Conditii de calatorie!

Conditii de calatorie!

Mesaj necititde gabriel2vsl » Sâm Iun 24, 2017 7:04 pm

:thumbup: Deschid acest subiect si sper sa adunam aici diverse precizari de ordin legal despre calatoriile noastre in si din minunata noastra Insula!
Avatar utilizator
gabriel2vsl
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Mar 12, 2017 9:07 am
Localitate: Bucuresti, sector 5
Has thanked: 8 times
Been thanked: 48 times

Re: Conditii de calatorie!

Mesaj necititde gabriel2vsl » Sâm Iun 24, 2017 7:11 pm

Am sa incep cu o dilema care ma chinuie de citeva zile:
In urmatoare vacanta in Thassos, care se apropie cu pasi respezi am hotarit impreuna cu familia mea sa luam cu noi o nepotica. Am discutat cu parintii ei care sunt si despartiti, au fot de acord, au intocmit la notar o imputernicire, eu am scos cazier, ce mai, toate bune si frumoase. Numai ca de citeva zile ma gindesc sa plec mai devreme cu citeva zile pentru a vizita si Meteora, si aici vine dilema, pe un alt traseu decit cel specificat in imputernicirea data de parintii fetei. Traseu pe imputernicire: Bucuresti-Ruse-Stara Zagora-Makaza-Komotini, iar acum as dori sa plec pe Sofia-Kulata... Intrebarea mea este: pot face lucrul asta ? Multumesc!
Avatar utilizator
gabriel2vsl
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Mar 12, 2017 9:07 am
Localitate: Bucuresti, sector 5
Has thanked: 8 times
Been thanked: 48 times

Re: Conditii de calatorie!

Mesaj necititde April » Dum Iun 25, 2017 6:18 pm

Probabil ca, strict legal, ar trebui refacute actele. Nu poti face o anexa legalizata, cu traseul actualizat?
Sa vedem daca mai s-a confruntat vreun forumist cu o situatie similara.
Despre vacante cu copiii in Thassos, mai ai informatii si in subiectul acesta: viewtopic.php?f=17&t=330&start=195
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Conditii de calatorie!

Mesaj necititde teo » Dum Iun 25, 2017 6:46 pm

gabriel2vsl scrie:Am sa incep cu o dilema care ma chinuie de citeva zile:
In urmatoare vacanta in Thassos, care se apropie cu pasi respezi am hotarit impreuna cu familia mea sa luam cu noi o nepotica. Am discutat cu parintii ei care sunt si despartiti, au fot de acord, au intocmit la notar o imputernicire, eu am scos cazier, ce mai, toate bune si frumoase. Numai ca de citeva zile ma gindesc sa plec mai devreme cu citeva zile pentru a vizita si Meteora, si aici vine dilema, pe un alt traseu decit cel specificat in imputernicirea data de parintii fetei. Traseu pe imputernicire: Bucuresti-Ruse-Stara Zagora-Makaza-Komotini, iar acum as dori sa plec pe Sofia-Kulata... Intrebarea mea este: pot face lucrul asta ? Multumesc!


- din ce-am mai vazut eu imputerniciri, la ruta nu erau trecute orase/punctele de frontiera ci tarile, gen RO-SRB-MK-GR, iar in cazul in care nu se tranzitau alte tari se treceau orasul de plecare si cel de sosire, gen Bucuresti - Budapesta. curios ca notarul nu ti-a spus asta.
- cata vreme procura o cer doar autoritatile de frontiera romane nu stiu de ce te stresezi de ce scrie pe procura vs pe ce traseu mergi prin BG ;)
- atentie insa la perioada inscrisa in procura....spuneai ca pleci mai devreme cu cateva zile fata de cum ai planuit!
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Conditii de calatorie!

Mesaj necititde gabriel2vsl » Lun Iun 26, 2017 6:53 am

Sa fiu sincer, habar nu aveam ca procura o cer doar vamesii romani. Multumesc de precizare, @Teo !
Avatar utilizator
gabriel2vsl
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Mar 12, 2017 9:07 am
Localitate: Bucuresti, sector 5
Has thanked: 8 times
Been thanked: 48 times

Re: Conditii de calatorie!

Mesaj necititde HHR » Mie Iun 28, 2017 11:57 pm

Subiect general pe baza unei nedumeriri personale. Asta mergea la întrebări și răspunsuri (acela cu fără cazare). Propun alipirea la topicul respectiv. E indicat să facem o incursiune în subiectele forumului înainte de a deschide un subiect.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Conditii de calatorie!

Mesaj necititde gabriel2vsl » Joi Iun 29, 2017 5:48 am

@April ,multumesc de raspuns! Din pacate nu am gasit nimic clar..
@HHR, crede-ma, am cautat juma' de noapte. Doar ca-s mai nou pe aici si inca ma descurc mai greu... Cind cunosti foarte bine forumul e usor sa asociezi o intrebare personala cu o anume sectiunea forumului. Eu inca nu reusesc. Si din pacate am si foarte putin timp liber. De acord cu mutarea in alt subiect si bineinteles, multumesc pentru raspuns!
Avatar utilizator
gabriel2vsl
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Mar 12, 2017 9:07 am
Localitate: Bucuresti, sector 5
Has thanked: 8 times
Been thanked: 48 times

Re: Conditii de calatorie!

Mesaj necititde gabriel2vsl » Sâm Iul 01, 2017 8:52 pm

gabriel2vsl scrie:Am sa incep cu o dilema care ma chinuie de citeva zile:
In urmatoare vacanta in Thassos, care se apropie cu pasi respezi am hotarit impreuna cu familia mea sa luam cu noi o nepotica. Am discutat cu parintii ei care sunt si despartiti, au fot de acord, au intocmit la notar o imputernicire, eu am scos cazier, ce mai, toate bune si frumoase. Numai ca de citeva zile ma gindesc sa plec mai devreme cu citeva zile pentru a vizita si Meteora, si aici vine dilema, pe un alt traseu decit cel specificat in imputernicirea data de parintii fetei. Traseu pe imputernicire: Bucuresti-Ruse-Stara Zagora-Makaza-Komotini, iar acum as dori sa plec pe Sofia-Kulata... Intrebarea mea este: pot face lucrul asta ? Multumesc!


Azi am sunat la Politia de Frontiera unde am discutat cu ASP Constantin F. Mi-a spus , fara ca acesta sa fie un punct de vedere oficial, ca ofiterii Politiei de Frontiera se confrunta zilnic cu astfel de situatii. Cu cetateni care duc in strainatate minori fara a fi tutorii acestora. A fost mirat tare ca in procura mea este trecut un traseu anume si m-a pus sa-i citesc tot... Cind a auzit expresia " ...minorul calatoreste in scopuri turistice in Bulgaria si Grecia...", mi-a spus sa plec linistit la drum , pe orice traseu care, sa cuprinda cele doua tari!
Avatar utilizator
gabriel2vsl
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Mar 12, 2017 9:07 am
Localitate: Bucuresti, sector 5
Has thanked: 8 times
Been thanked: 48 times


Înapoi la De-ale calatorilor / calatoriilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori