Viata la Tara Versus Oras

Politica, evenimente etc.

Viata la Tara Versus Oras

Mesaj necititde gabriel » Mar Aug 05, 2014 1:55 pm

La tara, pana la adanci batraneti

Viata la tara, in aer curat, cu multa miscare si alimentatie in proportie de peste 80% naturala adauga inca 10 ani sperantei de viata. Din pacate, daca te nasti la tara si vrei altceva decat la munca fizica, posibilitatile sunt minime, cu exceptia managementului in zootehnie si agricultura. Si luati in considerare ca persoanele de la tara muncesc din greu 3 anotimpuri ca sa se bucure de legume sau de fructe.

Dar daca sunteti convinsi ca viata lunga inseamna alimentatie de calitate, miscare, aer curat si relationare cu alti oameni, viata la tara e perfecta. O data, alimentele produse in gospodarie nu au nici o legatura cu hrana industriala. E ca si cum ai compara cauciucul cu iarba. Aerul e de asemenea, incomparabil.

Spre exemplu, in Bucuresti doar in primele 6 luni ale acestui an s-au depasit cantitatile maxime admise de substante nocive din mediu. Apoi, de miscare aveti parte zilnic la sat, pentru ca altfel nu ati putea produce legume, fructe sau carne. Iar in privinta relatiilor, faceti un experiment.

Mergeti in concediu sau la o ruda la tara timp de 2 saptamani. Veti vedea ca interactionati cu toti vecinii si poate ajungeti sa le povestiti chiar episoade din viata, fara sa va speriati ca lasati garda jos. Acum ganditi-va la blocul in care locuiti la oras.

E adevarat ca nu cunoasteti mai mult de jumatate dintre vecini si nici nu va intereseaza sa interactionati cu acestia? Daca raspunsul e afirmativ, atunci cercetatorii britanici au dreptate cand spun ca orasul dauneaza grav vietii sociale.
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Viata la Tara Versus Oras

Mesaj necititde mischaela » Mar Aug 05, 2014 3:41 pm

Poate la pensie.
Cand cresti un copil care merge la scoala esti dependent de oras.
Nu as putea sa o car zilnic si la scoala kilometri intregi .... cand deja o fac mergand la diverse activitati.

La pensie .... poate. Cand nu vom fi plecati cu rulota ne vom odihni la tara.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Viata la Tara Versus Oras

Mesaj necititde Bosley » Mar Aug 05, 2014 4:34 pm

mischaela scrie:Poate la pensie.

Si eu sper sa ajung la pensie si sa imi pot permite sa intretin o gradina cu ceva legume/zarzavaturi pentru placerea personala.
Depinde daca o sa mai rezist :D
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: Viata la Tara Versus Oras

Mesaj necititde gabriel » Mie Aug 06, 2014 2:27 pm

Cum e să stai în afara oraşului?
Ne bate gândul să ne mutăm undeva, în apropiere de Bucureşti. Pare o idee bună, însă vine la pachet cu o grămadă de întrebări fără răspuns. Nu cumva confortul de a nu mai locui în oraş e dublat de un disconfort care împinge lucrurile spre minus? Cum e să nu mai ai piaţă, supermarket şi spital la botul calului? Cum e să te năpădească noroaie şi zăpezi şi să nu mai poţi răzbi cu maşina la şoseaua principală? Cum e să depinzi, zi de zi, de maşină? Cum e să ai o singură opţiune atunci când tre’ să alegi o grădiniţă sau o şcoală generală pentru copil? Cum e să ai de îngrijit, pe lângă casă, şi o curte? Cum e să îţi tragi apa din puţ şi, eventual, să te încălzeşti pe centrală cu lemne? Cum e, cum e, cum e, cum e? Avantajele bat dezavantajele sau fugi de dracu’ şi dai de ta-su? :roll:

Aştept păreri de la cei care aţi experimentat deja genul ăsta de viaţă. Sau de la cei care aveţi experienţă prin prieteni.
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Viata la Tara Versus Oras

Mesaj necititde damblagiu » Mie Aug 06, 2014 3:09 pm

90% din problemele ridicate de tine sunt false. Am sa dezvolt cand am sa ajung la un calculator. De pe tel e greu
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Viata la Tara Versus Oras

Mesaj necititde HHR » Mie Aug 06, 2014 8:09 pm

Imagine

Imagine
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Viata la Tara Versus Oras

Mesaj necititde damblagiu » Joi Aug 07, 2014 8:28 pm

HHR scrie:


Esti tare! rad de mor.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Viata la Tara Versus Oras

Mesaj necititde damblagiu » Joi Aug 07, 2014 8:44 pm

Primul "dezavantaj" major este ca in we-uri nu scapi de prietenii care stau la bloc. :D Al doilea "dezavantaj" este ca le redai animalelor de conpanie (caini pisici) viata care le-a fost harazita de Dumnezeu. Circula libere in natura fara sa stea inchise intre patru pereti si sa doarma cu nasul la picioarele voastre si invers. Am transformat cateva pisici nascute la bloc in pisici adevarate care nu suportau sa fie tinute in casa si VANAU CAINII VECINILOR. Am facut o experienta la insistentele proprietarei mamei pisici si am bagat-o in casa, pe pisica iarna cand era zapada mare afara. A inceput sa alerge si sa miaune speriata sau enervata sa gaseasca un loc pe unde sa iasa. Despre copii vb maine.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Viata la Tara Versus Oras

Mesaj necititde HHR » Joi Aug 07, 2014 10:07 pm

+1
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Viata la Tara Versus Oras

Mesaj necititde gabriel » Joi Aug 14, 2014 3:26 pm

damblagiu scrie:Primul "dezavantaj" major este ca in we-uri nu scapi de prietenii care stau la bloc. :D

deci este un dezavantaj... pana acum :crazy:
damblagiu scrie:Al doilea "dezavantaj" este ca le redai animalelor de conpanie (caini pisici) viata care le-a fost harazita de Dumnezeu. Circula libere in natura fara sa stea inchise intre patru pereti si sa doarma cu nasul la picioarele voastre si invers.

aici nu ma incadrez ca nu am animale de companie ;)

doar atat poti?
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Viata la Tara Versus Oras

Mesaj necititde damblagiu » Joi Aug 14, 2014 7:48 pm

gabriel scrie:
doar atat poti?


Pe forum eu scriu cu sufletul. In momentul de fata sufletul e greu si nu poate scrie. O sa treaca.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Viata la Tara Versus Oras

Mesaj necititde damblagiu » Vin Mar 06, 2015 9:57 pm

Uite Ade in ce situatie vrea sa te aduca gabriel mutandu-va la tara.. Ai grija, nu pleca de la bloc. Incuie usa pe dinauntru si arunca cheia pe geam.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Viata la Tara Versus Oras

Mesaj necititde HHR » Vin Mar 06, 2015 10:00 pm

arbori de tuica ?
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Viata la Tara Versus Oras

Mesaj necititde sorindrag » Vin Mar 06, 2015 10:03 pm

Uite Ade in ce situatie vrea sa te aduca gabriel mutandu-va la tara.. Ai grija, nu pleca de la bloc. Incuie usa pe dinauntru si arunca cheia pe geam.

nasol daca ai ajuns sa spionezi babele cand se duc in fundul curtii! :lol: :lol: :lol:
Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima! Este complice!
George Orwell
Avatar utilizator
sorindrag
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 761
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:44 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1208 times
Been thanked: 1460 times

Re: Viata la Tara Versus Oras

Mesaj necititde damblagiu » Vin Mar 06, 2015 10:07 pm

HHR scrie:arbori de tuica ?


Arborii de tuica i-am pus la Fotografia mea. Astea nici macar arbori de frunze nu mai sunt. Au furat tot. Nu mai exista gerd. Se depoziteaza materiale vegetale si nu numai pe teren. Au furat tigla de pe constructiile anexe care bine inteles s-au darmat fara acoperis. A ajuns scurtatura intre doua ulite.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Următorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori