SKOPELOS

Lefkada, Corfu, Zakynthos, Cicladele etc.

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde florin04 » Lun Iul 14, 2014 11:04 pm

teo scrie:
Alinuta scrie:Iar acum imi e taaaaare greu cu reveneala!!!


aroganta: imi e taaaaare greu sa mai astept pana plec in skopelos :P

Ca sa-ti mai alin nerabdarea....
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde eugenm » Lun Iul 14, 2014 11:41 pm

+1 ... Exceptionale pozele ! :thumbup:
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Alinuta » Mie Iul 16, 2014 10:06 pm

Vacanta SKOPELOS - SKIATHOS - THASSOS 2014 (Ep.1)

Dupa 6 concedii petrecute in Thassos, ma tot framanta gandul: "Oare o exista o alta insula greceasca la fel de frumoasa, verde si linistita ca insula noastra de suflet???" :think:

Tot urmarind discutiile care se purtau despre destinatiile din Grecia, atentia mi-a fost atrasa de o insula micuta, coplesita de verdele pinilor, cu plaje "salbatice" si mai putin aglomerate, cu apa limpede si de culoarea smaraldului: SKOPELOS!
Am inceput sa "scotocesc" dupa poze, informatii, sa lecturez impresii ale unor colegi dragi de forum (carora le multumesc frumos!!! :clap: ) si uite asa m-am hotarat brusc: TREBUIE SA AJUNGEM SI NOI ACOLO!!! :thumbup:

Stiam ca este o destinatie nu tocmai facila, mai greu accesibila tocmai din cauza drumului mai lung si a multor ore de mers cu ferry, dar...why not?
Pe parcursul documentarii mele am tot citit cat de aproape este de SKIATHOS si ca multi le-au vazut pe amandoua, insa in sejururi diferite...dar ca puteau fi foarte bine combinate intr-un sejur mai lung...
Atat mi-a trebuit!
Mi-a "incoltit" in minte gandul sa le aloc cate 6 zile/nopti fiecareia, pe motivul: "daca tot bat atata cale pana acolo, cine stie cand voi mai ajunge in zona, asa ca de ce sa ratez ocazia?" ;)

Zis si facut!
Le-am propus asta prietenilor nostri...ne venea destul de greu sa renuntam la Thassos, locul care reprezenta Raiul nostru pe Pamant!
Dar intr-o duminica dupa-amiaza ne-am hotarat brusc: "Gata, mergem!" :D
Si pt ca la intoarcerea in tara tot trebuia sa innoptam undeva pe continent (din cauza programului destul de restrictiv de ferry) ne-am zis ca de ce sa nu facem asta in... Thassos?
Poate asa ne va mai trece si noua dorul de insula! :crazy:

Ne-am rezervat cazarea pe booking, iar cu 2-3 saptamani inainte de plecare ne-am platit (on-line) si biletele pentru calatoria cu ferry (Volos-Glossa).
Au ramas apoi numai nerabdarea plecarii si emotiile unei calatorii "in necunoscut"... :roll:

Despre drumul in sine voi vorbi cat de curand pe topicul dedicat.
Nu a fost deloc complicat: jumatate din el se suprapune cu cel spre Thassos, iar cealalta jumatate a fost numai pe autostrada, exceptie facand o portiune scurta de drum viranjat in zona Platamonas si 16-17 km pana in portul de la Volos.
Am facut 11h46min de acasa si pana la ferry, in portul Volos, timp insumand sofatul efectiv, alimentare la Giurgiu, cumparat vignete, pauza pe Shipka, alimentare la OMV Kardzhali (cu ceva intarziere din cauza aglomeratiei), trecerea prin vami si o pauza mai lunga de masa la Olympus Plaza.

Primul contact cu Volos-ul parca mi-a reamintit de prima noastra vacanta din Grecia: un oras doborat de soarele dupa-amiezii, cu foarte multi leandri si drum valurit.
Am urmat intocmai punctele de reper pe care mi le-a impartasit Teo (multumesc Colegu'! :thumbup: ) si am nimerit din prima platforma unde trebuia sa asteptam ferry-ul.

DSC00360.jpgDSC00362.jpgDSC00364.jpgDSC00368.jpgDSC00369.jpg
Avand in vedere ca ajunsesem cu mai bine de 3h inainte de plecarea ferry-ului, am ales sa ne racorim cu cate o inghetata/frappe la taverna din port,

DSC00365.jpg
dupa care am facut o scurta plimbare prin apropiere...

DSC00371.jpgDSC00391.jpgDSC00400.jpgDSC00407.jpg
Cei carora le e rusine sa ceara o informatie, pot astepta mult si bine sa se deschida chiscurile din port, de unde ar trebui sa-si ridice biletele de ferry.
Noi am intrebat-o pe tipa de la cafenea, care ne-a dat de inteles ca daca vrem bilete sa ne ducem pe faleza orasului, unde vom gasi agentia de turism care printeaza tichetele.

DSC00389.jpgDSC00392.jpgDSC00397.jpg
N-am mai apucat apoi sa ne plimbam prea mult prin zona, pt ca am si vazut Hellenic-ul apropiindu-se de port ca un leu-paraleu. :P
Am fost fascinati de el inca de la primul contact vizual si asa am ramas pana la intoarcerea acasa!!!

DSC00408.jpgDSC00423.jpgDSC00433.jpgIMG_0221.jpg
Am avut ceva emotii...de ce sa nu recunosc asta?
Era prima oara cand mergeam atatea ore pe mare, erau si ceva valuri, imi era teama de tangaj (desi am purtat tot timpul emetostopul la mine)...
Dar am avut prieteni buni, care m-au incurajat si au fost alaturi de mine (va stiti voi care sunteti si va multumesc din toata inima!!! :thumbup: ) si am ajuns cu bine la destinatie, tocmai cand apunea soarele...
DSC00440.jpgDSC00443.jpgDSC00463.jpgDSC00465.jpg
DSC00503.jpgDSC00507.jpgDSC00523.jpg
DSC00558.jpgDSC00559.jpgDSC00563.jpg
Cu gandul la apusul de soare superb la care tocmai asistasem, am plecat nerabdatori spre locatia cazarii...

IMG_0275.jpgDSC00570.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Alinuta » Joi Iul 17, 2014 9:35 pm

Vacanta SKOPELOS - SKIATHOS - THASSOS 2014 (Ep.2)

Ziua 1: Limnonari Beach (Taverna O Thomas), Skopelos Town (Taverna Nostos)

Dupa o prima zi obositoare, in care ne-am aflat mai mult pe drumuri si ape :D (de noapte si pana noapte), ce altceva ar fi putut fi binevenit decat un somn odihnitor?
O dimineata perfecta! :roll:

IMG_0283.jpgIMG_0284.jpg
Dupa micul dejun, ne-am planuit sa ajungem la una dintre cele mai pitoresti plaje ale Skopelos-ului...

LIMNONARI BEACH

DSC_0128.jpg

Inca "de cu seara" facusem cunostinta cu drumul sinuos, cu foarte multe pante si destul de ingust pe alocuri, dintre Loutraki/Glossa si Neo Klima. Recunosc ca am ramas putin surprinsi, pt ca nu aveam cum sa nu-l comparam cu cel din Thassos. :P
Acum, pe timp de zi, vedeam lucrurile intr-o alta lumina, descopeream plaje, eram atenti la detalii/repere si nu aveam cum sa nu fim incantati de "tunelele de pini" care se formau de-a lungul anumitor portiuni din drum...
La un moment dat, am iesit de pe principala care ducea la Skopelos, urmand indicatorul de Limnonari.

Plaja era aproape goala, am gasit si locuri de parcare la drum.
DSC_0094.jpg
Am urmat recomandarile lui @florin04 si ne-am asezat in partea ei nordica, unde ar fi trebuit sa gasim nisip in apa.
Cred ca mai degraba era un fel de nisip pietrificat, pt ca tot am fost nevoiti sa folosim pantofii de apa! ;)
Plaja linistita, peisaj superb, culoarea si limpezimea apei de milioane...daca ar fi fost si calda ar fi fost perfecta!!!! :lol:

DSC_0031.jpgDSC_0009.jpgDSC_0006.jpgDSC_0008.jpg
In spatele plajei se afla doua Taverne faimoase: O Thomas si Limnonari.
Ambele sunt amplasate in niste oaze de vegetatie care iti bucura sufletul!
Am ales-o pe prima doar din cauza faptului ca aveau calamari proaspeti si nu congelati...
A fost singura noastra dezamagire din tot concediul din Grecia: nu aveau nici jumatate din meniul afisat, portii mici care nu excelau nici la gust, iar cireasa de pe tort a fost desertul din partea casei, pepene cald, trecut din copt!
Imi pare rau, dar nici poze nu am decat de la... paine si "peisaj" si am sa ma rezum numai la acesta din urma!
DSC_0048.jpgDSC_0050.jpgDSC_0077.jpgDSC_0112.jpgDSC_0121.jpg
Mai pitoreasca si intima mi s-a parut Limnonari, dar am aflat prea tarziu ca ea ar fi trebuit sa fie cea aleasa... :(

DSC_0123.jpgDSC_0055.jpgDSC_0071.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Alinuta » Vin Iul 18, 2014 8:50 am

Vacanta SKOPELOS - SKIATHOS - THASSOS 2014 (Ep.3)

Ziua 1: Limnonari Beach (Taverna O Thomas), Skopelos Town (Taverna Nostos)


Alte instantanee de la Limnonari Beach...

DSC_0080.jpgDSC_0108.jpgIMG_0289.jpg
...iar astea sunt pentru cei care se vor caza in zona ;) :

DSC_0054.jpgDSC_0067.jpgDSC_0070.jpg
Am plecat de acolo cu multe imagini frumoase in suflet, ne-am odihnit putin pt ca inca nu ne revenisem dupa drum si o noapte "cu ceva probleme de adaptare", iar apoi am cautat vestita scurtatura din Elios/Neo Klima si pana in Skopelos.
Daca nu esti atent, poti rata aceasta iesire de pe soseaua principala.
Drumul, in cea mai mare pare a sa, este nou-nout si nu gresesc daca voi spune ca este cel mai bun (din punct de vedere calitativ) intalnit in insulele vizitate pana acum!
Ceea ce frapeaza insa la el este rapiditatea cu care se ajunge la 430m altitudine, spectaculozitatea traseului si ingustimea din partea dinspre Skopelos, unde nu pot trece 2 masini una pe langa cealalta.
Prima oara ni s-a parut destul de greu (11 km...22min :crazy: ), apoi a devenit floare la ureche, parcurgandu-l destul de des, inclusiv noaptea, fara probleme. :D
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde valiman » Vin Iul 18, 2014 9:42 am

teo scrie:eu stiam ca primarul skopelos-ului(daca tot el mai e) a lucrat in romania, in bancpost, cunoaste limba romana si ii placea braila din cauza ca "semana cu centrul atenei sec XIX"

George Michelis? De asta se auzea la un moment dat ca s-a retras pe o insula .
valiman
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:36 pm
Has thanked: 374 times
Been thanked: 194 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Alinuta » Vin Iul 18, 2014 9:49 am

Vacanta SKOPELOS - SKIATHOS - THASSOS 2014 (Ep.4)

SKOPELOS TOWN


Necunoscand orasul, prima oara am oprit intr-o parcare despre care noi am crezut ca poate fi la "intrarea" in oras.
Am urcat pe un fel de deal/stanca si am admirat zona de la inaltime, de pe terasa unei taverne... Acum imi scapa numele, poate o recunoasteti voi! :)
Asa ne-am dat seama ca suntem undeva la marginea orasului si ar cam trebui sa-i dam roata pt a ajunge in centru.

DSC_0182.jpgDSC_0187.jpgDSC_0189.jpgDSC_0190.jpg
Am coborat apoi in oras, am lasat masinile in Parcarea Municipala de langa Port si ne-am plimbat un pic pe faleza, pana s-a facut ora cinei.
DSC_0213.jpgDSC_0217.jpgDSC_0218.jpgDSC_0227.jpgDSC_0233.jpgDSC_0241.jpg

M-am tot uitat pe acolo dupa un ditamai platanul pt a descoperi si taverna-i aferenta :P , dar cum nu aveam cum sa-l gasesc pe faleza, ci pe una din stradutele laterale (am descoperit asta ulterior), am oprit la intamplare, unde am vazut si noi aglomeratie mai mare si rotisor:

TAVERNA NOSTOS

Dupa esecul de la O Thomas, Taverna Nostos a reprezentat o adevarata revelatie: un meniu de exceptie, preturi fff ok, atmosfera placuta (greek music), in timp ce pe LCD-urile suspendate barbatii puteau sa-si urmareasca meciurile de la CM 2014.

DSC_0271.jpgDSC_0272.jpg
Mancarea a fost de nota 10+, ca dovada ca am mai mancat si a doua oara acolo si am comandat din nou acelasi fel de mancare: OCTOPUS STIFADO WITH ONION AND PLUMS!!! BESTIAL!!!

IMG_0291.jpgDSC_0256.jpgDSC_0257.jpgDSC_0261.jpgDSC_0263.jpg

Skopelosul e mare producator de prune, asa ca localnicii fac niste mancaruri exceptionale cu acestea...
Nu e de ocolit nici iaurtul grecesc cu topping de dulceata de prune, iar de SKOPELOS PIE cred ca a auzit deja toata lumea (e senzationala!):

DSC_0268.jpg
Va recomand cu cea mai mare caldura carnea de vita de la ei: m-am saturat si eu in sfarsit in Sporade de mancat "o vita buna" (VEEL STIFADO, cu sos de rosii, ceapa mica si ienibahar (cred)... ffff aromat!!!!)! :D

Cam asta a fost prima noastra zi de Skopelos... Nici nu-mi inchipuiam ca voi avea atatea de scris despre ea!!!
Imi pregatisem si fotografiile din urmatoarea zi, dar nu cred ca voi mai avea timp de postari in we-ul asta.
'Om trai si 'om vedea!
Pe curand! :wave:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde teo » Vin Iul 18, 2014 10:24 am

valiman scrie:
teo scrie:eu stiam ca primarul skopelos-ului(daca tot el mai e) a lucrat in romania, in bancpost, cunoaste limba romana si ii placea braila din cauza ca "semana cu centrul atenei sec XIX"

George Michelis? De asta se auzea la un moment dat ca s-a retras pe o insula .


da, Michelis era primarul Skopelos-ului. Nu sunt sigur daca tot el mai este acum
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde teo » Vin Iul 18, 2014 10:25 am

Alinuta scrie:Am urcat pe un fel de deal/stanca si am admirat zona de la inaltime, de pe terasa unei taverne... Acum imi scapa numele, poate o recunoasteti voi! :)

Ouzeria Anatoli.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde demential » Lun Iul 21, 2014 1:40 pm

Alinuta, mai vrem ! Ne mai zici ? :D
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde gabriel » Lun Iul 21, 2014 1:50 pm

demential scrie:Alinuta, mai vrem ! Ne mai zici ? :D

Alinuta, ne faci pofta sa plecam inapoi in Grecia :P
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Bosley » Lun Iul 21, 2014 3:17 pm

gabriel scrie:
demential scrie:Alinuta, mai vrem ! Ne mai zici ? :D

Alinuta, ne faci pofta sa plecam inapoi in Grecia :P


Mie parca imi pare rau ca mi-am rezervat in Thassos.
La anu' cred ca schimb locatia :angel:
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Alinuta » Lun Iul 21, 2014 4:19 pm

demential scrie:Alinuta, mai vrem ! Ne mai zici ? :D

Bineinteles, doar ca am fost plecata in we, iar azi doc-ul cu traseul mi-a luat mai mult decat m-as fi asteptat!!! :D
Bosley scrie:Mie parca imi pare rau ca mi-am rezervat in Thassos.

Sa nu iti para rau!!! Noi cel mai bine TOT in Thassos ne-am simtit, chiar daca am stat numai o zi... :shifty:
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Alinuta » Lun Iul 21, 2014 5:24 pm

Vacanta SKOPELOS - SKIATHOS - THASSOS 2014 (Ep.5)

Ziua 2: Kastani Beach (Taverna plajei), Agnontas Beach (snorkeling), Sat Elios (Taverna Manolis)


Cand spui SKOPELOS e imposibil sa nu te gandesti la "Mamma Mia!", asa ca cea de-a doua plaja pe care ne-am dorit s-o exploram a fost...

KASTANI BEACH

Desi cred ca era aprox. ora 10 cand am ajuns noi acolo, cam atat era de "aglomerata" faimoasa plaja, unde s-au filmat cateva scene de dans ale binecunoscutei pelicule: :P

IMG_0311.jpgIMG_0316.jpgDSC_0332.jpgDSC_0333.jpgDSC_0339.jpg

Pitoreasca, spatioasa, linistita, cu apa limpede si un colorit superb...nu avea cum sa nu devina una din plajele preferate ale celor din grupul nostru. :D
Faptul ca nu avea nisip, ci doar un pietris marunt, iar apa se adancea destul de repede, nu au stirbit cu nimic frumusetea si unicitatea acestui loc!!!
In spatele ei, gradina Beach-Bar-ului era foarte interesant amenajata si a devenit, mai tarziu, un punct de atractie pt noii sositi:

DSC_0357.jpgDSC_0358.jpgDSC_0359.jpgDSC_0360.jpgDSC_0363.jpg
Tot aici a avut loc si savurarea primului Mojito din Grecia pe anul acesta :crazy: ... DELICIOS!

DSC_0388.jpg
Pe la orele pranzului si-a facut aparitia si-un vas al "vecinilor" nostri din Skiathos, veniti in plimbare sa viziteze principalele puncte de atractie ale Skopelosului (cateva plaje si Capela Agios Ioannis):

DSC_0402.jpg
Avand in vedere ca ne-a placut fff mult aceasta plaja, nu am simtit nevoia de a cauta o taverna cine stie pe unde, asa ca ne-am potolit foamea cu ce-am gasit pe la Beach-Bar: niste salata greceasca, foetaje cu sunca si cascaval, felii de pizza si nelipsita Skopleos Pie, la fel de delicioasa de oriunde am cumparat-o!
La un moment dat insa incepuse sa cam bata vantul, asa ca tot a trebuit sa plecam, nu inainte de a mai mai vedea cate ceva din insula.
In incercarea de a descoperi locatia Stafylos Beach, am dat de micul golfulet de la Agnontas!

DSC_0434.jpgDSC00648.jpgDSC_0441.jpg
A fost dragoste la prima vedere, echipandu-ne de urgenta pt snorkeling si plecand in explorarea "adancurilor". :D
La Agnontas a fost singurul loc din cele 3 insule vizitate, in care fauna marina era abundenta si unde am intalnit specii fff colorate de pesti!

Dupa balaceala ne-am continuat drumul, reusind sa descoperim si locatia plajei Stafylos.

DSC_0447.jpg
Avand in vedere ca era la distanta cam mare, iar ora destul de tarzie, ne-am intors "la baza" pt a ne pregati de cina.
Frumos aranjati de plimbare ne-am suit in masini, cautand centrul localitatii Elios...mult in afara ei!!!
Bineinteles ca surpriza a fost maxima in momentul in care am descoperit ca e cam aceeasi cu Neo Klima/ Hovolo si se afla la doar o aruncatura de bat de noi!!! :lol:
Drept pt care baietii s-au dus la lase masinile la hotel, iar noi i-am asteptat pt a intra la ...

TAVERNA MANOLIS DSC00669.jpg

Ghinionul nostru a fost ca acolo sa gasim o masa de vreo 20 de nordici, inca nehotarati ce sa comande, asa ca lucrurile au mers ceva mai greu.
Dar nu ne-a deranjat deloc situatia, datorita amplasamentului locatiei si a impresionantului apus de soare care a urmat.

DSC00673.jpgDSC00668.jpg

Nu am comandat lucruri complicate, ci preparate care ne plac de obicei: lamb chops, veel stifado, fructe de mare, garlic dip si salata greceasca:

DSC00694.jpgDSC00698.jpgDSC00699.jpgDSC00701.jpgDSC00702.jpg

Desertul din partea casei a fost insa pe cat de simplu, pe atat de delicios: iaurt cu dulceata de portocale!
Am mancat si portia fetelor (abia am asteptat sa fie mofturoase, zicand ca nu le place :lol: ):
DSC00706.jpg
Atat de mult ne-a placut, incat am cautat apoi peste tot o astfel de dulceata, negasind pe nicaieri (decat din coaja de portocale).

So...am inceput sa avem dubii: nu cumva era vorba despre vestita lor dulceata de prune albe iar noi nici nu ne-am dat seama???
Asa ca am cumparat un astfel de borcan, pt a ma edifica (inca nu l-am desfacut, dar am sa va dau de stire ;) ).

Pe innoptat am lasat taverna si Elios-ul in urma,
DSC00713.jpg
descoperind o cofetarie/patiserie/brutarie cat toate zilele acolo, de unde, ulterior ne aprovizionam dimineata cu diverse specialitati!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Alinuta » Mar Iul 22, 2014 7:53 pm

Vacanta SKOPELOS - SKIATHOS - THASSOS 2014 (Ep.6)

Ziua 3: Best of the Best!!!!

Capela Agios Ioannis - Agios Ioannis Beach
:thumbup:

Mai bine de o ora si jumatate a durat sa fac selectia de fotografii pentru aceasta postare: avem peste 600 de instantanee, probabil cele mai multe facute intr-un singur loc!!!
Asa mi-am reamintit de ce am "decretat-o" cu totii drept cea mai frumoasa zi dintre toate cele petrecute in Skopelos si Skiathos! ;)

Porniti pe urmele filmului Mamma Mia!, nu aveam cum sa ratam poate cel mai important obiectiv turistic din insula: Capela Agios Ioannis!

Din drumul principal al insulei, in localitatea Glossa exista un indicator catre "Church Agios Ioannis" (drumul cu benzinaria Shell).
Desi sunt numai 5 km pana la aceasta, drumul este destul de anevoios, fff ingust in unele locuri, dar in acelasi timp fff SPECTACULOS!

Foto drum la intoarcere:
DSC00940.jpgDSC00942.jpgDSC00951.jpgDSC00952.jpgDSC00954.jpg
DSC00955.jpgDSC00964.jpgDSC00968.jpgDSC00973.jpg
Cand am ajuns la ea, cerul era destul de innorat, asa ca fotografiile nu au putut sa redea intrutotul frumusetea zonei.
Pentru noi insa a fost o binecuvantare, urcusul fiind destul de dificil, ajungand in curtea bisericii lac de sudoare, de la mic la mare:
DSC_0049.jpgDSC_0056.jpgDSC00742.jpgDSC00785.jpg
DSC00787.jpgDSC00792.jpgDSC00793.jpgDSC00809.jpgDSC00812.jpg
Atat curtea bisericii, cat si interiorul ei sunt extrem de simple, exact asa cum le-au descris si alti colegi.
Am admirat cu rasuflarea taiata peisajele care ni se intindeau in fata ochilor, maslinul impodobit cu fundite (puse de miresele care au trecut pe acolo) si clopotul care da de veste ca: "DA, a mai ajuns inca cineva la Capela Ag. Ioannis" :D
IMG_0357.jpgIMG_0359.jpgIMG_0362.jpgIMG_0366.jpgIMG_0368.jpgDSC00782.jpg
Am coborat treptele cu si mai mare grija/teama, dar parca mai rapid decat la urcare! ;)
Am rasuflat usurati si am continuat sa facem fff multe poze.
Este un loc special... unde cred ca se pot face fotografii speciale... daca ai stii sau te-ai pricepe sa le faci (ceea ce nu a fost cazul nostru)... :roll:

Ne-am indreptat apoi spre plaja micuta pe care o vazusem de la inaltime: Agios Ioannis Beach!
DSC00820.jpgDSC_0207.jpg
A trebuit sa coboram (din nou!) niste trepte destul de abrupte, dar pe o portiune destul de scurta...
A fost dragoste la prima vedere de cum am pasit pe ea, intrand aproape hipnotizata si imbracata in marea care avea o culoare pe care nu o mai vazusem nicaieri!!!
DSC_0161.jpgDSC_0163.jpgDSC_0164.jpgDSC_0172.jpg
Sunt lucruri/ sentimente pe lumea asta care nu pot fi descrise in cuvinte...uneori nici macar in imagini!
Dar credeti-ma ca ceea ce am simtit atunci a fost UNIC, SPECIAL...trairile din acele momente neputand fi uitate asa curand... :shifty:

Avand o plaja intreaga numai pentru noi, ne-am pus pe facut alte si alte poze:
IMG_0456.jpgIMG_0457.jpgDSC_0347.jpgDSC_0400.jpg
Sus, la nivelul drumului, exista si o terasa de unde iti mai poti lua o apa, un suc/bere sau un sandwich.
DSC00815.jpgDSC00824.jpg
Dar cel mai bine ar fi sa veniti pregatiti pt o zi intreaga, pt ca GREU te poti desprinde de locul acela atat de fermecator!

Singura perioada mai animata este in jurul pranzului, cand la tarm acosteaza Poseidon-ul venit din Skiathos cu turisti, dar care nu zaboveste in zona mai mult de o ora.
Mai e unul in jurul orelor 3-4, un Glass Bottom Boat, dar probabil ca s-a speriat din cauza valurilor, pt ca nu a mai dorit sa se apropie de plaja:
DSC_0246.jpgDSC_0369.jpg

Greu...dar GREU ne-am decis sa plecam de pe Agios Ioannis Beach, dupa o zi de balaceala maxima si-un adevarat shooting foto!
Am lasat in urma noastra, cu multa parere de rau, micuta plaja care ne gazduise, o apa si un peisaj spectaculoase la propriu si enigmatica bisericuta cocotata pe varf de stanca:
DSC00899.jpgIMG_0489.jpgIMG_0519.jpgDSC_0432.jpgDSC00932.jpg
La intoarcere, am coborat din Glossa in Loutraki pt a ne procura biletele de ferry pt transferul in Skiathos. Am ajuns exact cand sosea ANES-ul in port (frumos "spectacol" acostarea ferry-urilor :D !!!):
DSC00977.jpg
Si, ca ziua sa fie completa in frumusetea ei, de pe terasa locatiei cazarii am putut admira un apus de soare asa cum nu mai vazusem niciodata!!!
IMG_0535.jpgDSC00991.jpg
Va urma...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Grecia insulara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori


cron