Pescuit in Thassos?

Obiective turistice

Pescuit in Thassos?

Mesaj necititde sir_ady » Mar Iun 23, 2015 3:04 pm

A fost cineva la pescuit pe insula ? Am vazut cateva discutii legat de plimbarile cu vaporasul, dar atat...
Este permis pescuitul ? E nevoie de permis etc ?
Se prinde ceva ?

:D
sir_ady
 
Mesaje: 58
Membru din: Mar Oct 14, 2014 7:18 am
Has thanked: 77 times
Been thanked: 174 times

Re: Pescuit in Thassos ?

Mesaj necititde Maria » Mar Iun 23, 2015 3:08 pm

Atentie, raspuns de nepescaritsa: pentru pescuit de pe mal nu ai voie de permis. Daca vrei sa pescuiesti din barca cu undita ai nevoie de un permis pe care il poti lua de la politia din Limenas, trebuie sa mergi parca cu 2 poze. In zona Aliki (posibil si prin altele) sunt niste pesti gri-inchis cu un ac pe "ceafa". Bad fish, nu pune mana pe el!
Nu urez nimic! :D
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Pescuit in Thassos ?

Mesaj necititde Radu99 » Mar Iun 23, 2015 3:15 pm

Din cate am citit pe forumuri nu trebuie permis daca pescuiesti cu varga sau lanseta pe mal sau din barca. Problema e atunci cand folosesti navoade dar nu cred ce e cazul aici. O sa incerc si eu sa dau la rapitori sa vad ce iese dar din cate am citit nu imi fac sperante prea mari.
Avatar utilizator
Radu99
 
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iun 19, 2015 1:53 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 66 times

Re: Pescuit in Thassos ?

Mesaj necititde sir_ady » Mar Iun 23, 2015 4:13 pm

cu ce momeli dam ?
sir_ady
 
Mesaje: 58
Membru din: Mar Oct 14, 2014 7:18 am
Has thanked: 77 times
Been thanked: 174 times

Re: Pescuit in Thassos ?

Mesaj necititde florin04 » Mar Iun 23, 2015 4:56 pm

Si eu sunt interesat :thumbup: !

Ar fi bine de stiut daca exista firme care organizeaza partide de pescuit pe mare pentru turisti, cu ghizi/pescari locali.
Maria, ne poti ajuta aici cu ceva informatii, link-uri, etc...?

Cat despre momeli, daca intrii intr-un magazin specializat si stai de vorba cu vanzatorul gasesti rapid momeala ce-ti trebuie.
La dorada se "da" cu carne proaspata de calamar sau de crevete.
Merge si cu carne de scoica (sunt scoicile acelea tubulare, care stau in nisip si le scoti turnand deasupra lor sare ... :) )
Pentru rapitori mai mari poti pune pe carlig si un baby-calamar intreg, il legi cu ata in jurul liniei sa nu se desprinda in apa.
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Pescuit in Thassos ?

Mesaj necititde alexd » Mar Iun 23, 2015 7:10 pm

Linistiti-va, ca de pescuit sportiv(versiunea serioasa) se pescuieste doar din octombrie, si doar atunci cand sunt valuri. Se poate cu lanseta sau cu varga. E mai fun cu varga. Momeala este standard: bucatele de sardine (fileuri) , care se cumpara proaspete de la magazinele de peste.
Asa, just for fun, puteti incerca de pe vreo stanca sau dig, recomandat tot asa, in loc cu valuri, dar mare atentie la dragon fish. Seamana cu un guvid, doar ca are dorsala mai agresiva. Asta daca va inteapa e bye bye degetel daca nu va da antidotul de la spitalul din Prinos. Asa ca daca nu aveti experienta aveti grija.
Nu se organizeaza partide de pescuit pt ca nu e sezon. In Octombrie si Noiembrie se fac tot felul de "prietenesti", la una dintre ele am participat si eu( una de pe mal) . Ce e super interesant, este ca folosind niste scule arhaice si fileuri de sardele prindeau grecii mega pesti. Eu aveam tot ce e mai nou pe la dechatlon, leduri, xenoane, surle, trambite, senzori de parcare...si nu prindeam nimic.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Pescuit in Thassos ?

Mesaj necititde Maria » Mar Iun 23, 2015 8:36 pm

florin04 scrie:Maria, ne poti ajuta aici cu ceva informatii, link-uri, etc...?

Nu stiu decat povesti pescaresti :D
Alexd, senzori de parcare :lol:
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Pescuit in Thassos?

Mesaj necititde HHR » Mar Iun 23, 2015 9:06 pm

Partide surte de ...... pescuit se fac si in cadrul excursiilor cu vaporasul: viewtopic.php?f=13&t=166
Sunt jocandi causa, dureaza mavim 30 de minute si rareori se prinde ceva.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Pescuit in Thassos?

Mesaj necititde florin04 » Mar Iun 23, 2015 9:34 pm

alexd scrie:Linistiti-va, ca de pescuit sportiv(versiunea serioasa) se pescuieste doar din octombrie, si doar atunci cand sunt valuri. Se poate cu lanseta sau cu varga. E mai fun cu varga. Momeala este standard: bucatele de sardine (fileuri) , care se cumpara proaspete de la magazinele de peste.

Banuiesc ca te referi la pescuitul de pe mal (valurile aduc spre mal nutrientii si implicit pestii) altfel, din barca, e mai greu de razbit cu valurile...
Eu ma refeream la excursii speciale de pescuit pe mare. Mi-e greu sa cred ca in full sezon (iulie, august) nu se organizeaza. Daca e asa, nu imi ramane decat sa ma rog de un nene pescar sa ma ia cu el cand pleaca cu noaptea'n cap pe mare la pescuit... :)

alexd scrie:dar mare atentie la dragon fish. Seamana cu un guvid, doar ca are dorsala mai agresiva. Asta daca va inteapa e bye bye degetel daca nu va da antidotul de la spitalul din Prinos.


Cam asa arata dragon fish-ul:
https://www.youtube.com/watch?v=lB0a1xv2FNc

alexd scrie:Ce e super interesant, este ca folosind niste scule arhaice si fileuri de sardele prindeau grecii mega pesti. Eu aveam tot ce e mai nou pe la dechatlon, leduri, xenoane, surle, trambite, senzori de parcare...si nu prindeam nimic.


De multe ori in trecut am prins pesti cu scule arhaice, in comparatie cu vecinii de ponton cu echipament de ultima ora si care nu prindeau nimic :mrgreen: Intre timp m-am dotat si eu dar sunt constient ca, la pescuit... totul tine de noroc ! :lol:
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Pescuit in Thassos?

Mesaj necititde alexd » Mie Iun 24, 2015 12:04 pm

Nenea pescarul, pescuieste la navod. Asa ca daca te ia cu tine o sa ai de munca, nu de pescuit. Daca iti inchiriezi o barca, sau iesi cu cineva, nu e nici o problema sa incerci sa prinzi ceva in larg, poate chiar vei reusi, dar trebuie sa "dai" in adancime. Grecii se distreaza pescuind din barca, direct cu rola de nylon, cu fir de 1.0, la capatul caruia agata vreo 4-5 ace si un plumb serios. Il lasi vreo 50 de metri si astepti.....si astepti....Poate fi foarte fun, dar poate fi si spooky. Daca prinzi un stol de pescarusi nu e prea placut. Se aseaza nenorocitii in jurul barcii cu zecile, croncane ca ciorile si atat iti trebuie sa prinzi ceva :lol: . Tot de pe mal e mai interesant. Te uiti pe unde sunt apele mai involburate, si garantat prinzi vreun pestisor pe acolo.

uite o experienta personala de anul trecut (eu filmam) , unde este surprins momentul cand s-a prins un dragon fish.

https://youtu.be/8lv5Qm6QfcM
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Pescuit in Thassos?

Mesaj necititde florin04 » Joi Iun 25, 2015 10:39 am

Mdaa... daca pescuiesti din barca te asalteaza pescarusii, daca stai pe mal, te asalteaza matzele ... :)
Oriunde ai vrea sa-ti pui in practica "microbul" dai de asemenea "dihanii" care mai de care mai iute sa-ti fure capturile... :lol:
Lasand gluma la o parte, informatiile tale sunt bune si ma ajuta! :thumbup:
Din cate imi aduc io aminte, cand cautam cazare prin 2010, erau pe coasta de vest a insulei (S. Rachoni, S. Sotiras si S. Kallirachi) cateva vile care mentionau si "fishing activities" (cred ca organizau iesiri cu barci proprii, puneau la dispozitie turistilor scule de pescuit sau ghizi care te duceau in locuri de pescuit). Parca am vazut pe insula si cateva afise in acest sens. Acum nu mai gasesc astfel de informatii... ai auzit cumva, ceva?
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Pescuit in Thassos?

Mesaj necititde sir_ady » Joi Iun 25, 2015 10:52 am

florin04 scrie:Mdaa... daca pescuiesti din barca te asalteaza pescarusii, daca stai pe mal, te asalteaza matzele ... :)
Oriunde ai vrea sa-ti pui in practica "microbul" dai de asemenea "dihanii" care mai de care mai iute sa-ti fure capturile... :lol:


Parca o dai la pace mai repede cu pisicile :D
sir_ady
 
Mesaje: 58
Membru din: Mar Oct 14, 2014 7:18 am
Has thanked: 77 times
Been thanked: 174 times

Re: Pescuit in Thassos?

Mesaj necititde florin04 » Sâm Iun 27, 2015 10:05 pm

viewtopic.php?f=17&t=177#p11510

Se pare ca remediul pentru intepatura de dragon-fish este apa calda !
Acest peste este adus de valuri spre tarm si se poate ascunde in nisip, asa ca e bine sa purtati incaltaminte de protectie si cand nu exista pietre, de exemplu la plaje nisipoase gen Makriamos, Paradise Beach, etc.
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Pescuit in Thassos?

Mesaj necititde Radu99 » Vin Iul 03, 2015 9:59 pm

Am avut 3 partide de pescuit una langa hotel zona Skala Rachoniou timp de o ora rezultat un peste, o partida de aprox. o ora zona plajei de marmura rezultat 2 pesti si 2 voblere pierdute iar ultima de vreo 30 min fara rezultate ( nu mai aveam voblere am incercat la rotative).
Am flosit lanseta Daiwa sweepfire ultra light 2.1m si mulineta okuma zeon.
Voblere erau de la Decathlon 9 lei buc, care se scufundau pe la 3 m cu 2 ancore.
Avatar utilizator
Radu99
 
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iun 19, 2015 1:53 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 66 times

Re: Pescuit in Thassos?

Mesaj necititde florin04 » Sâm Iul 04, 2015 7:26 pm

Si ce specii de pesti ai prins?
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Următorul

Înapoi la Atractii si harti Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori