BULGARIA - Balcic

Nisipurile de Aur, Sunny Beach, Nessebar, Veliko Tarnovo, Balcic, Borovets

BULGARIA - Balcic

Mesaj necititde kerkyra » Mar Mai 27, 2014 5:59 pm

Probabil ca multi dintre voi ati fost acolo, eu insa nu. Asa ca de anul trecut mi s-a conturat aceasta idee, de a evada cateva zile, dar atunci nu s-a putut. Acum insa am rezervat o camera la hotel Irish Rover pentru 4 nopti in perioada 6-10 iunie, ca o "pregatire" pentru Skiathos. Vom merge, doar eu si sotul, cu masina, iesind prima data in Bulgaria. Vom iesi pe la Giurgiu, mi-am facut un traseu cu ajutorul netului, sper sa nu am probleme cu drumul, vigneta, vama etc.
La Balcic ma gandeam sa vizitam cat se poate prin jur, poate sa facem si putina plaja, depinde de vreme. M-am documentat cat de cat, pe primul loc va fi castelul Reginei Maria si gradina botanica, in alta zi cap Kaliakra si ferma de scoici Dalboka (desi nu sunt fan fructe de mare), iar in alta zi poate o vizita prin statiunile lor, Albena, Nisipurile de Aur si manastirea Aladja.
Daca imi puteti da sfaturi, sunt binevenite!
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: BULGARIA - Balcic

Mesaj necititde teo » Mar Mai 27, 2014 6:45 pm

prea multe optiuni nu ai. :(
poate sa trageti o fuga si in Varna
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: BULGARIA - Balcic

Mesaj necititde tacl2013 » Dum Aug 31, 2014 9:31 pm

Un pic de Balcic.
Odata ajuns la Nisipuri, Balcic-ul e la 2 pasi si merita.
Intrarea in gradina botanica 8 leva.
Castelul 5 leva. Se poate plati la intrarea in complex sau la intrarea la castel.
Parcarea 2 leva/ora. Atentie la biletul de parcare. Se da ca si cum ai fi ajuns cu 1 ora inainte.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
tacl2013
Fan Thassos
 
Mesaje: 180
Membru din: Vin Apr 11, 2014 9:03 pm
Has thanked: 606 times
Been thanked: 951 times

Re: BULGARIA - Balcic

Mesaj necititde tacl2013 » Joi Sep 11, 2014 8:16 pm

Ceva recomandare terasa Balcic in zona castelului ?
Ariciul stiu ca are reducere cu bonul de la parcare. Parca am mancat odata acolo, dar nu mai retin exact...
tacl2013
Fan Thassos
 
Mesaje: 180
Membru din: Vin Apr 11, 2014 9:03 pm
Has thanked: 606 times
Been thanked: 951 times

Re: BULGARIA - Balcic

Mesaj necititde kerkyra » Vin Sep 12, 2014 7:11 am

Mie mi-a placut la Doi cocosi, e pe faleza, desi nu chiar in zona castelului. Este si un chelner mai in varsta care stie romaneste, mancare buna, portii mari, preturi ok.
Recomandari am citit si despre Corona, chiar la castel, catre faleza, insa era plin cand am fost noi.
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: BULGARIA - Balcic

Mesaj necititde elviramvio » Lun Mai 11, 2015 6:56 am

S-a cazat cineva la vilutele din incinta parcului de la castel ? Ma intereseaza daca stiti cum este in interior, ce conditii au.
elviramvio
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Mar 03, 2015 11:13 am
Localitate: Ilfov
Has thanked: 1 time
Been thanked: 164 times

Re: BULGARIA - Balcic

Mesaj necititde Maria » Joi Dec 07, 2017 12:07 am

Am fost la Balcic in vacanta de 1 decembrie. Imi doresc sa merg de cand am citit Panza de paianjen. Ma asteptam sa fie frumos si a fost foarte frumos!
Am plecat la 7 din Bucuresti, drumul liber, coada 30 min la vama, coada la vigneta (15 leva), ne-am oprit sa mancam la Dalboka: peisajul superb, mancarea medie, servirea cu minus.
Am ajuns la cazare pe la 15.00. Am rezervat prin booking la Mini smart house. Ne-a asteptat un bulgar care a "vorbit" prin google translate. Ne-a "spus" ca sunt probleme electrice si ca ne cazeaza in alta parte, la Sintria. Ne-am tinut cu masina dupa el, pe o strada paralela cu Mini, la o cazare mult mai frumoasa, un apart cu scara interioara, 2 dormitoare, 2 bai, living mare.
Ne-am lasat bagajele, ne-am plimbat prin statiune. Cateva hoteluri deschise, vreo 3-4 restaurante. Romani turisti si bulgari localnici. Am mancat OK la Tanino.
A doua zi am fost la palat, mult mai frumos decat imi imaginam, impresionante gradinile si impresionant palatul/castelul prin simplitate. Ne-am mai plimbat si am mancat foarte bine la Barca Veche, ospatar mucalit, haios, vorbea romana.
A treia zi am mers la Varna/nisipurile de aur/Albena. Varna mi s-a parut superba. La nisipuri pustiu si ne era foame. La Albena o plaja imensa si frumoasa si hoteluri parca prea mari, prea multe, nu vreau sa imi imaginez cum e acolo vara. Ne-am intors la Barca Veche.
A patra zi, din pacate am plecat, pe o vreme superba, cu o halta la Cap Kaliakra - eee, aici parca mirosea a Grecia: peisaj superb, marea tourqoise.
Liber la vama, ne-am oprit sa mancam la Agigea la pescaria lui Matei: uaaau!
Ne-am intors pe o ploaie in rafale, noaptea pe autostrada foarte putin luminata. Luni eram chiauna si am ajuns la concluzia ca dupa cateva zile de vacanta iti mai trebuie o zi de vacanta, sa iti revii din vacanta :)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: BULGARIA - Balcic

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Mai 24, 2018 6:12 pm

Acum intreb si eu ca prostu' ca n-am gasit din prima decat experientele lu' @HHR. Cum ar fi mai bine Balcic din Bucuresti: prin Giurgiu sau prin Calarasi - Silistra? Sau trebuie sa iau in piept A2, pe care n-o vreau?
@HHR, astpt din experienta extinsa privind traversarea cu bacul la Calarasi :wave:
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: BULGARIA - Balcic

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Mai 27, 2018 10:14 am

Am plecat pe la Giurgiu. Drumul bun, pe ici pe colo cu vesnicele nemultumiri referitoare la incapatanarea bulgarilor de a nu face o semnalizare rutiera decenta.
La Balcic inca se mai pot vedea case, inainte sa fie distruse si inghitite de haosul imobiliar care se profileaza, inclusiv prin hoteluri gen "Regina Maria" care este de o nesimtire demna de ceea ce numim "rechini imobiliari". Ma refer la prezenta urbanistica.
Cand zic "case", e vorba despre astea:
Henriette.jpg
http://ofhouses.tumblr.com/post/1516461 ... bory-villa
N-am avut timp sa ma plimb in mica parte veche ce a mai ramas, poate la o alta tura. Nu poti sa o faci intr-o zi - gradina, castel, mancat la o terasa si plimbat prin orasel.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: BULGARIA - Balcic

Mesaj necititde callatis06 » Vin Noi 30, 2018 1:25 pm

Am uitat de tot de frig.ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine

Trimis prin Tapatalk
Avatar utilizator
callatis06
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 698
Membru din: Lun Iul 07, 2014 2:58 pm
Localitate: Mangalia
Has thanked: 8456 times
Been thanked: 3925 times

Re: BULGARIA - Balcic

Mesaj necititde callatis06 » Joi Ian 07, 2021 1:25 pm

LiveImagineImagineImagineImagine

Trimis prin Tapatalk.
Avatar utilizator
callatis06
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 698
Membru din: Lun Iul 07, 2014 2:58 pm
Localitate: Mangalia
Has thanked: 8456 times
Been thanked: 3925 times


Înapoi la Bulgaria

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori