Cu animalele de companie in Thassos

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Cu animalele de companie in Thassos

Mesaj necititde sad » Mar Apr 13, 2021 9:31 am

Multumesc frumos pentru ajutor. Acum urmeaza sa vedem ce si cum si eventual sa alegem.
sad
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Mar 10, 2016 1:40 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 102 times

Re: Cu animalele de companie in Thassos

Mesaj necititde sad » Lun Mai 31, 2021 9:50 am

Hai salut. Am zis ca e frumos sa fac un update la intrebarea mea de acu ceva timp aici pe thread. Pana la urma am ales locatia asta viewtopic.php?f=78&t=1753
E prima oara acolo, o sa vedem, rau nu cred ca are cum sa fie, avand in vedere ca ne place insula. Casuta e doar pentru noi, pare in the middle of nowhere, curticica si pentru caine, nu dam nas in nas cu prea multa lumea, plajele le stim deja unde o sa mergem care sunt mai linistite. Should be good.

Multumesc pentru ajutor :wave:
sad
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Mar 10, 2016 1:40 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 102 times

Re: Cu animalele de companie in Thassos

Mesaj necititde sad » Lun Aug 23, 2021 11:36 am

Hai ca ne-am si intors din concediu si e frumos sa dau si un feedback. Villa Kiriakos( viewtopic.php?f=78&t=1753 ) este minunata indiferent daca te duci cu sau fara animalut.

Pozele din anuntul de pe forum sunt corecte si arata adevarul (pana la un punct - vezi 2 mai jos). Daca esti o persoana pretentioasa si cauti nod in papura, poti sa gasesti diverse lucruri care nu sunt perfecte din punct de vedere estetic, dar nimic din ce tine de functional. Si aici sunt 2 discutii mari si late:

1. interior
Vila poate sa cazeze 5-6 persoane (noi am fost 2 adulti + copil). Dupa cum se vede in poze, in dormitor sunt 2 paturi, 1 de 2 persoane si 1 de o persoana, iar in sufragerie este o canapea care cred ca se face pat mare (dar nu am incercat, deci nu ma luati pe cuvant) plus inca 1 pat de o persoana. Ai aer conditionat si in dormitor si in living/bucatarie (open-space). Ai toata vesala necesara - noi am facut doar cafeaua de dimineata la aragaz. In baie exista masina de spalat pe care am folosit-o temeinic pe parcursul celor 2 saptamani. Pentru sotie, nu pot sa explic cat de fericita a fost ca a existat acest device - aspect luat in calcul cand am cautat cazarea. A fost primul concediu in care ne-am intors cu hainele curate si nu a trebuit sa bagam la spalat 3 masini una dupa alta. Plus ca puteam sa clatim pe un program scurt prosoape / costumele de baie si pana dimineata erau uscate. Curatenia a fost impecabila, la 2-3 zile in interior impreuna cu schimbat de asternuturi / prosoape - Mama Maria este o doamna minunata care vine zilnic pe la locatie dar nu o auzi/vezi si niciodata nu ne-a deranjat. Internet bun wireless, nu am avut probleme cat timp am stat pe acasa. Apa calda la discretie. Frigider mare, spatios, arhi-suficient pentru sticlele de Mythos / Amstel. Exista chiar si seif in dormitor. Nu stiu daca am omis ceva dar cred ca am discutat despre tot important. Overall: curat (ce ne interesa cel mai mult), functional si placut interiorul. Nu "fitza", nu lux, dar noi nu cautam asta.

2. exterior
Aici insa, pozele din anunt nu prezinta cat de mare si frumoasa este curtea acestor oameni gospodari. Spatiu imens - estimez undeva la 2000-2500m2 - (inchis pe toate laturile, pentru catel - am luat la pas tot perimetrul cand am ajuns si peste tot e gard deci nu are pe unde sa evadeze patrupedul), maslini peste tot, pomi fructiferi fel de fel, legume care mai de care - o minunatie de curte. Noi am stat pe terasa 99% din timp, chiar si pana la 2-3 noaptea cand jucam carti - liniste si pace, se mai auzeau talangile caprelor din curtile vecine indepartate. Acum este o masa mult mai mare pe terasa si mai multe scaune vs ce apare in poze. Mai sunt cel putin inca 3 zone de "hanging" - 1 langa gratar (cumva pe partea stanga a casei - noi nu am folosit gratarul chiar daca suna a blasfemie, am refuzat sa mancam mici si ceafa in Grecia - si peste am cumparat de la taverne cand am avut pofte), 1 zona in dreapta casei care nu apare in poze unde am mai servit cafeaua ocazional (cu o masuta mica de cafea, o canapea si 1 scaun din acelea de terasa de plastic cumva - langa era si o chiuveta externa cu apa curenta) si vreo alte 2 zone in spatele casei cumva unde am ajuns doar in plimbare. In hamacul (care apare si in poze) am urmarit Perseidele cu fii-mea pana tarziu (prea tarziu pentru un copil de 7 ani dar a fost mega incantata de eveniment si nu il puteam rata fiind si in concediu si intr-o zona unde era bezna si se putea vedea cerul perfect). Referitor la bezna, exista foarte multe becuri care pot fi aprinse noaptea pe langa casa daca vrei sa vezi ce se intampla dar si o automatizare care dupa 8-9 seara aprinde becurile de la poarta + aleea de sub vita de vie spre casa.

Sa mai punctam urmatoarele aspecte:
- imprejurimi
Exista un market la 400m de proprietate, mare, cu chestii. Daca nu, in Potos care e la 10-15 minute de mers cu masina sigur gasesti ce ai nevoie. Pe noi nu ne-a incurcat chestia asta dar poate cineva e interesat si de partea asta
Ca si plaja, este Plaja Astris la 1 km distanta. Am fost 1 zi acolo cand nu am avut chef sa plecam prea departe: e mica si cocheta (si aici ma refer ca nu e Potos cu sezlong langa sezlong pe sute de m), frecventata mai mult de greci si pietroasa.

-proprietarii
Am vorbit cu Nikos pe mail. Totul a decurs normal, s-a platit avans si apoi restul de bani cand am ajuns. Cand am ajuns la ferry i-am trimis mesaj asa cum am stabilit. Si cand am ajuns la locatie ne-au intampinat parinitii lui (Mama Maria si Kiriakos - sper sa nu gresesc numele tatalui). Cu Nikos am mai vorbit la telefon intr-o seara cand s-a luat curentul (a fost o ploaie zdravana si cu grindina concediul asta). Am vazut ca era o siguranta care tot sarea. Imediat a sunat un electrician care a venit impreuna cu tatal lui. Si in 20 de minute au gasit o priza exerioara care era plina de apa si de asta facea scurt (na, cine stia casa s-a dus exact, eu nu stiam ca mai sunt prize si prin spatele casei). Oricum s-a rezolvat totul foarte repede si prompt. Intr-o seara a venit la locatie pentru ca am vrut sa ne cunoastem dar a vorbit doar cu sotia, eu eram livratorul de serviciu in Potos dupa pizza si crepe.
Cat despre parintii lui, erau in fiecare zi la locatie. Foarte atenti cu Snow (goldenul nostru) ca nu iasa afara cumva din curte sau daca o mai lasam doar pe teresa ne intrebau daca o lasa acolo sau ii dau drumul. Veneau in fiecare zi sa aibe grija de curte, udau florile, copacii si legumele. Nu ii auzeai si nu te deranjau, erau foarte discreti. Saracii oameni veneau dupa 10-11, cand o familie normala era la plaja deja de 3 ore dar noi abea eram la cafea pe terasa. Deci probabil de asta i-am vazut, altfel nu cred ca ne intersectam. Chiar nu am ce sa spun de rau de oameni, sunt minunati. Am aflat si ca sunt rude cu proprietarii restaurantului Archóntissa https://goo.gl/maps/fyBPzWL4o9Pui7cC8, unde noi mancam la 2 zile cat timp suntem acolo (ca paranteza - nu am vazut promovata locatia asta si cred ca e pacat ca se pierde foarte mult, este o locatie minunata, oameni super si mancarea gatita exceptional, traditional, la un cuptor pe lemne exterior - stiu ca gusturile nu se discuta dar la cata prajeala am vazut ca este adusa la rang de haute cuisine pe FB... in fine) Si ca sa fie totul complet, pe langa faptul ca pe 15 August de Sf Maria, Mama Maria a venit cu cateva dulciuri pentru noi de ziua ei onomastica, la sfarsitul concediului ne-am pricopsit si cu altceva din partea lor (nu conteaza ce anume, e vorba stric de gest, nu de $).

Acest pachet de casa, gradina si oameni este la superlativ. Cu atat mai mult ca sunt acceptate si animalele de companie (noi oricum nu mai plecam 10 ore cu catelul in masina ca i-a fost rau si a tot vomitat - chiar daca acolo s-a simtit nemaipomenit si a fost dusa si la balaceala). Noi am ales-o mai ales ca "pandemie" si ca eram singuri pe tarla si nu stateam nas in nas cu alte zeci de oameni. Dar cred ca si dupa pandemie o sa ne intoarcem cu drag.
sad
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Mar 10, 2016 1:40 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 102 times

Anterior

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


cron