Românul şi agenţiile de turism - opinii pro şi contra

Re: Agentii de turism: impresii pozitive si negative

Mesaj necititde LaurentiuC » Sâm Ian 18, 2014 6:38 pm

2006 - 2007-2008-2009-2010-2011- Chrstian Tour
2012-2013 Hello Hollidays -fosta Vilextur.
Nu am avut nici un fel de probleme. Am schimbat datorita pretului mai scazut al celor de la HH
LaurentiuC
 
Mesaje: 31
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:36 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 25 times
Been thanked: 105 times

Re: Agentii de turism: impresii pozitive si negative

Mesaj necititde kerkyra » Sâm Ian 18, 2014 7:35 pm

Si eu am fost in Thassos cu Christian, ok totul, adica transport si cazare, in rest am colindat pe cont propriu cu masina inchiriata. Nu am luat nici o optionala de la ei.
O vacanta foarte reusita am facut-o in 2009, cu Gregory Tour (cu autocarul care a facut accidentul in Muntenegru) in Spania. A fost un fel de circuit combinat cu 5 zile de sejur in Spania, si, desi pare greu sa mergi atat cu autocarul, a fost foarte frumos datorita autocarului, soferilor, ghidei (patroana agentiei), totul organizat foarte bine.
Si, la polul opus, feriti-va de Omnia. Am mers cu ei acum ceva ani, totul prost: autocar, organizare, incepand de la locuile repartizate (mai bine zis nerepartizate) in autocar, hotel prost, ghid antipatic...
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: Agentii de turism: impresii pozitive si negative

Mesaj necititde Bosley » Sâm Ian 18, 2014 9:59 pm

Eu merg in Bulgaria All Inclusive de 3 ani (pbb ca si anul acesta, deci 4) cu Jeka.
Sunt ok, nu am avut deloc probleme la cefele late :)
Camerele sunt asa cum le solicit de aici, anul trecut am avut camera cu vedere la mare
si a fost criminal. Adormeam noaptea in sunet de valuri.
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: Romanul si agentiile de turism - 7 opinii pro si 7 contr

Mesaj necititde dan mazilu » Dum Ian 19, 2014 7:43 pm

Poti sa ma adaugi un motiv la "pro" - decontarea biletului. In cazul meu, biletul trebuie cumparat de la o agentie de turism din Romania si trebuie sa contina cel putin 2 servicii. Deci, atata timp cat decontul e prins in contract, merg prin agentie :)
dan mazilu
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 14, 2014 9:33 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 14 times

Re: Romanul si agentiile de turism - 7 opinii pro si 7 contr

Mesaj necititde LaurentiuC » Dum Ian 19, 2014 10:24 pm

Pe langa multe alte motive si eu am aceelasi avantaj; decontarea biletelor si servirea mesei, de catre sindicat.
LaurentiuC
 
Mesaje: 31
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:36 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 25 times
Been thanked: 105 times

Re: Romanul si agentiile de turism - 7 opinii pro si 7 contr

Mesaj necititde Lizicat » Mar Ian 21, 2014 11:09 pm

LaurentiuC scrie:Pe langa multe alte motive si eu am aceelasi avantaj; decontarea biletelor si servirea mesei, de catre sindicat.

Anul trecut am fost 7 in Lefkada. Organizat de mine. Si decontat de o singura persoana. Deci se poate si asa.
In privinta temei acestui topic, eu chiar m-am straduit sa gasesc ceva prin agentie. Dar am renuntat pentu ca nu mi-a placut ba ca nu vroiam 7 zile in Santorini, ba ca nu vroiam sa stau in acele localitati, ba ca..., ba ca...
Asa ca... am revenit cu organizarea individuala si pana acum sunt multumita.
O alta chestie e ca agentiile sunt focusate pe niste destinatii aproape standardizate. De exemplu n-as fi putut niciodata sa folosesc agentiile ca sa vad Cinque Terre sau Barcelona si Mallorca in acelasi concediu.
In schimb, sper ca vreodata sa ajung in Maldive cu vreo agentie. Desi, exista posibilitatea ca, pana sa ma hotarasc eu, sa apara ceva low cost si pana acolo.
Lizicat
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 21, 2014 8:55 pm
Localitate: Cluj Napoca
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: Agentii de turism: impresii pozitive si negative

Mesaj necititde April » Dum Mar 23, 2014 6:25 pm

Sa intreb aici, sa nu deschid subiect separat: politica de anulare a rezervării.
N-am renunțat pana acum la vreo rezervare, dar vreau ca regulile sa fie clare, de la început. Imi convin, bine, nu, iarăși bine.
Sunt in faza de trimis avansul (300 euro) si l-am întrebat pe proprietar care sunt penalitatatile de anulare a rezervării. Mi-a spus sa propun eu :crazy:

Asa ca m-am uitat pe rezervările din anii trecuți:

*Your reservation is within the Middle season, so the cancelation deadline is 10 business days before arrival. If you cancel your reservation after this deadline you are subject of a cancellation penalty equal to the amount due for the 1st overnight for all reserved rooms. I

*We do understand that due to unforeseen circumstances, sometimes cancellations must be made; these must be received in writing.
Regrettably charges must be made as follows:
· Up to 6 weeks prior to arrival no loss of deposit.
· 6 weeks prior to arrival 40%
· 4 weeks prior to arrival 60%
· 3 weeks prior to arrival 80%
· 2 weeks prior to arrival 100%

Bineinteles ca prima optiune ar fi mai avantajoasa, dar era vorba de un hotel mare, cu dever; in cazul micilor proprietati, banuiesc ca nu-si gasesc rapid noi clienti, in ultimul moment.
Opinii?
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Agentii de turism: impresii pozitive si negative

Mesaj necititde eugenm » Mar Mar 25, 2014 6:32 am

In ceea ce priveste prima varianta este adevarat, se aplica hotelurilor cu multe camere, pentru un bed&breakfast sau o afacere mica cu cateva camere nu ar fi corect.
Dar nici cu a doua varianata nu sunt deacord atata timp cat proprietarul iti da posibilitatea sa 'negociezi/propui' situatia de anulare a rezervarii.

Eu as zice ca pentru anularea rezervarii in sezon intermediar incepand cu 2 saptamani inainte de sosire sa fie de 50%. Sunt anumite cheltuieli pe care proprietarul nu le mai face, cum ar fi mancarea, curentul electric, apa, 'consumabilele', detergentii, etc., plus ca nu este imposibil ca totusi sa isi gasesaca un client pentru spatiul ramas neocupat.

Bafta !
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: Agentii de turism: impresii pozitive si negative

Mesaj necititde Alinuta » Mar Mar 25, 2014 9:48 am

April, sa-ți spun si părerea mea, formată in urma a 7 ani de lecturari de experiente din Thassos sau alte zone ale Greciei...

Am observat ca, in general, in cazul rezervarilor făcute direct la proprietari, aceștia solicita un avans de 30-50% sau contravaloarea cazării pt 2-3 zile.

In concluzie, dacă pt ei sunt suficiente Garanțiile de mai sus, înseamnă ca un 30% din avans sau suma aferentă a 2-3 zile de cazare sunt arhisuficiente in cazul anulării rezervării.
Dar, repet, nu ne-am confruntat pana acum cu o astfel de situație, afirmatiile mele fiind simple analogii... :D
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Agentii de turism: impresii pozitive si negative

Mesaj necititde Ade » Mar Mar 25, 2014 10:23 am

Noi am platit avans 30%, de la sine inteles ca in caz de anulare banii se pierd. Totusi fiind rezervare direct la proprietar exista varianta sa te intelegi cu el sa reprogramezi, posibil mai spre sfarsitul sezonului, cand sunt camere libere. Asa au facut niste prieteni si s-au dus in septembrie in loc de iulie, dar la acelasi pret.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Agentii de turism: impresii pozitive si negative

Mesaj necititde April » Mar Mar 25, 2014 12:03 pm

alinuta123 scrie:..... in cazul rezervarilor făcute direct la proprietari, aceștia solicita un avans de 30-50% sau contravaloarea cazării pt 2-3 zile.

In concluzie, dacă pt ei sunt suficiente Garanțiile de mai sus, înseamnă ca un 30% din avans sau suma aferentă a 2-3 zile de cazare sunt arhisuficiente in cazul anulării rezervării.


Eu trimit 30% din suma pentru 14 zile, cu 3-4 luni inainte de data sejurului. Restul achit la sosire.
Clar ca max pot opri cei 30% din suma, adica avansul.

Voiam sa stiu daca se practica returnarea unei parti din avans, daca anulezi rezervarea (sigur taxele bancare le achita turistul), de ex. mi se pare rezonabil ca - sa zicem, 50% din avans sa se returneze daca anlulezi cu min. 4 saptamani inainte de data sejurului.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Agentii de turism: impresii pozitive si negative

Mesaj necititde Maria » Mar Mar 25, 2014 12:38 pm

Legea din Grecia spune asa: Anularea rezervarii in vederea returnarii avansului (mai putin taxele de transfer) trebuie facuta cu minim 21 de zile inaintea datei de sosire. Anularea dupa acest termen se face fara returnarea sumei de avans. Plecarea inaintea datei programate obliga turistul la plata a 50% din valoarea restului de zile rezervate. In caz de neprezentare in ziua cazarii, avansul nu se restituie.

Sper totusi sa nu aveti nevoie de cele de mai sus, iar rezervarile voastre sa fie exact pentru camera pe care v-o doriti! :)
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Românul şi agenţiile de turism - opinii pro şi contra

Mesaj necititde demential » Sâm Sep 03, 2016 6:17 pm

2 agentii de turism (mari, zic eu) din Romania au intrat in insolventa in ultimele zile.
oare de ce ? ...
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Românul şi agenţiile de turism - opinii pro şi contra

Mesaj necititde dflc03 » Sâm Sep 03, 2016 7:16 pm

Cu atatea informatii pe Forum Thassos / Forum Grecia, basca grupuri organizate in Thassos, cine mai are nevoie de agentii de turism? :mrgreen:
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: Românul şi agenţiile de turism - opinii pro şi contra

Mesaj necititde demential » Sâm Sep 03, 2016 7:18 pm

eu inteleg ca aveau clienti, deci rulau niste bani. sa fie doar un management prost ?
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la De-ale calatorilor / calatoriilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori