Intrebari despre cazare 2014 - 2017

Aici gasesti informatii despre cazarea testata de membrii forumului in insula Thassos

Intrebari despre cazare 2014 - 2017

Mesaj necititde Bosley » Mie Ian 15, 2014 4:03 pm

Imagine

As vrea sa merg vreo 2 sapt in Thassos.
Ma intereseaza plaja cu nisip fin, marea nu foarte adanca (merg cu un copil de 5 ani), poate si o zona unde sa pot face snorkeling.
Anul trecut am fost in Skala Potamia si am fost destul de multumit.
Ce alte zone sunt asemanatoare ?
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde Biankita » Vin Ian 17, 2014 4:14 pm

anul trecut am ales sa schimb Skala Potamia pe Limenas, in capitala, in ideea ca sunt foarte multe plaje in jur si avem ce face seara, am mers la final de august. Am mers la plajele din Limenas, Makriammos la 2 km, Tarsanas la 1 km, La Scala 3-4 km, Nisteri, Glyfada, Glikadi. Aproape toate plajele au nisip fin si intrare lina in apa (criteriile astea sunt de baza si pentru mine), nu stiu cu snorkelingul, nu am incercat.
Biankita
 
Mesaje: 40
Membru din: Mie Ian 08, 2014 2:47 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 49 times
Been thanked: 37 times

Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde almona » Lun Ian 20, 2014 3:34 pm

Bosley scrie:As vrea sa merg vreo 2 sapt in Thassos.
Ma intereseaza plaja cu nisip fin, marea nu foarte adanca (merg cu un copil de 5 ani), poate si o zona unde sa pot face snorkeling.
Anul trecut am fost in Skala Potamia si am fost destul de multumit.
Ce alte zone sunt asemanatoare ?


Ar fi Limenaria, porţiunea de lângă port cu nisip fin amestecat cu pietricele mici, intrare lină în apă (anumite porţiuni cu nisip şi în apă) şi posibilităţi de snorkeling.
Plaja San Antonio - Potos, nisip cu pietricele, intrare lină în apă şi nisip pe fundul apei.

Nisip fin şi posibilităţi de snorkeling ar mai fi şi la Tripiti, dar nu cred că intrarea în apă este prea lină. Eu am fost în zona cu lespezi în apă şi nu aş recomanda pentru copii.
Schimbă ceea ce stă în puterea ta să schimbi, ia aşa cum este ceea ce nu poţi schimba, fi înţelept şi fă diferenţa!
almona
 
Mesaje: 59
Membru din: Mie Ian 08, 2014 10:37 am
Localitate: Bucureşti
Has thanked: 83 times
Been thanked: 175 times

Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde LaurentiuC » Lun Ian 20, 2014 5:28 pm

Limenaria, plaja de langa port, am descris despre ea la topicul Limenaria beach : viewtopic.php?f=39&t=109
Atasez imagini sa iti dai seama mai bine.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
LaurentiuC
 
Mesaje: 31
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:36 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 25 times
Been thanked: 105 times

Apartamentele Aegean din Skala Potamia

Mesaj necititde anca79 » Lun Feb 17, 2014 9:58 pm

Buna
A fost cineva la Vila Aegean din Skala Potamia? Nu Apartamentele Aegean Sun, ci Aegean I sau II. Pe internet nu gasesc impresii, pareri despre ele, altceva decat oferta agentiilor. Va rog dati-mi detalii despre ele, zona in care se afla, etc.
Multumesc
Ultima oară modificat de anca79 pe Joi Feb 20, 2014 9:51 am, modificat 1 dată în total.
anca79
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 17, 2014 9:15 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde judas » Mar Feb 18, 2014 4:09 pm

Pregatesc pentru sfarsitul lunii iulie un concediu de o saptamana in Thassos.
Suntem 2 adulti si un copil de 13 ani, prima iesire in Grecia.
Avand in vedere ca baza va fi odihna, as vrea sa iau o cazare intr-o zona
unde sa fie o plaja de nisip, cu paturi si umbrele de plaja, intrarea in apa sa fie lina
si in apa sa nu fie pietre/arici de mare.
Totodata as vrea ca in zona sa se gaseasca taverne/baruri /restaurante pentru servirea mesei.
Ce sfaturi imi puteti da ??

Multumiri
judas
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Feb 18, 2014 3:47 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 35 times

Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde teo » Mar Feb 18, 2014 4:15 pm

judas scrie:Pregatesc pentru sfarsitul lunii iulie un concediu de o saptamana in Thassos.
Suntem 2 adulti si un copil de 13 ani, prima iesire in Grecia.
Avand in vedere ca baza va fi odihna, as vrea sa iau o cazare intr-o zona
unde sa fie o plaja de nisip, cu paturi si umbrele de plaja, intrarea in apa sa fie lina
si in apa sa nu fie pietre/arici de mare.
Totodata as vrea ca in zona sa se gaseasca taverne/baruri /restaurante pentru servirea mesei.
Ce sfaturi imi puteti da ??

Multumiri


pai ar fi cam asa: coasta de est: golden beach(skala panagia), skala potamia
in sud: limenaria, potos
coasta de vest: prinos, skala rachoni
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde Bosley » Mar Feb 18, 2014 4:25 pm

iuhas scrie:pai ar fi cam asa: coasta de est: golden beach(skala panagia), skala potamia
in sud: limenaria, potos
coasta de vest: prinos, skala rachoni


Personal recomand Skala Potamia.
In zona sudica, unde este si port exista o plaja foarte lunga plina de sezlonguri, umbrelute, nisip foarte fin ( gen Mamaia, dar mult mai frumos) si taverne la tot pasul.
Am fost anul trecut, revin si anul acesta cu placere.
Din Skala Potamia am vizitat si alte plaje, dar ne intorceam la pranz, mancam la taverne si ne culcam pe sezlonguri pe plaja :)

In iulie e posibil sa fie destul de cald ( eu merg la inceputul lui septembrie)
si e posibil sa iti placa Pachis Beach (desi acolo sunt pietre la intrarea in apa) unde ai umbra de la pini.
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde Alinuta » Mar Feb 18, 2014 4:41 pm

judas scrie: Thassos. ... prima iesire in Grecia.
Ce sfaturi imi puteti da ??


In primul rand, pentru prima voastra iesire in Grecia, Thassos-ul e o alegere excelenta!!! :thumbup:

Apoi, ca si zona care sa intruneasca TOATE cerintele voastre, parerea mea este ca numai Golden Beach-ul s-ar incadra in "pesaj".

Acum...
Avand in vederea experienta voastra in de-ale Calatoriilor (ca o coincidenta, ieri tocmai ti-am citit niste postari, de prin alte...locuri mai mult sau mai putin "exotice" ;) ), trebuie sa te avertizez de la bun inceput ca e o insula destul de...rustica!
Ca are ea un farmec aparte, asta e alta mancare de peste, dar pentru asta trebuie COLINDATA in lung si-n lat!!! :D

Avand in vedere varsta feciorului, ar fi si pacat sa nu faceti "bai de soare" pe unele dintre celebrele plaje ale insulei si voi aminti doar cateva: Paradise Beach, Aliki, Glikadi, Atspas, Psili Ammos, Pachis (acestea fiind doar cateva din cele care s-ar potrivi preferintelor voastre).

Mai este si o alta problema: BUGETUL!
In functie de acesta, va puteti alege un hotel care sa dispuna si de plaja lui privata, asa ca puteti impusca doi iepuri dintr-o lovitura!!! :clap:

Posibilitatile de odihna si recreere pot fi multiple in Thassos, fara a necesita cheltuieli prea mari, ci doar dorinta de a calatori si explora locuri noi!

Asa ca mult succes! :wave:
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde judas » Mie Feb 19, 2014 9:45 am

alinuta123 scrie:
Apoi, ca si zona care sa intruneasca TOATE cerintele voastre, parerea mea este ca numai Golden Beach-ul s-ar incadra in "pesaj".

Acum...
Avand in vederea experienta voastra in de-ale Calatoriilor (ca o coincidenta, ieri tocmai ti-am citit niste postari, de prin alte...locuri mai mult sau mai putin "exotice" ;) ), trebuie sa te avertizez de la bun inceput ca e o insula destul de...rustica!
Ca are ea un farmec aparte, asta e alta mancare de peste, dar pentru asta trebuie COLINDATA in lung si-n lat!!! :D

Avand in vedere varsta feciorului, ar fi si pacat sa nu faceti "bai de soare" pe unele dintre celebrele plaje ale insulei si voi aminti doar cateva: Paradise Beach, Aliki, Glikadi, Atspas, Psili Ammos, Pachis (acestea fiind doar cateva din cele care s-ar potrivi preferintelor voastre).

Mai este si o alta problema: BUGETUL!
In functie de acesta, va puteti alege un hotel care sa dispuna si de plaja lui privata, asa ca puteti impusca doi iepuri dintr-o lovitura!!! :clap:

Posibilitatile de odihna si recreere pot fi multiple in Thassos, fara a necesita cheltuieli prea mari, ci doar dorinta de a calatori si explora locuri noi!

Asa ca mult succes! :wave:


Stiu ca este o destinatie destul de rustica, dar fiind cel de-al doilea concediu extern din vara, (cel low-cost), nu vreau sa
rup portofelul. Avand in vedere ca hotelurile cu plaja privata sunt destul de scumpe (pentru 3 persoane),
prefer sa aleg o cazare intr-un studio/apartament al unei pensiuni/vile.
Vad ca toata lumea ma indruma spre Golden Beach.
Intre Skala Potamia si Skala Panagia care s-ar potrivi mai bine din punct de vedere al plajei/tavernelor/posibilitati cazare ??

Multumiri tuturor
judas
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Feb 18, 2014 3:47 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 35 times

Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde teo » Mie Feb 19, 2014 12:16 pm

judas scrie:Intre Skala Potamia si Skala Panagia care s-ar potrivi mai bine din punct de vedere al plajei/tavernelor/posibilitati cazare ??
Multumiri tuturor


skala potamia sta mai bine la capitolele taverne si cazare. asta nu inseamna ca nu poti gasi ceva mai convenabil in skala panagia, practic cele doua localitati sunt unite. din experienta mea, care am stat in ambele localitati, pot spune ca in skala potamia a fost mult mai convenabil. sunt un tip mai comod(ca sa nu spun lenes) si mi-a convenit ca seara sa am de unde sa aleg intre taverne fara sa fiu nevoit sa merg prea mult pe jos. in anul in care am stat in skala panagia preferam sa merg seara pana in skala potamia la taverne, fiindca in s.panagia in afara de vigli si fedra(care nu ma dadeau pe spate) nu prea ma atragea alta taverna.
ca si cazare, daca nu sunteti comozi, ai putea cauta ceva mai departe de plaja, automat scade si pretul.
asa cum ti-a specificat si alinuta, thassos este o insula pe care s-o "bati", sa gusti frumusetea plajelor. din zona golden beach(s.potamia-s.panagia) ajungi destul de rapid la diferite plaje(paradise, aliki, pachis.....)
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde Alinuta » Mie Feb 19, 2014 12:59 pm

judas scrie: concediu [...] low-cost

Atunci, poate ca ar trebui sa iei in calcul si varianta Skala Maries: preturi bune la cazare, plaja, apa si taverne cum vi le doriti samd.
Cu viata de noapte stau ei mai prost :crazy: , dar pt asta puteti da o fuga pana in Limenaria (sau Limenas).
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde judas » Mie Feb 19, 2014 2:07 pm

Gata, m-ati convins, am sa aleg Skala Potamia ca si cartier general, iar
de acolo sa voi face eventuale mici trip-uri.
Acum am sa ma apuc sa caut cazare pe site-urile de specialitate.
Daca aveti ceva propuneri de cazare (studio, apartament) care v-au placut......

Multumiri
judas
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Feb 18, 2014 3:47 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 35 times

Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde Bosley » Mie Feb 19, 2014 3:06 pm

Anul trecut am fost la Stella Mouraki : http://www.mouraki-stella.gr/.
E destul de aproape de plaja din Skala Potamia, pot spune ca e chiar in "centrul statiunii".
Ai magazin langa tine, Carrefour la 50 de metri mai jos spre plaja.
In septembrie am dat 25E/camera/noapte.
Pbb ca in iulie ajungi spre un 40-50E.

Daca nu mai gasesti la ea, mai exista si Stefania Mouraki ( am inteles ca e sora ei).
E o alta vila lipita de prima si din ce am vazut sunt conditii similare.
Destul de liniste, esti la drumul principal, gratar in locatie, loc de parcare (daca vii cu masina).

Tot in aceeasi zona era si http://www.blueview-studios.gr/.
Fata de strada principala mai urcai ceva trepte (cu bagaje cu tot).
Era fata de Mouraki la vreo 100-200 m mai sus ( panta cu trepte).
Parca era ceva mai ieftin, dar am preferat sa nu urc atata.

Tot in Skala Potamia gasisem anul trecut si http://www.rainbow-apartments.gr/.
Arata ceva mai bine decat celelalte, conditiile sunt mai bune, e ceva mai scumpa si putin mai departe de zona cu plaja de nisip.
Daca o iei pe drumu care duce spre mare ajungi intr-o zona cu plaja cu pietre :)

Apropo de Golden Beach/Skala Potamia, incearca sa gasesti cazare la capetele statiunii (N sau S) pentru ca spre centru intrarea in apa e cam cu multe pietre.
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Sfaturi pentru alegerea unei cazari

Mesaj necititde teo » Mie Feb 19, 2014 3:13 pm

judas scrie:Daca aveti ceva propuneri de cazare (studio, apartament) care v-au placut....


gasesti aici cate ceva viewforum.php?f=6
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Următorul

Înapoi la Cazare Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori