statii OMV, Rompetrol, Shell, Gazprom pe traseul 5 BG .

Discutii despre masini, motociclete, ATV-uri.

statii OMV, Rompetrol, Shell, Gazprom pe traseul 5 BG .

Mesaj necititde adriaticad » Vin Feb 12, 2016 3:25 pm

https://goo.gl/maps/pX8UWruVTkG2
Rompetrol

Veliko Tarnovo 43.337536 N 25.637322 E

Veliko Tarnovo 43.0619389 N 25.6328333 E

Stara Zagora 41.6525 N 25.3680556 E

Kardjali 41.6525 N 25.3680556 E

OMV
Byala 25°42'54"E 43°28'10"N

Veliko Târnova 25°36'56"E 43°4'25"N

Kanzaluc 25°25'14"E 42°36'57"N

Haskovo 25°33'26.0"E 41°57'07.0"N

Kardjali 25°22'40"E, 41°37'46"N

SHEL

Haskovo 25°33'40"E 41°55'1"N

Gazprom

Haskovo 41.999547 N 25.570353 E

Kardjali 41.621358 N 25.376928 E
Adriatica
adriaticad
Fan Thassos
 
Mesaje: 248
Membru din: Mar Feb 11, 2014 12:01 pm
Has thanked: 2897 times
Been thanked: 2534 times

Re: statii OMV, Rompetrol, Shell, Gazprom pe traseul 5 BG .

Mesaj necititde HHR » Vin Feb 12, 2016 10:26 pm

HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: statii OMV, Rompetrol, Shell, Gazprom pe traseul 5 BG .

Mesaj necititde pozeDECAT » Sâm Feb 13, 2016 2:32 pm

Dintr-un nationalism prost formulat evit sa ma opresc la Shell. Au avut operatiuni in Romania dupa revolutie, in conditiile in care au fost si in perioada interbelica si apoi au decis sa vanda toate benzinariile de la noi. Un fel de insulta. Acum fostele benzinarii Shell de langa podul Grant sunt ale marilor petrolisti de la MOL si sunt cele mai scumpe din tara, alt lucru pe care nu-l agreez in raport cu tranzactia celor de la Shell ... Chestii subiective, de client mofturos si moftangiu (in acelasi timp). In 2015 am facut totusi o oprire la ei, strict dintr-un calcul legat de rata de golire a rezervorului.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: statii OMV, Rompetrol, Shell, Gazprom pe traseul 5 BG .

Mesaj necititde teo » Sâm Feb 13, 2016 6:27 pm

pozeDECAT scrie: Acum fostele benzinarii Shell de langa podul Grant sunt ale marilor petrolisti de la MOL si sunt cele mai scumpe din tara, alt lucru pe care nu-l agreez in raport cu tranzactia celor de la Shell ...

:lol: LOL :lol:
pozeDECAT scrie:Chestii subiective, de client mofturos si moftangiu (in acelasi timp).

sau fitze :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: statii OMV, Rompetrol, Shell, Gazprom pe traseul 5 BG .

Mesaj necititde HHR » Sâm Feb 13, 2016 9:27 pm

As pune permanent de la shell, indiferent de insultele adresate rumanilor sau ... puate tocma` d`aia :mrgreen:
In plus, cu Vpower mi`a mers motorul cel mai bine.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: statii OMV, Rompetrol, Shell, Gazprom pe traseul 5 BG .

Mesaj necititde pozeDECAT » Sâm Feb 13, 2016 11:59 pm

teo scrie:
pozeDECAT scrie: Acum fostele benzinarii Shell de langa podul Grant sunt ale marilor petrolisti de la MOL si sunt cele mai scumpe din tara, alt lucru pe care nu-l agreez in raport cu tranzactia celor de la Shell ...

:lol: LOL :lol:
pozeDECAT scrie:Chestii subiective, de client mofturos si moftangiu (in acelasi timp).

sau fitze :mrgreen:

Razi tu, razi, Harap-Alb dar sa te vad pe tine stand langa benzinariile cele mai scumpe. Caci am mai zis despre asta dar nu s-a bagat nimeni la confirmarea impresiei mele:
viewtopic.php?f=89&t=386&start=105#p34127
Cea mai apropiata benzinarie in afara de alea doua MOL din buclele Grantului e un Lukoil intr-o pozitie ingrata ... La gara un OMV si un MOL, doua foste statii Petrom (ca OMV a luat toate pozitiile avantajose ale Petrom si le-a si vandut dupa cum se vede treaba). Asa ca nu e nicio fitza. Ma enerveaza preturile lor, ce vrei sa fac?
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: statii OMV, Rompetrol, Shell, Gazprom pe traseul 5 BG .

Mesaj necititde teo » Dum Feb 14, 2016 8:14 am

pozeDECAT scrie:Razi tu, razi, Harap-Alb dar sa te vad pe tine stand langa benzinariile cele mai scumpe.

asa, si? ti-e greu sa alimentezi in alta parte?
pozeDECAT scrie: Asa ca nu e nicio fitza.

la asta ma refeream mai exact
pozeDECAT scrie:Dintr-un nationalism prost formulat evit sa ma opresc la Shell. Au avut operatiuni in Romania dupa revolutie, in conditiile in care au fost si in perioada interbelica si apoi au decis sa vanda toate benzinariile de la noi. Un fel de insulta. .......
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: statii OMV, Rompetrol, Shell, Gazprom pe traseul 5 BG .

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Feb 14, 2016 1:33 pm

Asa sunt unii oameni, cu fitze d'astea nepotrivite. Cum a fost cazul nemtilor pe situatia de la Bochum din 2008:
"Kurt Beck, head of Germany's Social Democratic Party (SPD), has suggested rather strongly that a Nokia boycott might be in order.
"We can all get together [and] make it clear that we're not going to let ourselves be misled. Germany has 82 million consumers," said Beck, who also told a German newspaper that he's launching a personal boycott by not using his Nokia cell phone any more." = http://betanews.com/2008/01/23/germans- ... -shutdown/
Sau cum s-au suparat unii pe la Miercurea Ciuc pe Heineken: "Saptamanalul Punctul mai mentioneaza ca pe Facebook a aparut o miscare de boicotare a berii Heineken, primarii, clericii si presedintii de organizatii sociale au adresat o solicitare concernului multinational ca sa renunte la procesul intentat firmei ce fabrica produse secuiesti. Intr-un comunicat bilingv emis de compania multinationala in primele luni ale anului, aceasta a recunoscut existenta Tinutului Secuiesc si a asigurat locuitorii acestuia de respectul ei, potrivit szekelyhon." = http://economie.hotnews.ro/stiri-compan ... e-ciuc.htm

Uite ca mai am si eu o fitza tot cu Heineken. Au cumparat fosta fabrica de bere Luther (Grivita) de langa pasajul Basarab si au vandut-o apoi rapacilor alora de la Kaufland. Fabrica e monument istoric prin 5 componente ale sale. deci Heineken n-a mai vrut sa faca bere iar Kaufland si-au implantat cutia lor de conserve acolo lasand de izbeliste cladirile monument. Cutia de conserve este pusa si cas, nici aliniata la pasajul Basarab nici la bd. Dinicu Golescu ceea ce confirma dispretul lor fata de oric eloc unde s-ar amplasa, ca d'aia au si demolat in presiuni aproape mafiote fosta fabrica de ciorapi de la Timisoara. In tarile civilizate astea s-ar integra, recupera, restaura si reda societatii. Pentru atitudinea asta de dispret fata de locul de unde isi sug profiturile, fitza mea este sa boicotez atat Kaufland cat si Heineken. Chiar daca poate suna stupid.
In ce priveste benzinaria MOL, evident ca imi pun din alta parte dar am mai scris ca cele mai apropiate benzinarii sunt peste mana si tot din gama rapace - OMV, MOL. Spuneam doar ca preferam sa am aproape o benzinarie decenta.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: statii OMV, Rompetrol, Shell, Gazprom pe traseul 5 BG .

Mesaj necititde teo » Dum Feb 14, 2016 2:43 pm

pozeDECAT scrie:Sau cum s-au suparat unii pe la Miercurea Ciuc pe Heineken: "Saptamanalul Punctul mai mentioneaza ca pe Facebook a aparut o miscare de boicotare a berii Heineken, primarii, clericii si presedintii de organizatii sociale au adresat o solicitare concernului multinational ca sa renunte la procesul intentat firmei ce fabrica produse secuiesti. Intr-un comunicat bilingv emis de compania multinationala in primele luni ale anului, aceasta a recunoscut existenta Tinutului Secuiesc si a asigurat locuitorii acestuia de respectul ei, potrivit szekelyhon." = http://economie.hotnews.ro/stiri-compan ... e-ciuc.htm

acum sa nu-i dam mai mult lui csiki sor decat ar trebui :angel: aia standard nu-i o bere rea dar nici nu rupe gura targului.
berile romanesti plus cele straine facute in romania, au o calitate. sunt proaste :mrgreen: si nu , nu de vina e nerespectarea retetei, calitatea apei sau a hameiului. nu! trendul in vanzarile de bere romanesti este berea proasta si ieftina, iar multinationalele se adapteaza situatiei. in clasamentele mondiale, romania e pe locuri fruntase la consum de bere. vezi datele si-o sa ramai surprins ce vanzari au berile proaste si ieftine in romania.

pozeDECAT scrie:Uite ca mai am si eu o fitza tot cu Heineken. Au cumparat fosta fabrica de bere Luther (Grivita) de langa pasajul Basarab si au vandut-o apoi rapacilor alora de la Kaufland. Fabrica e monument istoric prin 5 componente ale sale. deci Heineken n-a mai vrut sa faca bere iar Kaufland si-au implantat cutia lor de conserve acolo lasand de izbeliste cladirile monument. Cutia de conserve este pusa si cas, nici aliniata la pasajul Basarab nici la bd. Dinicu Golescu ceea ce confirma dispretul lor fata de oric eloc unde s-ar amplasa, ca d'aia au si demolat in presiuni aproape mafiote fosta fabrica de ciorapi de la Timisoara. In tarile civilizate astea s-ar integra, recupera, restaura si reda societatii. Pentru atitudinea asta de dispret fata de locul de unde isi sug profiturile, fitza mea este sa boicotez atat Kaufland cat si Heineken. Chiar daca poate suna stupid.

ba da, e stupid! e foarte stupid! exagerat de stupid!
iarta-ma, dar nu am vazut din partea ta niciun cuvintel despre AUTORITATILE ROMANE care le-au ingaduit asta! e mai usor sa dai in straini in loc de ai tai, nu?


pozeDECAT scrie:In ce priveste benzinaria MOL, evident ca imi pun din alta parte dar am mai scris ca cele mai apropiate benzinarii sunt peste mana si tot din gama rapace - OMV, MOL. Spuneam doar ca preferam sa am aproape o benzinarie decenta.

la mine cea mai indepartata benzinarie de locuinta e rompetrolul. si totusi imi fac timp sa alimentez de la ei pentru ca imi place Efix-ul si pentru ca am card la ei.
daca ma intrebi, cea mai buna motorina e EVO de la MOL, si nu pretul ma opreste sa alimentez de la ei ci faptul ca:
1. mi-e lene sa fac un giratoriu in plus ca sa intru in statie(btw, e cea mai apropiata de casa)
2. sunt client al cardului rompetrol de la inceputurile lui, am avut io o sparla cu ei :P si mi-a intrat in obisnuinta, am beneficii mai mari decat in alta parte etc.
3. Efix-ul lor e chiar ok, iar eu n-am pretentii mari.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: statii OMV, Rompetrol, Shell, Gazprom pe traseul 5 BG .

Mesaj necititde HHR » Dum Feb 14, 2016 3:16 pm

Berea Heineken imi place si daca o iau de la un shell ... e si mai bine.
Am si io chestii din astea selective la anumite produse. Adica nu le cumpar datorita politicilor gresite de firma. Este o tanti in piata Concordiei de la noi. Ea si sotul ei vand fructe, de la autohtone pana la exotice. Opream cu famelionu` si cumparam de tuate. In timp ce ne recomanda diferite soiuri facea si conversatie cu sotia, element esential in politica de fidelizare. M`am dus o data singur si m`a intrebat: Ce face fetele ?. Crucea masii, mi`am zis, asta nu a facut efortul sa retine ca am baiet ! Acum cumparam fructe de alaturi.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: statii OMV, Rompetrol, Shell, Gazprom pe traseul 5 BG .

Mesaj necititde Sindrom » Lun Feb 15, 2016 12:53 pm

HHR scrie:As pune permanent de la shell, indiferent de insultele adresate rumanilor sau ... puate tocma` d`aia :mrgreen:
In plus, cu Vpower mi`a mers motorul cel mai bine.


Si eu as pune mereu de la Shell daca as avea.

Prin aventurile mele europene am tot incercat diferite "pompe" . De departe cel mai bine a mers masina cu carburant de la shell.

Sincer, eu n-as opri la bulgari pentru alimentare, de fapt nici n-am oprit vreodata. Probabil cand va aparea soneria din masina va trebui de nevoie, dar doar pentru popas.

Eu in mod normal am bagat de la un BP aproape de Keramoti : https://goo.gl/maps/rMrKmPYWB8D2
Dar daca n-aveam timp, bagam direct de pe insula.
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: statii OMV, Rompetrol, Shell, Gazprom pe traseul 5 BG .

Mesaj necititde pozeDECAT » Mar Feb 16, 2016 11:16 am

Sa fie lu' Teo de multamire :wave:
rompetrol veliko tarnovo.jpg
De la Veliko Tarnovo, Rompetrol, in drum spre Thassos. I pak dau de stire ca tricoul il am de la @damblagiu.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: statii OMV, Rompetrol, Shell, Gazprom pe traseul 5 BG .

Mesaj necititde damblagiu » Mar Feb 16, 2016 1:25 pm

Nu inteleg cum sesizati voi ca masina merge mai bine cu un anumit tip de carburant din aceiasi categorie. Ma pricep la masini peste medie. Cand accelerez sau decelerez stiu f. bine ce se intampla in motorul ala. In tinerete, cand aveam timp, putere si chef de munca imi reparam singur masiniile ajungand pana la segmentarea motorului. Sincer, daca masina are efix sau Vpower nu-mi pot da seama oricat de atent as fi. Asta cu conditia sa nu fie masluite. Luminati-ma si pe mine cum faceti voi, nu de alta dar ma duc maine, poimaine si nu stiu ce sa raspund daca voi fi intrebat la poarta raiului. Daca o fi sa ma duc in iad, acolo e rezolvata treaba caci la bitul (smoala) ma pricep
Ultima oară modificat de damblagiu pe Mar Feb 16, 2016 1:43 pm, modificat 1 dată în total.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: statii OMV, Rompetrol, Shell, Gazprom pe traseul 5 BG .

Mesaj necititde Malex » Mar Feb 16, 2016 1:41 pm

Parafrazându-l pe Creangă... nu știu cum își dau seama alți forumiști, dar eu am fost înzestrat de mama natură cu un simț al auzului....anormal s-ar putea spune...foarte fin...uneori prea fin pentru binele meu, dar să trecem peste și să revenim la discuție...pe vremea când ajungeam în Thassos via Sofia, Promahonas, Drama, Seres, Kavala..ferry sau Keramoti..ferry...alimentam din România de obicei la Giurgiu (mașină diesel 1,6 litri, rezervor 65 de litri!!) și făceam din nou plinul în zona orașului Seres de la Shell (sâc) cu Vpower...schimbarea era evidentă, din toate punctele de vedere, inclusiv cum suna motorul, cum simțeai că a întinerit mașina sau că a scăpat de vreo 200 kg din sarcină, modificări ABSOLUT EVIDENTE...după ce goleam rezervorul și umpleam la plecare din Thassos sau Keramoti....parcă eram din nou acasă sau chiar mai rău (ceva mai puturoasă, fără zvâc, fără chef)...prima dată am zis..eh mi s-a părut, dar în fiecare an, cu aceeași mașină, același procedeu, același rezultat...mai mult, am testat acest lucru și cu prietenii mei care merg de obicei cu mine...alte mașini, alte motoare, același rezultat....în loc de concluzie: dacă apuci să mergi suficient timp cu o mașină înveți tot ce poate și toate stările prin care trece, la fel ca într-o relația aș spune...simți când ceva s-a schimbat sau merge altfel!
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: statii OMV, Rompetrol, Shell, Gazprom pe traseul 5 BG .

Mesaj necititde damblagiu » Mar Feb 16, 2016 1:46 pm

Vorbim de benzina nemasluita. Daca in grecia ai fi alimentat cu efix sau alte tipuri de benzina de la benzinarii consacrate ai fi patit aceiasi "fericire" nu compara mere cu pere. Faza cu relatia ma dat gata. Numai cu masinile nu am avut relatii
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Următorul

Înapoi la Auto-Moto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


cron