Pesti periculosi in apele din Insula Thassos

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Pesti periculosi in apele din Insula Thassos

Mesaj necititde AurelianP » Sâm Iul 02, 2016 1:59 pm

Pe lângă frumusețea plajelor și a locurilor din insula, am experimentat azi și partea nefericita a vacantei, cu panica mamei si groaza copilului: înțepătura unui "dragon-fish", chiar in zona nordica a plajei "Golden beach", la 5 m de mal.
Chiar in ultima zi de plaja, dupa ce am facut toate experimentele si toate draciile de jocuri in apa, pe mai multe plaje renumite si chiar cand ieseam din apa, la pranz, pentru a ne retrage la o terasa sa luam dejunul traditional grecesc, fiica mea de 6 ani a urlat ca din gura de sarpe ca s-a intepat in ceva. Initial am crezut ca doar s-a intepat intr-o scoica, ciob de sticla sau altceva in care te mai poti intepa prin zona cu pietris de la iesirea din apa. Si a urlat de ne-am umplut de panica specifica parinteasca. Am saltat-o din apa si am incercat sa vad ce are, sub degetul de la picior parea o intepatura si o picatura de sange fix in zona. Am incercat s-o calmez - nimic, urlete de durere. Stiind-o mai panicoasa, nu m-am agitat prea tare. Dupa 5 minute pe sezlong si dupa ce tot a plans si mi-a spus ca o doare rau, am saltat-o, ne-am oprit direct la cabinetul medical din Skala Potamia si am intrat cu ea la medicul de serviciu. Treaba s-a clarificat: o intepatura de Dragon-fish, in dorsala otravitoare. 2 injectii in deget-anestezic, piciorul in apa fierbinte 5 -10 minute, o doza de ibuprofen si gata, s-a calmat treaba.
50 Euro -interventia, oamenii ok.
Recomandarea a fost sa-i mai dam vreo 2-3 zile cu un unguent si sa purtam papucii si pe nisip, pentru ca e frecvent intalnit fenomenul cu pestele dragon pe plajele nisipoase.
AurelianP
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iul 02, 2016 12:44 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Pesti periculosi in apele din Insula Thassos

Mesaj necititde ajna_c » Dum Iul 03, 2016 8:17 am

Ciao
Si prietenul meu a patit-o la Makriamos in 2014 cu Dragon fish. Salvamarul l-a pus in apa calda ceva vreme...si s-a dezumflat piciorul.
ajna_c
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Iun 07, 2014 7:55 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 37 times

Re: Pesti periculosi in apele din Insula Thassos

Mesaj necititde Calinsky » Lun Iul 04, 2016 11:13 pm

Acei pesti (Drakena) i-am prins la pescuit in Thassos, doua exemplare. Stiam ca intepatura lor e otravitoare de aceea i-am manevrat cu grija. I-am observat la Paradise beach cand snorkeleam. De abia poti sa-i vezi, fiindca se ascund in nisip si le raman doar ochii afara. In general, daca se apropie un om de ei ies di ascunzatoare si inoata vreo 2 metri mai incolo. Sunt sigur ca daca mersul prin apa nu e prea rapid n-ai cum sa-i nimeresti.
Calinsky
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iun 25, 2016 10:56 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 17 times

Re: Pesti periculosi in apele din Insula Thassos

Mesaj necititde florin04 » Mie Aug 03, 2016 3:54 pm

Cred ca am fotografiat un Drakena din asta la o partida de snorkeling.
Se camufleaza perfect printre pietricele si nisipul de la fundul marii.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Pesti periculosi in apele din Insula Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Mie Aug 03, 2016 7:06 pm

Ramaneti frati romani in tara. Uite ce pericole va paste in Thassos. Sta nemernicul ca un Caine de mare ascuns in nisip si-l asteapta pe bietul romans, care dupa ce a trudit un an intreg sa adune o mana de banuti cu care sa-si vina in simtiri prin tari straine, satul de rechinii autohtoni cu bemveuri, maserati si alte facaturi ii injecteaza veninul lui veninos plin de venin.
Daca dai la Guvizi de pe stabilopozi litoralului romanesc la doi guvizi prinzi si un Caine de mare pe care trebuie sa fi atent cum il scoti din carlig sa nu te intepe ca dai de dracu......de thassos.
In rest luati-va chiloti de baie cu ciorap si eventual de blana sa va tina si de cald cand e apa rece. Bafta
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Pesti periculosi in apele din Insula Thassos

Mesaj necititde HHR » Mie Aug 03, 2016 7:49 pm

Un prieten de`al meu, pasionat de scufundari si fara frica de vietatile marine, a vazut o pisica de mare mare. Un pescador aruncase niste peste stricat peste bord si pisica de mare a venit sa se hraneasca. Era maiestuoasa, dupa cum zicea prietenul meu, dadea din aripi,... fal, fal,... fal, si se invartea desupra petselui, probail se asigura ca nu este nici-un pericol. Apoi s-a lasat incet pe fund (ma refer la fundul apei) si a inceput sa se hraneasca. A doua zi a luat camera si a filmat (prietenul), probabil nu terminase de mancat pestele. Prin urmare, era o pisica de mare cuminte pentru ca manca tot din farfurie.,
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Pesti periculosi in apele din Insula Thassos

Mesaj necititde florin04 » Mie Oct 05, 2016 2:35 pm

florin04 scrie:Cred ca am fotografiat un Drakena din asta la o partida de snorkeling.
Se camufleaza perfect printre pietricele si nisipul de la fundul marii.

Am vazut la snorkeling un exemplar mare de Drakena, pe care l-am estimat la vreo 30cm.
Era in jurul unui bolovan si s-a ingropat sub el cand am ajuns in dreptul lui. Din pacate nu aveam aparatul foto la mine.
Am asteptat sa mai apara vreo 10 min, dar fara success. Sincer, m-am cam mirat de marimea lui...
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Pesti periculosi in apele din Insula Thassos

Mesaj necititde nickflorin » Lun Ian 02, 2017 7:23 pm

Anul acesta vrem sa mergem in thassos cu copii baiat de 7 ani si fetita de 3 ani.
ar trebui sa ne facem griji de acesti pesti periculosi sau sunt cazuri foarte rare?
daca doamne fereste se intampla exista clinici private sau centre medicale?
daca facem asigurare medicala acopera eventualele costuri?
multumesc
nickflorin
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Ian 01, 2017 11:48 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Pesti periculosi in apele din Insula Thassos

Mesaj necititde florin04 » Mie Ian 04, 2017 1:05 pm

nickflorin scrie:Anul acesta vrem sa mergem in thassos cu copii baiat de 7 ani si fetita de 3 ani.
ar trebui sa ne facem griji de acesti pesti periculosi sau sunt cazuri foarte rare?
daca doamne fereste se intampla exista clinici private sau centre medicale?
daca facem asigurare medicala acopera eventualele costuri?
multumesc

Statistic sunt cazuri rare. Pestii sunt speriosi si evita apropierea omului. De obicei stau departe de mal, pe sub pietre sau camuflati in nisip pentru a prinde alti pestisori pentru hrana.
Insa, cand sunt valuri mari, pot fi adusi din larg si se ingroapa in nisipul de langa mal. Atunci exista riscul sa calci pe ei din greseala. Daca s-a intamplat, primul lucru care trebuie facut este introducerea piciorului in apa calda, disponibila la taverne/beach-baruri, pentru a calma durerea. Apoi mergeti la spitalul din Prinos pentru administrarea unui injectii cu anestezic. Asigurarea medicala acopera costul acestei interventii. Ca fapt divers, am vazut Drakena de vanzare la magazinele cu peste proaspat, se pare ca sunt buni la gust (nu am incercat).
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Pesti periculosi in apele din Insula Thassos

Mesaj necititde nickflorin » Joi Ian 05, 2017 7:41 pm

@florin04 multumesc de raspuns...interesant sa ii gasesti la tarabe cand sunt pesti care au un venin care provoaca rau....probabil stiu ei ceva
nickflorin
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Ian 01, 2017 11:48 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Pesti periculosi in apele din Insula Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Vin Ian 06, 2017 11:01 am

florin04 scrie: Daca s-a intamplat, primul lucru care trebuie facut este apa calda, disponibila la taverne/beach-baruri, pentru a calma durerea.


O poti gasi si la supermarketuri si iesi mai bine la bani. Dezavantajul e ca acolo o gasesti numai la sticle de jumate sau trei sferturi. Atentie, insa! nu folositi mai calda de 35-40 grade, si nu mai mult de 100 grame. Va bate soarele in cap si aia sunteti, dupa.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Pesti periculosi in apele din Insula Thassos

Mesaj necititde florin04 » Vin Ian 06, 2017 12:56 pm

damblagiu scrie:
florin04 scrie: Daca s-a intamplat, primul lucru care trebuie facut este apa calda, disponibila la taverne/beach-baruri, pentru a calma durerea.


O poti gasi si la supermarketuri si iesi mai bine la bani. Dezavantajul e ca acolo o gasesti numai la sticle de jumate sau trei sferturi. Atentie, insa! nu folositi mai calda de 35-40 grade, si nu mai mult de 100 grame. Va bate soarele in cap si aia sunteti, dupa.

Apele astea de care zici... calmeaza altfel de dureri :mrgreen:
Ori... vrei sa-i vezi la vara cum se duc cuminti la supermarket sa cumpere apa calda imbuteliata... :shock:
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Pesti periculosi in apele din Insula Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Vin Ian 06, 2017 1:02 pm

florin04 scrie:Ori... vrei sa-i vezi la vara cum se duc cuminti la supermarket sa cumpere apa calda imbuteliata... :shock:

Pai tu vrei sa-i vezi cum se duc la taverne sa cumpere apa calda varsata de la automatele de vanzare a apei calde? :D
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Pesti periculosi in apele din Insula Thassos

Mesaj necititde florin04 » Vin Ian 06, 2017 1:34 pm

damblagiu scrie:
florin04 scrie:Ori... vrei sa-i vezi la vara cum se duc cuminti la supermarket sa cumpere apa calda imbuteliata... :shock:

Pai tu vrei sa-i vezi cum se duc la taverne sa cumpere apa calda varsata de la automatele de vanzare a apei calde? :D

Romanasul e descurcaret din fire, stie el cum sa faca rost de apa calda de la taverne...
Mai greu e pe plajele neamenajate, acolo trebuie sa vina cu apa calda la termos! :mrgreen:
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times


Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori