Gazeta/Publicatii&stuff

Teatru, muzica, filme, carti, fotografie etc.

Re: Gazeta/Publicatii&stuff

Mesaj necititde iuliangrecu » Mie Mar 30, 2016 9:40 am

Prostie sau provocare?

'Cheloo de la Paraziții, reținut pentru audieri într-un dosar de trafic de droguri'..

http://www.paginademedia.ro/2016/03/che ... de-droguri
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Gazeta/Publicatii&stuff

Mesaj necititde HHR » Mie Mar 30, 2016 11:05 am

Stirea mi se pare putin neclara. Retinerea se face pe baza unui act procedural (ordonanta) si poate dura numai 24 de ore. Este greu de crezut ca poate fi retinut doar pentru audieri. De regula, dupa audiere se emite o astfel de ordonanta si, eventual, se propune arestarea preventiva (masura putand fi luata doar de instanta). In realitate, cred ca e vorba despre un mandat de aducere (ce nu este echivalent cu ordonanta de retinere) in vederea audierii la autoritatea judiciara respectiva. In fine, astea sunt chestiuni tehnice. Relativ la fondul cauzei, ma indoiesc ca ar exista o legatura intre participarea la o emisiune (oricare ar fi ea si la orice canal ar fi programata spre difuzare) si "retienrea" vedetei. Desigur o strategie de aparare in fata opiniei publice (gargara authtona de rigoare) ar putea cuprinde si o astfel de conexiune care, in opinia mea, este hazardata. Cred ca mai important este sa stim daca faptuitorul a avut sau nu treaba cu drogurile, desi, nici acest aspect nu`mi va influenta in mod fundamental existenta.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Gazeta/Publicatii&stuff

Mesaj necititde teo » Mie Mar 30, 2016 2:14 pm

iuliangrecu scrie:Prostie sau provocare?

'Cheloo de la Paraziții, reținut pentru audieri într-un dosar de trafic de droguri'..



acum sa vedem daca-l retin si pentru ce il retin.
daca e pt. trafic cu coca sau injectabile, ghinion Cheloo.
daca e pentru campioana mariaioana trebuie vazut si de ce :mrgreen: ca daca e doar ca si-a servit musafirii cu niste jointuri sau doar ca avea punga in casa asta-i provocare din partea garzii :lol: :lol: :lol:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Gazeta/Publicatii&stuff

Mesaj necititde iuliangrecu » Mie Mar 30, 2016 3:12 pm

teo scrie:acum sa vedem daca-l retin si pentru ce il retin.
daca e pt. trafic cu coca sau injectabile, ghinion Cheloo.
daca e pentru campioana mariaioana trebuie vazut si de ce :mrgreen: ca daca e doar ca si-a servit musafirii cu niste jointuri sau doar ca avea punga in casa asta-i provocare din partea garzii :lol: :lol: :lol:

:think:

Imagine
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Gazeta/Publicatii&stuff

Mesaj necititde teo » Mie Mar 30, 2016 3:19 pm

...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Gazeta/Publicatii&stuff

Mesaj necititde teo » Mie Mar 30, 2016 3:21 pm

iuliangrecu scrie:
Imagine


o fi fumat ceva omu' inainte. de stres :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Gazeta/Publicatii&stuff

Mesaj necititde teo » Joi Mar 31, 2016 11:27 am

teo scrie:daca e pentru campioana mariaioana trebuie vazut si de ce :mrgreen: ca daca e doar ca si-a servit musafirii cu niste jointuri sau doar ca avea punga in casa asta-i provocare din partea garzii :lol: :lol: :lol:


Surse judiciare au declarat pentru News.ro că solistul trupei Paraziţii i-ar fi dat gratuit canabis, în câteva rânduri, unui investigator sub acoperire şi unui colaborator al procurorilor DIICOT, potrivit documentelor de la dosarul de anchetă.
http://www.news.ro/justitie/cheloo-sub- ... 2215419139


LOL :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: LOL
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Gazeta/Publicatii&stuff

Mesaj necititde teo » Lun Apr 04, 2016 6:23 pm

pentru toti ”contestatarii” jurnalismului, un singur mesaj :mrgreen: :
panama papers :mrgreen:
1 an de anchete.
rise project RO si casa jurnalismuli implicati in acesta ancheta.
nota: o ”palma” peste botul tuturor contestatarilor jurnalismul romanesc :mrgreen:
decat ei :mrgreen:
mesajul meu: mucles, baaaa :mrgreen: (aroganta personala :mrgreen: )

lasand gluma la o parte, watergate a fost pepsi.
jurnalismul independent RUUUULZZZZ :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Gazeta/Publicatii&stuff

Mesaj necititde dflc03 » Mar Apr 05, 2016 5:12 pm

teo scrie:pentru toti ”contestatarii” jurnalismului, un singur mesaj :mrgreen: :
panama papers :mrgreen:
1 an de anchete.
rise project RO si casa jurnalismuli implicati in acesta ancheta.
nota: o ”palma” peste botul tuturor contestatarilor jurnalismul romanesc :mrgreen:
decat ei :mrgreen:
mesajul meu: mucles, baaaa :mrgreen: (aroganta personala :mrgreen: )

lasand gluma la o parte, watergate a fost pepsi.
jurnalismul independent RUUUULZZZZ :mrgreen:


Cu riscul de a fi catalogat drept "contestatar", etc. etc. - am si eu o intrebare de ... Bugs Bunny - What's up, Doc?
Vine unul de buna voie (oare?) si "varsa" tzspe TB de date privind niste (multe) firme offshore la un ziar nemtesc. Dupa un an de anchete (jurnalistice - sic!) aflam ca niste unii, in majoritate dubiosi si cu bube in cap se folosesc de un sistemul la limita legii pentru a fenta Fiscul, fosta sotie, mostenitorii, alegatorii...etc. Mai sunt pe acolo niste "mari personalitati" - premierul Islandei, tatal premierului britanic, ceva colegi de joaca de-ai lui Putin.
Si? Demisioneaza Obama, Putin, Regina Marii Britanii sau ...macar Johannis?
Cam atat (Deocamdata? - si daca deocamdata, de ce deocamdata? Pentru ca jurnalistii sunt "independenti"?).
Oricum, "just for the record" cred ca jurnalismul independent e un deziderat nobil, dar pana la proba contrarie, are seriose probleme cu implementarea (Presupune jurnalisti, nu-i asa? Iar jurnalistii contemporani din RO dau prea usor cinstea pe rusine - vezi majoritatea covarsitoare a mass-media de larga circulatie din tara noastra).
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: Gazeta/Publicatii&stuff

Mesaj necititde teo » Mar Apr 05, 2016 5:31 pm

dflc03 scrie:Cu riscul de a fi catalogat drept "contestatar", etc. etc. - am si eu o intrebare de ... Bugs Bunny - What's up, Doc?

pot intelege ca exista alte puncte de vedere....

ca-s cu argumente minimaliste, asta-i doar o schema clasica de a distrage atentia de la altceva :mrgreen:
dflc03 scrie:Vine unul de buna voie (oare?) si "varsa" tzspe TB de date privind niste (multe) firme offshore la un ziar nemtesc. Dupa un an de anchete (jurnalistice - sic!) aflam ca niste unii, in majoritate dubiosi si cu bube in cap se folosesc de un sistemul la limita legii pentru a fenta Fiscul, fosta sotie, mostenitorii, alegatorii...etc. Mai sunt pe acolo niste "mari personalitati" - premierul Islandei, tatal premierului britanic, ceva colegi de joaca de-ai lui Putin.
Si? Demisioneaza Obama, Putin, Regina Marii Britanii sau ...macar Johannis?




dflc03 scrie:Oricum, "just for the record" cred ca jurnalismul independent e un deziderat nobil, dar pana la proba contrarie, are seriose probleme cu implementarea (Presupune jurnalisti, nu-i asa? Iar jurnalistii contemporani din RO dau prea usor cinstea pe rusine - vezi majoritatea covarsitoare a mass-media de larga circulatie din tara noastra).

eh, aici deja e pura antena. trei :mrgreen:
no offence, nimic personal :mrgreen:
discutia era despre rise project. ”just for the record” ei inseamna jurnalism. atat! :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Gazeta/Publicatii&stuff

Mesaj necititde dflc03 » Mar Apr 05, 2016 7:55 pm

teo scrie:....
discutia era despre rise project. ”just for the record” ei inseamna jurnalism. atat! :mrgreen:


Scuze, nu mi-am dat seama. E adevarat ca pana azi nu auzisem de rise project. Mea culpa :twisted:Adevarat este si ca unii din echipa proiectului cu pricina chiar au lucrat la Antena 3. La fel de adevarat ca au un fix cu "titluri de zgomot", aspecte negative (crima organizata, coruptia, conexiuni mirobolante), dar ...atat. De audienta...ce sa mai zic? Am sa intreb, de curiozitate in cercul meu de cunoscuti, sa vad cati au auzit de rise project. Pentru ca jurnalismul sa fie relevant, ar fi nevoie si de ceva audienta. Sau nu?
Altfel ... recunosc ca nu ma pricep la jurnalism din asta, idependent, de investigatie, dar fac parte din public... (ma rog, din audienta potentiala) si ma intreb - pe cand un "proiect" de investigatie temeinica a unor povesti de succes adevarate? Despre alternativa la coruptie si crima organizata? Sau asa ceva e neinteresant/nevandabil/ne-"independent"? Sau chiar periculos?
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: Gazeta/Publicatii&stuff

Mesaj necititde pozeDECAT » Mar Apr 05, 2016 8:43 pm

teo scrie:nota: o ”palma” peste botul tuturor contestatarilor jurnalismul romanesc :mrgreen:
decat ei :mrgreen:
mesajul meu: mucles, baaaa :mrgreen: (aroganta personala :mrgreen: )

jurnalismul independent RUUUULZZZZ :mrgreen:


:lol: :lol:
Acu', asa, cu botul siroind de sange de contestatar ma uit si eu sa vad despre ce-i vorba in povestea asta a eroilor jurnalismului romanesc. Si ce-mi vad ochii:
(http://www.theguardian.com/news/2016/ap ... ama-papers)
"The Panama Papers are an unprecedented leak of 11.5m files from the database of the world’s fourth biggest offshore law firm, Mossack Fonseca. The records were obtained from an anonymous source by the German newspaper Süddeutsche Zeitung, which shared them with the International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ). The ICIJ then shared them with a large network of international partners, including the Guardian and the BBC."

Adica vine treaba ca s-a enervat unu' la baietii destepti din Panama si a varsat supararea in buzunarele unui ziar german. Asta ziar onest, da mai departe la un club de jurnalisti printre care se afla un baiat talentat, pe numele lui Paul Radu (https://www.icij.org/journalists/paul-cristian-radu), adica omul parte a trebii asteia cu sculatul proiectului sau "Rise project" de care aflu si eu acum. Si se pune baiatu' talentat, cu tot cu prietenii lui, sa ia la sortat si la recunoscut persoanele din maldarul de informatii PRIMITE - investigatie, cum ar veni. E adevarat ca pentru mine asta este un fel de noroc, combinat cu relatiile si cunostintele potrivite (adica aia care au la un moment dat un job, o nevoie de ajutor la facut curat prin casa cu oamenii de incredere din club motiv pentru care cheama si dau de lucru prietenilor). E ca si cum ai primi de facut asta:
00006666_medium.jpg
Deci cu toata stima, jurnalismul independent a primit o para malaiata sau un desen ca ala de mai sus: luati asta si uniti punctele!
Si mai adunandu-mi eu dintii in batista dupa palma peste bot primita, as spune ca ma bucur pentru tipul ala care are talentul, cunostintele si prietenii potriviti care sa-l puna in contextul favorabil profesional. Dar de aici si a extinde patura la "jurnalismul romanesc" cu atat entuziasm ... :lolno:
E ca si cum ai exclama "A dat Hagi un gol exceptional! Fotbalul romanesc ruuuulz!" :o Pe bune !?
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Gazeta/Publicatii&stuff

Mesaj necititde damblagiu » Mie Apr 06, 2016 7:55 am

In viata totul se invarte in jurul banilor si a sexului. Asta se intampla si aici. O tipa dezamagita in amor fura datale din calculatorul dezamagitorului si-i da pe toti astea cu bani in gat. Daca fata aia ar fi fost satisfacuta stateam noi acum si ne uitam la presa independenta cum sta ea independenta in independenta sa.



L.E. Dintre toate personajele istorioarei singura de apreciat dpmdv este tipa. Darza femeie. Cred ca are radacini dacice, ca si Elena din Troia.
Vai de mama dezamginatorului. I-au badat astea mana in beregata, ce m...m....ai facut ba, noi am avut incredere in tine si tu ne-ai dat in gat!?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Gazeta/Publicatii&stuff

Mesaj necititde HHR » Vin Apr 29, 2016 11:20 am

Pentru cei ce petrec sarbatorile pascale pe langa ograda din dotare, care nu se irosesc framantand oo sau vopsind cozonaci, batand matanii in asteptarea luminii cu origini ambigue, sau purtand discutii interminabile cu musafiri ce se incapataneaza sa mai stea desi orele sunt inaintate, intre doua pahare de vin bun va recomand o lectura ... pe cat de masculina pe atat de reconfortanta: http://dilemaveche.ro/sectiune/tema-saptaminii
Tema saptamanii: M (Masculin)
Yep, despre barbati de tuate felurile, macho, IT-isti, stupizi, autosuficienti, cu muschi, cu creier, fara; cu motoare si fara, cu .... samd; un subiect inepuizabil, mainstream si superfluu.
...
Ce mai înseamnă să fii bărbat azi? Dar ce însemna acest lucru ieri? Ce s-a schimbat, ce a rămas? Ce înseamnă deci, în genere, să fii bărbat? Cred că ce defineşte cumva masculinitatea noastră este forţa bărbatului, căci dacă le atrage ceva pe femei la noi aceasta este puterea: puterea fizică, puterea mentală, puterea financiară, puterea politică, puterea intelectuală… etc.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Gazeta/Publicatii&stuff

Mesaj necititde pozeDECAT » Lun Mai 09, 2016 7:37 pm

Uite si despre feminin, ceva despre care stiam deja dar acum am vazut si preluat la nivel macro:
http://www.msn.com/en-us/video/lifestyl ... ailsignout
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cultura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori