Seara in Thassos

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Seara in Thassos

Mesaj necititde mihai.dragoman » Joi Iul 07, 2016 6:04 pm

Salutare,sunt nou pe aici si de pe 11 august pana pe 18 voi merge in Thassos mai exact in Skala Sotiros si despre plaje am gasit destule informatii dar as vrea daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu info despre ce pot face seara.Unde te poti plimba sau manca sau sa bei o bere la o terasa sau sa iti arunci ochii la niste haine.Astept info voastre.
mihai.dragoman
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 20, 2016 6:26 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Seara in Thassos

Mesaj necititde Ade » Joi Iul 07, 2016 6:14 pm

mihai.dragoman scrie:Salutare,sunt nou pe aici si de pe 11 august pana pe 18 voi merge in Thassos mai exact in Skala Sotiros si despre plaje am gasit destule informatii dar as vrea daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu info despre ce pot face seara.Unde te poti plimba sau manca sau sa bei o bere la o terasa sau sa iti arunci ochii la niste haine.Astept info voastre.

De plimbare seara mai populat ar fi Limenas si Potos(o haina, un briz briz, o inghetata etc).
Puteti sa va opriti la o taverna pe malul marii mai retrasa(apus, mancat, liniste=valuri, vin etc), de ex Agistri, Pachis, San Antonio, mai e una in Rahoni unde am fost, am uitat cum ii zice.
Ati putea incerca sa mergeti la seri grecesti( San Antonio, mai e una in Pefkari)
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Seara in Thassos

Mesaj necititde demential » Vin Iul 08, 2016 9:00 pm

Salut Mihai si bine ai venit pe forum!
Skala Sotiros viewtopic.php?f=40&t=574 / viewtopic.php?f=39&t=572 este un satuc destul de linistit, pescaresc. Are (parca?!) un port frumusel, "romantic", de care o sa te plictisesti probabil intr-o ora maxim :) Nu cred ca are mai mult de 2 taverne si 2 supermarketuri ...
L-am "vizitat" de sute de ori, dar doar in trecere.
Ade ti-a raspuns FOARTE bine, o sa iti repet si eu :
- unde poti manca, vezi aceste recomandari : viewforum.php?f=77
- cele mai "agitate" orase, cu "viata de noapte" si alei pietonale cu magazine, sunt Limenas viewtopic.php?f=40&t=168 si Potos viewtopic.php?f=40&t=296 .
- te mai poti plimba si prin Skala Maries sau Skala Prinos, mai aproape de cazarea ta.
- pentru baruri, vezi aceste recomandari : viewforum.php?f=87 .
- ce poti face pe insula/vizita, vezi aici : viewforum.php?f=13 .
Sper sa te ajute acest mesaj si sper ca la intoarcere sa ne povestesti in detaliu cum a fost vacanta si cum te-ai simtit :) Eventual poate ne dai si noua mai multe detalii despre Skala Sotiros, ca nu prea stim nici noi :D
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Seara in Thassos

Mesaj necititde pozeDECAT » Sâm Iul 09, 2016 7:04 pm

mihai.dragoman scrie:Salutare,sunt nou pe aici si de pe 11 august pana pe 18 voi merge in Thassos mai exact in Skala Sotiros si despre plaje am gasit destule informatii dar as vrea daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu info despre ce pot face seara.Unde te poti plimba sau manca sau sa bei o bere la o terasa sau sa iti arunci ochii la niste haine.Astept info voastre.

Seara in Skala Sotiros e foarte frumos pentru ca e liniste, poti sa mergi in portul turistic/pescaresc si sa asculti clipocitul apei pe dig. In spatele palmierilor din imaginea de mai jos sunt numai baruri, poti sa bei ceva la masutele puse la marginea apei spre port. Totusi, in capat, unde incep locuintele si malul marii neamenajat sunt doua taverne unde se poate manca ceva ieftin si popular. Am iesit de vreo doua ori sa mancam un tsatsiki la terasa din poza de noapte, unde se vad niste felinare si o firma luminoasa.
skala sotiras port.jpgskala sotiros noaptea.jpg
Destul de placut. Altfel, de mancat la plaja sunt doua locuri, Napoleon si Il Blue dar mie nu mi-a placut decat la Napoleon. Mai sunt si doua restaurante in piateta, la drum dar au un aspect d'ala de cantina comunista de la Nehoiu sau pe undeva pe la Lacu Sarat ... Un mic fast-food pe coltul alei care coboara din drumul principal spre port si plaja e folosit mai curand de localnici. Daca vreti gyros, ala e locul. Alaturi e si o cofetarie de unde poti lua destule chestii. Eu am luat in fiecare an cate un tort de inghetata sa-mi aniversez consoarata. N-a fost mai mult de 13-14 euro, nu-mi amintesc bine. Bine, nici grozav nu a fost precum unul pe care l-am luat de la o cofetarie din Skala Potamia, unde am facut comanda si m-am dus sa-l ridic pe urma. In piateta aia din miezul localitatii este si un magazin universal ca in orice sat respectabil de unde poti sa-ti iei tot ce te-ar putea interesa sub forma de marfa ambalata (au si fructe/rosii). Ceva mai incolo, pe drumul catre Prinos, pe dreapta, mai e un alt magazin universal. In 2014 si in 2015 mi-am propus sa merg pana la Skala Kallirachi unde este o taverna specializata pe produse pescaresti, chiar daca are un nume nepotrivit - Klisma :oops: . N-am reusit, am auzit ca n-ar fi rau, poate anul asta izbandesc ...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Seara in Thassos

Mesaj necititde pozeDECAT » Sâm Iul 09, 2016 7:26 pm

Uite si un decupaj mai explicit, cu locul de luat o gustare de seara, la masutele de la malu' marii sau la masutele inghesuite sus, pe terasuca aia peste zidul de piatra.
terasa de seara skala sotiros.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Seara in Thassos

Mesaj necititde mihai.dragoman » Mar Iul 12, 2016 7:39 pm

Stie cumva cineva ce oferte au la internet pt cartelele prepay la vodafone?
mihai.dragoman
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 20, 2016 6:26 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Seara in Thassos

Mesaj necititde HHR » Mar Iul 12, 2016 8:37 pm

mihai.dragoman scrie:Stie cumva cineva ce oferte au la internet pt cartelele prepay la vodafone?

Seara, in Thassos ?
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Seara in Thassos

Mesaj necititde April » Vin Iul 15, 2016 11:29 am

O plimbare prin Limenaria
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Seara in Thassos

Mesaj necititde wertys » Mar Iul 26, 2016 8:57 am

Poti urca cu mașina in satele de munte din zona: Sotiras, Kalirachi, Prinos, Rachoni. Sunt mici, drumul este frumos, au o arhitectura interesanta și chiar am servit masa in unul din ele, Kalirachi parca. Priveliștea este deosebita de sus.
wertys
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iul 14, 2015 6:05 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 35 times


Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori