Tenerife

Barcelona, Gibraltar

Tenerife

Mesaj necititde Ade » Vin Mai 29, 2015 9:56 pm

In Tenerife nu a fost nimeni? :wave:
Tenerife este cea mai mare insulă din arhipelagul Canare din Oceanul Atlantic, aparținând Spaniei. Insula are o lungime de 80 km, o lățime de 50 km și o suprafață de 2.034,38 km². Populația era de 839.000 locuitori conform recensământului din 2006 și de 908.555 în anul 2011, reprezentând 43% din populația totală a Insulelor Canare. Este insula cea mai populată a arhipelagului și a Spaniei.
http://ro.m.wikipedia.org/wiki/Tenerife

Eu...ca in banc: as vrea sa mai merg in Tenerife!
Am mai fost? NU, dar am mai vrut :mrgreen:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ultima oară modificat de Ade pe Vin Mai 29, 2015 10:05 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Tenerife

Mesaj necititde Ade » Vin Mai 29, 2015 10:01 pm

La Rapadura - formatiune bazaltica naturala scufundata la 40-50 m cu aspect de catedrala. FASCINANT!

http://www.tenerife.com/blog/deportes/buceo-en-la-rapadura-tenerife/
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Tenerife

Mesaj necititde Alinna_ » Sâm Iul 09, 2016 11:38 am

Am fost eu, in martie anul acesta!:) Am vrut o vacanta in care sa avem confort, mancare buna, servicii bune, ceva de explorat dar fara prea mult accent pe asta. Poate si pentru ca ne-am propus sa mai vizitam macar inca o data insula, pe la batranete - iarna in special e o destinatie pentru cei care au timp si bani, adica pensionari vest europeni.

Am ales sa stam in Playa de las Americas, pentru a avea totul la indemana. Si chiar am avut: exista o faleza imensa ce leaga resorturile din zona aceea. Practic poti sa mergi pe jos cat de tine, km intregi si nu te vei plictisi. Gasesti unul langa altul, restaurante, magazine, terase, saloane de cosmetica/coafor, mall-uri etc. Nu iti lua un bagaj prea mare de acasa, vei fi tentat oricum sa cumperi de acolo.

Ca si locuri ce trebuie vazute:
- faimosul Mount Teide - noi am prins din pacate telefericul inchis (era vantul prea puternic) si nu am reusit sa urcam pana sus. Am ajuns cu masina in depresiune si pana la punctul unde se ia telefericul. Luati-va haine groase, erau 6 grade acolo.
- un sat ce noua ne-a placut cel mai mult, Masca
- Garachico - unde se gaseste o piscina naturala
- Los Gigantes
- Santa Cruz de Tenerife - in nordul insulei
- iar in drum spre Santa Cruz, am gasit o plaja/golf deloc turistice, dar foarte dragute: Tabaiba

Have fun!
Alinna_
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iul 09, 2016 10:54 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 9 times

Re: Tenerife

Mesaj necititde btic » Mar Ian 07, 2020 6:52 pm

Locuri de vizitat in Spania:
Costa del Sol
Costa Brava
Insulele Baleare - Insulele Baleare, adică Majorca, Menorca, Ibiza și Formentera, sunt printre cele mai populare destinații de vara din Spania și n-au rival când vine vorba de distracție. Cele mai căutate sunt Mallorca, cu golfuri pitroesti și ape transparente și Ibiza, celebra pentru petrecerile din timpul verii totodată o destinație turistică pentru familii.Cautati pe harti Baleare sa vedeti pozitia lor exacta, sa va fie mai usor, ,când zici Spania zici plaje însorite, briza marii, cafenele boeme, muzee, orice, numai la sporturi de iarnă nu. Greșit! Spania are numeroase pârtii naturale de schi, unde te poți bronza în timp ce schiezi. Cele mai importante regiuni de schi în Spania se află în Pirinei și Cantabria, dar și la sud de Granada, în Sierra Nevada.
btic
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Ian 07, 2020 6:42 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times


Înapoi la Spania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori