Sotiras

Limenas, Limenaria, Potos, Skala Potamia, Panagia si alte localitati

Sotiras

Mesaj necititde damblagiu » Mar Noi 18, 2014 4:11 pm

Unul din frumoasele sate de munte ale insulei. Avantajul mare e ca se merge pe sosea asfaltata pana acolo. In rest las pozele sa vorbeasca
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Sotiras

Mesaj necititde pozeDECAT » Mar Noi 18, 2014 8:37 pm

Cred ca este cel mai frumos loc construit din insula. Are si glumita aia langa telefon, in "Platanas Square"
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Sotiras

Mesaj necititde valiman » Mie Iul 22, 2015 12:58 pm

Buna ziua.
In eventualitatea unei plimbari in jurul insulei, dintre Kalirachi, Sotiras, Rachoni-Ag Georgios, care din ele merita mai mult o plimbare?
Eventual un top?
Ceva taverne recomandate?
Multumesc.
valiman
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:36 pm
Has thanked: 374 times
Been thanked: 194 times

Re: Sotiras

Mesaj necititde demential » Mie Iul 22, 2015 1:01 pm

valiman scrie:Buna ziua.
In eventualitatea unei plimbari in jurul insulei, dintre Kalirachi, Sotiras, Rachoni-Ag Georgios, care din ele merita mai mult o plimbare?
Eventual un top?
Ceva taverne recomandate?
Multumesc.

Salut :)
Toate localitatile enumerate sunt foarte mici. Le vezi in 10 minute pe fiecare :) Cred ca te poti opri in toate !
Despre taverne testate : viewtopic.php?f=57&t=241 si viewtopic.php?f=57&t=245 .
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Sotiras

Mesaj necititde Hunab » Dum Iul 31, 2016 5:05 pm

Partea 1


Unul dintre cele mai frumoase si primitoare locuri de pe insula. Un aer curat, multi platani si smochini, case din piatra, peisaj frumos si o vedere superba spre mare. Sotiros (Sotiras) este situat la cca 380 m altitudine, la 2,5 km de mare.

Casele sunt cumparate in nmare parte de europenii din vest, care prefera zona pentru aer si liniste.

Langa taverna Platano se afla un izvor, cu apa rece si buna. Gazdele, imediat ce te asezi la masa, te intampina cu o carafa de apa de la acest izvor. Turistii, inainte sa plece si localnicii se aprovizioneaza cu apa de la acest izvor.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
La toti ne este greu...dar nu la toti, la fel....
Hunab
 
Mesaje: 48
Membru din: Mie Iul 06, 2016 11:09 am
Localitate: Bragadiru
Has thanked: 18 times
Been thanked: 165 times

Re: Sotiras

Mesaj necititde Hunab » Dum Iul 31, 2016 5:14 pm

Partea 2

Mancarea este deosbita. Se poate servi miel si ied la cuptor. Au un fel de meniul zilei, cu tocanita de iepure sau tocanita de vitel cu vinete etc. Se serveste in general mancare traditionala, fara snitzele sau paste.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
La toti ne este greu...dar nu la toti, la fel....
Hunab
 
Mesaje: 48
Membru din: Mie Iul 06, 2016 11:09 am
Localitate: Bragadiru
Has thanked: 18 times
Been thanked: 165 times

Re: Sotiras

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Iul 31, 2016 7:40 pm

Era si acu' doi ani (viewtopic.php?f=13&t=325&p=31972&hilit=platanas#p31972) finisajul ala la casa galben-albastra dar abia acum imi sar in ochi detaliile (prima imagine, seria a doua). Cum spuneam, satul asta mie mi se pare cel mai pitoresc din insula. E bine ca au pus la punct casa dar parca prea cu mesteri d'astia de pe la noi, gips-cartonari care-ti fac "bucatariile deschise" scotand usa si rotunjind colturile ... "o bolta" ... Bine macar ca s-au oprit si n-au mai facut "frumos", bagand si becurile de plafon pe locurile curbe. Partea aia cu datul unei culori pe o fata si a alteia pe cealalta, ca sa se intalneasca fix pe muchie, le-a iesit ca la toate magazinele de pantofi din supermarketuri. E pacat cand astfel de locuri sunt stricate de lucruri d'astea usor ghiolbanesti care, exact in aceiasi bani, se puteau face si bine ...
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Sotiras

Mesaj necititde Hunab » Lun Aug 01, 2016 9:16 am

@pozeDECAT, ai mare dreptate. Era cam singura cladire care nu se potrivea cu locul. Daca vreodata voi castiga la loti (chiar daca nu joc) :), acolo imi voi cumpara ceva. Simti ceva ce nu simti pe nicaieri in insula (cu exceptia Ypsario).
La toti ne este greu...dar nu la toti, la fel....
Hunab
 
Mesaje: 48
Membru din: Mie Iul 06, 2016 11:09 am
Localitate: Bragadiru
Has thanked: 18 times
Been thanked: 165 times

Re: Sotiras

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Mar 14, 2018 6:31 pm

sotiros.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times


Înapoi la Localitati in Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori