Cu avionul in Thassos

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Cu avionul in Thassos

Mesaj necititde demential » Vin Mar 16, 2018 10:36 am

Am fost intrebat de curand despre "cum ajung cu avionul in Thassos"?
Am observat cu stupoare ca nu exista topic dedicat despre acest subiect si cred ca ar trebui sa existe :D
Inteleg ca se poate din Bucuresti in Salonic sau Kavala, dar la o cautare rapida pe google m-am speriat de pretul biletelor de avion...
La acel cost s-ar adauga si transferul Aeroport - Insula, timpi de asteptare mariti asadar, pe langa cost mult mai mare fata de transport cu masina personala (570km, 8-12 ore ~ 150-200euro/masina).
Voi ce stiti despre acest subiect?
A mers cineva in Thassos cu avionul?
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Cu avionul in Thassos

Mesaj necititde Maria » Vin Mar 16, 2018 10:49 am

Eu am facut ghidusia asta, in urma cu cativa ani. Pe vremea aia era cursa Blue Air. Bucuresti-Cipru cu escala in Salonic. Acum opereaza doar Taromul pe Bucuresti - Salonic si are preturi destul de mari. Problema este ca eu am fost la inceput de sezon, cand cursele de ferry sunt mai rare. Asa ca am ajuns in jurul orei 14.00 in Salonic. Aeroportul este intr-un capat al orasului si statia de autobuz spre Kavala, in capatul celalalt. Taxiul costa atunci in jur de 30€. Am prins, parca autobuzul de ora 17.00, care a oprit in fiecare sat de pe drum. Pana am ajuns in Kavala nu mai erau curse de ferry. Am luat un alt autobuz spre Keramoti. Pentru ca eram doar 2 persoane care mergeam in Keramoti, soferul ne-a lasat in Chrisoupoli, ca nu renta sa mai mearga pana la capat. Am sarit intr-un taxi care ne-a dus cu 160 la ora si am prins ultimul ferry exact cand incepuse sa ridice rampa aia.
Din cate stiu, avion Bucuresti-Kavala nu exista. Este doar Bucuresti-Atena-Kavala si costa destul de mult
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Cu avionul in Thassos

Mesaj necititde teo » Vin Mar 16, 2018 11:05 am

nu renteaza zic eu.
poate acum cativa ani sa te incadrezi in 200-250 de euro dus-intors cu avionul, daca gaseai low cost pt munchen/viena(100-150 euro) si de acolo cu air berlin/niki daca aveai norocul sa prinzi bilete sub 100 de euro, dar si asa slabe sperante.
acum parca ca a disparut air berlin/niki nu stiu daca mai gasesti ieftinituri si de pe munchen/viena
in 2013 air berlin din munchen pe kavala, dus-intors a fost undeva la vreo 80-90 de euro, nu mai retin exact dar imi amintesc ca era sub suta iar taxiul aeroport - port keramoti costa standard 19 euro.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Cu avionul in Thassos

Mesaj necititde Delphinash » Vin Mar 16, 2018 12:22 pm

Asa cum au spus ceilalti, drumul cu avionul catre Thassos poate fi costisitor dar in caz de nevoie exista posibilitati. Conteaza mult perioada cand rezervati, ofertele existente, etc.
Pt bilete si oferte eu caut mereu pe skyscanner.net. Acolo iti poti face o idee despre ce perioade are preturi bune, de ex, cautand la "whole mounth".
Eu am mers de 'nspe ori cu avionul pt a ajunge in.Thassos. E destul de lung drumul pt ca trebuie sa faci diverse legaturi. De unul singur e mai greu dar daca sunteti doi sau o familie, cred ca devine mai usor.
Direct catre Salonic, acum, e doar Tarom care are preturi cam standard. Puteti gasi si cu 100 euro/pers/round trip dar de cele mai multe ori, luate din timp, sunt cam 120, 130. Ajunsi in Salonic, se ia fie taxi (nu stiu cat costa), fie autobuzul 78 pana la capat, la autogara unde pleaca autocarele de kavala. Exista autocare express care nu opresc pe drum si fac 2h si cele care opresc prin orase, 2h30. mie imi place acest traseu pt ca mai vezi una alta pe drum. Costa 16,30/pers/sens.
In kavala iei ferry dar atentie ca sunt mai rare.

Alte optiuni: puteti gasi traseu Bucuresti-Atena-Salonic. Poate fi mai ieftin dar nu neaparat. escala e de obicei cam 3h sau 7h.
Eu am gasit de vreo 2 ori niste preturo extrem de mici pe ruta Kavala (aeroport chrisopouli) - atena -bucuresti. Dar asta era mai in.iarna. Merita cautat. preturile sunt mari de obicei.

Pt un cuplu poate se merita si mersul cu avionul, insa daca sunt si copii deja preturile se duc mult in dus.
Daca nu aveti masina personala, mai bine luati un autocar. Vara sunt cele de la agentii si sunt ieftine, va duc direct in.insula si nu e chiar asa de rea calatoria. Poate fi chiar funny :)
Sau puteti folosi lilianexpress care ajunge in Salonic. E 60 euro/pers/sens. Vizitati si un pic din Salonic cu ocazia asta. Sau Eurolines care merge si in Constanta. Si mai sunt si altele. Astea merg inclusiv iarna in fiecare zi cred.

Cam asta e povestea avionului.
calatorii placute !
Delphinash
Reporter special in Thassos
 
Mesaje: 255
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:12 pm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 1071 times

Re: Cu avionul in Thassos

Mesaj necititde dflc03 » Vin Mar 16, 2018 7:21 pm

Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: Cu avionul in Thassos

Mesaj necititde gabriel » Vin Mar 16, 2018 7:33 pm

Mai exista varianta privata, inchiriezi avion sa te duca si apoi sa vina sa te ia.
Exista curse private, bani sa ai :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Cu avionul in Thassos

Mesaj necititde HHR » Vin Mar 16, 2018 10:21 pm

Topicul ăsta e chiar drăgălaș. Cu helicopteru ?
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cu avionul in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Vin Mar 16, 2018 11:00 pm

gabriel scrie:Mai exista varianta privata, inchiriezi avion sa te duca si apoi sa vina sa te ia.
Exista curse private, bani sa ai :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
La ducere e bine, că te parașutează in insula. La întoarcere e mai greu

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Cu avionul in Thassos

Mesaj necititde gabriel » Vin Mar 16, 2018 11:46 pm

damblagiu scrie:
gabriel scrie:Mai exista varianta privata, inchiriezi avion sa te duca si apoi sa vina sa te ia.
Exista curse private, bani sa ai


Sent from my iPhone using Tapatalk
La ducere e bine, că te parașutează in insula. La întoarcere e mai greu

Trimis folosind Tapatalk

Te ia cu sughit daca te lasa pe aeroportul pe langa care trecem inainte sa ajungem in port?
Adica daca pot sa-si inchirieze avion niste amarati de angajati la stat, noi nu putem


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Cu avionul in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Mar Iul 17, 2018 9:39 am

Anu asta una bucata soacra a venit cu aveonul.
Cost:
bilete Buc - Salonic si retur: 1500lei
ferry: dus intorsX2 : nu stiu sigur
motorina: euro

Oboseala: priceless
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cu avionul in Thassos

Mesaj necititde lucaslava » Vin Iun 28, 2019 3:01 pm

Noi am mers in 2018 de la Iasi la Salonic cu Wizzair. Biletul tur-retur a costat in jur de 50 eur/persoana. De la aeroport am luat autobuzul pana la Gara auto, care este in celalalt capat al orasului. A durat cam o ora, iar autobuzul nu prea a fost confortabil. De la gara am luat autobusul (direct, aprox. 2h) pana la Kavala, unde am stat o noapte deoarece ultimul ferry plecase la ora 18.00.

A doua zi am luat ferry pana in Prinos. Cand am ajuns in Prinos am luat autobuzul pana in Skala Marries.

Anul acesta o sa mergem din nou cu masina. E cea mai buna optiune.
lucaslava
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 03, 2015 6:49 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 14 times


Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori