SANTORINI

Lefkada, Corfu, Zakynthos, Cicladele etc.

SANTORINI

Mesaj necititde florin04 » Mie Ian 15, 2014 11:49 pm

Aceasta insula mi-a ramas vie in amintire datorita frumusetii si stranietatii peisajului, spectaculoaselor nuante de albastru si alb ale cladirilor, nisipul negru, vinul, rosiile cherry, rasaritul din Kamari, apusul din Oia, privelistea din Fira, vulcanul inca activ si multe altele…

Nascuta in timpuri stravechi prin eruptia unui vulcan submarin, insula a fost locuita inca din antichitate, fiind leaganul unei civilizatii infloritoare. In jurul anului 1600 BC, vulcanul submarin a erupt din nou, de data asta devastator, urmat de formarea calderei, o “groapa” in care s-a scurs apa de mare, avand cca. 380m adancime. Pe langa distrugerea masiva a insulei, ar fi urmat un tsunami care a sters din paginile istoriei civilizatia minoica aflata pe insula Creta. Unele mituri si ipoteze asociaza Santorini cu Atlantida, dar se pare ca eventualele dovezi zac ingropate in lava sitului arheologic de la Akrotiri, unde se continua sapaturile pentru scoaterea la lumina o unei asezari din aceea perioada.

Dupa acest cataclism, in ciuda pericolului, oamenii au revenit pe insula, intemeind asezari si cetati precum Ancient Thira (sud-est), ale carei ruine pot fi vizitate astazi. Numele vechi al insulei (Thira) inca se mai pastreaza, navigatorii venetieni dandu-i numele actual de Santorini (insula Sf. Irina).

O zicala a localnicilor caracterizeaza Santorini ca “insula cu mai multe biserici decat case, mai mult vin decat apa si mai multi magari decat barbati”, fiind motivata de lipsa apei potabile, multitudinea de plantatii de vita-de-vie, cele aproape 300 de biserici si numarul mare de magari folositi la diverse munci.

Pe coasta vestica se afla capitala cosmopolita a insulei, Fira, aflata la o inaltime de 260m deasupra nivelului marii si bucurandu-se de o priveliste deosebita asupra calderei si a vulcanului din mijlocul ei. Din vasele de croaziera si ferryboat-uri se revarsa multimi de turisti care urca in oras cu un funicular sau pe spatele magarilor, urmand o poteca in zig-zag. O atractie este Muzeul Arheologic din Fira care adaposteste exponate si fresce pictate din siteul Akrotiri.

Pe langa Fira, se mai pot gasi locatii de cazare in Firostefani, Imerovigli si Oia, sate aflate tot pe buza calderei. In Oia [ia], casele pictate in nuate de ocru, stradutele pavate cu marmura si privelistea apusului dau un farmec aparte, incarcat de romantism.

Pentru cei care doresc sa faca plaja si baie, pe coasta estica a insulei se afla statiunile Kamari si Perissa, prima cu o infrastructura turistica solida, a doua mai putin dezvoltata, dar cu o plaja mai buna. O plaja cu nisip fin si intrarea lina in apa este si cea de la Monolithos, aflata putin mai la nord de Kamari. In sudul insulei, plaja cu nisip rosu si cea cu nisip alb constituie o alta atractie turistica. Croazierele de o zi cu vaporasul includ o excursie la vulcan, baie in apele termale sulfuroase, vizita insulei Thirasia si admirarea apusului in Oia.

Fira.JPGRed Beach.JPGAncient Thira.JPGCaldera.JPGVulcan.JPGOia.JPGApus in Oia.JPGKamari.JPG
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ultima oară modificat de florin04 pe Mar Mar 11, 2014 12:36 pm, modificat de 2 ori în total.
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Insula Santorini

Mesaj necititde Lizicat » Mar Ian 21, 2014 9:42 pm

Da Florin. Santorini este deosebita si, probabil, cea mai scumpa insula a Greciei.
Dar, pentru ca m-am invatat sa-mi organizez singura vacantele, chiar daca pare o aroganta, anul acesta, am drept tinta Santorini.
Si nu numai, pentru ca m-am gandit la impartirea concediului in doua parti: o parte pentru plaja si sate frumoase, si am ales insula Naxos (7 nopti) si a doua parte, Santorini (5 nopti).
Naxos este cea mai mare dintre ciclade si are plaje lungi, cu nisip fin si neaglomerate. Are sate frumoase in zona muntoasa si este bine conectata de celelalte insule. Din Agia Anna chiar, speram sa facem croaziere in insulele limitrofe. Apoi sunt site-uri stravechi, ruine ale castelelor venetiene si preturi decente.

Totul a devenit posibil datorita Aegean Airlines care are zboruri din Bucuresti, cu escale in Atena, catre foarte multe insule.

Astfel, am ales 12 iunie si, deja, am cumparat biletele de avion pt. Buc. - Naxos, deci doar primul drum. Pret: 271.60 euro/2 persoane. A fost o poveste intreaga, inca neincheiata, pe care o sa v-o spun, daca se va gasi cineva interesat. Pentru cazare am ales http://www.hotelfanis.com/ din Agia Anna. Pret, negociat cu grecoaica: 250 euro/7 nopti/2 persoane, fara mic dejun, cu vedere la mare. Fara vedere la mare ar fi fost 200 euro.

Pentru Santorini, am deja cateva variante. Va trebui sa ma hotarasc la una din ele cat mai curand posibil:
1. http://www.booking.com/hotel/gr/villa-d ... 40f;dcid=2 in Messaria. este bine legat de Fira, arata excelent si are recenzii foarte bune;
2. http://www.booking.com/hotel/gr/ptoleme ... 40f;dcid=2 in Fira;
3. http://www.booking.com/hotel/gr/summer- ... 40f;dcid=2 in Fira, cu vedere la mare (nu la caldera);
4. http://www.booking.com/hotel/gr/leta.en ... 40f;dcid=2 in Fira.
Ar mai fi http://www.booking.com/hotel/gr/villa-p ... 40f;dcid=1.

Daca le veti vizualiza, veti vedea ca au preturi decente si conditii foarte bune, dar nu au vedere la caldera. Locatiile cu o astfel de vedere este prohibitiva pentru buzunarul nostru. Toate sunt in Fira (sau langa) pentru ca merita sa ne petrecem serile in oras.

Merita retinut ca, atat in Naxos cat si in Santorini (se pare ca in totate Cicladele) exista cutuma ca cei la care te cazezi sa asigure transportul de la si la aeroport/port. O chestie pe care, desi nu este valabila la toate hotelurile, eu am cautat-o in mod deosebit, pentru ca ma scuteste de inchirierea masinii din prima zi si retinerea ei pana in ultima zi. Aceste zile pot fi petrecute in zona adiacenta cazarii. Astfel, in Naxos voi putea inchiria masina pentru 5 zile, nu 7, iar in Santorini 3 zile, nu 5.

Conexiunea intre cele 2 insule o vom face cu ferry Blue Star Delos. Pretul minim si suficient pentru un transfer decent este 19.50 euro/persoana.

Asadar... va astept cu comentarii.
Lizicat
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 21, 2014 8:55 pm
Localitate: Cluj Napoca
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: Insula Santorini

Mesaj necititde damblagiu » Mar Ian 21, 2014 10:03 pm

Lizicat scrie: chiar daca pare o aroganta,
Asadar... va astept cu comentarii.



De cand cu Becali sunt acceptate!

Bine ai venit
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Insula Santorini

Mesaj necititde florin04 » Mie Ian 22, 2014 1:35 pm

Salut @Lizicat,

Bine ai venit aici, am citit postarile tale pe SP, iti apreciez minutiozitatea in organizarea calatoriei si iti dau urmatoarele sfaturi:
- perioada de inceput de iunie are un singur dezavantaj: apa marii este cam rece, eu am fost in Santorini in aceeasi perioada si avea in jur de 18C. Sotia nu prea a facut baie din acest motiv dar pentru mine a fost ok, fiind mai obisnuit. Atentie deci la acest aspect, sa nu va produca un disconfort, mai ales ca alocati destule zile pentru plaja in Naxos.
- legat de preturile din Santorini, la tavernele din Kamari si Perissa sunt in general cu 3-4 euro mai mari ca in alte insule grecesti. Daca alegeti insa sa luati masa in Fira, cu vedere la Caldera, o sa faceti o gaura mare in buget (eu am baut o bere la 330ml si m-a costat 9 euro).
- mi se pare ok hotelul din Messaria, ar fi fost super daca aveau si chicineta, pentru micul dejun. Daca poti, intreaba-i daca asigura si transferul din portul de ferry Athinios (mentioneaza doar aeroportul) si ce taverne sunt aproape. Am observat ca hotelurile din Fira sunt situate cam periferic, unele au cladiri in jur si nu prea se vede marea, din punctul meu de vedere nu se merita.
- muzeul de arheologie din Fira sa nu-l ratati.
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Insula Santorini

Mesaj necititde Lizicat » Mie Ian 22, 2014 2:12 pm

Apa sper sa fie pe la 22 grade, cf. http://www.weather4travel.com/ ceea ce ar fi super. Exista diferente de la an la an. Sa speram ca va fi OK. M-am gandit si eu la asta, dar nu ma pot duce in iulie pentru ca imi e groaza de caldura excesiva. Iar in septembrie, as vrea altceva, poate Kefalonia.

In Santorini, as vrea Fira pentru accesul facil la tot ce inseamna insula, dar mai ales la oras. Dar, este exclus sa aleg ceva pe buza Calderei din motive de bani. Vom vedea...

Nu pot sa sper decat ca va fi bine.
Lizicat
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 21, 2014 8:55 pm
Localitate: Cluj Napoca
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: Insula Santorini

Mesaj necititde florin04 » Sâm Ian 25, 2014 11:36 pm

Fira nu este un oras mare, intr-o zi vezi cam tot
Fira.JPG
In schimb, privelistea este unica
Caldera.JPG
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Insula Santorini

Mesaj necititde dflc03 » Mie Feb 26, 2014 4:40 pm

Lizicat scrie:Merita retinut ca, atat in Naxos cat si in Santorini (se pare ca in totate Cicladele) exista cutuma ca cei la care te cazezi sa asigure transportul de la si la aeroport/port. O chestie pe care, desi nu este valabila la toate hotelurile, eu am cautat-o in mod deosebit, pentru ca ma scuteste de inchirierea masinii din prima zi si retinerea ei pana in ultima zi.


Chestia cu asigurarea transportului trebuie neaparat confirmata in detaliu. Pe vremea cand cautam cazare in Fira am mentionat in discutia cu un hotel cutuma cu pricina la care ei au spus ca se poate, cum sa nu...10 EUR de persoana pe sens.
Pana la urma am gasit un hotel care asigura transportul la/de la port fara a mai adauga ceva la pretul negociat pentru camera.
Impresii cand ma intorc din insula (prin mai).
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: Insula Santorini

Mesaj necititde Lizicat » Sâm Mar 01, 2014 9:20 pm

Uau @dflc03 ajungi inaintea mea! Super! Abia astept sa ne spui cum a fost.
Pana la urma, am ales altceva: http://www.maryloujohn-villas.com/. Evident ca el nu-mi asigura transportul dela/la port/aeroport, dar nici nu sufar prea tare. Exista autobuze, este aproape de o statie si John a zis ca poate sa-mi aranjeze ceva la un pret decent. Important este ca am gasit ceva care sa-mi placa atat de mult incat sa ma determine sa platesc mai mult decat mi-am propus. Tu ce ai ales? Cate zile stati? Ce program ai facut? Cum ajungi acolo?
Lizicat
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 21, 2014 8:55 pm
Localitate: Cluj Napoca
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: Insula Santorini

Mesaj necititde dflc03 » Sâm Mar 01, 2014 11:24 pm

Lizicat scrie:...Important este ca am gasit ceva care sa-mi placa atat de mult incat sa ma determine sa platesc mai mult decat mi-am propus...


Te invidiez.

Lizicat scrie:...Tu ce ai ales? Cate zile stati? Ce program ai facut? Cum ajungi acolo?


Cam multe intrebari la care nu pot raspunde precis, in afara de cea cu "alegerea". Destinatia e clara, cazarea http://www.pansionzaharoula.com/ e aranjata ... oarecum (ne-am inteles pe e-mail privind pretul, mi-a zis ca rezervarea e OK, nu mi-a cerut avans, nu am platit avans). Am rezervat 4 nopti in perioada Pastelui, cu optiune de prelungire.
Restul sunt detalii cu care nu imi bat capul acum, e prea devreme. Elementul surpriza pentru noi e copilul, care de multe ori cand am stabilit la mare precizie perioada de vacanta si detaliile conexe s-a imbolnavit fix in preziua plecarii, asa ca incerc sa am cat mai putine constrangeri/angajamente legate de rezervari si sa imi pastrez maxim de flexibilitate pentru situatii neprevazute.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: Insula Santorini

Mesaj necititde Lizicat » Dum Mar 02, 2014 12:11 am

@dflc03 intradevar cu copii e mai greu.
Dar cazarea noastra la MaryLou John Villas a fost 350 euro pentru 5 nopti. Mult pentru Grecia, dar putin pentru Oia-Santorini. In Italia am platit mai mult pentru muuuult mai putin. Apoi, pot spune ca m-am hotarat astfel, mai mult pentru diminetile la cafea (o ora zilnic) decat pentru apusuri cand vom merge, cu siguranta, si in alte locatii.
In privinta planurilor.. ei bine noi am achitat integral cazarile atat in Naxos cat si in Santorini. Mai am de luat avionul de intoarcere si ferry intre cele 2 insule. Sa dea Dumnezeu sa nu se intample ceva ca pierdem o poala de bani.

Oare cazarea ta nu e prea departe de zona de interes? Din cate m-am prins eu aceasta ar fi la sud de coborarea in port. Evident ca e posibil sa ma insel. Oricum locatia are review uri foarte bune si asta este cel mai important.
Lizicat
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 21, 2014 8:55 pm
Localitate: Cluj Napoca
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: Insula Santorini

Mesaj necititde damblagiu » Dum Mar 02, 2014 8:49 am

Lizicat scrie: Sa dea Dumnezeu sa nu se intample ceva ca pierdem o poala de bani.


Nu vedeti ca vine razboiul!?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Insula Santorini

Mesaj necititde dflc03 » Dum Mar 02, 2014 9:54 am

damblagiu scrie:Nu vedeti ca vine razboiul!?


Las' sa vina! Asa o sa avem motiv sa ne refugiem in Grecia.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: Insula Santorini

Mesaj necititde damblagiu » Dum Mar 02, 2014 10:04 am

dflc03 scrie:
Las' sa vina! Asa o sa avem motiv sa ne refugiem in Grecia.


In vremuri tulburi e bine sa stai la tine acasa. In alta parte esti privit cu ostilitate. Ti se va pune raul in spate. Nu esti de al lor. Asa ca tot haiduci in munti ne e soarta de la Decebal incoace. Numai sa nu mai dam de un Burebista sa ne arda viile. Bafta
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Insula Santorini

Mesaj necititde dflc03 » Dum Mar 02, 2014 12:36 pm

damblagiu scrie:
dflc03 scrie:
Las' sa vina! Asa o sa avem motiv sa ne refugiem in Grecia.


In vremuri tulburi e bine sa stai la tine acasa. In alta parte esti privit cu ostilitate. Ti se va pune raul in spate. Nu esti de al lor. Asa ca tot haiduci in munti ne e soarta de la Decebal incoace. Numai sa nu mai dam de un Burebista sa ne arda viile. Bafta


In caz de ...Burebista, se pare ca eu si Lizicat va trebui sa ne ingrijim de haiduci, ca doar in Santorini nu e problema cu viile - zice lumea ca pe insula e mai mult vin decat apa.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: Insula Santorini

Mesaj necititde damblagiu » Dum Mar 02, 2014 5:50 pm

dflc03 scrie: - zice lumea ca pe insula e mai mult vin decat apa.



Asa e. Si din cauza asta ospatarii de acolo nu "boteaza" vinul cu apa, ci invers. Miroase apa de acolo a vin de nu-ti vine sa crezi. Ai grija!
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Următorul

Înapoi la Grecia insulara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori