Carburanti: de unde, de care, de ce?

Discutii despre masini, motociclete, ATV-uri.

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde kitty82 » Mar Dec 02, 2014 11:33 am

GPL exista la benzinariile din Grecia? Pana acum nu m-a interesat asa ca nu am fost atenta decat la benzina si motorina. :)
Avatar utilizator
kitty82
Fan Thassos
 
Mesaje: 346
Membru din: Mar Ian 21, 2014 7:15 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 579 times
Been thanked: 2154 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde AlinE » Mar Dec 02, 2014 1:33 pm

de regula la shell-uri, undeva la 0,92 euro/l.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde kitty82 » Mar Dec 02, 2014 8:04 pm

Multumesc! :thumbup:
Avatar utilizator
kitty82
Fan Thassos
 
Mesaje: 346
Membru din: Mar Ian 21, 2014 7:15 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 579 times
Been thanked: 2154 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde demential » Dum Apr 19, 2015 7:10 pm

cmdaniela2005 scrie:Am primit pe PM o intrebare referitoare la statiile de alimentare cu GPL de pe traseul Bucuresti - Thassos. Daca nu pot posta aici raspunsul rog un moderator sa multe raspunsul la topicul corespunzator.

Noi am plecat din Bucuresti, am alimentat la Rompetrol Giurgiu, apoi la OMV Kardzhali, unde au chiar 2 pompe (sunt in rand cu pompele de benzina/motorina). Am preferat benzinariile mari ca sa putem plati cu cardul.

Benzinariile mari (OMV, GAZPROM, LUKOIL) au si GPL la un pret ce variaza intre 1.17 si 1.22 leva per litru, am vazut cam peste tot GPL. Ca o paranteza, GPL-ul de la Kardzhali este foarte bun, am facut cu un plin (cam 42 de litri) 460 km.

Inainte de Kardzhali (cum vii dinspre Ruse) cu cativa km este un Lukoil pe dreapta care are GPL.

Si in Grecia, dupa Makaza, inainte de Komotini, este un BP care are GPL, undeva la 0.9 euro per litru, apoi am vazut si la cateva statii intre Chrisoupoli si Keramoti, ba chiar si pe Thassos la Astris e o benzinarie care are GPL la 0.93 euro per litru.

anul asta cel mai probabil in grupul cu care merg eu o sa fie o masina care are GPL.
confirmati informatia de mai sus ? mai este de actualitate ?
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19849 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde danrogo2001 » Mie Apr 29, 2015 7:19 pm

Gasesti GPL si in Grecia dar chiar si in Thassos. Mai précis in Astris (coordinate gps 40.481423, 24.64862)

http://www.mylpg.eu/stations/greece - in josul paginii click pe harta.
danrogo2001
 
Mesaje: 24
Membru din: Dum Iun 15, 2014 9:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 46 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde demential » Joi Mai 07, 2015 7:55 pm

Preturi carburant OMV Kardjali 29.04.2015
IMG_1846.JPGIMG_1845.JPG
Preturi carburant in Bulgaria, 04.05.2015 :
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19849 times

Re: Info util - cat ne costa drumul?

Mesaj necititde tacl2013 » Vin Mai 08, 2015 12:10 pm

Cate BP-uri atatea preturi :-)

iFuel GR l-a testat cineva ? Benzinarii, preturi...
tacl2013
Fan Thassos
 
Mesaje: 180
Membru din: Vin Apr 11, 2014 9:03 pm
Has thanked: 606 times
Been thanked: 951 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde stefan85 » Lun Mai 25, 2015 2:11 pm

Cand am fost anul trecut am alimentat de la AEGEAN, parea o benzinarie gen Petrom, nu m-am uitat la pret fiind mai mult interesat sa fie ok la calitate. Apoi am mai alimentat de la unele locale in lipsa de altceva. In general plec cu rezervorul plin de la Rompetrol si alimentez de la benzinarii care par ok.

Din experienta pot zice ca motorina era de o calitate inferioara celei din Ro, in cel mai bun caz avea un 50 cifra cetanica daca nu chiar mai putin.
stefan85
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Iun 30, 2014 7:58 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde gabriel » Lun Mai 25, 2015 5:41 pm

eu am alimentat anul trecut de la Revoil de pe insula si mi s-a parut ca merge super bine :P
Incearca BP data viitoare, acum 4 ani am alimentat de la ei, a fost bine din punct de vedere calitate :D
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde alexd » Lun Mai 25, 2015 6:34 pm

Revoil, bp, aegean, shell, elin, toti de pe insula isi iau combustibilul de la acelasi distribuitor, care aduce zilnic la Prinos cate o cisterna d'aia babana. Astia mici isi trimit micile lor camionase sa ia cat le trebuie. Ati observat probabil ca mai toti au cate o mini cisterna. Cu aceasta cisterna aduc in perioada rece combustibilul pentru case, care de fapt este motorina subventionata. Anul asta a fost 0.92. Vara, aceste cisterne mici se pot deplasa la masina care are nevoie de combustibil, bineinteles, daca ai numarul statitiei si ii suni. Nu se deplaseaza decat pt minim 25 de litri. Eu i-am folosit si peste vara sa imi faca plinul. Le-am lasat rezervorul deschis, le-am spus unde e masina, ei au umplut si cand am iesit la plimbare le-am platit. Bine, pt asta trebuie sa te si cunoasca.
Dar, ce vreau eu sa spun, este ca va faceti sincere iluzii :lol: crezand ca dincolo e mai buna. E doar la fel. Ca benzinariile sunt branduite cu diverse nume, tine doar de achizitia unei franchise si optiunea proprietarului. Pretul este liberalizat intr-o oarece marja ca si la noi.
Astfel, calitatea combustibilului este doar la discretia distribuitorului de pe continent ce are contract cu aneth si koin ( ferry alb si ferry rosu) Nu stiu cine este acesta, cisternoiul nu este branduit.
Repet, toate cele de mai sus sunt valabile pentru si doar pentru insula.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde dragos.f » Mie Mai 27, 2015 11:03 am

In Kardzhali pe Google Street View este un Shell la iesire, dupa pod la 700-800m pe dreapta. Mai este acolo sau nu e Street View-ul updatat? Si ar fi o alternativa buna la OMV-ul unde se pare ca au fost ceva probleme cu benzina? Multumesc.
dragos.f
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 27, 2015 10:57 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde stefan85 » Joi Mai 28, 2015 1:00 pm

Nu am alimentat niciodata in Bulgaria cand doar am tranzistat-o si din ce imi aduc aminte nici cand am fost la ei in vacanta.

De ce nu bagi de la Giurgiu si apoi in Grecia. Ma gandesc ca e mai safe ref la calitate. Pana la urma economia la un plin cred ca e de 2-3 beri BG fata de GR.
stefan85
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Iun 30, 2014 7:58 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde gabriel » Joi Mai 28, 2015 1:45 pm

Zilele astea un coleg vorbea cu un prieten care nu vroia sa plece cu dieselul in Grecia pentru ca in toate benzinariile este motorina bio...
Eu nu cred asta, cred ca a alimentat de la o pompa cu motorina bio :D
Ce parere aveti?
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde alexd » Joi Mai 28, 2015 5:52 pm

dragos.f scrie:In Kardzhali pe Google Street View este un Shell la iesire, dupa pod la 700-800m pe dreapta. Mai este acolo sau nu e Street View-ul updatat? Si ar fi o alternativa buna la OMV-ul unde se pare ca au fost ceva probleme cu benzina? Multumesc.


acum este acolo un Gazprom, unde fac figuri daca vrei sa platesti cu cardul. Pentru cei bazati cu leve in buzunare, e ok.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde alexd » Joi Mai 28, 2015 5:53 pm

gabriel scrie:Zilele astea un coleg vorbea cu un prieten care nu vroia sa plece cu dieselul in Grecia pentru ca in toate benzinariile este motorina bio...
Eu nu cred asta, cred ca a alimentat de la o pompa cu motorina bio :D
Ce parere aveti?


Asta e din nesfarsita serie cu rinichi, cuie si gandaci. Mari zvonaci romanii astia. Dar si mari creduli, ca altfel nu ar mai existat zvonacii.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Auto-Moto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 96 vizitatori


cron