ITALIA - Veneția

Roma, Veneția, Torino, Toscana, Sardinia

ITALIA - Veneția

Mesaj necititde April » Dum Mar 02, 2014 3:04 pm

O destinație de neratat!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: VENEȚIA

Mesaj necititde April » Dum Mar 02, 2014 3:12 pm

Lizicat, ți-ai finalizat programul? Te ajutam?
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: VENEȚIA

Mesaj necititde Lizicat » Lun Mar 03, 2014 12:58 am

April26 scrie:Lizicat, ți-ai finalizat programul? Te ajutam?

Aiurea! Marti dimineata plec si eu bat netul dupa Skopelos si Zakynthos! Tacaneala mare Grecia asta! :)

In privinta Venetiei stiu doar ca trebuie sa vad cat mai multe biserici si muzeele din P. San Marco. In plus, poate doar Ca' Pesaro. Ajung in dimineata ultimei zile a Carnavalului, deci acea zi va fi dedicata acestuia si plimbarilor din imprejurimi. Problema este ca previziunile meteo zic ca va ploua. Mult, din pacate. Vom vedea pentru ca eu nu mai cred pana nu vad pentru ca experienta mea spune ca nu ma pot baza pe previziuni mai mari de 24 ore, maxim 48.

In rest, in urmatoarele 3 zile avem abonamente la vaporetto si vom merge sa vedem insulele intr-una din zile. Iar in celelalte doua vom incerca sa vedem muzeele si sa ne lasam in voia inspiratiei.

Vom sta in San Polo, asa ca Rialto va fi strabatut zi de zi.

Deci... sperante, emotii etc.
Lizicat
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 21, 2014 8:55 pm
Localitate: Cluj Napoca
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: VENEȚIA

Mesaj necititde Lizicat » Mar Mar 11, 2014 1:59 am

Am fost la Venetia!!!
Frumoasa si atat de deosebita Venetie!
Am fost in perioada 4-8 martie 2014. Cu WizzAir, din Cluj si la ora 9.00 eram deja la plimbare. Am stat la Rezidenzia Ca' Dorin, in San Polo. Drumul a fost fara probleme iar adresa am gasit-o usor avand traseul listat de acasa. Locatia in care am stat a fost foarte buna, intr-o cladire foarte veche, unde propietarul si-a facut datoria, cladirea fiind foarte bine intretinuta. Camera spatioasa, impecabila, mobilier vechi, curatenie absoluta si mic dejun foarte bun pentru Italia. Pacat insa ca cei care au inchiriat afacerea nu au pastrat linia propietarului, astfel ca veiozele, corpul de iluminat si masutele folosite in locul noptierelor erau dintr-un plastic ordinar ce stricau restul ambientului. Dar... pana la urma, astea au fost doar amanunte care nu puteau sa ne strice vacanta.

Prima zi a fost si ultima zi a Carnavalului astfel ca orasul era plin de costume, turistii, fiind si ei in atmosfera de carnaval, purtau pe strada masti, palarii cu modele din alte vremuri sau chiar pelerine colorate astfel ca veselia si relaxarea celor din jur ne-a fost trasmisa rapid. Nici vorba de aglomeratie exagerata.
Dar surpriza cea mai mare a fost AQUA ALTA! Cu cateva minunte inainte de a ajunge la cazare au sunat sirenele in tot orasul ca sa anunte aqua alta. N-am stiu defapt ce inseamna pana ne-au spus gazdele. Astfel ca, plecand la plimbare, ne-am cumparat acele cismulite de musama. Bune pentru sotul meu, dar proaste pentru mine pentru ca una din ele a cedat dupa vreo 10 min. de la primul contact cu apa, astfel ca am stat cu piciorul stang in balta vreo cateva ore. Credeti ca a contat? Nu. Pentru ca spectacolul oferit a intrecut orice inchipuire. Nu pot sa povestesc pentru ca n-am talent deloc. Dar sa vezi marea ce patrunde prin crapaturile sau spatiile special construite in pavajul Pietei San Marco este incredibil! Sa vezi sute de oameni care au cu totii doar o singura dorinta, acea de a merge printr-o mare ce patrunde incetisor in plin oras, este extraordinar! Sa vezi cum dintr-o balta ajungi sa mergi printr-o apa de 30cm. este minunat! Iar in jur, oamenii au cismulite colorate, zambesc intr-una, fac poze la fiecare fleac si se bucura precum copiii la prima baie in mare. Sau poate ca n-au cismulte ci doar saci menajeri sau chiar pungi. Dar daca n-au nimic si se plimba in picioarele goale intr-o apa de maxim 10 grade? Va las sa vedeti pozele ca poate asa intelegeti mai bine.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ultima oară modificat de Lizicat pe Mar Mar 11, 2014 2:09 am, modificat 1 dată în total.
Lizicat
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 21, 2014 8:55 pm
Localitate: Cluj Napoca
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: VENEȚIA

Mesaj necititde Lizicat » Mar Mar 11, 2014 2:05 am

Va mai pun cateva poze
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Lizicat
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 21, 2014 8:55 pm
Localitate: Cluj Napoca
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: VENEȚIA

Mesaj necititde April » Joi Apr 03, 2014 7:28 pm

Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: VENEȚIA

Mesaj necititde HHR » Joi Iul 24, 2014 9:00 pm

In expeditia auto catre Gibraltar am facut o halta in Croatia (la P*la) si, in lipsa de alta ocupatie, am cumparat o excursie la Venetia, cu vaporul.
O excursie de o zi fara chestii sofisticate.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: ITALIA - Veneția

Mesaj necititde Maria » Vin Noi 21, 2014 12:36 pm

Nicio legatura intre plumbul care e acum in Bucuresti si Venetia...dar te pui cu imaginatia?
Fusai maica si io la Venetia...acu' cativa ani.
Ma asteptam sa fie mai romantic, si nu ma refer la un mascul blond care sa ma tina de manuta, ci la atmosfera. Daca te uiti prea mult la filme, asa e! :) Asta probabil si din cauza ca am fost intr-o excursie super "hei-rup" de cateva ore. Am punctat doar Piata San Marco, Puntea Suspinelor si Podul Rialto.
Frumos, m-as mai duce...dar pe indelete!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: ITALIA - Veneția

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Noi 21, 2014 7:30 pm

Am mai pus imaginea asta la subiectul cu ambarcatiuni dar cred ca se potriveste mai bine la subiectul cu Venezia asa ca o reiau, din nou, inca o data, iar in mod repetat ...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: ITALIA - Veneția

Mesaj necititde tacl2013 » Lun Feb 16, 2015 11:37 pm

D'ale carnavalului!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
tacl2013
Fan Thassos
 
Mesaje: 180
Membru din: Vin Apr 11, 2014 9:03 pm
Has thanked: 606 times
Been thanked: 951 times

Re: ITALIA - Veneția

Mesaj necititde tacl2013 » Mar Feb 17, 2015 10:19 pm

Pe Grand Canal catre piata San Marco!
Pana si reparatiile se fac de pe canal :-)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
tacl2013
Fan Thassos
 
Mesaje: 180
Membru din: Vin Apr 11, 2014 9:03 pm
Has thanked: 606 times
Been thanked: 951 times

Re: ITALIA - Veneția

Mesaj necititde April » Mar Feb 17, 2015 11:45 pm

Superbe poze! Ati fost anul asta?
V-ati costumat si voi?
Unde v-ati cazat, in Venetia sau in Mestre?
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: ITALIA - Veneția

Mesaj necititde tacl2013 » Mie Feb 18, 2015 11:20 am

Da, anul acesta.
Cazare Mestre, NH Laguna Palace. Camere mari spatioase, curat, mic dejun consistent. Caldura in camera, reglabila telefonic, via receptie.

Mancare prin zona.
Pizzeria AE Oche Docks – foarte multe sortimente de pizza, pizza mare intre 6 si 10 euro, berea locala 4.5 euro la 0,400 si 8.5 euro la 1l, salate de pe la 7 euro. Iar pizza chiar foarte buna.
Sushi Wok – credeam ca e ceva exclusiv sushi, cu 2 bucatele si ceva sos a la Master Chef. De fapt este genul de restaurant unde mananci cu 10 euro cat vrei, inclusiv desert. Mancare chinezeasca in general. Pestele si legumele se fac la comanda, pe plita. Berea chinezeasca de 0,75 era la 3,5 euro.

Un InterSpar si inca un supermarket local prin zona. Berea la 0,66 in jur de 1 euro. Nu am retinut preturi la alte produse 

10 minute pana la statia de autobuz, inca 15 de mers cu autobuzul si apoi cam 45 minute cu vaporetto pana in piata San Marco. 20 euro/24 ore bus/vaporetto, 30 euro/48 ore bus/vaporetto. Alte tarife si harta vaporetto aici: http://www.veneziaunica.it/en/e-commerce/services

Utila Venice Map and Walks. Am mers pe variant Lite, cea free.
tacl2013
Fan Thassos
 
Mesaje: 180
Membru din: Vin Apr 11, 2014 9:03 pm
Has thanked: 606 times
Been thanked: 951 times

Re: ITALIA - Veneția

Mesaj necititde tacl2013 » Mie Feb 18, 2015 10:37 pm

Excursie Murano-Torcello-Burano
Durata 4 1/2h
Cost 20 euro
Ghid engleza spaniola
Plecare din Piata San Marco

Mai curand merita pe cont propriu, mai ales daca ai vaporetto pe toata ziua. Ghidul iti povesteste doar pe drumul dintre insule una alta, in difuzoarele vaporasului, pe repede inainte. Difuzoare, apa, motor, nu se intelege mare lucru... Ma asteptam sa coboare cu noi si pe insule si sa nu mai povesteasca la fata locului, dar nu a fost asa. Apoi, pe insule, nu ai timp suficient, se aloca doar 45 minute de fiecare si inainte de coborare esti anuntat sa nu intarzii la intoarcere, ca vei fi lasat acolo :-)

Murano - vizita la fabrica de sticla, o prezentare in atelier si apoi magazinul. Circa 30-35 minute, deci gata timpul
Torcello - cu ai sai 11 locuitori si 7 crasme :-) cred ca se preteaza pe primava vara, daca vrei un loc mai linistit, mai singuratic, unde sa stai la o masa in gradina
Burano - casute colorate!!!!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
tacl2013
Fan Thassos
 
Mesaje: 180
Membru din: Vin Apr 11, 2014 9:03 pm
Has thanked: 606 times
Been thanked: 951 times

Re: ITALIA - Veneția

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Feb 18, 2015 11:27 pm

Cand am ajuns eu la Torcello, intr-o seara de iarna, cred ca cei 11 se pregateau de culcare si mie mi-a fost teama sa nu ratez ultimul vaporetto inapoi la Venezia ...
torcello.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Următorul

Înapoi la Italia

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


cron