Harti, ghiduri turistice si drumuri in Thassos

Obiective turistice

Re: Harti, ghiduri turistice si drumuri in Thassos

Mesaj necititde Maria » Mar Mai 26, 2015 9:12 pm

Daca faceti un tur de insula clasic, cu plecare din Limenaria/Potos, tururile turistice cu ghid fac urmatoarele:

1. cel mai important obiectiv turistic al insulei, Manastirea Arhanghelului Mihail - manastire de maici, administrate de muntele Athos si care gazduieste o relicva sfanta, cuiul cu care a fost strapuns in mana dreapta mantuitorul la rastignire;

2. sit-ul arheologic de la Aliki - o mica peninsula de unde se extragea marmura in antichitate. Sit-ul arheologic este compus din ruinele a doua temple dedicate fratilor gemeni Kastor si Polux si sunt identice. Cand a venit crestinismul, care dupa cum stim nu a acceptat zeitatile, pt ca cele 2 temple sunt identice, au construit langa, 2 bazilici. Ruinele carierei de marmura inca se vad si se poate cobora in placi de marmura pana la nivelul marii;

3. se merge in fosta capitala a insulei, Panaghia (un sat de munte cu vedere la mare) unde se viziteaza biserica cu acelasi nume, biserica cu icoana facatoare de minuni - Fecioara Maria a tot vazatoare, despre care se spune ca in orice colt al Bisericii ai sta, ai impresia ca te priveste.

4. tot in Panaghia se merge la cea mai veche fabrica de ulei de masline din toata Grecia, care este inca in functiune (sunt altele mai vechi dar nu mai pot functiona). Este veche de 4 generatii si chiar proprietarul face o mica demonstratie, cum se extragea uleiul de masline prin puterea unei mori de apa. Acum uleiul se produce intr-o fabrica modernizata.

5. Panaghia este recunoscuta pentru productia de miere de pin si dulceturi de casa si se merge la un mic magazin, unde le puteti degusta. Se opreste in golful Golden Beach pentru baie si inghetata de smochine.

6. Capitala Limenas, unde se afla Muzeul de Arheologie - unul dintre cele mai importamente muzee de arheologie ale Greciei, teatrul antic - unde s-a jucat prima parodie si ruinele agorei antice.

7. Fabrica de bijuterii Iris Gold - in Grecia aurul nu se vinde la gram, ci la model. Puteti gasi pandantive de argint de la 6 euro.

Un tur de insula cu ghid costa in jur de 25-30 euro si dureaza in general de la 9 dimineata pana la 5-6-7 seara.
Deazavantajul este ca nu te poti opri unde vrei si sta cat vrei, dar ghidul stie cu siguranță povesti mai mult decat interesante despre locul vizitat!
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Harti, ghiduri turistice si drumuri in Thassos

Mesaj necititde Maria » Mar Mai 26, 2015 9:19 pm

Un tur organizat de catre o agentie este ilegal daca nu este insotit de catre un ghid grec (care sa fi terminat scoala de ghizi in Grecia). Statul isi protejeaza astfel ghizii, iar daca merg in fata manastirii cu un grup si incep sa povestesc diverse, vine politia turistica, anuntati de catre cei de la manastire. Am fost martora unui incident de acest gen.
Astfel se explica si tariful turului de insula vandut de agentii. Ghidul acesta costa, dar e toba de carte!
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Harti, ghiduri turistice si drumuri in Thassos

Mesaj necititde lachmannmarcel » Joi Iun 18, 2015 8:49 am

Salut
Anul acesta vizitez Thassosul cu masina personala(Un GOlf 4 Edition - deci garda la sol foarte joasa). Pe Maps cit incerc sa ajung la Marble Beach ma duce prin Thassos(voi sta in Skala Prinou). Traseul mai jos.
https://www.google.ro/maps/dir/40.75881 ... a=!3m1!1e3
A fost cineva pe acolo? E "făcubil" cu masina?
Oricum pentru atractii ale insulei am gasit si siteul acesta:
http://www.thassos-view.com/sights
Multumesc
lachmannmarcel
 
Mesaje: 66
Membru din: Mar Iun 10, 2014 9:49 am
Has thanked: 18 times
Been thanked: 112 times

Re: Harti, ghiduri turistice si drumuri in Thassos

Mesaj necititde demential » Joi Iun 18, 2015 8:54 am

lachmannmarcel scrie:Salut
Anul acesta vizitez Thassosul cu masina personala(Un GOlf 4 Edition - deci garda la sol foarte joasa). Pe Maps cit incerc sa ajung la Marble Beach ma duce prin Thassos(voi sta in Skala Prinou). Traseul mai jos.
https://www.google.ro/maps/dir/40.75881 ... a=!3m1!1e3
A fost cineva pe acolo? E "făcubil" cu masina?
Oricum pentru atractii ale insulei am gasit si siteul acesta:
http://www.thassos-view.com/sights
Multumesc

Acela este traseul. Toate informatiile le gasesti aici : viewtopic.php?f=39&t=115 , inclusiv filmare cu cat de facubil este traseul :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Harti, ghiduri turistice si drumuri in Thassos

Mesaj necititde elia_elle » Vin Mai 20, 2016 9:11 pm

Nu stiu unde sa postez intrebarea asta, asa ca scriu aici si daca e nevoie rog admin sa o mute.

Ajung cu ferry in Limenas. Cazarea o am in Potos. Uitandu-ma pe Google maps sunt cam nelamurita - imi arata ca ar trebui sa fac dreapta de la Skala Marion si sa o iau prin Theologos si abia apoi sa cobor spre Potos?? Este adevarat traseul asta? :wtf:

Ma gandesc ca logic ar fi sa existe un traseu prin Limenaria spre Potos. Nu exista sosea buna care sa lege Limenaria de Potos sau care este motivul acestui traseu asa incurcat si cam fara sens pentru mine (care dupa ce fac 14 ore cred pana acolo chiar asta mai lipseste). Da, normal, vreau sa vad Theologos, dar nu dupa asa un drum obositor... :roll:
elia_elle
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Mai 10, 2016 11:44 am
Has thanked: 279 times
Been thanked: 168 times

Re: Harti, ghiduri turistice si drumuri in Thassos

Mesaj necititde demential » Sâm Mai 21, 2016 8:21 am

elia_elle scrie:Nu stiu unde sa postez intrebarea asta, asa ca scriu aici si daca e nevoie rog admin sa o mute.

Ajung cu ferry in Limenas. Cazarea o am in Potos. Uitandu-ma pe Google maps sunt cam nelamurita - imi arata ca ar trebui sa fac dreapta de la Skala Marion si sa o iau prin Theologos si abia apoi sa cobor spre Potos?? Este adevarat traseul asta? :wtf:

Ma gandesc ca logic ar fi sa existe un traseu prin Limenaria spre Potos. Nu exista sosea buna care sa lege Limenaria de Potos sau care este motivul acestui traseu asa incurcat si cam fara sens pentru mine (care dupa ce fac 14 ore cred pana acolo chiar asta mai lipseste). Da, normal, vreau sa vad Theologos, dar nu dupa asa un drum obositor... :roll:

De cateva luni e o "eroare" la google maps :)
Din Limenas faci dreapta spre Prinos > Limenaria > Potos (NU spre Golden Beach) si stai pe drumul principal paralel cu marea.
NU trebuie sa ocolesti pe acolo ;) in 30-40 de minute ajungeti in Potos.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Harti, ghiduri turistice si drumuri in Thassos

Mesaj necititde Maria » Sâm Mai 21, 2016 8:38 am

Neata! Mergi pe drumul principal, pana dai de Potos. Harta pe care te uiti e mahmura ;)
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Harti, ghiduri turistice si drumuri in Thassos

Mesaj necititde elia_elle » Mar Mai 24, 2016 12:28 pm

Ok, am inteles! Si va multumesc foarte foarte mult pentru raspunsuri! :thumbup:

Deci deja se schimba problema, trebuia sa calculez cate ore fac din Veliko Tarnovo pana in Potos. Daca sunt doar 40 min din Limenas pana in Potos, e super!

De la ce ora incep sa mearga dimineata ferry din Keramoti spre Limenas in Iulie? si sunt din jumatate de ora in jumatate de ora asa cum am citit pe undeva? Ma gandesc sa nu asteptam mult in port...
elia_elle
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Mai 10, 2016 11:44 am
Has thanked: 279 times
Been thanked: 168 times

Re: Harti, ghiduri turistice si drumuri in Thassos

Mesaj necititde demential » Mar Mai 24, 2016 12:33 pm

elia_elle scrie:De la ce ora incep sa mearga dimineata ferry din Keramoti spre Limenas in Iulie? si sunt din jumatate de ora in jumatate de ora asa cum am citit pe undeva? Ma gandesc sa nu asteptam mult in port...

viewtopic.php?f=56&t=927
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Harti, ghiduri turistice si drumuri in Thassos

Mesaj necititde samyr » Vin Iun 17, 2016 11:05 pm

Salut,
noi am plecat din Potos sa vizitam Marble beach si necunoscand drumul am mers pana aproape de Limenas, apoi Makryammos si in sfarsit Marble beach.
Nu mai spun ca plaja de marmura nu ne-a impresionat aproape deloc poate si din cauza indicatoarelor noi am fost convinsi ca celebra plaja de marmura este Porto Vathy (sunt la aprox. 300 m distanta) apoi dupa ce am realizat am ramas la Porto Vathy deoarece aveau sezlonguri si umbrele , plaja amenajata si locuri de parcare (deocamdata nu se ia bani ca nu este functionala in totalitate)
Apoi am continuat drumul spre Golden beach ajungand in Chrisi Ammoudia la indicatia unor conationali, un drum bun chiar si pentru o masina cu garda joasa- ideea este ca se scuteste mult din drumul dinspre golden beach spre Marble beach.
samyr
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Mai 03, 2015 4:40 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 45 times

Re: Harti, ghiduri turistice si drumuri in Thassos

Mesaj necititde Silviaaa » Sâm Iun 18, 2016 9:12 am

Noua ne-a placut mult Marble beach , am mers pe drumul ce leaga Golden beach de Marble pe partea celalta ocolesti mult , sa nu mai zic de peisajul superb :)
Silviaaa
Fan Thassos
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Aug 10, 2015 9:46 pm
Has thanked: 930 times
Been thanked: 374 times

Re: Harti, ghiduri turistice si drumuri in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Dum Iun 19, 2016 10:42 pm

Am si eu o adaugare aici pentru care vad o anumita îngrijorare.
Orice masina stock poate ajunge la toate obiectivele. Fie mai joasa fie mai inalta.
Problema este talonul anvelopei. De exemplu eu nu /40 nu as merge la Marble, Giola. Dar cu /55 e ok.

Ideea e ca sunt tot felul de pietre ascutite care pot creea probleme.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Harti, ghiduri turistice si drumuri in Thassos

Mesaj necititde valiman » Mar Iun 21, 2016 9:25 am

Silviaaa scrie:Noua ne-a placut mult Marble beach , am mers pe drumul ce leaga Golden beach de Marble pe partea celalta ocolesti mult , sa nu mai zic de peisajul superb :)

Buna Silvia.
Din cate iti amintesti, se poate parcurge cu bicicleta?
valiman
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:36 pm
Has thanked: 374 times
Been thanked: 194 times

Re: Harti, ghiduri turistice si drumuri in Thassos

Mesaj necititde Silviaaa » Joi Iun 23, 2016 11:30 am

da se poate :) sotul meu merge mereu cu bicicleta :lol: anul acesta venim toti cu bicicletele :D Nu este asfaltat , este drum de tara cu urcari si coborari, dar noua asa ne place
Silviaaa
Fan Thassos
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Aug 10, 2015 9:46 pm
Has thanked: 930 times
Been thanked: 374 times

Re: Harti, ghiduri turistice si drumuri in Thassos

Mesaj necititde valiman » Joi Iun 23, 2016 11:34 am

Multam.
Am fost pe drumul acela cu masina in 2010 si n-a fost prea grozav.
Ma gandeam sa-l incerc cu bicicleta.
valiman
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:36 pm
Has thanked: 374 times
Been thanked: 194 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Atractii si harti Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


cron