Stau acasa

Dispozitive mobile, bancuri, sport, animale de companie, shopping, etc.

Re: Stau acasa

Mesaj necititde damblagiu » Vin Mai 15, 2020 9:09 pm

Primii cadou.
20200515_210210.jpg
Nu apucai să port vreo una până acum dar nu e timpul pierdut. La întoarcere surprinsei imaginea din poză și mă apucă o milă amestecată cu furie.20200515_204410.jpg
Ce aveți bă cu ei!? Întrebarea nu e adresată manipulatorilor pentru care nu am nici un fel de respect ci curcanilor. Ce sunt curcanii vă voi spune mâine.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Stau acasa

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Mai 16, 2020 7:21 am

damblagiu scrie: Ce sunt curcanii vă voi spune mâine.

https://www.youtube.com/watch?v=MUonjac1PX0

Curcanul e pasărea care se excită și face zgomot atunci când primește un semnal adresat lui. Priveam cum uni luau foc pentru că bătrânii ies din case, deși la un moment dat aveau doar două ore pentru asta. Păi de ce măi băieți aveți reacția asta? Trasmit bătrânii virusul mai repede sau mai intens decât voi? Nu. Atunci voi de ce vă permiteți să ieșiți și să vă plimbați cu soția/prietena prin supermarket iar bătrânilor le cereți ca și in amărâtele alea de două ore, când le e permis, nici atunci să nu iasă din casă. Veti spune că virusul e mult mai periculos pentru ei decât pentru voi. Așa e, dar e alegerea lor, alegere care nu vă afectează în nici un fel pe voi. Nu sunt nici "duși" nici inconștienți și nici manipulați. Știu foarte bine ce fac, iar voi când veti ajunge la vârsta lor veți constata că altfel se văd loucrurile iar ierarhia importanței lor se schimbă. Puși în aceiași situație veți acționa fix ca cei pe care ii blamați azi. Dar sunt convins că mulți dintre voi ați primit fluieratul pe fb și ați inceput să "glu-gluiti" precum curcanii.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Stau acasa

Mesaj necititde April » Sâm Mai 16, 2020 2:45 pm

Nu e chiar așa.
Dacă batranii sunt cei mai vulnerabili, au sanse mai mari sa ajunga la spital. Si e cinic ce spun, dar poate daca stateau acasa, salvau mai multi tineri in spitale...
Azi, cam 80% din plimbareti erau batrani.
Coafeza mea, pensionara de multi ani, dar lucrand in privat, era bronzata, fresh. S-a plimbat in starea de urgenta mai mult ca in zile normale, ca n-a avut de munca.

Azi, la Lidl, coadă de minim o oră sa intri. De mult n-am mai vazut bătrani certandu-se la rand la casa, ca si-au lasat rand, ca au fost la coada dar si-au mai luat ceva... statuta lumea :oops:
Nici noi nu suntem tineri, recunosc , e grea si urâtă bătrînețea in Romania.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Stau acasa

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Mai 16, 2020 3:01 pm

April scrie:Nu e chiar așa.


Nu e chiar asa. Nu stiu daca e adevarat sau nu dar cica in Italia au fost pusi medicii sa aleaga pe cine sa trimita la terapie intensiva si asa cum era si firesc, intre un varsnic si unul tanar alegeau pe cel tanar. Orcum varsnicii aveau doar doua ore pe zi la dispozitie si ajunsesera si in astea doua ore sa fie priviti cu ura pt ca nu stateau in casa. Nu e corect. Batranul a contribuit la asigurarile de sanatate o viata intreaga. Pe banii lui sa construit si dotat spitalul respectiv. Accepta situatia ca in locul lui sa fie ales pentru ATI un tanar care a contribuit 6 luni la asigurarile de sanatate. Accepta sa aibe doar doua ore pe zi posibilitatea sa iasa din casa, dar ca si in aceste doua ore sa ajunga sa fie privit cu ura eu cred ca e prea mullt.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Stau acasa

Mesaj necititde damblagiu » Dum Mai 17, 2020 2:12 pm

Ziceam să schimbăm denumirea topicului în, Stau acasă, da' mai ies și p'afară. Între timp m-am răzgândit. Ne încurcam. De când ne sloboziră mai marii țării ieșii vineri și azi. Sâmbătă fu zi de recuperare și reparații casnice. Vineri, inițial vrusei să plec cu mașina, dar când vazui ce trafic demențial e renunțai și apelai la 41. Să-i dea Dumnezeu sănătate lu'Băse pentru asta. Singurul lucru bun ce l-a făcut pentru țară. În rest să-i dea după sufletul lui. Revenim! Vineri zi haotică. Multă lume și pe jos și cu mașina, alergând care încotro. Azi, zi mai linistită. Destul de multă lume, dar care nu mai alerga așa haotic. Coadă mare la Mc :( , la spălătoriile auto și la schimbat anvelopele de iarna cu cele de vară. Mai vedem pă seara.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Stau acasa

Mesaj necititde damblagiu » Lun Mai 18, 2020 8:45 am

Așa, dă dimineață mă inveselii. Aflai că cei care manifestă în Piața Victoriei vor să ne depărteze de "occident" Nu știu ce vor sau dacă eu sunt sau nu de acord cu motivele pentru care fac ei asta, dar intreb și eu, cei din Germania, Franța, Polonia, etc care procedează la fel, ce vor? Cumva au aflat că ne depărtam de ei și ne iubesc așa de tare încât vin după noi!?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Stau acasa

Mesaj necititde damblagiu » Lun Mai 18, 2020 2:34 pm

Ce pe fază e gogu! Ieri scrisei un singur mesaj pe whatsApp, bro cred că mi sa stricat mașina de spălat. Atât. Ce reclame primesc azi, în loc de d' alea la măștii și farmacii!?

Imagine

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Stau acasa

Mesaj necititde damblagiu » Mar Mai 19, 2020 7:45 am

Mă dusei acu' dimineață să-mi iau pâine că de trei zile mănânc numai mămăligă. Cele mai apropiate magazine sunt doua hipermarketuri, așa că mă lăsai termoscanat de dimineață. Cica pistolul ăla de luat temperatura îți încurcă chakrele. Cred că mi le-a încurcat așa de tare de m-am împiedicat de ele, să cad, să-mi sparg și capu pe scări. Ajuns înapoi acasă mă apucai să-mi pregătesc micul dejun, cum se spune. Sună telefonul; -Salut! Ce faci bro? -Uite, îmi fac ceva de mâncare, îi răspunsei. -Și eu îmi fac niște ouă benedict. -Da' ce, nu mănânci și tu oua de găină ca oamenii!? -De găină sunt bro, dar sunt preparate altfel și îmi descrise în mare modul de preparare. -Ptiuuu, fir-as al dracu că înapoiat mai sunt! Eu le am mâncat toată viața prăjite.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Stau acasa

Mesaj necititde damblagiu » Mar Mai 19, 2020 5:16 pm

Sa dea naiba, in ultimile doua luni mi-am luat temperatura cat pentru 20 vieti! Nu-mi mai luasem temperatura de cand eram copil in primii ani de scoala. Cand intraram in faza "stau acasa" imi cumparai termometru nou si de atunci il folosesc de cateva ori pe zi. La un moment dat chiar incepui sa-l suspectez ca e defect. De cand imi masoara astia temperatura la intrarea in supermarket m-am linistit. Functioneaza. Azi dimineata, cand indrepta cel de la intrare pistolul spre mine am ridicat mainile sus si am strigat tare, nu trage dom Semaca, sunt eu, Lascarica!
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Stau acasa

Mesaj necititde damblagiu » Mie Mai 20, 2020 11:54 am

In supermarket nu mi-a mai pus pistolul în frunte ci am trecut prin poartă. Oare m-au pozat nud, să mă văd prin cine știe ce revistă pentru adulte?

Imagine

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Stau acasa

Mesaj necititde damblagiu » Joi Mai 28, 2020 4:52 pm

Dambla! Stai bă acasă!ImagineImagineImagineImagineImagine

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Stau acasa

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Mai 29, 2020 5:17 pm

curcubeu_2020_05_28.jpg
Pentru ca eu stateam acasa in timpul asta ...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Stau acasa

Mesaj necititde damblagiu » Dum Mai 31, 2020 10:18 am

Ia calul meu și du-te!
ImagineImagineImagine

ImagineImagineImagine
ImagineImagineImagine
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Stau acasa

Mesaj necititde damblagiu » Lun Iun 01, 2020 7:12 am

Gata cu statul acasă impus. Putem să ne deplasăm, dar nu abuzați de dreptul ăsta. Și la terase putem merge și socializa. Deocamdată la distanță fără să ne salutăm și manifestam sentimentele unul față de altul cum o făceam până acum. :D O rugaminte am la cei ce folosesc terasele pentru a bea o cafea și servi un biscuite. Abțineți-vă deocamdată și nu aglomerați terasele. Lăsați profesioniștii câteva zile să se bucure de ele. Au suferit cumplit. Baftă
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Stau acasa

Mesaj necititde damblagiu » Joi Iun 04, 2020 11:57 am

Nici virusul nu mai e ce era odată! Până acum, când te ataca virusul tușeai, strănutai, pârțâiai, aveai febră, făceai ceva de se simțea că ești bonlav. Ba ce era mai rău, îl dădeai și altora. Acu' nu mai e ce era odată. Nu mai faci toate alea, adică esti asimtomatic. Nici nu-l mai dai celor cu care intri în contact, adică nu-l mai transmiți. Păi si atunci cum sti că esti bolnav daca nu te doare și supără nimic și nici altora nu-l transmiți!? Păi, se uita unu printr-un microscop si-ti spune, vorba unei înjurături folosită intens când eram eu mic, pleacă dracu dă bonlav d'aici!

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori