Vadu: Plaja cea mai de nord

Vadu: Plaja cea mai de nord

Mesaj necititde damblagiu » Lun Mar 31, 2014 3:19 pm

Într-o seara de iulie, stand la un vin cu unul din vecini, ma lovește subit o dorință pe care i-o împărtășesc si lui. Sa stau turcește, noaptea, pe o plaja pustie, cu un pahar de vin rosu în mana și sa ascult valurile.

El se arata interesat si începem sa construim pe scheletul asta. Hai sa mergem mai sus de Năvodari pana găsim o plaja pustie și sa rămânem un weekend cu cortul acolo. Nu sunt un împătimit al cortului, dar nici nu-mi displace, am acceptat.

Il sun pe varu' din Constanta si-i povestesc "visul" meu. Varul, proprietar de mic velier, se pune în mișcare si a doua zi primesc o grămadă de poze cu plajele de la Cornu în sus. Bine înțeles ca pozele erau făcute de la 100-200m in larg.

La Vadu, atunci am auzit prima data de el, era ultima plaja unde găseai o cârciuma. In rest pustiu.

Toate bune și frumoase. Ne pregătim noi, vecinu își scoate cortul de la naftalina, eu încep sa dau telefoane sa găsesc unul de împrumut. Când aude partea feminina a familiei, mi-o retează instantaneu. Eu nu dorm în cort. Eu dorm în mașină. Atunci e f. bine zic eu ca nu mai luam nici un cort. Dorm pe saltea sub cerul liber. O mare placere de a mea.

A doua zi, sambata purcedem la drum toți patru cu cort, saltele, remorca cu ATV, generator de curent, frigider si alte acareturi - de ziceai ca suntem refugiați de război. Drumul perfect pana acolo.

De acolo începe aventura, ca ce văzuse varul, pustiu in cursul săptămânii, acum era plin de suflete. Si uite asa hotărâm sa mergem in sus, spre Delta, pana nu om mai putea.

La un moment dat drumul se termina si urmam un fel de drum prin nisip, unde de abia încăpea o mașină. Nisipul pe partea "carosabila" era bătătorit dar dacă te opreai nu mai plecai fără 4X4. Si asta s-a întâmplat când cel din fata mea a frânat ridicându-se pe o duna de nisip sa-l lase pe cel care venea din sens opus sa treaca. Am fost forțat si eu sa fac la fel, dar cand sa plec, datorita remorcii cu ATV pas de mai pleaca.

Au început sa ma ajungă din urma alți șoferi. Aveau posibilitatea sa treacă pe lângă mine si să-și vadă de drum, dar nici unul nu a făcut-o, pana ce nu m-au ajutat sa desfac remorca, sa scot mașina de acolo si sa leg remorca la loc. M-au întrebat înainte sa plece la mașinile lor dacă mai aveam nevoie de ei. Atunci am gândit prima data ca romanul nu e definitiv pierdut.

Am continuat sa mergem pana s-a terminat si caricatura asta de drum si am ajuns pe o plaja lunga de multi km cu cate un cort ici colea. Oameni din toate categoriile sociale - -gândind după mașini. Erau si cu Cielo de 1000€ erau si cu masini de 60-80 mii€. Deși eram într-un spațiu neamenajat, era o curățenie exemplara. Nu am văzut un petec de hârtie sau o punga de plastic agățată in bălării. Fiecare venise si cu saci de gunoi si după ce plecau singura urma a trecerii lor pe acolo era iarba tasata in locul unde fusese cortul.

Am așezat si noi tăbăra. Am dus generatorul de curent la 50m distanta sa nu deranjeze zgomotul si am dat drumul la frigiderul din dotare. Câțiva "vecini" ne-au rugat, după ce mai golim din el sa ii lăsam sa bage si ei macra cate o sticla de bere de căciulă. Asa am si făcut.

Am dat jos ATV-ul de pe remorca si am purces la drum in sus pana aproape de Portița. Zona superba si sălbatică. Merita măcar cu bicicleta mers. Am întâlnit multi cu biclele. Seara mi-am îndeplinit visul de a bea paharul de vin rosu la lumina Lunii pe plaja aproape pustie. De dormit, am adormit uitându-mă la stele, iar răsăritul m-a prins tot cu un pahar de vin in mana.

După ce am admirat eu răsăritul singur pe plaja, dau sa ma întorc la locul de campare, sa mai completez conținutul paharului. Noroc ca aveam picioarele înfipte bine in nisip, ca altfel cădeam pe spate. Dintr-un cort iese o zeiță în costumul Evei și îmi spune, buna dimineața, zâmbind. Cred ca m-a bătut răsăritul de soare in cap ca-i răspund in engleza, după care zic ptiuuuu, da ce-am, bai nene. Ne luam la revedere si ne vedem fiecare de drumul lui.

La plecare, in prima localitate, tomberoanele de gunoi, f. multe la număr pt un sătuc amarat, erau pline cu saci de gunoi de la cei cu corturile. Primarul din localitate luase o măsură buna suplimentând numărul de tomberoane.

Una peste alta, un weekend reușit, pe care sper sa-l mai repet si anul asta. Bafta!
Ultima oară modificat de damblagiu pe Mie Apr 02, 2014 8:40 am, modificat de 2 ori în total.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Vadu: Plaja cea mai de nord

Mesaj necititde Bosley » Lun Mar 31, 2014 4:43 pm

damblagiu scrie:Noroc ca aveam picioarele înfipte bine in nisip, ca altfel cădeam pe spate. Dintr-un cort iese o zeiță în costumul Evei și îmi spune, buna dimineața, zâmbind. Cred ca m-a bătut răsăritul de soare in cap ca-i răspund in engleza, după care zic ptiuuuu, da ce-am, bai nene. Ne luam la revedere si ne vedem fiecare de drumul lui.


Sotia ta stie de chestia asta :evil: ???
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: Vadu: Plaja cea mai de nord

Mesaj necititde damblagiu » Lun Mar 31, 2014 5:22 pm

Bosley scrie:
Sotia ta stie de chestia asta :evil: ???


Sigur! Avea geamul deschis la mașină.
Mi-a zis ca bine ca nu mi-a venit sa răspund in franceza, ca nu stiu sa zic decât "comment t'appelle tu?".
Daca v-a plăcut, am sa continui povestirea. Am mai avut peripeții. Bafta!
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Vadu: Plaja cea mai de nord

Mesaj necititde Ade » Lun Mar 31, 2014 5:36 pm

damblagiu scrie:Daca v-a plăcut, am sa continui povestirea. Am mai avut peripeții. Bafta!

Hai cu peripetiile...si poze? :thumbup:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Vadu: Plaja cea mai de nord

Mesaj necititde kerkyra » Lun Mar 31, 2014 6:55 pm

Sigur ca ne-a placut, uite asa descoperim locuri frumoase si oameni normali. Cand vine vorba de franceza, el stie doar: voulez-vous coucher avec moi? :oops:
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: Vadu: Plaja cea mai de nord

Mesaj necititde damblagiu » Lun Mar 31, 2014 7:03 pm

kerkyra scrie:. Cand vine vorba de franceza, el stie doar: voulez-vous coucher avec moi? :oops:


Pe asta nu stiu decat sa o dansez. Mai pe seara am sa continui dar poze nu am. Le-am pierdut si erau unele de exceptie. Poate sa le gasesc prin cine stie ce cd sau stick ratacit
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Vadu: Plaja cea mai de nord

Mesaj necititde April » Lun Mar 31, 2014 7:04 pm

Am câteva poze, le pun mâine, sunt in calculatorul de la birou.
Dar n-am cu zeițe, eram in delegație și am vrut musai sa vad cum este zona.
Am un coleg care atâta mi-a lăudat locul, o parchează pe soție (profesoara) si pe fiu la începutul vacantei de vara si ii recuperează când încep școlile, iar el se duce de vineri pana luni, săptămânal.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Vadu: Plaja cea mai de nord

Mesaj necititde damblagiu » Lun Mar 31, 2014 7:17 pm

April scrie:Dar n-am cu zeițe, eram in delegație și am vrut musai sa vad cum este zona.
Am un coleg care atâta mi-a lăudat locul, o parchează pe soție (profesoara) si pe fiu la începutul vacantei de vara si ii recuperează când încep școlile, iar el se duce de vineri pana luni, săptămânal.


Nici eu nu aveam poze cu zeite, dar vad ca e singurul lucru pe care l-ati retinut din povestire. Om adevarat colegul. O sa aiba o casnicie lunga si fericita
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Vadu: Plaja cea mai de nord

Mesaj necititde April » Mar Apr 01, 2014 9:39 am

Plaja Vadu - Corbu. Nu stiu exact delimitarea, am facut un ocoliș sa vad zona, drum cu hârtoape. Peisaj cam trist, o fabrica abandonata, cred ca am citit ceva de rau, cu deșeuri toxice stocate pe acolo.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Vadu: Plaja cea mai de nord

Mesaj necititde damblagiu » Mar Apr 01, 2014 10:07 am

April scrie:Plaja Vadu - Corbu. Nu stiu exact delimitarea, am facut un ocoliș sa vad zona, drum cu hârtoape. Peisaj cam trist, o fabrica abandonata, cred ca am citit ceva de rau, cu deșeuri toxice stocate pe acolo.


Asta e! Dar pozele sunt facute intre Corbu si Vadu. Eu am fost mai sus de Vadu. In zona pozelor tale e full in WE. In general cam asa e plaja pe zeci de km. Imi pare rau ca am pierdut pozele dar o sa mai fac sapaturi poate le gasesc. Bafta.

L.E. merci pt poze. Daca mai ai mai vrem
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Vadu: Plaja cea mai de nord

Mesaj necititde Alinuta » Mar Apr 01, 2014 8:03 pm

Indraznesc sa postez si eu niste fotografii facute anul trecut, de 1 Mai (cred :crazy: ), pe PLAJA DE LA NAVODARI (ZONA RAPANA):
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Vadu: Plaja cea mai de nord

Mesaj necititde damblagiu » Mie Apr 02, 2014 12:46 pm

Am sa continui povestirea mai ales ca, datorita unui inger cu chip uman am reusit sa gasesc pozele.In prima poza este atelajul pregatit de plecarea de a doua zi dimineata. In poza 2 este ultima parte a drumului iar in a treia e capatul. Acolo am campat. Poza 4.Restul povestirii si alte poze seara asta. In nici un caz nu va asteptati la poze cu sirene caci nu e frumos sa pui asa poze in spatiul public. Bafta
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Vadu: Plaja cea mai de nord

Mesaj necititde Bosley » Mie Apr 02, 2014 1:45 pm

damblagiu scrie:In nici un caz nu va asteptati la poze cu sirene caci nu e frumos sa pui asa poze in spatiul public.

E mai bine asa. Fiecare isi imagineaza sirena in felul lui :mrgreen:
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: Vadu: Plaja cea mai de nord

Mesaj necititde damblagiu » Mie Apr 02, 2014 7:19 pm

Cum am ajuns la fata locului am început sa campam si sa ne asiguram un confort minim. In spiritul asta am aranjat dormitorul personal, cel din poza unu.

Am avut un somn frumos. Undeva, la f. mare depărtare se auzea o formație cantând, iar vocaliștii se schimbau la microfon. M-am gândit ca trebuie sa fie undeva la Gura Portița, cea mai apropiata localitate, la o taverna unde se făcea karaoke.

A doua zi când am luat plaja la picior, in direcția nord aveam sa-i descopăr după cca 4-5 km pe cei de la Spitalul de urgenta, care pe lângă corturi isi amenajaseră o scena din paleti si pb-il repetaseră toată noaptea, inclusiv cu prietenii cu care erau. Ca mobilier aveau aragaz domestic cu 4 ochiuri cu butelie, frigidere domestice de 2 m înălțime, lazi frigorifice vitrine frigorifice etc. Toate erau alimentate de un generator electric de mare capacitate, dus, tot asa, ceva mai departe in pustietate, ca sa nu le deranjeze zgomotul.

De remarcat, încă o data, ca in toți acești 4-5 km de plaja pustie, unde din loc in loc mai întâlneam cate 4-5 persoane cu cortul, nu am găsit nici măcar un capac de pet sau o punga de plastic.

Revenind la amenajarea locului meu de campare, după ce am amenajat dormitorul personal si amicul si-a amenajat dormitorul conjugal - conform pozei 2 plan indepartat, am purces la mobilarea marii. In poza 3 aveți montarea canapelei. Urmează biblioteca. După atâta munca urmează o binemeritata relaxare Poza 4.

Va urma curând.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ultima oară modificat de damblagiu pe Mie Apr 02, 2014 8:21 pm, modificat 1 dată în total.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Vadu: Plaja cea mai de nord

Mesaj necititde gabriel » Mie Apr 02, 2014 7:46 pm

sa inteleg ca la Corbu se face plaja cu cagula pe fata? :P

citim citim, dar pozele spun mai multe decat textele.... :D
Ultima oară modificat de gabriel pe Mie Apr 02, 2014 8:28 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Următorul

Înapoi la Litoral şi Delta Dunării

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori