ROMÂNI în lumea largă

Politica, evenimente etc.

Re: ROMÂNI în lumea largă

Mesaj necititde AlinE » Mar Feb 24, 2015 3:16 pm

are rost sa facem o analogie?
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: ROMÂNI în lumea largă

Mesaj necititde teo » Mar Feb 24, 2015 3:18 pm

damblagiu scrie: E vb ca generalizeaza doua cazuri particulare, negative lasand sa se inteleaga ca asta e Romania si ca asa sunt romanii. Da, ce au prezentat ei acolo e real dar nu definitoriu pt Romania.


damblagiu, fratiorul meu cuman :lol: e vorba ca RECEPTORUL a perceput-o generalizat, nu TRANSMITATORUL! daca eu fac acum un film despre femeile bete din weekendurile britanice(facut pentru a prezenta un fenomen), perceptia ta o sa fie ca toate englezoaicele is betive? nu, perceptia ta de om cu capul pe umeri, e ca intradevar sunt betive in UK dar nu sunt reprezentative! pentru asta eu ca TRANSMITATOR nu-s nevoit sa arat ca UK-ul a avut o Doamna De Fier, pentru ca RECEPTORUL trebuie sa fie capabil sa stie/inteleaga asta. corect? pai si atunci de ce nu aplici acelasi principiu? :lol:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: ROMÂNI în lumea largă

Mesaj necititde sorindrag » Mar Feb 24, 2015 3:19 pm

eu cred ca filmul ala ar trebuii bagat in categoria fapt divers si tratat ca atare, insa asa zis presa a noastra baga batul prin gard, nu m-ar mira ca intr-o zi sa aflam ca autorii filmului si "meseriasii" presi romane care agita spiritele, sa beneficieze de aceiași sursa de finantare, finantare sa zicem in ruble 'convertibile"
cat despre reactia autoritatilor bucurestene am o intrebare: pentru cate filme despre realitatea romaneasca au alocat subventii pana azi? Si inca ceva: mi-ar fi placut ca in contra partida sa vad un reportaj facut de TVR de pe strazile Londrei in special cele cu densitate mare de pub-uri :)
Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima! Este complice!
George Orwell
Avatar utilizator
sorindrag
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 761
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:44 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1208 times
Been thanked: 1460 times

Re: ROMÂNI în lumea largă

Mesaj necititde damblagiu » Mar Feb 24, 2015 3:28 pm

teo scrie:
damblagiu scrie:damblagiu, fratiorul meu cuman :


Teo,fratiorul meu ungurean! oile nu mai mi le poti lua ca le-a luat colectivul. Daca o sa ma intoxici cu filme cu englezoaice bete sigur o sa gandesc ca englezoaicele sunt betive ( :thumbup: ) In alta ordine de idei Anglia e o tara mare si romanii vor cauta si alte informatii despre ea. Daca mi-ai spune ca asta se intampla in Albania, spre exemplu opinia tu o sa mi-o formezi deoarece nu am nici un interes sa vad cum sunt cetetani din tarisoara aia. De asta trebuie sa ne promovam noi ca nu il intereseaza pe englezul de rand sa vada cum e in Romania. Cu atat mai mult cu cat contactul lui cu romanii nu este cu cei care muncesc si traiesc cinstit acolo ci cu cersetorii si hotii care ii agreseaza
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: ROMÂNI în lumea largă

Mesaj necititde teo » Mar Feb 24, 2015 3:46 pm

si bagam gunoiul sub pres, nu?
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: ROMÂNI în lumea largă

Mesaj necititde damblagiu » Mar Feb 24, 2015 3:49 pm

teo scrie:si bagam gunoiul sub pres, nu?


Nu trebuie sa ascundem dar nici sa prezentam numai gunoi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: ROMÂNI în lumea largă

Mesaj necititde HHR » Mar Feb 24, 2015 3:58 pm

Lucian Boia a obţinut medalia „Konstantin Jirecek“ acordată de Südosteuropa-Gesellschaft din Germania. Premiul a fost oferit autorului român datorită meritelor deosebite pe care acesta le-a demonstrat în domeniul cercetării istorice. http://goodread.ro/lucian-boia-medaliat-de-germania/
Asteptam un documetar si pe tema asta. :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: ROMÂNI în lumea largă

Mesaj necititde teo » Mar Feb 24, 2015 3:59 pm

:lol: :lol: :lol:
damblagiu, sa inteleg ca de exemplu daca intr-o familie, unul din baieti e golan, face lucruri rele, gen batai, droguri, spargeri, eu ar trebui sa prezint cazul batand moneda ca strabunicul lui a fost erou la plevna in razboiul de independenta? :lol: :lol: :lol:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: ROMÂNI în lumea largă

Mesaj necititde damblagiu » Mar Feb 24, 2015 4:06 pm

teo scrie::lol: :lol: :lol:
damblagiu, sa inteleg ca de exemplu daca intr-o familie, unul din baieti e golan,


Nu fratioare! Daca vecinul tau are 5 copii si 4 din ei sunt oameni de isprava muncind cinstit, iar unul e hot cand vin la tine in vizita nu e frumos si corect sa spui despre toti, da-i dracu de nenorociti. Daca raportul ar fi fost invers puteai sa spui asa.
Mai romanilor!!! voi nu vedeti ca aici se reediteaza Miorita. S-au pus pe mine baciul ungurean si cel moldovean ca sa ma omoare la apus de soare.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: ROMÂNI în lumea largă

Mesaj necititde teo » Mar Feb 24, 2015 4:09 pm

:lol: :lol: :lol:
damblagiu, eu il prezint pe hot pentru ca ala e cazul momentului, nu pe frati-su care stie sa repare masini de spalat si taie si factura la interventie :lol:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: ROMÂNI în lumea largă

Mesaj necititde damblagiu » Mar Feb 24, 2015 4:14 pm

teo scrie::lol: :lol: :lol:
damblagiu, eu il prezint pe hot pentru ca ala e cazul momentului, nu pe frati-su care stie sa repare masini de spalat si taie si factura la interventie :lol:


Pai nu e corect. Daca am de reparat masina de spalat sigur nu apelez la el ca e bandit dupa cum spui tu. Daca ai prezenta corect treaba as proceda altfel. Asta nu inseamna ca-i aduci prejudicii celui corect si la un moment dat il inpingi sa devina si el incorect?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: ROMÂNI în lumea largă

Mesaj necititde teo » Mar Feb 24, 2015 4:17 pm

damblagiu scrie:
teo scrie::lol: :lol: :lol:
damblagiu, eu il prezint pe hot pentru ca ala e cazul momentului, nu pe frati-su care stie sa repare masini de spalat si taie si factura la interventie :lol:


Pai nu e corect. Daca am de reparat masina de spalat sigur nu apelez la el ca e bandit dupa cum spui tu. Daca ai prezenta corect treaba as proceda altfel. Asta nu inseamna ca-i aduci prejudicii celui corect si la un moment dat il inpingi sa devina si el incorect?

:lol: ai inteles gresit :lol:
ma refeream ca eu prezint cazul hotului, nu cazul omului cinstit(frati-su)
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: ROMÂNI în lumea largă

Mesaj necititde damblagiu » Mar Feb 24, 2015 4:21 pm

teo scrie:ma refeream ca eu prezint cazul hotului, nu cazul omului cinstit(frati-su)


Daca vrei sa pari interesant (raiting tv) e ok. Daca vrei sa fi corect nu e ok.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: ROMÂNI în lumea largă

Mesaj necititde teo » Mar Feb 24, 2015 4:25 pm

damblagiu scrie:Daca vrei sa pari interesant (raiting tv) e ok. Daca vrei sa fi corect nu e ok.

LOL :lol:
ca sa incheiem si sa nu mai plictisim lumea pe aici, reportajul ala ar fi trebuit sa fie ceva gen:
- primele 10-20 sec.: cativa cersetori, mentionam ca-s de o natie anume, intamplator cetateni romani
- urmatoarele 30 de minute: stiati ca romania, halep, nadia, lupta de la calugareni, hagi
- ultimul minut: se anunta ca nationala romaniei putea fi campioana mondiala dar porcii de arbitrii n-au vrut
generic: noi suntem romani
:mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: ROMÂNI în lumea largă

Mesaj necititde damblagiu » Mar Feb 24, 2015 4:37 pm

teo scrie:ca sa incheiem si sa nu mai plictisim lumea


Lumea nu are de ce sa se plictiseasca. Daca intra pe topic si citesc inseamna ca-i intereseaza subiectul. Suntem ontopic si cu un subiect f dezbatut in ultima vreme. Ne oprim doar ca ambi ne-am cam epuizat argumentele si de aici incolo discutia nu mai aduce nimic bun. Daca nu ajungem la o viziune comuna nu inseamna ca suntem dusmani sau ne uram ci pur si simplu vedem diferit anumite lucruri. Asa ca e benefic sa ne oprim aici cu discutia despre filmul respectiv. Imi permit totusi o intrebare retorica. Daca in film ar fi fost vorba despre tara lui victoras al tau tot asa ai fi tratat subiectul? Nu trebuie sa-mi raspunzi. :D :D :D
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


cron