Cu copiii in Thassos

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Iun 08, 2017 2:25 pm

Care stati prin sectoru' 6 in Bucuresti si vreti sa plecati cu odrasla in Thassos, aveti grija cum va programati timpul pentru obtinerea pasaportului!
Am fost ieri dimineata pe la 7 si un pic la punctul din bd. Uverturii si era deja coada mare. N-aveam timp sa stam pentru ca trebuie sa fie ambii parinti cu copilul si nu ne luasem liber destul ...
Azi dimineata a plecat consoarta pe la ora 6 de acasa si la 6.30 s-a inscris pe lista care se formeaza in fiecare dimineata la cozile de acolo. Deja era pe locul 23! Vedeti ca ritmul de intrare acolo este de cel mult 10 / ora. Daca ajungeti la coada spre ora 7.00 deja sa va ganditi ca veti fi pe pozitia 50 iar daca programul incepe la ora 8.30, rezulta ca veti rezolva cel mai devreme pe la ora 13.30! Nu va faceti iluzia ca daca vedeti o coada rezonabila asta ar inseamna ca aia sunt toti! E posibil ca unii sa-si fi lasat rand si sa fi plecat pentru a-si rezolva problemele cu actele sau mai cine stie ce.
Ma gandesc ca v-ar fi util ca sa stiti cum va faceti invoirile de la serviciu (si de la scoala pentru copil) si cum va aduceti copiii acolo la momentul oportun (unul dintre parinti sta acolo, ca pe vremea lu' Ceasca cu sticlele de lapte in plasa dintre picioare, la taclale cu restul care vor pasapoarte, celalalt parinte poate veni cu progenitura la tzanc) ... Si sa aveti in vedere ca pasaportul il obtineti in 14 zile calendaristice/10 lucratoare drept care ar trebui sa va miscati din timp; n-am mai vazut sa fie taxe si proceduri de urgenta (poate doar in Pipera, singurul loc unde si programul e mai extins, pana la 18.30).
Succes!
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14134 times
Been thanked: 12770 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Pyro » Joi Iun 08, 2017 3:03 pm

In Pipera la programări online o fi la fel?
Pyro
 
Mesaje: 26
Membru din: Dum Mai 08, 2016 4:58 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 44 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde iuliangrecu » Joi Iun 08, 2017 3:11 pm

Pyro scrie:In Pipera la programări online o fi la fel?

Si in Pipera e f aglomerat, dar e cu bon de ordine. Dimineata asta se discuta la radio ca nu intereseaza abs pe nimeni aceasta situatie.. e si normal, timpul trece, leafa merge.
Dar daca ai programare online, te duci la ora stabilita.
In sect 6, am stat acum 2 luni pe putin 2 ore, am crezut ca innebunim acolo..
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde iuliangrecu » Joi Iun 08, 2017 3:19 pm

Pyro scrie:In Pipera la programări online o fi la fel?

Ma uitam acum pe locuri disponibile la programari online, in Pta Amzei de abia in august sunt ore disponibile.. in Pipera nu se incarca pagina sub nici o forma..
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Joi Iun 08, 2017 3:49 pm

iuliangrecu scrie:
Pyro scrie:In Pipera la programări online o fi la fel?

Ma uitam acum pe locuri disponibile la programari online, in Pta Amzei de abia in august sunt ore disponibile.. in Pipera nu se incarca pagina sub nici o forma..

Baaaaai!!!! Faceți înainte pașaportul și după aia copilul. Ce dracu, sunteți români, nu va descurcați!?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Pyro » Joi Iun 08, 2017 10:52 pm

iuliangrecu scrie:
Pyro scrie:In Pipera la programări online o fi la fel?

Ma uitam acum pe locuri disponibile la programari online, in Pta Amzei de abia in august sunt ore disponibile.. in Pipera nu se incarca pagina sub nici o forma..


La Pipera la programare trebuie dat click pe zi ca sa vezi locurile; nu stiu de ce dar nu-i configurat ca la Amzei. Ah, si nu merge dupa ce dai pe o zi sa dai pe sageata (next/previous), trebuie sa te duci inapoi in calendar, altfel le incarca goale.
Eu am programarea pe 22 iunie si e facuta de prin luna mai, dar intrebam pentru ca sper sa nu fie la fel ca la ghiseele normale, ca auzeam de 2-3 ore de asteptare la alea normale.
Oricum, am auzit ca-s ghisee separate, deci tot e bine.
Pyro
 
Mesaje: 26
Membru din: Dum Mai 08, 2016 4:58 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 44 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde DJCalin » Mar Iun 13, 2017 12:43 am

Salutari, ce papucei de baie anti-arici pt copil mic (2ani) recomandati sau ati folosit?
DJCalin
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 14, 2016 10:30 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Malex » Mar Iun 13, 2017 6:56 am

DJCalin scrie:Salutari, ce papucei de baie anti-arici pt copil mic (2ani) recomandati sau ati folosit?


Salut,

exista mai multe variante, atat in Romania cat si in Grecia. La noi gasesti (si am folosit) la Decathlon (poate si in alte magazine) papuci speciali cu gaurele pentru scurgerea apei (noi am luat saptamana aceasta o pereche, cea de anul trecut a ramas mica) la pretul de 34 de lei. In Grecia gasesti cam la toate magazinele care vand diverse produse de sezon (colaci, veste, imbracaminte, incaltaminte etc) la aprox 5-7 euro perechea, in general cu siret la spate pentru reglaj. In ultimii 2 ani noi am folosit varianta de la Decathlon, ca sa fim siguri ca-i avem din timp. Vezi aici cum arata cei de la Deca: http://www.decathlon.ro/p/8216475_incal ... -285-23_24
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde pozeDECAT » Mar Iun 13, 2017 7:34 am

http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14134 times
Been thanked: 12770 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Nisip » Dum Iun 25, 2017 7:11 am

Se da un copil de 4 ani si vreo 8-9 luni si inaltime, cam pana mai sus de sold

Acum are un scaun de masina de cand era mai mic si clar trebuie schimbat. Sa merg tot pe un scaun sau merge si un inaltator.
Cum e cu treaba asta la BG? La greci nu cred ca sunt probleme, ca nu prea ii intereseaza pe ei... sau mai insel?

Acum, se ia copilul inapoi (vezi primul paragraf).


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nisip
 
Mesaje: 34
Membru din: Joi Iun 23, 2016 12:30 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 77 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Dum Iun 25, 2017 5:46 pm

E in functie de cati cm are copilul. Ca unii la 4 ani sunt mai mici unii mai inalti. Oricum eu recomand scaun pana pe la 10-12 ani

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde cornes » Lun Iun 26, 2017 10:19 am

Se sa tot un copil de 4 ani cu rau de masina (alte "miscari" gen tren, vapor nu-i provoaca decat bucurie). Anul trecut nu a avut greturi. :D
Intrebare daca ati avut problema asta si cum ati rezovat-o? Bratari, ciubuce antivomitive, siropele?
Deocamdata la dus aleg vaianta plecarii cu noaptea in cap in speranta ca o sa doarma ceva din drum (sa plec pe la 2.30-3.00 din Bucuresti) iar micul dejun nu mai devreme de ferry. Am observat ca foamea ii face cel mai bine :lol:
cornes
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Mar 06, 2017 9:44 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 202 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Maria » Mie Iun 28, 2017 2:59 pm

O sa-i treaca cand isi ia carnetul :P
Ati intrebat medicul daca are vreo solutie magica?
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde michisor » Mie Iun 28, 2017 4:31 pm

raul de miscare mai trece si cu ulei esential de ghimbir sau digestzen difuzat :) exista difuzoare pe usb
michisor
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Noi 30, 2016 12:56 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde cornes » Joi Iun 29, 2017 6:37 am

Am mai încercat sa evit parfumul auto si personal cica ar face si asta rau. Din pacate medica de familie este mai old school asa si a recomandat metoclopramid un medicament de sinteza destul de controversat chiar in lumea medicala si cu efecte adverse nasoale. O sa mai incercam din astea babesti si naturiste. Cam mult sa aștept pana isi ia permisul :D
cornes
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Mar 06, 2017 9:44 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 202 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori


cron