ATENA / PIREU

Halkidiki, Peloponez, Macedonia, Meteorele, Atena si alte regiuni/ obiective

ATENA / PIREU

Mesaj necititde demential » Mie Ian 08, 2014 1:50 pm

in noiembrie 2013 , cu ocazia meciului Grecia - Romania, am avut ocazia sa vizitez 3-4 zile Atena.
am fost cazati la Hotel Triton in Pireu http://www.booking.com/hotel/gr/triton-piraeus.en.html / http://www.htriton.gr/ .
Pro : amplasat ok, langa port si langa bulevardele cu magazine din Pireu ; exista posibilitatea de a parca masina langa hotel seara, cand se inchide piata ;
Contra : camerele mici, mobilier "mai vechi" ; baia EXTREM de mica dar utilata ; amplasat intr-o piata/aprozar unde miroase a peste si urina ; doamna de la receptie este destul de neprimitoare si scarboasa ; micul dejun extrem de saracacios; departe de centrul turistic al Atenei (in cazul in care doreste cineva sa viziteze Atena dar sa stea in Pireu) ;

in Pireu am gasit un singur magazin (florarie de fapt) unde am gasit magneti.
destul de multe locuri de vazut in Pireu, m-am plimbat pe jos cateva ore.
am facut turul Pireu + Atena cu bus-ul hop-on/hop-off. a costat 22 euro (casti incluse), prin http://www.city-sightseeing.com/tours/greece/athens.htm , si consider ca a meritat . organizare ok. din pacate am prins destul de aglomerat , precum si un miting care ne-a tinut pe loc in centrul orasului aproximativ 1 ora.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Atena / Pireu

Mesaj necititde Catalin S. » Lun Ian 13, 2014 10:50 am

Cateva vorba de duh si de la mine sau impresii de calatorie tipice subsemnatului...

"Impresii" este mult spus deoarece am povestit si parapovestit in dreapta si-n stanga, insa am observat o oarecare raceala si / sau indiferenta, semn ca romanul tot cretin, snob si invidios a ramas. Asadar o sa fiu "scurt" deoarece am o usoara durere de cap din cauza unei raceli.

Ultima "oprire" in micul nostru tur al Greciei a fost Atena (despre Meteore am povestit si poate o sa revin si cu detalii despre Pestera Petralona).

Trec peste indienii veritabili (un fel de rromi de-ai nostri pripasiti pe acolo) ce se gasesc la tot pasul, receptii de hoteluri, spatii verzi, inclusiv intersectii ("da nene si mie un ban") si ajung direct la ce am invatat candva la orele de Istorie. LA VESTIGII... Cuvintele sunt de prisos. Unii le spun "ruine" - eu le spun vestigii. E totusi o diferenta. Am fost acolo si asta este important! Altii se rezuma doar la a face plaja all day long si a "sparge" banii in carciumi scumpe si de fite si apoi se plang ca Grecia este o tara scumpa, iar cand ii intrebi ce au vizitat, te iau peste picior cum ca "ruine" gasesti si aici, in Romania... Dar asta este partea a doua pe care probabil o mai stiti si voi.

Legat de cazare... Parerea mea este sa nu va obositi sa cautati camera la hotel in capitala Greciei fara rezervare facuta in prealabil, deoarece o sa aveti parte de preturi exagerat de mari ori de surprize de porportii cum ar fi ditamai gandacii in camerele asa-zis cu pretentii, luxoase, de fite sau nesimtirea fetei de la receptie, etc. Totul este sa aveti bani la voi si mult timp liber. Noi am gasit cazare in Glyfada, un cartier al Atenei, un fel de Mamaia a grecilor plina de copii teribilisti, copii de bani gata, fite si masini luxoase. In fine... Incercati sa luati orasul la pas, imbracati-va si incaltati-va lejer si inarmati-va cu foarte multa rabdare.

Despre Acropole... Nu va chinuiti sa gasiti loc de parcare in apropiere de Acropole. Pot spune ca am avut mare noroc sa gasesc un nene care tocmai iesea. Am avut un clinci cu o tanti paznic de o parcare (in realitate un fel de alveola) care cerea 7 euro / ora - prima ora, apoi 4 euro / ora - a doua ora, s.a.m.d. pana se ajungea la 1 euro / ora. Am multumit frumos si mi-am vazut de drum. Intrarea la Acropole daca-mi amintesc a fosr 12 euro / persoana, dar a meritat. Nu recomand sucurile din interior (chipurile fresh). Sunt pline de gheata tocata marunt, nu ai timp sa le bei ca dai in "
ingatita".. Spun nu ai timp deoarece nu ai voe sa urci cu ele. Adica dupa ce treci de casa de bilete, undeva in zona apar gheretele cu de toate. Mancati, beti cat vreti la preturi de Miami Beach / Las Vegas, dar cand vreti sa ajungeti sus de tot, vi se interzice urcarea cu acesta - lucru oarecum normal...

Despre conducatorii pe doua roti... Cine nu iubeste motociclistii si / sau scuterisii este sfatuit sa stea acasa ori sa ia autocarul (turul orasului) deoarece acolo gasesti la tot pasul astfel de mijloace de locomotie, fie ca sunt conduse de tineri sau de doamne elegante imbracate in rochii sau domni la costum in drum spre servici, peste care poti da destul de usor daca nu te asiguri de 10 ori cand schimbi banda sau cand vrei sa intorci pe linia discontinua.

In fine... Am fost acolo si n-o sa uit prea usor!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ei rad de mine pentru ca sunt diferit. Eu rad de ei pentru ca sunt toti la fel.

My music (metal) -> http://www.facebook.com/HatemodeBand
My music (tehno / dubstep) -> http://www.facebook.com/HolyFlameRomania
Avatar utilizator
Catalin S.
Fan Thassos
 
Mesaje: 160
Membru din: Mar Ian 07, 2014 7:24 pm
Localitate: Bucuresti, etajul 4
Has thanked: 31 times
Been thanked: 179 times

Re: Atena / Pireu

Mesaj necititde demential » Joi Mar 20, 2014 10:31 am

muzeu
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Atena / Pireu

Mesaj necititde April » Vin Sep 12, 2014 7:36 pm

Mini-Acropolis
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Atena / Pireu

Mesaj necititde pozeDECAT » Sâm Sep 13, 2014 1:09 pm

demential scrie:muzeu

Am fost la Atena in urma cu aproape 15 ani. Am fost destul de neplacut impresionat de felul cum arata muzeul lor de istorie unde erau excpuse unele dintre piesele care-mi ramasesera in cap din manualele de istorie din scoala genereala - bronzul cu Poseidon, masca lui Agamemnon. Arata ca un jalnic muzeu judetean de pe la noi, o expunere trista; mi-a luat 10 minute ca sa ma invart in jurul lui Poseidon ca sa gasesc un cadru fara bruiaje de fundal ... Vad si in imaginilea astea ca grecii nu sunt departe de noi nici macar la capitolul "caini comunitari" :roll: Iar ce se vede in prim -plan arata ca grecii vechi s-ar rasuci in morminte - pardoseala cu montaj tip capcana, numai bun sa te impiedici :o
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: ATENA / PIREU

Mesaj necititde HHR » Dum Ian 04, 2015 11:32 am

O intrebare scurta si la obiect. Ajung 4 (patru) zile pentru a vizita Atena ?
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Atena / Pireu

Mesaj necititde Maria » Dum Ian 04, 2015 11:40 am

@HHR, eu cred ca da.

pozeDECAT scrie:
demential scrie:muzeu

Am fost destul de neplacut impresionat de felul cum arata muzeul lor de istorie :o

Intre timp muzeul acela arata foarte bine, doar ca nu am poze de acolo.

Prima data cand am fost in Atena m-am luat dupa o tanti facuta permanent: nu dam faaata la astia atatia bani sa vedem niste pietre, lasa, ca se vad si de aici! Si pentru ca nimeni din gasca nu a urcat, nu am urcat nici eu.
Toamna trecuta insa, pt ca am urcat eu a urcat si gasca, si a placut tuturor! Era dupa ploaie si nu era deloc aglomerat si am avut un super ghid, grecul Akis care a facut politehnica in Bucuresti; foarte haios si plin de povesti frumoase.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: ATENA / PIREU

Mesaj necititde April » Dum Ian 04, 2015 11:44 am

Nu exista raspuns corect / gresit la intrebare.
Ajung si 2 si 14. Noi ne stabilim si in functie de cata dispozitie / rabdare / resurse avem pentru un oras de vizitat si apoi inghesuim in zilele alea prioritatile. Oricum nu reusim sa "bifam" ce ne propunem, ne "iau fata" alte obiective ad hoc, nu mai avem chef de cataroaie, e coada la intrare, ne gaseste zacutul la o taverna...
Daca sunt si copii in grup...alte prioritati, nu poti sa-i tarasti la muzee cat ai vrea.
In Corfu am stat 14 zile, n-am vizitat mai nimic, ce Sisi, ce Corfu Town...leneveala totala.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: ATENA / PIREU

Mesaj necititde HHR » Dum Ian 04, 2015 11:51 am

zile putine; resurse limitate; trebuie sa fim eficienti.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: ATENA / PIREU

Mesaj necititde demential » Dum Ian 04, 2015 12:11 pm

daca te duci special sa vizitezi Atena (ceea ce nu e cazul tau), minim 4 zile sunt obligatorii ca sa se justifice drumul de 4 zile dus-intors (2800 - 3000 km).
dar : tinand cont ca tu vrei sa faci turul Greciei, uite ce iti propun eu :
day 1 : iei bilete la http://www.city-sightseeing.com/tours/greece/athens.htm si te plimbi prin Atena si Pireu. Astfel, observi exact : ce e de vizitat, unde se afla, ochesti punctele de shopping, vezi ce e mai important, afli putina istorie din casti, vezi traficul din Atena si scurtaturile, vezi cat de inguste sunt strazile si cate strazi sunt cu sens unic.
day 2 : folosesti aceleasi bilete, doar ca de aceasta data te opresti in locurile care te intereseaza si vizitezi punctual.
day 3 : te poti plimba tu pe unde vrei, faci shopping, etc. si pleci mai departe daca te-ai plictisit deja.
deci : 3 zile sunt suficiente :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: ATENA / PIREU

Mesaj necititde demential » Dum Ian 04, 2015 12:40 pm

Drum e obositor dar frumos :) Nu te plictisesti :)
drum1.jpgdrum2.jpgdrum3.jpgdrum4.jpgdrum5.jpgdrum6.jpgdrum7.jpg

De la Acropolis poti sa iti dai seama cat de mica e Atena :
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: ATENA / PIREU

Mesaj necititde HHR » Dum Ian 04, 2015 12:43 pm

De dimineata caut o oferta buna - pentru saptamana viitoare; scurt, 4 zile, punct ochit-punct lovit. Preturile is mai atragatoare extrasezon .... daca s`ar putea moka ar fi minunat :lolno:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: ATENA / PIREU

Mesaj necititde demential » Dum Ian 04, 2015 12:54 pm

am pus eu hotelul testat de mine in primul post :)
dar e in Pireu :)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: ATENA / PIREU

Mesaj necititde pozeDECAT » Lun Ian 05, 2015 12:14 pm

Cred ca o zi, cel putin, inseamna Acropolis cu muzeul si Plaka. Adica o vanturare rapida si nesavurata, nu cred ca in aceeasi zi e timp de urcat si pe celalalt deal ... In Pireu m-am repezit cu metroul; foarte eficient. M-am dus intr-o dupa-amiaza, m-am plimbat pe jos si am stat sa mananc ceva la o carciuma. Nu stiu daca la Pireu ar fi fost altceva de facut, nici n-am verificat inainte sau dupa. Nu cred ca e timp de pierdut cu masina, traficul este cam sufocant, cu ata mai mult cu cat l-ai invata din mers.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: ATENA / PIREU

Mesaj necititde demential » Lun Ian 05, 2015 12:19 pm

pozele de mai sus sunt din Pireu.
cam astea sunt punctele importante din Pireu (ma rog, cele de la turul cu autobuzul http://www.city-sightseeing.com/tours/greece/athens.htm care include si Pireul :
Pireu.jpg
mai urc unele :)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Următorul

Înapoi la Grecia continentala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori