, de care apartinem, preotul ne-a zis ca "nu se pune" spovedirea de acolo, ca trebuie sa tinem post, sa ne spovedim la biserica romaneasca...

Inca un motiv pentru care mi-e scarba de popimea romaneasca incuiata, retrograda, de ev mediu intunecat. Pai spovedania e intre mine si presupusul Dumnezeu, ce conteaza la care biserica o fac, popa e un simplu intermediar simbolic !? Popii greci fiind si ei ortodocsi, cu atat mai mult nu inteleg "arondarea" asta spirituala, chiar si la casatorie. Oricum certificatul ala de casatorie nici n-are vreo valoare administrativa pana la urma, are valoare doar pentru cei ce se regasesc in el, ca document care atesta un ceremonial religios asa ca mi s-ar falfai teribil daca popa de sector/circumscriptie electorala/mahala l-ar considera bun sau nu :eh: .
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Nunta in Thassos

Mesaj necititde AlexMagistrato » Dum Mai 14, 2017 10:39 pm

Salut. As avea o intrebare. Anul viitor ma voi casatori cu prietenul meu in Italia si as vrea sa stiu cum as putea sa organizez transportul invitatilor. Problema e ca nunta va fi in Sardinia si ar trebui sa asigur transportul a 40-50 de persoane. Exista vreo companie aeriana care ar fi dispusa sa colaboreze? Ati mai facut ceva asemanator? Cam cat m-ar costa? Multumesc
AlexMagistrato
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Mai 14, 2017 10:36 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Nunta in Thassos

Mesaj necititde demential » Sâm Ian 02, 2021 11:29 am

Incepand cu 2021 puteti apela cu incredere la serviciile "Thassos Wedding" pentru o nunta sau botez in Thassos viewtopic.php?f=98&t=1720
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Anterior

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori