Cu copiii in Thassos

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde mirce4 » Mar Feb 21, 2017 10:44 am

Cand am fost prima data in Grecia in 2013 citeam pe ici pe colo ca apa este scumpa si fiind o vacanta cu buget redus m-am carat ca tembelul cu apa plata din tara. Cand am ajuns am avut surpriza ca apa plata sa fie in unele locuri mai ieftina ca la noi. In schimb apa carbogazoasa este scumpa. Ca plaja este ok Golden Beach, dar sunt mai multe plaje cu nisip fin si apa mica. Citeste forumul si te vor ajuta postarile colegilor. In Thassos daca mergi ai multe locuri frumoase de vazut.
Avatar utilizator
mirce4
 
Mesaje: 43
Membru din: Vin Feb 17, 2017 9:00 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 148 times
Been thanked: 119 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde iuliangrecu » Mar Feb 21, 2017 1:50 pm

Sindrom scrie:Bun, acu ca tot am platit avansul, am si eu nevoie de ceva sfaturi de la oamenii experimentati in ale plimbarilor cu copii prin Thassos.
Se dau datele problemei. Una bucata copil 1 an si o luna, masina, bagaje etc

1. Drumul. Intentionez sa plec fie la 2-3 dim, fie 5-6, in functie de cum are chef mandra si eu. Ma gandesc o oprire de 15-20min la 3 ore.

2. Tre sa ma car cu apa dupa mine? sau e ok si aia de pe insula? Cu mancarea stiu deja ca e plin de legume pe insula deci nu-mi fac probleme.

3. Ce plaje sunt ok pentru copii asa mici. Ma gandesc la Golden Beach, Paradise Beach

1. Cand am plecat in Thassos cu minigrec de 2 ani, am decolat pe la 4.30 am, si asa cum calculasem a dormit cam pana la 10. a adormit iar pe la 2, cf orarului de somn, nu prea l-a scos drumul din circuit;
2. Preventiv, am luat si apa plata si minerala (si vin) :) iar acolo am baut numai bere (Mythos) :)
3. Noi am testat plaja din Prinos, vis-a-vis de hotel America, e draguta dar cu pietre, dupa care ne-am mutat pe plaja Pachis, f buna pt copii! Si este si taverna Pachis chiar langa plaja, unde se mananca excelent ;)
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Silviaaa » Mie Feb 22, 2017 11:20 am

Eu mereu imi fac planuri sa plecam la 3/4 dimineata cel tarziu si pana la urma plecam la 5 :lol: Asa este cand stai dupa altii , anul asta sunt sigura ca iar nu plecam la ora stabilita ca mergem cu altii prieteni care nu stiu ce si cum si pana se dezmeticesc ei sigur se face 6 dimineata :oops: . Ai mei dorm pana la ora 8/9 , apoi pe la 12 mai baga un somn , tocmai bine ca sunt fresh cand ajungem pe ferry .Noi ne-am oprit doar pentru a ne face nevoile fiziologice , o data la 4h si o singura data la benzinarie pt alimentare . Nu stiu cum fac dar anul acesta planuiesc sa ajungem mai devreme , sa avem timp de plaja in prima zi .
Apa am luat de acasa , dar normal ca nu ne-a ajuns , anul acesta ma gandesc sa nu ma mai car cu apa de acasa decat pentru drum . Din pacate nu mai stiu ce diferenta de pret era :roll:
La plaja am stat pe Golden beach , Paradise ca era mai aproape si Marble . Ai mei erau fascinati de pietricelele de marmura , nu mai vroiau sa plece de acolo .
Silviaaa
Fan Thassos
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Aug 10, 2015 9:46 pm
Has thanked: 930 times
Been thanked: 374 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde sk8er_boy » Joi Feb 23, 2017 4:06 pm

Sindrom scrie:Bun, acu ca tot am platit avansul, am si eu nevoie de ceva sfaturi de la oamenii experimentati in ale plimbarilor cu copii prin Thassos.
Se dau datele problemei. Una bucata copil 1 an si o luna, masina, bagaje etc

1. Drumul. Intentionez sa plec fie la 2-3 dim, fie 5-6, in functie de cum are chef mandra si eu. Ma gandesc o oprire de 15-20min la 3 ore.

2. Tre sa ma car cu apa dupa mine? sau e ok si aia de pe insula? Cu mancarea stiu deja ca e plin de legume pe insula deci nu-mi fac probleme.

3. Ce plaje sunt ok pentru copii asa mici. Ma gandesc la Golden Beach, Paradise Beach


Nu ma bag la categoria oameni experimentati dar am fost in Thassos in septembrie 2015 si intentionez in iunie sa merg din nou in insula, deci:

1. Eu am plecat la 3 dim din Bucuresti si a fost totul ok, exceptie coada de 2 ore de la Makaza, neplacuta prin prisma faptului ca erau 34 de grade, asta la 10 dim, in septembrie :P
De data asta mi-am facut planul sa plec undeva la 11 seara din Bucuresti, acum fiecare cum se impaca cu drumul noaptea si cu oboseala de a doua zi.

2. Din ce imi aduc eu aminte apa plata era mult mai ieftina acolo, cel putin cea la sticla de 1.5 l cred ca era cel mult la jumatate de pret fata de cea de la noi. La cele mici, de jum de litru nu mai retin, pentru ca si noi plecasem cu provizii dupa noi, lipsite de rost daca ar fi sa ma pronunt acum.

3. Plajele care mi-au ramas in minte din cele vizitate si care mi s-au parut perfecte pentru copil au fost Golden Beach, Psili Ammos si San Antonio, cam in ordinea asta. Cu siguranta mai sunt si altele si cu siguranta difera si gusturile.
sk8er_boy
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mar 23, 2015 2:29 pm
Has thanked: 112 times
Been thanked: 22 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Vin Feb 24, 2017 12:16 am

Eu plec in iulie, deci am toate sansele sa fie super cald de dimineata. Analizez si plecarea exact la ora la care adoarme pitica. Nu de alta, dar eu sunt cel mai fericit daca sofez noaptea

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Silviaaa » Vin Feb 24, 2017 6:56 pm

Sincer eu as pleca de seara pe la 11/12 cel tarziu dar mi-e teama de drumul prin Bg caci este bezna nene , nu au pe drumurile alea nici un amarat de stalp electric sau poate au si fac economie la energie electrica :lol: Ce ma fac cu ceilalti care vin cu noi caci nu cred ca ne pliem pe acelasi program :oops: . Eu una nu pot sa conduc noaptea , zici ca sunt oarba pur si simplu iar in sot nu am incredere, de 16 ani de cand suntem impreuna niciodata nu am putut dormi cand el este la volan . L-am surprins de cateva ori cand i-se inchideau ochii iar noi eram pe niste serpentine :shock: .
Asa ca varianta cea mai faina mi-se pare plecat la ora 4 dimineata, cel tarziu , din Bucuresti , facem 2h pana trecem la vecini , apoi dupa ora 6 rasare soarele si putem merge linistiti :D .
Mie mi s-a parut foarte cald cand am mers in acum 2 ani in august , dar asta la greci caci la noi si la bulgari a plouat non stop , am facut 15 h pe drum :lol: A zis socrul meu ca nu mai merge in viata lui in Grecia , nici platit . Dar se pare ca a uitat si acum ar vrea iar sa mearga , norocul meu ca nu avem masina mare :lol:
Silviaaa
Fan Thassos
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Aug 10, 2015 9:46 pm
Has thanked: 930 times
Been thanked: 374 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde mirce4 » Vin Feb 24, 2017 9:16 pm

Acum doi ani cand am plecat in Thassos am vrut sa plecam la 3, dar din cauza unor prieteni am plecat la 5. Am avut surpriza sa stam 2 ore la Giurgiu in vama din cauza lucrarilor la pod. Cand am ajuns la Makaza, am avut un deja vu: aceeasi coada ca la Giurgiu din cauza ca am ajuns gramada acolo. Colac peste pupaza, aveau si grecii si bulgarii un chef de munca...... Una peste alta daca plecati la 3, pe la 5 deja se lumineaza si mergeti fara grija. Ramane grija politistilor pandari din tara vecina si pretena .
Avatar utilizator
mirce4
 
Mesaje: 43
Membru din: Vin Feb 17, 2017 9:00 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 148 times
Been thanked: 119 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde HHR » Vin Feb 24, 2017 11:43 pm

Să revenim la:
Cu copiii in Thassos
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Pyro » Sâm Feb 25, 2017 1:46 am

Salutare,

In toamna asta vreau sa-l duc si eu pe cel mic (3 ani si 2 luni la vremea aia) la Greci, sa vada si el ce inseamna mare.
Secretul cred ca e sa plec cu asteptari foarte mici privind gradul nostru de relaxare, ca mergem pentru el mai mult :)
Plecare cred zic eu pe la 23 cand adoarme el in mod normal.

Anyway, ma uitam la locatii ok pentru copii, si sunt in mare setat pe 2 din ele, una ar fi Skala Potamia/Golden Beach, iar a 2-a ar fi Skala Rachoni/Pachis Beach.
Mi-a scapat ceva din vedere?

O sa iau si soacra cu noi, deci cautam ceva mai mare, preferabil gen apartament cu 2 camere, sau macar sa fie camera noastra separata de a soacrei/copilului. Daca aveti recomandari le astept cu cea mai mare placere, momentan am terminat de uitat pe booking in Skala Potamia, maine ma apuc de Rachoni :)

Stiu ca s-a discutat si mai in spate, dar mai intreb si eu, cum e in septembrie cu viespile in cele doua locatii? Tantarii - merge autanul contra lor?
In afara de pampers/apa/si cateva jucarii/bicicleta fara pedale nu planuiesc sa mai iau ceva.

Cam asa arata planul meu la ora asta din noapte, sa vedem cum il mai rafinez pe parcurs.

Numai bine :wave:

PS: Cam cum e apa in septembrie?
Pyro
 
Mesaje: 26
Membru din: Dum Mai 08, 2016 4:58 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 44 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Sâm Feb 25, 2017 9:06 am

Apa e ok in sept.
Noi plecam tot in formula cu ajutator dupa noi si sper sa avem si noi macar cateva ore de relaxare.
Cat despre cazare. Am inchiriat o mini vila. Sper sa fie ok.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Pyro » Sâm Feb 25, 2017 10:22 am

In general, cazarea o faceti prin booking.com sau?
Pyro
 
Mesaje: 26
Membru din: Dum Mai 08, 2016 4:58 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 44 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Sâm Feb 25, 2017 1:54 pm

Pt Grecia numai fac. E util pt reviewuri ai poze. Acu caut pe booking si caut site-u proprietarului. 20% iesi mai ieftin

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Pyro » Sâm Feb 25, 2017 2:28 pm

Mersi frumos.
Pyro
 
Mesaje: 26
Membru din: Dum Mai 08, 2016 4:58 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 44 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Silviaaa » Sâm Feb 25, 2017 3:13 pm

Noi anul trecut am fost 1-8 septembrie . Apa foarte buna , ideala pot spune . Nu am avut deloc probleme cu albinele/viespi dar oricum eram pregatita . Tantari nu am vazut si din ce am observat nu sunt plase la geamuri .
Eu din experienta mea iti zic ca este mult mai usor de mers cu copii mai mici , cu cat cresc cu atat este mai greu , nu mai au deloc rabdare .
Silviaaa
Fan Thassos
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Aug 10, 2015 9:46 pm
Has thanked: 930 times
Been thanked: 374 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde April » Mar Apr 25, 2017 9:23 pm

Chiar in zona centrala, in Potos, este o hala cu tiribombe, masinute, diferite jocuri. Seara arata bine, este animatie.
La intrare - porumb copt!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31063 times
Been thanked: 28915 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori