SKOPELOS

Lefkada, Corfu, Zakynthos, Cicladele etc.

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde dflc03 » Lun Aug 11, 2014 8:10 pm

teo scrie:azi m-am simtit ca un adevarat grec. am stat in port la o terasa, am baut bere si tsipouro si n-am facut nimic. :lol:
...


Felicitari! Eu visez la ceva in genul asta de ani de zile, dar mie nu mi-a iesit niciodata. Mai incerc! :thumbup:
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde angelica » Mar Aug 12, 2014 1:42 pm

Bun venit, celor proaspat sositi din paradis, si adaptare usoara la cruda realitate!http://www.forumthassos.ro/images/smilies/icon_e_sad.gif
Asteptam poze si cateva sfaturi in legatura cu orarul ferry-urilor, este necesara rezervarea mai din timp, sau pare ca este loc pentru toata lumea? ceva ponturi despre taverne mai ieftine de servit masa.
Vine si randul nostru in septembrie, pe 4 dimineata ne punem in miscarehttp://www.forumthassos.ro/image ... on_lol.gif
angelica
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Apr 03, 2014 11:41 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 25 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Alinuta » Mar Aug 12, 2014 2:37 pm

angelica scrie:Asteptam poze si cateva sfaturi in legatura cu orarul ferry-urilor, este necesara rezervarea mai din timp, sau pare ca este loc pentru toata lumea?

Orarul il gasesti aici: viewtopic.php?f=56&t=238&start=30#p8712, iar ceva foto si detalii ai aici: viewtopic.php?f=3&t=78&start=75#p11212
Daca in luna iulie era loc suficient pentru toata lumea pe ferry, nu vad de ce ar fi in septembrie mai aglomerat.
Noi insa, pt linistea noastra, am preferat sa achizitionam biletele inainte...
ceva ponturi despre taverne mai ieftine de servit masa.

Nu am sesizat diferente notabile intre preturile la taverne.
Tot ceea ce iti pot spune e ca am mancat mai ieftin decat in Thassos si fff bine (banuiesc ca ai citit in paginile anterioare).
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde teo » Mar Aug 12, 2014 8:24 pm

am ajuns in seara aceasta. :cry:
zilele acestea o sa-mi pun in ordine fotografiile, notitele si-o sa va spun mai multe.
angelica, cred ca in septembrie nu o sa fie probleme cu ferry-ul, valul cel mare a fost acum(la intoarcere ferry-ul a fost arhiplin si ghinonist cum sunt am coborat penultimul).
despre preturi la taverne, nu-s chiar de acord cu alinuta, parerea mea e ca in medie e mai scumpa o masa in doi cam cu 10 euro fata de thassos. ma refer la o masa cu un starter, un fel principal, bere, apa. cred ca depinde si de ceea ce alegi sa mananci si de locatie.... manolis in neo klima avea preturi chiar mai joase ca in thassos. multe dintre taverne au tot felul de mancaruri gatite(aveau 6-7 feluri de mancare gatita care nu aparea in meniul a la carte iar portiile costau mult mai putin)
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Alinuta » Mar Aug 12, 2014 8:51 pm

Atunci...înseamnă ca noi am fost mai norocosi! :)
La noi media era in jur de 45-48 EUR/ masa pt 4 pers, cu 1-2 antreuri, 4 feluri principale, 2 sucuri si un rose la carafa. Mai putin cu aproximativ 10 EUR decat in Thassos...

De asta am si zic ca, făcând niste calcule, diferența in minus de la cazare si masa, la un sejur de 7-10 zile acoperă cheltuiala cu ferry, care e destul de mare. Acum... Depinde de cum se organizează fiecare... ;)
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde angelica » Mie Aug 13, 2014 10:21 am

Multumesc, mi-am notat ce ati spus, am rasfoit si forumurile, dar parerile celor proaspat reveniti sunt actualizate si mai indulcesc asteptarea celor din urma....
- daca aveti timp de conversat, m-ar interesa costul biletelor de ferry, si un alt inconvenient este ca sunt putine curse pe zi, doar doua cu posibilitatea de a transporta si masina, Hellenic la ora 9, si ANES la ora 14, iar la intoarcere am doar o cursa la ora 16 si 40, la fata locului sunt mai multe optiuni decat ce este online?
- cazarea o avem in Skopelos Town, ma gandesc daca ar fi bine sa coboram totusi in Glossa, si sa parcurgem drumul cu masina pana in Skopelos, sau sa pierdem timpul pe vas, pana se fac miscarile de trupe, mi se pare plictisitor si pierdere de timp.
Multumesc, din nou...
angelica
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Apr 03, 2014 11:41 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 25 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Alinuta » Mie Aug 13, 2014 10:37 am

Referitor la costurile biletelor...

Intra pe site-urile celor doua companii de ferry si incearca sa faci o simulare de rezervare on-line.
Asa vei sti cu siguranta si costul transportului si orele de plecare.
Alte curse decat vei vedea acolo SIGUR NU MAI SUNT!

In al doilea rand, aveti MAAAARE grija cum va programati drumul pana in Volos.
Ideal ar fi sa plecati cu o zi inainte si sa va cazati acolo, urmand sa luati ferry de ora 9 a doua zi.
Daca insa hotarati sa faceti totul dintr-o bucata, aveti mare grija sa va luati cateva ore bune de rezerva, pt ca nu se stie ce surprize pot aparea pe drum.
Pt noi a fost un MARE stres lucrul asta, desi aveam o rezerva de 3-4h!!!!

Daca veti cobori in Glossa, cel mai mare avantaj il va constitui faptul ca veti plati mai putin pt ferry.
De acolo si pana in Skopelos Town cred ca veti mai face in jur de 35-40 min, indiferent de varianta de drum aleasa (scurtatura prin munti sau nu).

Daca insa veti ajunge tarziu in Volos, dupa aprox. 12h de sofat din tara, crede-ma ca tot ce-ti vei dori la ora aia va fi sa ajungi cat mai repede la cazare.
Dupa ce va veti familiariza cu insula, va fi alta mancare de peste, iar la plecare va va fi mai usor din Glossa, bineinteles! ;)
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde angelica » Mie Aug 13, 2014 1:25 pm

Alinuta am tot facut simulari, cel mai putin mi-a iesit 270e / 4 pers + masina, dar credeam ca am vreo surpriza spunandu-mi ca este mai ieftin cand cumperi direct din port, decat rezervarea online, ei am prea multa imaginatie...
- in legatura cu drumul, da ne-am facut cazare in Volos si pentru dus si pentru intors, tocmai ca la intoarcere unicul ferry ajunge in Volos dupa ora 20 si nu are rost sa-mi torturez sotul sa conduca toata noaptea, desii el ar fi preferat, nu de alta, dar mai punea ceva deoparte pt vacanta urmatoare :lol:
angelica
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Apr 03, 2014 11:41 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 25 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Alinuta » Mie Aug 13, 2014 1:46 pm

Atunci e foarte bine, daca v-ati rezervat si cazarea in Volos.
Plecati cu ferry de dimineata (va fi ok daca veti merge numai pana in Glossa) si prindeti si ziua de plaja... ;)

Daca vreti insa varianta mai ieftina, atunci va trebui sa asteptati ANES-ul de la 14, dar veti ajunge cam tarzior in insula si ar fi pacat.
Voi decideti!

Mai ieftin de atat nu ai cum sa scoti... :(
ANES-ul avea pe site ceva reduceri pt rezervarile online, facute cu 15 zile inainte de plecare, dar nu stiu ce sa-ti spun...incearca sa vezi daca asa e!
In port sigur nu gasiti bilete mai ieftine.
Ba, mai mult, cei de la ANES ne-au cerut sa platim Cash (pt ca nu aveau POS pt carduri :( ).
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde florin04 » Mie Aug 13, 2014 2:10 pm

In vara lui 2011, ferry-ul Hellenic care pleca de dimineata din Volos oprea numai in Skopelos Town, nu si in Glossa.
Asa ca ziceti merci ca acum ai de unde alege, face oprire in ambele porturi :)
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde teo » Mie Aug 13, 2014 2:27 pm

angelica scrie:Multumesc, mi-am notat ce ati spus, am rasfoit si forumurile, dar parerile celor proaspat reveniti sunt actualizate si mai indulcesc asteptarea celor din urma....
- daca aveti timp de conversat, m-ar interesa costul biletelor de ferry, si un alt inconvenient este ca sunt putine curse pe zi, doar doua cu posibilitatea de a transporta si masina, Hellenic la ora 9, si ANES la ora 14, iar la intoarcere am doar o cursa la ora 16 si 40, la fata locului sunt mai multe optiuni decat ce este online?
- cazarea o avem in Skopelos Town, ma gandesc daca ar fi bine sa coboram totusi in Glossa, si sa parcurgem drumul cu masina pana in Skopelos, sau sa pierdem timpul pe vas, pana se fac miscarile de trupe, mi se pare plictisitor si pierdere de timp.
Multumesc, din nou...

- din volos, ferry-uri sunt numai HS si ANES. am vazut ca mai oprea si skyros dar nu stiu de unde venea
- din experienta mea: am ales sa cobor la glossa, am ajuns pe limnonari cam in acelasi timp in care ferry-ul ajungea in skopelos. chiar daca as fi stat in skopelos in fata portului, tot la glossa coboram, fiindca dupa aproape 4 ore de ferry tampeam daca mai ramaneam pe el :evil:
- e bine de stiut ca in cazul unei mari agitate, portul de coborare/urcare o sa fie agnontas! e deajuns sa fie putin marea mai agitata ca toate flycat-urile sa opreasca in agnontas. daca e si mai agitata vin si ferry-urile. sper sa nu aveti parte de asa ceva :)
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde teo » Joi Aug 14, 2014 6:32 pm

O sa incerc sa va prezint cu am vazut eu Skopelos. Am incercat pe cat posibil sa nu fac comparatii cu Thassos-ul, nu mi-a iesit de fiecare data, dar cred ca fiecare insula trebuie privita prin ea, nu prin alta.

Primul si ultimul contact cu insula sunt cele mai neplacute. Aproape 4 ore pe ferry. Ori iti vine sa iei la bataie comandantul navei ori ai vrea sa tragi pe nas fumul gros ce iasa din cosurile navei, doar, doar, cheama elicopterul pazei de coasta sa te ia de acolo. :P Iar cireasa de pe tort e sa cobori printre ultimii de pe ferry. :evil: Ca de exemplu la dus, cand din greseala/tsipouro au pus in fata masinilor pentru Glossa, doua masini pentru Alonissos :evil: sa vezi distractie cum au mutat cu mainile o masina, dupa care ne-au pus sa facem manevre sa o ocolim pe a doua.

Loutraki-Glossa nu are nimic special. Un port banal, fara farmec, pustiit de soarele arzator, o "intrare" pe insula nu foarte incurajatoare. Incepi sa schimbi la greu vitezele, incercand sa urci soseaua stramta care duce in insula si te gandesti terorizat daca toata insula e asa.
DSC01097.JPGDSC01109.JPGDSC01110.JPG

Neo Klima. Simpaticuta pana la un punct. Nu comentez plaja, stand la o terasa am vazut doar o bucata, dar nu mi-a produs nicio tresarire. Am spus simpaticuta pana la un punct. Ei punctul ala e o cladire in mijlocul statiunii ce-mi aducea aminte de complexurile "impinge tava" din venus/jupiter/saturn din anii comunismului. In cladire sunt vreo 2-3-4 taverne, dintre care Manolis e chiar super ok, atat la mancare cat si la preturi. Aveau in afara de a la carte si mancare gatita, la preturi super decente, foarte gustoasa. Mi-a sarit in ochi faptul ca aveau cele mai mici preturi de pe insula la bere si suc iar pe mese aveau ghivece cu busuioc :)
DSC00924.JPGDSC00926.JPGDSC00931.JPG

Kastani Beach. Frumoasa, curata, dotata, fitoasa. Daca mai eram june stateam calare pe fetele care dansau pe bar si ma imbatam cu DJ-ul. :P Sezlongurile free, contra unei mici consumatii, doar baldachinele aveau o suma fixa de consumatie(parca 40-50 euro). Preturi putin peste medie. Apa superba, atat doar ca am prins-o agitata.
DSC00651.JPGIMG_20140802_114706.jpgRIMG0145.JPGRIMG0148.JPGDSC00649.JPGDSC00645.JPG

Milia Beach. Dezamagitoare. Plaja murdara, plina de alge uscate si frunze pentru care platesti 6 euro sezlongurile+umbrela. Taverna destul de ok si ca preturi si ca mancare. Acolo am mancat prima data Vlita, o buruiana(trebuie sa "sap" sa vad exact ce e) facuta la abur peste care pui lamaie. Delicioasa.
IMG_20140804_135407.jpgDSC00781.JPGDSC00780.JPG

(va urma)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde teo » Vin Aug 15, 2014 4:23 pm

Panormos. O statiune mica, intr-un golf mare, cu o plaja lunga cu pietris, plina de taverne, apa foarte clara. Desi pietris poti intra linistit in apa fara papuci. In partea spre Glossa, in fata hotelului Blue Suite si Mojito Beach Bar, intrarea in apa este mai lina, preferata de familiile cu copii. Sezlongurile si umbrelele sunt contra unei mici consumatii, sunt cativa pini care ofera umbra. Bun Mojito-ul de la Mojito Bar, buna si mancarea de la taverna de langa.

In partea spre Skopelos este goful Blo unde ancoreaza catamaranele si navele de lux. Pe mijloc am inteles ca sezlongurile si umbrelele sunt tot contra consumatiei, dar intrarea in apa nu este la fel de lina. Golful este destul de expus la vanturile din Sporade.
DSC00660.JPGDSC00666.JPGDSC00671.JPGRIMG0154.JPGRIMG0163.JPGRIMG0349.JPG

Agnontas. Portul de rezerva al insulei pentru flycat-uri in cazul marii agitate sau pentru ferry in caz de furtuna. Un golf destul de mic, extrem de pitoresc, o locatie extrem de romantica seara, cu patru taverne aflate pe malul apei. Are si o mica plaja in partea spre Glossa, sezlongurile si umbrelele contra unei consumatii la barul tavernei Agnontas. Plaja nu e spectaculoasa, are aerul unei plaje comunale, servirea la bar si la taverna Agnontas destul de greoaie(mancarea o aduc din bucataria aflata peste drum).

Seara tavernele sunt arhipline, se pot face rezervari dar am avut noroc si-am prins de fiecare data locuri. Specialitatea tavernelor este lobsterul(70euro/kg) dar poti comanda o portie de lobster(o jumatate de lobster-are carne suficienta) cu spaghette la 24 euro.
La Pavlos am gasit si caracatita uscata la soare(in general gasiti doar fiarta in vin).
Korali e taverna cea mai cautata(au un acvariu imens plin de homari si langoustine) si e cea mai mare dintre taverne. In plus intind mesele si pe chei sau pe limba de nisip din fata tavernei.

Parcarea se face pe marginea drumului, langa Korali intr-o mica parcare sau pe cheiul portului. In port este o casuta(seamana cu un canton CFR) in fata careia in fiecare seara se aduna batrani care beau cafea, tsipouro si se cearta :lol: sau cel putin asa parea.
DSC00957.JPGDSC00962.JPGIMG_20140801_134808.jpgIMG_20140807_204219.jpgDSC00573.JPGIMG_20140807_210051.jpg

Stafylos. Golful spectaculos, plaja cu pietricele, sezlongurile si umbrelele 6 euro, beach bar pe plaja. Apa plina de pestisori care-ti ataca picioarele si te scapa de pielea moarta :D Nevasta-mea era cam speriata de ei, pe mine m-au distrat :D Un episod ciudat pe plaja: dupa amiaza, soare, cald, cer fara nori, din senin la mal s-a format un val mare care-a maturat jumatate de plaja. Cateva ore mai tarziu a inceput furtuna.

Taverna Stafylos e deasupra golfului si este extrem de romantica seara. Parcare mare, mancarea extrem de buna, mereu cate ceva din partea casei, patronul un tinerel extrem de amabil si saritor.
DSC00592.JPGDSC00874.JPGRIMG0336.JPGIMG_20140806_160700.jpgDSC00887.JPGIMG_20140801_205932.jpg

Glysteri. Din nefericire frumoasa plaja este pustie. Neintelegeri intre proprietarii ei(biserica) si proprietarii (fostei)taverne To Palio Karnagio care administrau plaja au facut ca aceasta atractie sa dispara. Pacat :cry: Goful e superb, se ajune la el printr-o plantatie de maslini.

Taverna a fost extrem de renumita* pentru specialitatea ei: Rofos(un peste rapitor, mare) gatit in diverse moduri. De asemenea la intrarea tavernei era reconstruita poarta Villei Donna din filmul Mamma Mia. Undeva in capatul portului din Skopelos este o taverna(din pacate nu i-am retinut numele) care are un anunt in care spune ca bucatarul lor este cel de pe Glysteri, semn ca To Palio Karnagio a fost o taverna renumita.
DSC00607.JPGDSC00614.JPGIMG_20140802_100920.jpgIMG_20140802_100939.jpg
*si-un alt punct de vedere: viewtopic.php?f=3&t=78&start=90#p12212

(va urma)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde teo » Sâm Aug 16, 2014 10:03 am

Agios Ioannis. Principala atractie a insulei. Probabil si fara filmul Mamma Mia era atractia principala. O stanca abrupta in mare, cu o bisericuta cocotata in varf si-o priveliste de cataloage turistice. Se ajunge din Glossa, pe un drum lateral, destul de stramt, cu foarte multe curbe.

Am ajuns la ea dimineata, inainte de ora 9 iar urcatul treptelor pana la bisericuta n-a fost chiar atat de greu pe cat m-am asteptat. Poate a ajutat si faptul ca la aceea ora era inca umbra pe partea cu scarile dar totusi am ras o sticla de apa cand am ajuns in varf si ne-am odihnit pe bancuta de sub copac.

La sosire am respectat traditia si-am tras clopotul. Interiorul bisericutei nu este cel din film(parerile sunt impartite: unii spun ca interiorul era filmat in studio, altii ca in interiorul unei bisericute din Corfu, inclin spre prima varianta) dar tot iti creeaza un sentiment de liniste. Pe usa unei cladiri de langa bisericuta erau scrijelite tot felul de "X love Y" dar, surpinzator, fara Ioni si Marii :lol: Mai greu a fost cu coboratul. Si-a spus cuvantul frica mea de inaltimi asa ca am cam strans cu ambele maini balustrada :lol:
DSC00688.JPGDSC00690.JPGDSC00705.JPGDSC00706.JPGDSC00737.JPGIMG_20140804_092136.jpgRIMG0189.JPGDSC00717.JPGDSC00720.JPGDSC00713.JPGDSC00746.JPGIMG_20140804_092239.jpg

Plaja de la Agios Ioannis este frumoasa, micuta dar odata cu sosirea turistilor din Skiathos adusi cu vaporasul, se transforma intr-o Saliara la ora amiezii :( Doua pitzi au facut un shooting cu telefonul, vreo ora, in diferite ipostaze, cam ce-au vazut ele prin revistele glossy :lol:

Apa este intradevar remarcabila, dar spre deosebire de @alinuta viewtopic.php?f=3&t=78&start=75#p11496 nu m-a dat pe spate culoarea ei, btw, destul de banala :P dar cred ca ma iarta @alinuta, io-s mai insensibil la fineturi :P . Stancile din apa(dreapta) si mica grota din stanga o fac intradevar remarcabila ;) A fost o placere sa inot printre ele si sa fac snorkeling

Insa...pentru un burtos si-un comod ca mine :oops: totusi nu e printre plajele mele preferate :( Numai urcatul pana la rulota pentru o apa, o bere imi taia orice entuziasm :cry:
DSC00741.JPGDSC00750.JPGDSC00755.JPGIMG_20140804_103709.jpgRIMG0172.JPGRIMG0182.JPGRIMG0192.JPGRIMG0204.JPGRIMG0177.JPG
(va urma)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde teo » Dum Aug 17, 2014 11:14 am

Skopelos

Venind dinspre Stafylos, impactul vizual al Chorei este mult mai mare(iti apare la un moment dat brusc in fata) decat daca ai veni de pe mare(o vezi din larg iar imaginea se mareste pe masura ce te apropii) sau venind de pe drumul nou din Neo Klima(ajungi cumva in spatele Chorei, iar imaginea e partiala, de sus in jos). La intrare vei gasi supermarketurile(Carrefour, ABFood, Skopelos), benzinarii, magazine de tot felul, toate intre vile, hoteluri si cateva restaurante.

1.JPG2.JPG3.JPG

Ajungeti in zona portului unde se afla parcarea publica gratuita. In dreapta se intinde o faleza lunga, cu o zona plina de vile, hoteluri, baruri si restaurante, mare parte din zona noua a orasului. Pe trotuarul dinspre mare, pe o bucata destul de lunga, sunt insirate mesele unor restaurante, seara e deosebit de romantic(daca ignorati traficul masinilor).

14.jpg15.JPG16.jpg

Tot in aceea zona am mancat extraordinar de bine la restaurantul Ambeliki, nou deschis(deasupra restaurantului e barul Black Mail preferat de amatorii de muzica rock). Mancarea foarte buna, portii mari, din partea casei desertul iar la final au spus ca tsipouro-ul si cafeaua le-a oferit proprietarul. Acolo am mancat un beef steak extraordinar. Si, atentie, au Mythos la DRAFT!!!!!! O raritate pe insula!

27.jpg28.JPG29.jpg

In stanga parcarii publice(cum va uitati la ea) este portul si zona de taverne. Pe toata lungimea drumului o sa gasiti, lipite una de alta, baruri si restaurante pentru toate buzunarele care seara sunt mereu pline.

30.JPG31.JPG32.JPG

Exista si o patiserie mare de unde va puteti cumpara tot felul de dulciuri. In apropierea Primariei este un magazin micut cu produse home-made din care recomand sosurile de rosii, uleiul de masline, fructele in sirop precum si tsipouro-ul varsat. 10 euro litrul. Din loc in loc o sa gasiti batrane localnice care vand prune uscate si-un soi de dulciuri din migdale.

43.JPG44.JPG

Am mancat intr-o seara la taverna Nostos dar dezamagirea a fost mare. Squidul meu misca in farfurie, caracatita din mixfish-ul nevestii dadea din tentacule….servirea si preturile au fost ok, dar mancarea NOT!

In plimbarile prin Skopelos ne mai opream pe terasa Karabia, la un suc/bere/cafea/tsipouro. Acolo am testat intr-o dupaamiaza viata de grec. Am stat doua ceasuri pe terasa, am baut bere si tsipouro si n-am facut altceva decat sa ma uit la port, la oameni, la cum coboara/urca oamenii/masinile pe ferry, la gunoierul de pe scuter care aduna gunoiul, la politistii din Garda de Coasta care „vanau” pitzi-urile…..asta da viata!

54.jpg55.jpg56.jpg

„Atacul” Chorei l-am inceput din zona Panagitsa. Ma asteptam sa fie greu dar nici chiar asa…… Deh, burtosii au si dezavantaje… La biserica se oficia o nunta. Joia. Fotografiem ca bezmeticii, o luam pe tot felul de scari si stradute stramte iar la un punct capitulez. Eram lac de sudoare. Ma asez pe niste trepte sa-mi trag sufletul si sa ma rog sa gasesc o terasa unde sa-mi astampar setea.

67.JPG68.jpg70.jpg71.JPG72.JPG72-1.jpg72-2.JPG

Incepem sa coboram si ne pierdem in labirintul alb-albastru, intalnind alte cupluri de turisti la fel de pierduti ca si noi. Stanga, dreapta, mai sa intri in casa omului. Ne mai oprim sa ne uitam prin micile magazine de pe stradutele stramte, ne uitam la batranele care stateau pe scaune in fata caselor si mormaiau cand vedeau vreo americanca mai dezgolita iar intr-un final ajungem in zona portului. Ma trantesc pe scaunul unei terase si-mi comand, sfarsit, o bere.

83.jpg84.jpg86.jpg87.jpg88.jpg89.jpg90.jpg91.jpg

Pentru comozii-burtosi ca mine sa va „vand” un pont: Parcati masina in parcarea publica din port, luati un taxi si cereti sa va duca in partea de sus a Chorei(unde a parcat @alinuta prima data viewtopic.php?f=3&t=78&start=75#p11305 ). Alta viata sa ataci de sus in jos!

Intr-o seara am mancat la Platanos, foarte frumoasa locatia. Imi era pofta de un gyros dar am facut greseala sa-mi comand „gyros Metaxa”, cu gandul la cel mancat in Thassos. S-a dovedit o alegere gresita, era pur si simplu „inecat” in Metaxa, neflambat, tinut extrem de putin in cuptor, aveai impresia ca bei Metaxa cu furculita, nici gand sa aiba gustul cremos ca al celui mancat pe Paradise Beach. N-am fost in stare sa-l mananc si mi-a parut rau ca n-am ales un gyros normal care arata extraordinar. Tot aici am intrebat daca au Mythos la draft, mi-au spus ca da. Mi-au adus doua sticle de Mythos cu doua halbe in loc de pahare…
La capitolul Mythos chiar am suferit pe insula. Cel la sticla nu-mi prea place iar in ultimele zile am preferat sa beau Amstel si Kaiser.

100.jpg101.JPG102.JPG

Stand la terasele din port, dimineata ai ocazia sa vezi personaje tipic insulare. Batranelul cu camioneta veche dotata cu megafon, care vinde peste pe toata insula, care-si ura concurenta mai tanara, dotata cu o dubita noua frigorifica si care vindeau la preturi mai mici. Era un adevarat spectacol cand se intalneau. Camioneta cu legume, „tapetata” cu funii de usturoi. Camioneta avea si-un sistem de vanzare in sate interesant. Vedeai la case agatate de gard, langa porti, plasele in care lasau legumele comandate. Probabil si banii. Batraneii insulei veniti la cafea in cele doua baruri ale lor(una dintre ele era si-un fel de galerie de arta), cu preturi speciale(doar berea era 2 euro, restul la 1 euro) si pe care-i gaseai seara in acelasi loc, jucand carti, table sau vorbind foarte tare.

203.jpg204.JPG

(va urma)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Grecia insulara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori