CUIE in Bulgaria - din legendele popoarelor

Discutii despre masini, motociclete, ATV-uri.

Re: Intamplare in Bulgaria!!!

Mesaj necititde teo » Joi Mai 14, 2015 7:58 am

trecem peste aspectele "tehnice" demontate din povestea scufitei rosii bugaresti si ajungem la locatie, "drumul nou"-"zona SZ".
na', destul de vag. daca ar fi sa luam la bucata, din experienta noastra am anula toate portiunile :mrgreen: haskovo-sz, centura sz, sz-intersectia 5 cu 6, na republikata sunt zone de TRAFIC.
sa zici ca dn6 pana la intrarea spre na republikata are traficul mai redus, din cauza autostrazii, dar mi-e greu sa cred ca zburda bandele de mesteri in cuie pe ea.
asa ca inchid povestea "scufitei rosii" cu cuie si-o astept pe aia cu "alba ca zapada si cei sapte rinichi" :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Intamplare in Bulgaria!!!

Mesaj necititde elviramvio » Joi Mai 14, 2015 9:13 am

Floryn daca te ajuta cu ceva psihic, plec vinerea viitoare in Grecia si la intoarcere trec pe la Stara Zagora (asa mi-am facut traseul). Daca dupa 5 iunie nu-mi vezi alfabetul pe aici, atunci povestea sau variantele ei pot fi adevarate, acolo, la greci sau chiar la noi. Asa cum scriau colegii, ai grija cum conduci tu, fa-ti cruce de cum conduc altii si important este sa fii relaxat. Sa ne auzim cu bine si povesti frumoase !
elviramvio
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Mar 03, 2015 11:13 am
Localitate: Ilfov
Has thanked: 1 time
Been thanked: 164 times

Re: Intamplare in Bulgaria!!!

Mesaj necititde gabriel » Joi Mai 14, 2015 3:13 pm

Prin Bulgaria spre Grecia am condus numai noaptea:
- in 2012 prin Nova Zagora si apoi pe autostrada trecand de Stara Zagora, atunci am folosit varianta Ormenio, treceam noaptea fix pe la 00.00 prin zona Panicherevo si ma gandeam la povestile cu bulgari atacatori....nici tipenie de om sau masina pana in Nova Zagora...apropo cum se mai prezinta drumul din piatra cubica? cred ca @alexd ma poate ajuta, poate in vara merg tot pe aici ;)
- in 2014 prin Stara Zagora si prin centrul tutoror oraselor, pentru ca nu avea rost sa merg pe centura, atunci am folosit varianta Makaza.
- in 2015 de 1 Mai, am prins o dubita bulgareasca (iepurele) cam pe la sfarsit de NaRepublica si m-am tinut de el pana la Haskovo, tin sa spun ca de data asta mergand in spatele lui cu o viteza foarte mare (norocul meu ca dormea consoarta) am facut si un record de timp pana in Keramoti la ferry 7 ore si 30 min si m-a bagat bulgarul numai pe centurile Stara Zagora, Dimitrovgrad si Haskovo, stia in detaliu drumul pentru ca ocolea toate denivelarile si gropile, stia pe unde dorm echipajele de politisti bulgari, am dat de 3, nu ne-au deranjat, insa eram asa de uluit ca mai am rinichii la mine, practic nu imi venea sa cred :D
Nu imi place ziua prin Bulagria, trafic greoi mai ales daca apuci in spatele unui bulgar care abia se prprprpr :P, politie, hoarde de bulgari, etc. :crazy:
Noaptea este foarte liber si daca ai noroc sa gasesti un iepure te scoate mai repede din BG :thumbup:
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Intamplare in Bulgaria!!!

Mesaj necititde alexd » Joi Mai 14, 2015 3:36 pm

gabriel scrie:Nova Zagora...apropo cum se mai prezinta drumul din piatra cubica? cred ca @alexd ma poate ajuta, poate in vara merg tot pe aici ;)


Eu in nenumaratele mele "navete" numai pe aici am mers, si am salvat mult timp si am evitat aglomeratie (si cuie...hahaha) . Drumul nu este de speriat, am mers cu 110 la ora pe piatra cubica de pana in orasel cu un Pajero setat pe mod de absobtie maxima a denivelarilor si cu 80 la ora cu un Passat standard. Nici o masina nu a avut de suferit de pe urma acestei mici portiuni. Oricum, mi se pare cel mai rezonabil traseu, pentru ca urmeaza autostrada care ocoleste aglomeratia din jurul Stara Zagora. Anul asta am fost ultima oara de Pasti si drumul nu era cu nimic mai rau (sau mai bun) decat in iarna/vara . Atentie doar la cele 2 speed-bump-uri din ciment, daca ai mai mult de 30 la ora posibil sa dai cu nasul de volan la aterizare :crazy: . La fel inainte de giratoriul din Haskovo.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Intamplare in Bulgaria!!!

Mesaj necititde Floryn » Joi Mai 14, 2015 6:21 pm

@elviramvio: chiar te rog, lasa-mi cateva sfaturi la intoarcere ca sa-mi linistesc si familia cealalta cu care plec. Si va mai cer doua sfaturi, va rog: 1. ce ora ma sfatuiti sa plec spre Grecia sa nu fie aglomerat, sa ajung in siguranta ??? 2. ce traseu mai bun si fara militie bulgareasca imi sugerati sa urmez pana in Grecia ??? Ms anticipat !! Accept sfaturi, ironii ..... din toate invatam cate ceva !! :thumbup:
Floryn
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Ian 23, 2015 5:38 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 19 times

Re: Intamplare in Bulgaria!!!

Mesaj necititde HHR » Joi Mai 14, 2015 7:43 pm

Floryn scrie: 2. ce traseu mai bun si fara militie bulgareasca imi sugerati sa urmez pana in Grecia ???


Gandesc ca militia si bastinasii cu cuie se exclud reciproc;
deci, ai de ales intre cele doua;
personal, as mege pe varianta "a".
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Intamplare in Bulgaria!!!

Mesaj necititde Floryn » Vin Mai 15, 2015 7:17 am

K, ms HHR, "am prins-o" :clap:
Floryn
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Ian 23, 2015 5:38 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 19 times

Re: Intamplare in Bulgaria!!!

Mesaj necititde Floryn » Joi Mai 21, 2015 7:53 am

De postarea omului din captura, relatam mai sus.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Floryn
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Ian 23, 2015 5:38 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 19 times

Re: Intamplare in Bulgaria!!!

Mesaj necititde alexd » Joi Mai 21, 2015 2:20 pm

S-a anuntat acum la radioul din binecunoscuta capitala Erevan, ca din iunie vor exista in Bulgaria grupuri infractionale care vor actiona dupa o noua metoda. S-a descoperit ca peste iarna aceste grupuri au crescut in mare taina cantitati impresionante de gandaci cu aripi. Metoda lor de operare pe timp de vara este simpla si eficienta: din desele tufisuri de pe marginea soselei se elibereaza 2-3 galeti de gandaci zburatori in fata masinii aleasa ca si victima. Gandacii se vor lovi de parbriz, vor intra in radiator si in sistemul de ventilatie, fortand soferul sa opreasca dupa cateva sute de metri. Dupa ce a oprit, membrii gruparilor, de obicei cate 10-12 vor alerga dupa prada, inarmati cu galetile din care putin mai inainte au aruncat gandacii. Mare grija, ca vor actiona in zona Veliko, Haskovo, Momchilgrad, toate aceste zone fiind pepiniere naturale ale gandacului folosit in noua metoda infractionala. Nu am poze cu gandacii, rog colegii sa ajute; este foarte important sa reperati rapid tipul de gandac, chiar inainte de a se zdrobi de parbriz.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Intamplare in Bulgaria!!!

Mesaj necititde demential » Joi Mai 21, 2015 3:22 pm

nu e de glumit ...
am vazut pe un site din Republica Moldova, dar nu i-am dat crezare. daca ai auzit si tu AlexD, inseamna ca deja sunt 2 surse deci e credibil in totalitate :!:
pe site-ul din Republica Moldova scria ca ar fi vorba despre hibride dezvoltate intr-una din fostele intreprinderi inchise din zona Razgrad.
cica s-au luat celule stem de la masculi importati din Colorado
Stefan.jpg
specie care se stie, se inmulteste foarte repede
Constantin.jpg
si s-au combinat cu o specie romaneasca (!!!) foarte agresiva
GandaculRomanMancatorDeCacat.jpg
daca o sa analizati atent numele pozelor, o sa vedeti rezultatul :shock: !!!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Intamplare in Bulgaria!!!

Mesaj necititde alexd » Joi Mai 21, 2015 4:03 pm

E oficial, a aparut informatia si la noi si odata cu ea, si prima victima facuta de nenorocitul grup infractional.
Persoana care a patit-o, este un cetatean Roman, domnul Laurentiu Greieroiu

Driving.jpg


Dl Greieroiu, in dimineata zilei de ieri se indrepta cu autoturismul personal dinspre Giurgiu spre Varna. Pe teritoriul Bulgariei, in dreptul localitatii Shumen, omul s-a trezit cu un impresionant roi de insecte aparut brusc in fata masinii sale. Dupa ce a trecut prin roi, a oprit pe partea dreapta a drumului, pentru a sterge parbrizul prin care nu mai vedea nimic. Acesta a fost momentul cand a vazut ca alergau spre el cca 14 persoane imbracate lejer, care invarteau amenintator deasupra capului galeti de diverse culori. Stupefiat de frica, omul a demarat in tromba cu parbrizul murdar, fiind amendat pt aceasta de un echipaj de politie dupa 2 kilometri.

masina domnului Greieroiu :

trip-bugs.jpgstrage_insetti.jpg_415368877.jpg

Si asa arata acest infiorator gandac aruncat cu galeata, in drumul sau catrea masina victima :

megarhyssa_windshield.jpg

Tragem si noi un semnal de alarma, mare atentie la gandacul de Bulgaria!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Intamplare in Bulgaria!!!

Mesaj necititde damblagiu » Joi Mai 21, 2015 5:42 pm

alexd scrie: Acesta a fost momentul cand a vazut ca alergau spre el cca 14 persoane imbracate lejer


Cat de lejer?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Intamplare in Bulgaria!!!

Mesaj necititde alexd » Joi Mai 21, 2015 6:25 pm

adica maieu, bermude + slapi .
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Intamplare in Bulgaria!!!

Mesaj necititde damblagiu » Joi Mai 21, 2015 6:40 pm

alexd scrie:adica maieu, bermude + slapi .


Atunci e bine. Credeam ca participau si ei la procesul de inmultire accelerata de care se vorbea.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Intamplare in Bulgaria!!!

Mesaj necititde alexd » Joi Mai 21, 2015 7:16 pm

Vin tot mai multe informatii pe surse, iata ca a aparut si o fotografie elocventa, cu unul dintre membrii gruparilor, in drumul sau spre tusfisul unde urma sa se piteasca :

1417608798-9780394944026e9b76a745ebf96a7d98-600x404.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Auto-Moto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori


cron