Snorkeling, scuba diving si water sports in Thassos

Obiective turistice

Re: Snorkeling, scuba diving si water sports in Thassos

Mesaj necititde Malex » Lun Mar 21, 2016 11:28 am

Dar o mască...ceva...pentru cei cu faza lungă pe nas (ochelari)? Poate ceva cu dioptrii incluse...??
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Snorkeling, scuba diving si water sports in Thassos

Mesaj necititde zanga2 » Lun Mar 21, 2016 12:49 pm

Malex scrie:Dar o mască...ceva...pentru cei cu faza lungă pe nas (ochelari)? Poate ceva cu dioptrii incluse...??

O sa ma uit pe la "verisorii" chinezi daca au ceva.
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Snorkeling, scuba diving si water sports in Thassos

Mesaj necititde zanga2 » Mie Mar 23, 2016 10:12 am

@Malex

Exista cam doua variante,

1) ochelari de snorkeling pe comanda cu prescriptie (lentile speciale)
2) o pereche de ochelari de rezerva ieftina cu dioptri cat mai aproape de necesarul tau, le scoti bratele, iar lentilele si rama le prinzi in interiorul unor ochelari normal de snorkeling.

Am gasit si un mini blog despre asta:
https://sugru.com/guides/how-to-make-yo ... eling-mask
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Snorkeling, scuba diving si water sports in Thassos

Mesaj necititde ebirsan » Vin Apr 01, 2016 8:24 am

Acum un an m-am tot uitat după maști cu dioptrii cu + pt. soția mea.
O (una) lentilă cu dioptrii la o mască de firmă cunoscută costa în jur de 150 lei

Sunt măști speciale (în primul rând cu 2 lentile) care permit montarea și demontarea lentilelor.
Ca urmare cumperi masca cu lentile de sticlă și separat lentilele cu dioptrii la valoarea dorita.
ebirsan
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Apr 25, 2014 8:52 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 46 times

Re: Snorkeling, scuba diving si water sports in Thassos

Mesaj necititde ebirsan » Vin Apr 01, 2016 8:32 am

Alezandru scrie:Mai adaug un scurt filmulet, facut din poze, tot de la scuba diving cu Vasilis Vasiliadis Diving Club in august 2015 :wave:
https://youtu.be/RSaWPC6RuWw

Vreau sa stiu daca a mai folosit cineva o astfel de masca pentru snorkeling, am achizitionat si eu una anul trecut cand am revenit din concediu si am probat-o in piscina, pare a fi foarte ok :lol: . Sunt curios cum se descurca in "actiune" la mare.


Fiul meu si-a cumpărat două bucăți anul trecut și a fost foarte încântat de ele. Le-a testat in Hawaii.
I-a dat pe spate și pe americani care nu văzuseră încă astfel de mască. E intr-adevăr o senzație OK să poți respira pe nas direct din mască.

Singura problema este ca aceasta mască trebuie aleasă "pe probate" pt. că trebuie să etanșeze f.b. mai ales sub bărbie.100_1050.JPG
100_1137.JPG
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
ebirsan
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Apr 25, 2014 8:52 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 46 times

Re: Snorkeling, scuba diving in Thassos

Mesaj necititde ebirsan » Vin Apr 01, 2016 8:51 am

florin04 scrie:Plaja Tripiti este un bun loc de snorkeling.
In partea din stanga a ei, cum te uiti la mare, sunt stanci si crestaturi submarine unde "se aduna" multe specii de pesti.

Părerea lui Florin04 mi se pare corectă. Cea mai interesantă plajă pentru snorkeling a fost Tripiti.
Intri prin tunel și peisajul sub-marin în partea din stânga (unde sunt acele 2-3 plaje mici și cu acces numai dinspre apă) este excelent.

După părerea mea este foarte frumos pt. snorkeling și pe plaja Metalia, extremitatea din stînga, dar trebuie să prinzi zile fără valuri.
GOPR0544.JPG
DSCN4972.JPG
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
ebirsan
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Apr 25, 2014 8:52 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 46 times

Re: Snorkeling, scuba diving si water sports in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Mar Apr 05, 2016 6:44 pm

Cu aricii de mare cum stau? Nu de alta dar am o mare frica de ei.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Snorkeling, scuba diving si water sports in Thassos

Mesaj necititde zanga2 » Mie Apr 06, 2016 8:08 am

Sindrom scrie:Cu aricii de mare cum stau? Nu de alta dar am o mare frica de ei.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk


Aquashoes si problema dispare sau labe de inot inchise (cu tot cu calcai).
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Snorkeling, scuba diving si water sports in Thassos

Mesaj necititde Alezandru » Mar Apr 26, 2016 10:19 pm

zanga2 scrie:
Alezandru scrie:Vreau sa stiu daca a mai folosit cineva o astfel de masca pentru snorkeling, am achizitionat si eu una anul trecut cand am revenit din concediu si am probat-o in piscina, pare a fi foarte ok :lol: . Sunt curios cum se descurca in "actiune" la mare.


Dupa cum ziceam, ma bate gandul la o astfel de masca, dar am gasit ceva un pic mai interesant, are montura pentru camera de actiune :roll:

Salut, pe unde ai gasit o astfel de masca? Ma intereseaza si pe mine una cu o astfel de prindere.
Merci!
Alezandru
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Feb 02, 2016 5:08 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times

Re: Snorkeling, scuba diving si water sports in Thassos

Mesaj necititde zanga2 » Mie Apr 27, 2016 12:54 pm

Alezandru scrie:
zanga2 scrie:
Alezandru scrie:Vreau sa stiu daca a mai folosit cineva o astfel de masca pentru snorkeling, am achizitionat si eu una anul trecut cand am revenit din concediu si am probat-o in piscina, pare a fi foarte ok :lol: . Sunt curios cum se descurca in "actiune" la mare.


Dupa cum ziceam, ma bate gandul la o astfel de masca, dar am gasit ceva un pic mai interesant, are montura pentru camera de actiune :roll:

Salut, pe unde ai gasit o astfel de masca? Ma intereseaza si pe mine una cu o astfel de prindere.
Merci!


De la amicii chinezi de AICI
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Snorkeling, scuba diving si water sports in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Dum Mai 15, 2016 10:22 am

[quote="Alezandru"]


Mai fratilor! au la Dechatlon o masca asemanatoare la cca150 lei. Am sa-mi achizitionez una. Intrebare pt cei care au folosit asa ceva. Cand intri in imersiune nu se inunda masca? Merci anticipat.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Snorkeling, scuba diving si water sports in Thassos

Mesaj necititde zanga2 » Dum Mai 15, 2016 5:53 pm

Nu se inunda, nici macar nu se mai abureste, ideea e sa o alegi bine pentru dimensiunile tale, erau 4 marimi la Dechatlon. Eu am renuntat la modelul asta, am citit pe ceva forumuri de snorkel&diving ca la adancimi mai mari de 3 metri poti avea probleme cu timpanele pentru ca este f greu sa egalizezi presiunea. Eu ajung relativ usor la 5-6 metri. Am optat pentru un ochelari clasici cu montura de camera de actiune.
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Snorkeling, scuba diving si water sports in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Lun Mai 16, 2016 11:00 am

zanga2 scrie:Nu se inunda, .


Merci Zanga. Ma gandeam ca prin tubul de aspiratie poate intra apa si se inunda masca. La teava de la sistemul cu ochelari e simplu, sufli cu putere cand ajungi la suprafata si elimini apa din el. Aici, banuiesc ca daca faci acelasi lucru o dezlipesti de pe fatza. Ma rog, voi vedea.
Eu, la sistemul cu teava si ochelari am rezolvat pb-a aburirii lasand putina apa in interiorul lentilelor. Apa de regula va sta in partea de joc a ochelarilor. Cand incep sa se abureasca, prin miscarea capului fac sa se plimbe apa pe toata suprafata lentilelor in felul asta dezaburindu-le.
Nu am "masurat" niciodata adancimea de scufundare, dar la 4-5m ajung.Acum voi vedea la vara ca varsta incepe sa reduca din adancimea de scufundare. Cand ma scufund la adancimi mici trag aer in plamani, iar cand ies la suprafata suflu cu putere in teava pt a elimina apa din ea. Cand trebuie sa ma scufund la adancimi mai mari elimin inainte aerul din plamani. Odata intors la suprafata scot teava din gura si respir normal, neavand suficient aer pt a scoate apa din teava sufland.
Hai ca mai e putin si vine vara!
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Snorkeling, scuba diving si water sports in Thassos

Mesaj necititde zanga2 » Lun Mai 16, 2016 3:04 pm

Masca are supapa la tub (plutitor), cand te scufunzi se inchide singura si ramane asa, la fel e si tubul meu de snorkel, doar daca faci "acrobatii" cum ar fi sa te dai peste cap se va deschide si se va umple cu apa. Se poate la masca sa ai si "sifon", eu am la tub, strangi de partea siliconata sa il sugrumi si sufli usor, in partea de jos are o supapa care se deschide si apa iese pe acolo cu minim de efort (sau aer).
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Snorkeling, scuba diving si water sports in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Lun Mai 16, 2016 4:17 pm

zanga2 scrie: eu am la tub, strangi de partea siliconata sa il sugrumi si sufli usor, in partea de jos are o supapa care se deschide si apa iese pe acolo cu minim de efort (sau aer).


download/file.php?id=999&mode=view

Eu folosesc tot tehnica "batraneasca" cu suflatul cu putere al aerului. altfel in sifon mai raman stropi de apa care atunci cand inspiri profund iti sar, ai dracu direct in gat de-ti trece cheful de snorkareala. "Acrobatii" faci inevitabil intorcand capul mai mult stanga- dreapta asa ca tubul se inunda si cu si fara plutitor. Repet, lucrul asta la tub nu e deranjant. La masca in schimb devine f deranjant prin inundarea intregii masti. Banuiesc si sper sa aibe un sistem care sa previna neajunsul asta. Voi vedea si voi veni cu detalii.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Atractii si harti Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori