Cazare Litoralul Romanesc

Cazare Litoralul Romanesc

Mesaj necititde Ade » Joi Sep 11, 2014 10:05 pm

Hotel Majestic Mamaia

Dupa foarte multi ani de pauza (indreptatita) de la litoralul romanesc am prins o oferta prin "programul litoralul pentru toti" destul de avantajoasa la H. Majestic din mult prea celebra Mamaia.
Hotelul comunist are camere meschine, aranjate intr-un stil dezorientat (pare munca unei persoane cu personalitate multipla): scaune cu influente orientale, mobilier din pal argintiu, cosuri de rachita rustice si piesa mea preferata dulap cu perdeluta (imi pare rau ca nu l-am pozat), stilul continua si la parter unde sunt de toate: rachita, lemn sculptat oriental, animal print, pereti in cele mai tipatoare culori... Ce sa mai, hotelul ofera de toate pentru toti, mai putin rampe pentru urcat carucioare de copii, sunt unele pentru persoane cu handicap, dar sunt mult prea late cele 2 sine si oricum la capatul lor troneaza cate un ghiveci imens cu arbusti... stilul cere sacrificii!
Dupa ce mi-am cazat vesmintele la dulapul cu perdeluta, bucuroasa nevoie mare de oportunitatea de a-mi tonifica fizicu' prin acrobatii cu caruciorul, am plecat sa explorez teritoriul hotelului care e destul de generos comparativ cu altele si in sfarsit pot sa zic si eu ceva de bine:
- Piscina exterioara decenta, curata, cu sezlonguri gratis, inclusiv o mica piscina pentru copii, mica sala de forta, jacuzzi, sauna, masaj.
- parculet umbros destul de agreabil, dar putin lasat in paragina.
- loc de joaca pentru copii generos si liber, poate pentru ca era destul de departe si ascuns de hotel.
Noi am avut demipensiune si pentru cele 2 mese incluse( mic-dejun si pranz) mai acord inca 2 bile albe:
- MD bogat, aveai de unde alege in fiecare zi cate ceva fara sa te plictisesti;
- P foarte bogat, cel mai mult mi-a placut capitolul ciorbe carora le duc lipsa in afara tarii- erau in fiecare zi 4-5 feluri, inclusiv una afara gatita la ceaun si una pentru bebelusi fara sare (a mancat fara probleme fetita noastra), in plus fata de mancarurile traditionale gatite si salate f bune, afara se faceau gratare si "chinezarii" la wok, plus se aduceau fiebinti mini-lipii pe care era cam bataie :))
- cea mai mare bila alba o acord pentru curatenia mancarii, fara senzatia ca se recicleaza mancarea, senzatie pe care am avut-o mereu la bulgari, aici am putut da cu incredere copilului.
- noi am avut si niste bonuri incluse pt masa de seara, care era o mare teapa! Doar cateva feluri de mancare la preturi exorbitante, nu inteleg cum la pranz pot sa faca atatea iar seara nu ai de unde alege. Probabil se bazeaza pe faptul ca au "spectacol" in fiecare seara, in una din seri a venit Anca Turcasiu, in celelalte o cantacioasa locala.
Fiind in cursul saptamanii si inceput de septembrie Mamaia arata bine, spatioasa si neaglomerata, plaja curata cu apa calda. Hotelul in sine are plusuri la partea exterioara si masa, dar si multe minusuri, cu siguranta nu as plati pretul din sezon.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Cazare Litoralul Romanesc

Mesaj necititde florin04 » Vin Sep 12, 2014 8:18 pm

Am amintiri foarte frumoase cu acest hotel, din epoca comunismului, cand aveam vreo 9 ani.
Prefer sa ramana asa.... :)
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Cazare Litoralul Romanesc

Mesaj necititde HHR » Vin Sep 12, 2014 8:54 pm

Nu am fost la Mamaia (in 45 de ani) si sunt sigur ca nu am pierdut nimic ...
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cazare Litoralul Romanesc

Mesaj necititde April » Dum Oct 05, 2014 8:54 am

HHR scrie:Nu am fost la Mamaia (in 45 de ani) si sunt sigur ca nu am pierdut nimic ...

Uite cum arata zona Mamaia Nord ieri.
E drept ca in sezon nu mai vezi nisipul de baldachine si cocalari.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Cazare Litoralul Romanesc

Mesaj necititde HHR » Dum Oct 05, 2014 5:39 pm

dupa cum spuneam:
HHR scrie: si sunt sigur ca nu am pierdut nimic ...
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cazare Litoralul Romanesc

Mesaj necititde zanga2 » Sâm Iun 27, 2015 9:23 pm

Pentru ca anul asta nu mai ajung in Thassos si pentru ca la noi nu am mai fost la mare de multi ani, cine imi poate rocamanda ceva in Mamaia, Eforie, etc sa fie cat mai curat, frumos, aproape de plaja etc, astfel incat bebicu sa faca o cura cu aerosoli de cateva zile ?
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Cazare Litoralul Romanesc

Mesaj necititde April » Sâm Iun 27, 2015 9:30 pm

http://plajaazur.ro/
https://www.google.ro/maps/place/Vila-R ... 1f53642143
Pe plaja, curat. loc de joaca pentru copii, umbrele, sezlonguri - cred ca sunt incluse in pretul camerei.
Noi am fost anul trecut de Rusalii, deci in extrasezon. Nu stiu cat de aglomerat e vara, oricum este intre statiuni, ar trebui sa fie mai lejer ca in Mamaia de exemplu.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Cazare Litoralul Romanesc

Mesaj necititde April » Sâm Iun 27, 2015 9:39 pm

Noi am mai stat aici - zona de fitze, Fratelli...bubuie rau muzica noaptea
http://www.inchirieri.mamaia-summerland.ro/tarife.htm
Garsoniera / Studioul au bucatarie utilata, e buna daca mergeti cu copilasul.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Cazare Litoralul Romanesc

Mesaj necititde zanga2 » Sâm Iun 27, 2015 10:06 pm

April scrie:http://plajaazur.ro/
https://www.google.ro/maps/place/Vila-R ... 1f53642143
Pe plaja, curat. loc de joaca pentru copii, umbrele, sezlonguri - cred ca sunt incluse in pretul camerei.
Noi am fost anul trecut de Rusalii, deci in extrasezon. Nu stiu cat de aglomerat e vara, oricum este intre statiuni, ar trebui sa fie mai lejer ca in Mamaia de exemplu.



Asta era una din cele zeci de variante pe care le-am studiat, am finalizat rezervarea pe booking.

Multumesc ca m-ai ajutat sa ma hotarasc :wave:
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Cazare Litoralul Romanesc

Mesaj necititde April » Sâm Iun 27, 2015 10:14 pm

Sper sa va placa si sa aveti o vacanta frumoasa!
Apa se adanceste lin, nisipul fin, am vazut ca se ocupau sa curete plaja zilnic. Uite cateva poze
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Cazare Litoralul Romanesc

Mesaj necititde zanga2 » Sâm Iun 27, 2015 11:05 pm

Multumim ! O sa revin cu impresii dupa sejur.
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Cazare Litoralul Romanesc

Mesaj necititde zanga2 » Mar Iul 07, 2015 7:24 pm

@April
Multumesc din nou pentru informatii. Am ajuns cu bine, bebicu s-a comportat model la drum ba as putea sa spun ca i-a placut f mult, de cand am ajuns numai se rade de noi si e un zambet...sigur ii place.

Si eu va salut, desi snorkeling-ul e oarecum inutil la marea neagra, e greu sa te dezobisnuiesti. :crazy:

Alte impresii, dupa ce revin.
Salutari de pe plaja azur.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Cazare Litoralul Romanesc

Mesaj necititde zanga2 » Joi Iul 09, 2015 8:22 pm

O parte din statiunea Eforie Nord, Plaja Azur, Domino, Miramar, Centru de agrement pentru tineret New Paradise si la urma bonus un apus de soare peste lacul Techirghiol toate vazute de sus.

zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Cazare Litoralul Romanesc

Mesaj necititde zanga2 » Mie Iul 15, 2015 9:10 am

Ne-am intors cu bine din mini vacanta. Per total a fost bine, iar prima iesire la drum (mai) lung cu bebicu' s-a dovedit a fi mai placuta decat ne asteptam.

Despre cazare, restaurant si plaja Azur:

Pro:
- Camera spatioasa si curata.
- Plase la toate geamurile anti insecte
- Toate usile sunt din termopan si izolarea fonica este foarte buna.
- Plaja curata, ingrijita zilnic.
- Umbrele & sezlon-guri suficiente si gratuite (incluse in cazare).
- Mancarea de la restaurant f. buna si era rapid pregatita.
- Micul dejun (bufet suedez) a fost OK si destul de variat (oua ochiuri, omleta, legume, ~5 tipuri de branzeturi, cremwursti, carnaciori, masline, ~ 5 tipuri de salam/sunca, gem, miere, unt, cornuri, muffins, suc si ceai)
- Chelnerii de la restaurant foarte amabili, atenti, rapizi.
- Ajutorul de pe plaja f. serviabil (pregatit umbrela, adus perne pentru senzlong, etc).
- Complexul are toate dotarile la un loc: Restaurant, terasa, parcare, loc de joaca, etc. Ideal pentru cei ca mine cu bebe mic ce nu vor sa umble toata ziua dupa una sau alta.
- Intr-o seara au pus muzica greceasa :clap:
- La ~2km este un Lidl, perfect pentru o mini aprovizionare.
- Apa calda fara intermitente si constanta in presiune, astfel incat am putut sa ii facem baita lui bebicu' foarte usor la temperatura potrivita.
- Paza pe timp de noapte.


Contra:
- desi camera este spatioasa alegerea mobilerului lasa de dorit. Nu prea ai unde sa lasi bagajele, decat pe jos insirate toate.
- plasele anti insecte nu cred ca au fost curatate vre-o data de insecte fiind pline de panze de paiajen.
- uneori miros de canalizare in baie.
- abia in penultima zi de cazare au schimbat prosoapele, asternuturile deloc.
- romanasii isi "rezerva" sezlogurile cu proasoape de cand se cazeaza si pana pleaca .
- De dimineata de pe la 8.30 pana seara pe la 8-10 au muzica pe terasa si spre plaja ce atinge uneori un volum destul de puternic. Am invatat pe dinafara toate abumele celor de la "Aventura" iar melodia "Obsesion" cred ca la ei se referea :))
- portiile de la restaurant sunt random, azi e mica, maine e mare desi in meniu au trecute si gamaje.
- soseaua DN39 / E87 cu doua benzi pe sens este relativ aproape si nu circula nimeni cu mai putin de 100km/h astfel incat zgomotul masinilor este destul de puternic.
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Cazare Litoralul Romanesc

Mesaj necititde zanga2 » Lun Feb 15, 2016 2:36 pm

Am scos de la arhiva
Plaja azur din si in apa :mrgreen:
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times


Înapoi la Litoral şi Delta Dunării

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


cron